Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δευτερο ταξιδι στη Μαλτα και ειχα κλεισει παλι στο Castille Hotel δωματιο economy στα 54 ευρω το δικλινο, με κατι τρελες εκπτωσεις απο το ξενοδοχειο συν την Genius εκπτωση απο τη booking. Δηλαδη κοστισε ακριβως μιση τιμη σε σχεση με 5 χρονια πριν που πληρωσα 110 παλι economy, αν και τοτε περιελαμβανε και το πρωινο, παλι Αυγουστο.
Μας εκαναν δωρεαν αναβαθμιση σε δωματιο με θεα στο Μεγαλο Λιμανι και μας εδωσαν δωρεαν το πρωινο γιατι ετσι (ειχε λιγο τουρισμο η Βαλετα).
Το συστηνω αν βρειτε δωματιο. Εντελως value for money για 3αστερο στη Βαλετα.
Τέτοια λέγε γιατί ακολούθησα τη συμβουλή σου και έκανα κράτηση εκεί, για τρία βράδυα τέλη Οκτωβρίου στα 55ευρώ την ημέρα. Είμαι σίγουρη πως θα την απολαύσω τη διαμονή εάν τελικά πάνε όλα καλά και πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Τέτοια λέγε γιατί ακολούθησα τη συμβουλή σου και έκανα κράτηση εκεί, για τρία βράδυα τέλη Οκτωβρίου στα 55ευρώ την ημέρα. Είμαι σίγουρη πως θα την απολαύσω τη διαμονή εάν τελικά πάνε όλα καλά και πραγματοποιηθεί το ταξίδι.
Επειδη παιρνω πολυ συχνα αναβαθμισεις σε ξενοδοχεια, να στειλεις ενα μειλ πιο πριν ρωτωντας αν υπαρχει δωματιο με θεα. Αν υπαρχει, το δινουν.
Περι του πρωινου, δεν καταλαβα γιατι το εδωσαν. Αλλα στο ξενοδοχειο το πρωινο τωρα ηταν πολυ καλυτερο απο την προηγουμενη φορα, με τοπικα προιοντα, ενω παλια ηταν τυπικο ευρωπαικο.
Επισης στο ισογειο υπαρχει μαγαζακι του ξενοδοχειου για να αγορασεις φαι και νερο πριν φυγεις για καμια εκδρομη, να μην ψαχνεσαι. Παλι τοπικο φαι, pastizzi και ftyra.
Ετσι κι αλλιως τα πρωινα σε ολη τη Βαλετα, και στα μαγαζια, ειναι παμφθηνα, 5-6 ευρω, σε αντιθεση με τα εστιατορια το βραδυ που εινσι τζιζ. Ακολουθουν την αγγλικη ταση να προσφερουν φτηνο αγγλικο πρωινο και ακριβο δειπνο.
Να ψαξετε την τοπικη ψαροσουπα στα μαγαζια και γενικα 4 μερες τρεφομασταν μονο με θαλασσινα που τα εχουν σε αφθονια και ιταλικη κουζινα.
Κρεας με 40 βαθμους δεν μπορεσαμε, αρα χασαμε το rabbit. Την επομενη φορα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Και κατι ακομη, το ξενοδοχειο θα σε πρηξει με μηνυματα να σου κλεισει ταξι απο η για αεροδρομιο.
Μεσω εφαρμογης e cab το κλεινεις με 12 ευρω, η επισημη τιμη στο γραφειο των ταξι ειναι αναρτημενη στα 17. Μπορειτε να τα κλεισετε μονοι σας μην τσιμπας.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επειδη παιρνω πολυ συχνα αναβαθμισεις σε ξενοδοχεια, να στειλεις ενα μειλ πιο πριν ρωτωντας αν υπαρχει δωματιο με θεα. Αν υπαρχει, το δινουν.
Περι του πρωινου, δεν καταλαβα γιατι το εδωσαν. Αλλα στο ξενοδοχειο το πρωινο τωρα ηταν πολυ καλυτερο απο την προηγουμενη φορα, με τοπικα προιοντα, ενω παλια ηταν τυπικο ευρωπαικο.
Επισης στο ισογειο υπαρχει μαγαζακι του ξενοδοχειου για να αγορασεις φαι και νερο πριν φυγεις για καμια εκδρομη, να μην ψαχνεσαι. Παλι τοπικο φαι, pastizzi και ftyra.
Ετσι κι αλλιως τα πρωινα σε ολη τη Βαλετα, και στα μαγαζια, ειναι παμφθηνα, 5-6 ευρω, σε αντιθεση με τα εστιατορια το βραδυ που εινσι τζιζ. Ακολουθουν την αγγλικη ταση να προσφερουν φτηνο αγγλικο πρωινο και ακριβο δειπνο.
Να ψαξετε την τοπικη ψαροσουπα στα μαγαζια και γενικα 4 μερες τρεφομασταν μονο με θαλασσινα που τα εχουν σε αφθονια και ιταλικη κουζινα.
Κρεας με 40 βαθμους δεν μπορεσαμε, αρα χασαμε το rabbit. Την επομενη φορα.
Θα το κοιτάξω για τη θέα, με ενδιαφέρει εννοείται. Επειδή θα είναι τέλη Οκτωβρίου φαντάζομαι πως δε θα βουλιάζει και από κόσμο. Επίσης, μάλλον θα είναι κατάλληλος ο καιρός για τον κούνελο!
;):)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.014
Likes
40.978
Θα το κοιτάξω για τη θέα, με ενδιαφέρει εννοείται. Επειδή θα είναι τέλη Οκτωβρίου φαντάζομαι πως δε θα βουλιάζει και από κόσμο. Επίσης, μάλλον θα είναι κατάλληλος ο καιρός για τον κούνελο!
;):)
Κουνελος-ξεκουνελος, τα θαλασσινα τα προτιμω. Επισης καναμε κρατηση 2 μερες πριν στο San Paolo Naufrango που ειναι το hot spot , εσεις αν εχει καλο καιρο θα το χαρειτε χωρις αγχος. Πολυ καλο.
20210811_190206.jpg
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κουνελος-ξεκουνελος, τα θαλασσινα τα προτιμω. Επισης καναμε κρατηση 2 μερες πριν στο San Paolo Naufrango που ειναι το hot spot , εσεις αν εχει καλο καιρο θα το χαρειτε χωρις αγχος. Πολυ καλο. View attachment 365881
κι εγώ τα θαλασσινά προτιμώ αλλά την τοπική σπεσιαλιτέ θα την τιμήσω!
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Λοιπόν.... έχω διαβάσει πολλά εδώ μέσα, και όχι μόνο ,για την Μάλτα. Πετάμε αύριο το πρωί και επιστρέφουμε Τετάρτη πρωί πρωί. Μια βοήθεια ή και παραπάνω είναι καλοδεχούμενες!
Ένα επιγραμματικο πρόγραμμα? Θα νοικιάσουμε για τρεις μέρες είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο. Με τα αρχαία δεν το έχουμε πολύ οπότε δεν θα πάμε.
Πρόταση για πρωινό? Κάποιο εστιατόριο με ωραία θέα? Γενικά κάθε πληροφορία δεκτή!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπόν.... έχω διαβάσει πολλά εδώ μέσα, και όχι μόνο ,για την Μάλτα. Πετάμε αύριο το πρωί και επιστρέφουμε Τετάρτη πρωί πρωί. Μια βοήθεια ή και παραπάνω είναι καλοδεχούμενες!
Ένα επιγραμματικο πρόγραμμα? Θα νοικιάσουμε για τρεις μέρες είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο. Με τα αρχαία δεν το έχουμε πολύ οπότε δεν θα πάμε.
Πρόταση για πρωινό? Κάποιο εστιατόριο με ωραία θέα? Γενικά κάθε πληροφορία δεκτή!
Καλά να περάσετε!
Σας απαντώ γιατί τα έχω πρόσφατα, Δευτέρα γύρισα. Όπως έχουν γράψει όλοι όσοι έχουν πάει και διαπίστωσα κι εγώ, τα λεωφορεία τους είναι εξαιρετικά. Εφόσον όμως μπορείτε να έχετε δικό σας μέσο, ακόμα καλύτερα. Οι αποστάσεις είναι μικρές έτσι κι αλλιώς. Εγώ πέρα από Βαλέτα και περίχωρα, πήγα Γκόζο και μου άρεσε. Επίσης, στο γραφικό ψαροχώρι, το Marsaxlokk, δεν τρελάθηκα, αλλά οκ. Εκεί υπάρχει μία σειρά από ψαροταβέρνες αντικρύζοντας τις βάρκες :fishing:.
Πρωινό μπορείτε να πάρετε το παραδοσιακό, τα pastizzi με καφέ ή τσάι. Μου άρεσε ένα μικρό καφενείο, το el gifen και το museum cafe στη Βαλέτα. Σε κάθετη του κεντρικού δρόμου, τη Melita Street μου άρεσε το Chocolate District για διάφορα περίεργα είδη σοκολάτας, μου έφτιαξαν και λικέρ σοκολάτας με μέλι, πολύ ιδιαίτερο. Όλα αυτά είναι κεντρικά, προσβάσιμα σε λίγα λεπτά με τα πόδια.
Έχει καλά εστιατόρια στις Τρεις Πόλεις απέναντι (έφαγα στα Sottovento & Bebirgu στο Birgu Vittoriosa), και στη Floriana στη Βαλέτα, την παραλιακή τους ουσιαστικά. Υπάρχει το περίφημο Noni που μου είπε σεφ εκεί ότι αξίζει αλλά είναι πανάκριβο.
Μου άρεσαν και διάφορα μικρά στην οδό που είναι το Teatru Manoel (πήγα σε κονσέρτο εκεί, συμπαθητικό).
Γενικά, είναι οι αποστάσεις τόσο μικρές που με μια-δυο βόλτες θα δείτε τι σας αρέσει εύκολα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρήκα πληροφορίες συγκεντρωμένες, μετά από το ταξίδι μας το καλοκαίρι του '20, όποτε τις περνάω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.
bolt (app για ταξί), αρκετά φτηνό, βλέπεις από πριν πόσο σε χρεώνει και δεν απαιτείται μαλτέζικος αριθμός. Το χρησιμοποιήσαμε μια φορά από Mdinia για Golden Beach, 14 ευρώ (2020).
Διαμονή: Ωραία παραδοσιακά δωμάτια στη Βαλέττα στο Luciano Valletta με μπαλκονάκι φάτσα στο καμπαναριό του καθεδρικού, ανάμεσα στις γιορταστικές... παντιέρες και θέα στην πλατεία του. Από την ταράτσα έχεις πιάτο τη Βαλέττα. Υπάρχει και το δεύτερο κτίριο με θέα θάλασσα που αναφέρει η EIRHNH2. Στο Gozo εξαιρετικό το Ikhaya Lami στη Βικτώρια, με κλειστό μπαλκόνι και παραδοσιακά έπιπλα στα δωμάτια και τους κοινόχρηστους χώρους, συστήνεται.
Εστιατόρια: στη Βαλέττα τοπική κουζίνα δίπλα στην "ελληνική" εκκλησία (Παναγία Δαμασκού) στην οδό Αρχιεπισκόπου. Περάσαμε κι ένα βράδυ στη Σλιέμα για χάζεμα και καθίσαμε στο Tiffany's Bistro, καλό φαγητό. Αν πάτε στο ψαροχώρι, θαλασσινά στο Roots. Στο Gozo τώρα, κουζίνα Σικελίας στη Βικτώρια (Ραμπάτ) στην πλατεία μπροστά από τον μπαρόκ ναό San Gorg, σε καφέ που δεν το πιάνει το μάτι σου, κοιτώντας την εκκλησία το τελευταίο αριστερά. Στη συγκεκριμένη πλατεία κάθονταν ντόπιοι και στα σκαλιά της εκκλησίας έπαιζαν παιδιά, μου θύμισε ελληνικό ορεινό χωριό, καλοκαιρινό βράδυ. Η διαμονή στη Βικτώρια ήταν χαλαρωτική, αν ξαναπήγαινα καλοκαίρι θα έδινα δύο και τρεις διανυκτερεύσεις στο Ραμπάτ.
Η Golden Beach ωραία οπτικά, αλλά βρωμιά μέσα στη θάλασσα και μύριζε στην αμμουδιά, πιθανόν από το ξενοδοχείο πάνω στην παραλία. Δεν βουτήξαμε καν. Για βουτιές από τα βράχια, που προσεγγίζονται με μαλτέζικη βάρκα από το ψαροχώρι, δεν προλάβαμε να πάμε. Στη Blue Lagoon, πολύ ωραία και τα νερά και το τοπίο! Πολύς κόσμος που λιγοστεύει μετά τις 5μμ. Αν πάτε από Βαλέττα στο Comino (blue lagoon) με ταχύπλοο, θα σας κάνει βόλτα να δείτε και τις σπηλιές. Πήγαμε στο Comino με ταχύπλοο από τη Βαλέττα και φύγαμε με ταχύπλοο για το Gozo. Στην επιστροφή από Gozo για Βαλέττα χρησιμοποιήσαμε ferry και απευθείας λεωφορείο για αεροδρόμιο (στριμωξίδι).
Αν δεν έχετε τον χρόνο για να περάσετε απέναντι από Βαλέττα στις 3 πόλεις (βασικά Birgu) και για να επισκεφτείτε την πρώτη πρωτεύουσα, τη Mdina, κυνηγήστε τη Mdina! Τα στενά τους μοιάζουν, της Mdina πιο σιωπηλά και πολύ πιο ατμοσφαιρικά. Έχεις εντυπωσιακή θέα καθώς περνάς απέναντι για τις τρεις πόλεις, ωστόσο λίγο-πολύ θέα βλέπεις κι από τους πάνω κήπους. Προκρίνω Mdina. Εκεί και το τουριστικό μεν, κατατοπιστικό δε, Μουσείο της Ιστορίας των Ιπποτών.
Στον καθεδρικό του Αγίου Ιωάννου (με Caravaggio και τάφους ιπποτών) πρέπει να είστε πριν τις 2 το μεσημέρι στην πίσω πόρτα (όχι τακούνια, αλλά ευπρεπείς). Το λέω γιατί τον χάσαμε την πρώτη μέρα ενώ μέναμε πάνω στην πλατεία του. Το αρχαιολογικό μουσείο που είναι κι αυτό κεντρικά, απέναντι απ' το amorino (το παγωτατζίδικο που αναφέρεται στο φορουμ), έχει ενδιαφέροντα εκθέματα όπως τη λιλιπούτεια (χοντρή συγχρόνως) θέα της γονιμότητας, η είσοδος είναι δωρεάν και το κτίριο είναι παλιό auberge, κοινόβιο των ιπποτών.
Στο Gozo αξίζει η Citadel του Ραμπάτ. Εννοείται εντυπωσιακά τα μεγαλιθικά μνημεία! Προλάβαμε να επισκεφτούμε τη Ggantija (μουσείο και αρχαιολογικό χώρο) με λεωφορείο από το Ραμπάτ.
Υγ1. Ψιλοδουλεμένα χειροποίητα ασημένια κοσμήματα στο Ραμπάτ.
Υγ2. Δοκιμάστε και τις τρεις Cisk, καθώς και τη Hopleaf. Cheers!
 

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Είμαστε ήδη στη Μάλτα και σαν να μην έφτανε το ο,τι δε μπορούσα να βγάλω πρόγραμμα με ολα αυτά που θέλαμε να δούμε ,μάθαμε ότι έχει Fireworks Festival και αύριο το βράδυ είναι το grand final στη Βαλεττα οπότε άκυρη η κράτηση στο San Paolo και αύριο έχει τρεις πόλεις για βράδυ σίγουρα.
Για μετακινήσεις προς το παρόν χρησιμοποιησαμε το λατρεμένο Bolt και την αστική συγκοινωνία. Για μία απόσταση ούτε 10 χιλιόμετρα, έκανε 49 στάσεις και περίπου μια ώρα! Εννοείται πολύ περπάτημα, από την Κυριακή όμως βρήκαμε αυτοκίνητο και χωρίς πιστωτική κάρτα, και ελπίζω να αρχίσω να ξανανιωθω τα πόδια μου!😂
Και να μην ξεχάσω να σας συστήσω τον Κασπερ τον οποίο λατρέψαμε!
20220429_132408.jpg
 

Panosjgr

Member
Μηνύματα
61
Likes
15
Καλημέρα μπορείς να μας πεις σε από που νοικιάσατε αυτοκίνητο χωρίς πιστωτική; γιατί με ενδιαφέρει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.236
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom