Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση το εχω διαβάσει ολο το τριήμερο σου και ήτανε πολυ ευχάριστο. 300 ευρώ για αεροπορικά και 4 βράδια ειναι οκ ? Σαν τιμή ?
Μμμ μάλιστα αξίζει πιστεύεις η επίσκεψη ? Πολλά νομίζω τα 35€ :/
Την τσέπη του ο καθένας την καθορίζει ο ίδιος. Δεν μπορώ εγώ να ξέρω πως κινείσαι σε ένα ταξίδι και τι έξοδα κάνεις. Πάντως 300 μαζί με αεροπορικά σαφώς μου φαίνονται λίγα. Δεν είναι Αλβανία ή Βοσνία η Μάλτα! Οι τιμές είναι περίπου σαν Ελλάδα.
Όσον αφορά το Υπόγειο Χαλ Σαφλιένι κι εγώ θεωρώ ακραία την τιμή. Παίζει να είναι από τους πιο ακριβούς επισκέψιμους χώρους στην Ευρώπη. Λένε ότι αξίζει. Σκέψου ότι χρονολογείται από το 4.000 π.Χ.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Την τσέπη του ο καθένας την καθορίζει ο ίδιος. Δεν μπορώ εγώ να ξέρω πως κινείσαι σε ένα ταξίδι και τι έξοδα κάνεις. Πάντως 300 μαζί με αεροπορικά σαφώς μου φαίνονται λίγα. Δεν είναι Αλβανία ή Βοσνία η Μάλτα! Οι τιμές είναι περίπου σαν Ελλάδα.
Όσον αφορά το Υπόγειο Χαλ Σαφλιένι κι εγώ θεωρώ ακραία την τιμή. Παίζει να είναι από τους πιο ακριβούς επισκέψιμους χώρους στην Ευρώπη. Λένε ότι αξίζει. Σκέψου ότι χρονολογείται από το 4.000 π.Χ.
Ναι σιγουρα δεν ειναι Βοσνία κλπ απλα ήθελα να δω αν έκλεισα κατι value for money που λέμε.
Αν και την διαμονή ψάχνω ακόμα Βαλετα ενα κλικ πιο ακριβά αλλα ισως παμε εκει.
Αρα επι το πλείστον βόλτα και περιήγηση θα ναι τα έξοδα μετακινήσεις και φαγητό διάβασα και κατι πολυ εντυπωσιακό οτι στην Μάλτα έχουν γυριστεί πολλες σκηνές απο το Game of thrones αν κρίνω απο τις φωτογραφίες σου πρέπει να πέρασες φανταστικά περπατώντας σε ολα αυτα τα ήσυχα σοκακια Που επισκέφτηκες
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Όσον αφορά το Υπόγειο Χαλ Σαφλιένι κι εγώ θεωρώ ακραία την τιμή. Παίζει να είναι από τους πιο ακριβούς επισκέψιμους χώρους στην Ευρώπη. Λένε ότι αξίζει. Σκέψου ότι χρονολογείται από το 4.000 π.Χ.
Και πάλι το κατά πόσο αξίζει η επίσκεψη στο Υπόγειο, υποκειμενικό είναι. Κανονικά θα έπρεπε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον πολιτισμό να είναι προσιτό για τον οποιοδήποτε και όχι μόνο γι αυτούς που έχουν το budget.
Ισχύει ότι έχει ακριβό εισιτήριο και σε καμία περίπτωση δεν έχει την έκταση της Πέτρας ή του Ματσου Πίτσου (αντίστοιχα με ακριβό εισιτήριο).
Παρόλα αυτά εμένα μου άρεσε! Λίγα πράγματα έχουν να δείξουν σε σχέση με τις αρχαιότητες αλλά όλος ο συνδυασμός με το οπτικοακουστικό που έχουν φτιάξει (τρομερή δουλειά έχουν κάνει!) , το κάνει μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη, με ένα μυστήριο να πλανάται μετά το τέλος της ξενάγησης.
 
Last edited:

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Και πάλι το κατά πόσο αξίζει η επίσκεψη στο Υπόγειο, υποκειμενικό είναι. Κανονικά θα έπρεπε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον πολιτισμό να είναι προσιτό για τον οποιοδήποτε και όχι μόνο γι αυτούς που έχουν το budget.
Ισχύει ότι έχει ακριβό εισιτήριο και σε καμία περίπτωση δεν έχει την έκταση της Πέτρας ή του Ματσου Πίτσου (αντίστοιχα με ακριβό εισιτήριο).
Παρόλα αυτά εμένα μου άρεσε! Λίγα πράγματα έχουν να δείξουν σε σχέση με τις αρχαιότητες αλλά όλος ο συνδυασμός με το οπτικοακουστικό που έχουν φτιάξει (τρομερή δουλειά έχουν κάνει!) , το κάνει μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη, με ένα μυστήριο να πλανάται μετά το τέλος της ξενάγησης.
Ναι ειδα στο λινκ που εβαλες οτι εχει μονο audio αυτο τι σημαίνει οτι απλα ακους την ιστορία χωρις να περιηγηθείς ?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι ειδα στο λινκ που εβαλες οτι εχει μονο audio αυτο τι σημαίνει οτι απλα ακους την ιστορία χωρις να περιηγηθείς ?
Περιηγήσαι κανονικά με συνοδό/ξεναγό και ταυτόχρονα έχεις audio guide. Διάβασε εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Μια-χαρά-είναι-η-Μάλτα.54828/page-4#post-690992 το σχετικό κεφάλαιο από την σχεδόν τελειωμένη ιστορία μου από Μάλτα.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Περιηγήσαι κανονικά με συνοδό/ξεναγό και ταυτόχρονα έχεις audio guide. Διάβασε εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Μια-χαρά-είναι-η-Μάλτα.54828/page-4#post-690992 το σχετικό κεφάλαιο από την σχεδόν τελειωμένη ιστορία μου από Μάλτα.
Ευχαριστώ παρα πολύ!! Για τις πληροφορίες!
Σχετικά με την διαμονή έχετε να προτείνετε κάτι (οικονομικό) σε Βαλλετα ? Αν γνωρίζετε βέβαια εκανα ενα search και για 4 βράδια στο Κέντρο βγαίνουν 320 το πιο οικονομικό :/ εντάξει δεν θελω να μαι κι αχάριστος αλλα έλεγα μήπως υπάρχει κατι
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.601
Η Βαλέτα είναι ακριβή και χωρίς ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή. Κλείσε Σλιέμα, Σπινόλα Μπέι ή και Σεντ Τζούλιανς, τα καταλύματα είναι πολύ φθηνότερα και θα ευχαριστηθείς καφέ ή ποτάκι μπροστά ή με θέα τη θάλασσα το Μάιο.
 
Last edited:

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Θα παω 1-5 Ιουνίου οπότε φαντάζομαι ο καιρός θα είναι καλός για Σλιεμα εχω διαβάσει εξίσου καλα λόγια σε πολλούς οδηγούς. Βαλεττα ενα κλικ πιο ακριβή ναι :/ σπινολα μπεο η σεντ τζουλιανς δεν εχω κοιτάξει η Αλήθεια ειναι αλλα θα βολεύει για μετακινήσεις μεσα στο νησί μιας και θα μετακινουμαστε με λεωφορεία.
Και κατι αλλο που θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζετε αν γενικά οι αποστάσεις είναι κοντινές ? Γιατί κάποιοι λενε οτι ειναι κοντινές και κάποιοι οτι για να πας οπουδήποτε χρειάζεσαι 40-60 λεπτά
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Και κατι αλλο που θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζετε αν γενικά οι αποστάσεις είναι κοντινές ? Γιατί κάποιοι λενε οτι ειναι κοντινές και κάποιοι οτι για να πας οπουδήποτε χρειάζεσαι 40-60 λεπτά
Καλά σου είπαν! Η πιο μεγάλη απόσταση που κάναμε ήταν από Sliema στο Cirkewwa Ferry Terminal για να πάρουμε το πλοίο να πάμε Gozo με το αστικό 222 που έκανε 65 λεπτά και από Βαλέτα για Tuffieha, Golden Bay, γύρω στα 70 λεπτά. Από Βαλέτα για Marsaxlokk είναι γύρω στα 30 λεπτά και από Βαλέτα για Mdina 50 λεπτά. Η δημόσια συγκοινωνία στα νησιά γίνεται με αστικά. Εφόσον κάθεσαι θα είσαι μια χαρά! Εμείς δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ παρα πολύ!! Για τις πληροφορίες!
Σχετικά με την διαμονή έχετε να προτείνετε κάτι (οικονομικό) σε Βαλλετα ? Αν γνωρίζετε βέβαια εκανα ενα search και για 4 βράδια στο Κέντρο βγαίνουν 320 το πιο οικονομικό :/ εντάξει δεν θελω να μαι κι αχάριστος αλλα έλεγα μήπως υπάρχει κατι
Παρακαλώ. Όντως η Βαλέτα είναι ακριβή ως προς τη διαμονή και το vfm μέτριο. Παρόλα αυτά δεν θα άλλαζα τη διαμονή μου εκεί για κάποιο άλλο μέρος. Στην ιστορία μου αναφέρω που μέναμε. Πιστεύω όμως ότι θα σου βγει πιο ακριβά από ό,τι έχεις ήδη βρει.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Εμείς μείναμε Msida που είναι ανάμεσα σε Βαλέτα - Sliema/St Julians και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
Αξίζει πολύ και η κάρτα των λεωφορείων tallinja.

Έχω μερικές πληροφορίες και το δικό μας πρόγραμμα του ταξιδιού στη Μάλτα εδώ https://wp.me/p7roVY-8d
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom