ΜΠΑΝΣΚΟ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νόμιζα ότι το Μπάσκο ήταν χωριό (καμία ειρωνική διάθεση). Αν είναι πόλη σε εμένα δεν λέει τίποτα, είναι κακόγουστο και χωρίς κανένα χαρακτήρα. Αυτή βέβαια είναι καθαρά προσωπική γνώμη.
βεβαια ειναι προσωπικη γνωμη, συμφωνω απόλυτα. τα ski-in ski-out καταλυματα σιγουρα ειναι ελκυστικα και σε μενα κατα καιρους αλλα δεν αντεχονται τα θερετρα τυπου Μποροβετς-Παμποροβο, συνοθυλευματα ξενοδοχειων, στις apres ski ωρες και δραστηριοτητες. το Μπανσκο ειναι μια πολη (8500+ χιλ. κατοικους) με οτι συνεπαγεται αυτο ως προς τις επιλογες που εχεις. απο διαμονή, ψωνια, σουπερ μαρκετ, εστιαση, διασκεδαση κλπ. σε ενα τετοιο θεμα οπως ειπαμε μπαινει η προσωπικη επιλογη του καθενος.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Δεν έχω πάει Bansko αλλά φοβάμαι ότι αυτή την περίοδο το κίνητρο των χαμηλών τιμών διαμονής είναι πολύ ισχυρότερο για όσους το επιλέγουν από το να καμαρώνουν ότι πήγαν στο εξωτερικό. Η Ελλάδα εξακολουθεί να είναι ακριβότερη.
και εγώ δεν έχω πάει,ούτε με τραβάει και συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά αν το κίνηρτο είναι τέτοιο (που ούτε ντροπή δεν είναι ούτε κάτι άσχημο), δεν πας εκεί και το παίζεις σεϊχ ή αριστοκράτης ;)
και ακόμα χειρότερο, δεν πας να φωνάζεις κόσμο γύρω σου που δεν σου στρωσαν και κόκκινο χαλί (και να το καμαρώνεις πως έγινε στα ελληνικά :shock:).
καημένη ποιος ξέρει για τι μεροκάματο δούλευε μεσα στα χιόνια...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
και εγώ δεν έχω πάει,ούτε με τραβάει και συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά αν το κίνηρτο είναι τέτοιο (που ούτε ντροπή δεν είναι ούτε κάτι άσχημο), δεν πας εκεί και το παίζεις σεϊχ ή αριστοκράτης ;)

Σε αυτό έχεις δίκιο.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Aμ ξερω εγω ποιους καλωσοριζω....
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
:mad:ΜΠΑΝΣΚΟ??? ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ !!!!!

Eίμαι από Καβάλα. Δυο ζευγάρια αποφασίσαμε να κάνουμε ταξιδάκι στο Μπάνσκο . :mad:
Αφού είσαι από Καβάλα και δεν σου άρεσε το Μπάνσκο, περίγραψε μας την υπέροχη βρωμιά της Καβάλας, τις κατάμαυρες κατσαρίδες που βολτάρουν στο πεζοδρόμιο του Goodys, αλλά και στα ξενοδοχεία παραδίπλα, τα γενικώς ρυπαρά πεζοδρόμια με 2 εκατοστά λίγδα πάνω τους, τα αμέτρητα σκουπίδια-χαρτιά-πλαστικές σακούλες που κείτονται στον παραθαλάσσιο δρόμο. Και φυσικά τα "γραφικά" ταβερνάκια τίγκα στον καπνό με ελληναράδες που σου πετούν τον κατάλογο στα μούτρα, ακριβώς όπως το περιγράφεις στο Μπάνσκο.
Αν θέλεις να περάσεις ένα υπέροχο Σ/Κ κοντά στην πόλη σου, δεν έχεις παρά να επισκεφτείς το Ιμαρέτ, που τόσο το υποτιμάτε εσείς οι Καβαλιώτες και που το έχετε περιβάλλει με μια υπέροχη πνοή ανεξάντλητης έχθρας. Γιατί αναβιώνει το Οθωμανικό παρελθόν της πόλης, γιατί το αναστήλωσε μια Αθηναία αρμενικής (φτου!!!) καταγωγής και γιατί βάζει κανόνες καλής συμπεριφοράς σε ανθρώπους που βρίζουν όποιον υπάλληλο κάνει τη δουλειά του και δεν ανέχονται να πληρώνουν υπηρεσίες, γιατί έχουν μάθει να μη πληρώνουν και να φωνάζουν κι από πάνω (αναγνωρίζεις κάποιον μήπως)?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αφού είσαι από Καβάλα και δεν σου άρεσε το Μπάνσκο, περίγραψε μας την υπέροχη βρωμιά της Καβάλας, τις κατάμαυρες κατσαρίδες που βολτάρουν στο πεζοδρόμιο του Goodys, αλλά και στα ξενοδοχεία παραδίπλα, τα γενικώς ρυπαρά πεζοδρόμια με 2 εκατοστά λίγδα πάνω τους, τα αμέτρητα σκουπίδια-χαρτιά-πλαστικές σακούλες που κείτονται στον παραθαλάσσιο δρόμο. Και φυσικά τα "γραφικά" ταβερνάκια τίγκα στον καπνό με ελληναράδες που σου πετούν τον κατάλογο στα μούτρα, ακριβώς όπως το περιγράφεις στο Μπάνσκο.
Αν θέλεις να περάσεις ένα υπέροχο Σ/Κ κοντά στην πόλη σου, δεν έχεις παρά να επισκεφτείς το Ιμαρέτ, που τόσο το υποτιμάτε εσείς οι Καβαλιώτες και που το έχετε περιβάλλει με μια υπέροχη πνοή ανεξάντλητης έχθρας. Γιατί αναβιώνει το Οθωμανικό παρελθόν της πόλης, γιατί το αναστήλωσε μια Αθηναία αρμενικής (φτου!!!) καταγωγής και γιατί βάζει κανόνες καλής συμπεριφοράς σε ανθρώπους που βρίζουν όποιον υπάλληλο κάνει τη δουλειά του και δεν ανέχονται να πληρώνουν υπηρεσίες, γιατί έχουν μάθει να μη πληρώνουν και να φωνάζουν κι από πάνω (αναγνωρίζεις κάποιον μήπως)?

Σωστότατος !!!!
μόνο που όσο στοιχίζει μια 1 νύχτα στο imaret κοστίζει ολόκληρο το 4ήμερο στο Μπάνσκο με οτι αυτό σημαίνει .
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Αφού είσαι από Καβάλα και δεν σου άρεσε το Μπάνσκο, περίγραψε μας την υπέροχη βρωμιά της Καβάλας, τις κατάμαυρες κατσαρίδες που βολτάρουν στο πεζοδρόμιο του Goodys, αλλά και στα ξενοδοχεία παραδίπλα, τα γενικώς ρυπαρά πεζοδρόμια με 2 εκατοστά λίγδα πάνω τους, τα αμέτρητα σκουπίδια-χαρτιά-πλαστικές σακούλες που κείτονται στον παραθαλάσσιο δρόμο. Και φυσικά τα "γραφικά" ταβερνάκια τίγκα στον καπνό με ελληναράδες που σου πετούν τον κατάλογο στα μούτρα, ακριβώς όπως το περιγράφεις στο Μπάνσκο.
Αν θέλεις να περάσεις ένα υπέροχο Σ/Κ κοντά στην πόλη σου, δεν έχεις παρά να επισκεφτείς το Ιμαρέτ, που τόσο το υποτιμάτε εσείς οι Καβαλιώτες και που το έχετε περιβάλλει με μια υπέροχη πνοή ανεξάντλητης έχθρας. Γιατί αναβιώνει το Οθωμανικό παρελθόν της πόλης, γιατί το αναστήλωσε μια Αθηναία αρμενικής (φτου!!!) καταγωγής και γιατί βάζει κανόνες καλής συμπεριφοράς σε ανθρώπους που βρίζουν όποιον υπάλληλο κάνει τη δουλειά του και δεν ανέχονται να πληρώνουν υπηρεσίες, γιατί έχουν μάθει να μη πληρώνουν και να φωνάζουν κι από πάνω (αναγνωρίζεις κάποιον μήπως)?
Οι κατσαρίδες της πόλης σου έχουν άλλο χρώμα προφανώς...

Πως φαίνεται ότι δεν είσαι από την Καβάλα ή ότι δεν έχεις γνώση του τι συμβαίνει στην πόλη, δεν λέγεται.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Οι κατσαρίδες της πόλης σου έχουν άλλο χρώμα προφανώς...

Πως φαίνεται ότι δεν είσαι από την Καβάλα ή ότι δεν έχεις γνώση του τι συμβαίνει στην πόλη, δεν λέγεται.
Αν δεν θέλεις να διαβάζεις τέτοια σχόλια, καλό θα ήταν να κάνεις κάτι - εσύ και όσοι πραγματικά νοιάζονται - να μην υπάρχουν τέτοια φαινόμενα στην Καβάλα, ή σε οποιαδήποτε άλλη πόλη κατοικείς.
Μια παρατήρηση π.χ. στα εστιατόρια να καθαρίζουν τα πεζοδρόμια τους ίσως και να έκανε θαύματα. Ή μια καταψήφιση του δημάρχου στις επόμενες εκλογές.
Και όχι, ούτε στην πόλη μου - πρώην και νυν - ούτε σε άλλες πόλεις πολύ χειρότερες ιστορικά και αρχιτεκτονικά από την Καβάλα δεν είδα τέτοια βρωμιά.
Όσο για το Ιμαρέτ, όπου είχα την τύχη να μείνω κάποιες φορές, αυτά που άκουσα για την εχθρότητα των Καβαλιωτών και το μποϊκοτάζ που του κάνουν είναι κάτι το απίστευτο. Κάτι που επιβεβαίωσα δυο φορές σε επισκέψεις μου στην τουριστική έκθεση του Βερολίνου, όπου η νομαρχία Καβάλας αποφεύγει συστηματικά να αναφέρει έστω και την ύπαρξη αυτού του ξενοδοχείου-μνημείου, που τιμά όλη την Ελλάδα.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μια χαρά πόλη είναι ρε παιδιά η Καβάλα πολύ όμορφη! Από τη Θεσσαλονίκη που μένω εγώ πιο όμορφη είναι θεωρώ :D!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom