1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Nicole mar, στις 18 Ιανουαρίου 2016.

1. Earth Citizen

Earth Citizen Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Valletta ή Sliema.

karfitsa likes this.
  2. danev

danev Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Αυστραλια - Ταζμανια.
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
    Αύριο πρωί πηγαίνω Γκοτζο από σλιεμα. Θα πάρω το 222. Οπότε θα έχεις ενημέρωση από πρώτο χέρι. Μέχρι τώρα όμως τα λεωφορεία με έχουν απογοητεύσει. Αν μπορείς νοίκιασε αυτοκίνητο. Μια απλή βόλτα καταντάει το μεγάλο ταξίδι του Φροντο.

Συνέχεια την επόμενη ημέρα.
    Λοιπόν ευτυχώς σήμερα κανένα παράπονο από τ λεωφορεία.
    Όπως είπα εσύ θα πάρεις το 222 που ξεκινά από τη Σλιεμα στο σημείο που αράζουν και τα καραβάκια για βαλετα.
    Έτσι σίγουρα θα βρεις θέση μιας και μια 1,15 ώρα όρθιος με στροφές, δεν παλεύεται.
    Το τέρμα του είναι ακριβώς μπροστά στη θύρα επιβίβασης στο φερυ. Το οποίο με την εμφάνιση του μπορεί να σε προβληματίζει όμως θα σε εκπλήξει θετικά με την άνεση, τους χώρους, τους αυτοματισμού του και την οργάνωση. Τικετ 4,65 πηγαινελα.
    Και πάλι στην απέναντι έξοδο θα ε περιμένει το 303 και σε 15 λεπτά είσαι στο κέντρο. Υπάρχουν παντού και φωτεινές ενδείξεις.
    Το Gozo προσωπικά μου άρεσε πολύ και πράγματικα Άξιζε!
    Φροντισε να ξεκινήσεις πριν τις 10 και αν έχει ήλιο Καπέλο.

Last edited: 1 Απριλίου 2019
    e-mitsus likes this.
  3. Koulis stark

Koulis stark Member

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες. Αρα και στο γκοζο μετακινήθηκες άνετα.
    Γενικότερα στην Μάλτα ? Πως κινήθηκες ? Εννοώ εύκολα ? Η αγανακτουσες να πας οπουδήποτε.?
    Επίσης τι σου έκανε πιο πολύ εντύπωση και τι μου επισημανεις να δω πριν φύγω απο την Μάλτα Ευχαριστώ και πάλι!

4. Konstantinb

Konstantinb Member

@danev Θα μπορούσες να μας πεις ένα κλασσικό πρόγραμμα για το Gozo για να μη χάσουμε κάτι που θα μας άρεσε? Έχω στο νου μου μετά την Victoria, να πάμε στη Ramla χαλαρά.

5. matina1

matina1 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    To επόμενο!
    Όσον αφορά τις μετακινήσεις στη Μάλτα, θεωρώ ότι αξίζει πάρα πολύ η κάρτα των απεριορίστων διαδρομών για 7 ημέρες - ακόμα κι αν είσαι για λιγότερες στο νησί.
    Εμείς όταν είχαμε πάρει μάς είχε βολέψει πάρα πολύ και γυρίσαμε όλη τη Μάλτα. Μόνη εξαίρεση το χωριό του Ποπάι που λίγο μάς ταλαιπώρησε με τη συχνότητα των λεωφορείων και με την κακή επικοινωνία των οδηγών, και αυτό λίγο μάς έφαγε ώρα από το Gozo! Αλλά όλα καλά στο τέλος.

6. e-mitsus

e-mitsus Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μάλτα
    Γενικά στη Μαλτα πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή αν χρησιμοποιείς λεωφορεία.Δεν είναι μεγάλες οι αποστάσεις χιλιομετρικά,αλλά οι πάρα πολλές στάσεις σε συνδυασμό με την πολλή κίνηση στους δρόμους του νησιού σε κάνουν να αγανακτείς και να χάνεις αρκετό χρόνο !!
    Στο Γκόζο εκτός από την Βικτώρια αξίζει και μια βόλτα στην περιοχή στο πρώην azure window,δείτε την εσωτερική θάλασσα και κάντε μια βόλτα με το βαρκάκι (4 ευρώ/άτομο).
    Όταν θα είστε Μεδίνα,οπωσδήποτε μετά πάτε δίπλα στη πόλη Ραμπάτ,φάτε pastizzi στο μαγαζάκι Crystal palace (λένε ότι έχει τα καλύτερα στο νησί) και τριγυρίστε στα δρομάκια κάτω από την κεντρική πλατεία San Pawl για πολλές και ωραίες φωτό.
    Χαρά του φωτογράφου είναι και οι 3 πόλεις (Birgu ,Senglea,Cospicua)που θα πάτε με το ferry από τη Βαλλέττα.

7. Koulis stark

Koulis stark Member

Ποσο κοστίζει αυρο το εισιτήριο ?

8. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    21 ευρω για μια βδομάδα, το απλό εισιτήριο κοστίζει 1.5 και ισχύει 2 ωρες

Koulis stark likes this.
  9. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    Οπωσδήποτε να πάς Mdina(η σιωπηλή πόλη)αλλά επίσης αξίζει πάρα πολύ και η επίσκεψη στις γειτονικές πόλεις της Βαλέττα που είναι σχεδόν ενωμένες...Senglea και Βirgu!!!πανέμορφη με τα σοκκάκια της τα γραφικά παλιά σπίτια,εκκλησίες,το κτίριο που ήταν η έδρα της Ιεράς Εξέτασης..και μαρίνα!!!πολύ όμορφη με καφέ-εστιατόρια κλπ.
    Επίσης στη Βαλέττα πηγαίνοντας κανείς με λεωφορείο από Sliema (η το αντίστροφο)μπορεί να κατέβει στη στάση kullege η marina(ειναι η περιοχή msida)που προσφέρεται για βόλτα -περίπατο...στη μαρίνα και εκεί κοντά βρίσκονται συγκεντρωμένες οι πρεσβείες..είναι και η δικιά μας(στάση embassy)σε κάτι κομψότατα αρχοντικά κτίρια...

karfitsa likes this.
  10. giorgtsi

giorgtsi Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Μάλτα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    Μιας και έχω περίπου μια βδομάδα που γύρισα από Μάλτα να πω ότι όντως οι μετακινήσεις με αστικό είναι κουραστικές και ανυπόφορες πόσο μαλλον για μεγάλες αποστάσεις ειδικά όταν το νησί βουλιάζει από κόσμο (έτυχε να βρίσκομαι το σκ που ήταν το καθολικό Πάσχα).Πετύχαμε στο νησί μια γνωστή μας από Ελλάδα που ήταν την ίδια περίοδο με εμάς στην μας Μάλτα και μας έμαθε την εφαρμογή Taxify η οποία είναι κάτι σαν το uber και συμφέρει πολύ ειδικά άμα είστε 4 άτομα.Το χρησιμοποιήσαμε στην επιστροφή για να πάμε αεροδρόμιο και μας πήρε από saint julian 10 ευρώ δηλαδή πληρώσαμε περίπου 4 άτομα από 2,5 ευρώ ο καθένας και φτάσαμε σε 20 λεπτά ενώ με αστικό θα πληρώσαμε 1,5 ευρώ και θα φτάναμε σε 40 λεπτά.Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και ένα promo code που μας έδωσε η κοπέλα.Οποιος πάει στην Μάλτα μελλοντικά και ενδιαφέρεται για την εφαρμογή μπορεί να μου στείλει για κωδικό,δεν έχω κάποιο κέρδος.

helena86 and Koulis stark like this.
  11. Koulis stark

Koulis stark Member

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όχι θα είμαστε 2 άτομα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει η εφαρμογή τύπου uber

giorgtsi likes this.
  12. Konstantinb

Konstantinb Member

Επίσης υπάρχουν και κατά τόπους τύπου taxi collectivo γύρω στα 4 ευρώ για οπουδήποτε.

Εγώ γύρισα πριν λίγες μέρες, και ασχέτως το πώς περάσαμε που ήταν μια χαρά, δεν είχα που δεν είχα προσδοκίες οι εντυπώσεις ήταν ακόμη κατώτερες.