Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Καλησπερα σας,Σεπτέμβριο θα βρίσκομαι για μια βδομαδα Μάλτα,ηθελα να ρωτησω τι ειναι καλυτερο να νοικιασουμε αμαξι για να γυρισουμε το νησι η με την συγκοινωνία;διοτι εχω ακουσει οτι οδηγανε αναποδα και δεν εχω ιδεα τι οδικο δικτυο εχουν!
Ακόμα και για μια μέρα να νοικιάσεις θα προλάβεις να δεις άπειρα μέρη που με τα αστικά θα τα δεις σε τρεις μέρες

Οι δρόμοι είναι μια χαρά, ο παραλιακός φουλ κίνηση αλλά έχει και εθνική οδό
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Καλησπερα σας,Σεπτέμβριο θα βρίσκομαι για μια βδομαδα Μάλτα,ηθελα να ρωτησω τι ειναι καλυτερο να νοικιασουμε αμαξι για να γυρισουμε το νησι η με την συγκοινωνία;διοτι εχω ακουσει οτι οδηγανε αναποδα και δεν εχω ιδεα τι οδικο δικτυο εχουν!
Καλημέρα

Εξαρτάται πού έχεις υπόψιν σου να κινηθείς. Εγώ πήγα πέρσι για 1 βδομάδα και στο τέλος του ταξιδιού είχα πει ότι το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν να νοικίαζα αυτοκίνητο για 2 μέρες για τις μακρινές διαδρομές.
Αν χρειαστείς οποιαδήποτε βοηθεια μου λες.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλημέρα, μπορει καποιος να μου πει αν η Φλοριανα ή το Hamrun ειναι νορμαλ περιοχες απο αποψη ασφαλειας, εγκληματικοτητας κλπ? Για διαμονη αρκετων ημερων. Η πρεπει να αποφευγονται?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα, μπορει καποιος να μου πει αν η Φλοριανα ή το Hamrun ειναι νορμαλ περιοχες απο αποψη ασφαλειας, εγκληματικοτητας κλπ? Για διαμονη αρκετων ημερων. Η πρεπει να αποφευγονται?
Καλησπέρα. Πραγματικά δεν πίστευα ότι θα απαντούσα σε ερώτηση περί εγκληματικότητας στη Μάλτα. Πρόκειται για πολύ ασφαλή χώρα. Φαντάζομαι στις πολύ τουριστικές περιοχές της θα πρέπει να ακολουθείται η κοινή λογική. Από τις δυο πόλεις που αναφέρεις θα σου πρότεινα την Floriana γιατί είναι δίπλα ακριβώς στη Valletta, οπότε είναι πιο βολική και πραγματικά δεν είδα τίποτα το ανησυχητικό όσες φορές πέρασα από εκεί (βασικά δεν είδα πουθενά κάτι ύποπτο).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αυγουστο ή σεπτεμβρη προτεινετε για επισκεψη το νησι(απο θεμα ζεστης ρωταω)?5 μερες ιδανικα θα ειναι αρκετες για να κανουμε κανα μπανιο και να δουμε και τιποτις?
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αυγουστο ή σεπτεμβρη προτεινετε για επισκεψη το νησι(απο θεμα ζεστης ρωταω)?5 μερες ιδανικα θα ειναι αρκετες για να κανουμε κανα μπανιο και να δουμε και τιποτις?
Σίγουρα από μέσα Σεπτεμβρίου τα πράγματα είναι σχετικά πιο δροσερά, σε σχέση ειδικά με τον Αύγουστο. Μάλιστα τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε είχε παραδόξως και αρκετούτσικες βροχές στο νησί, όπως μου είπε ένας καλός μου φίλος που μένει μόνιμα εκεί (κάτι που δεν συμβαίνει γενικά κάθε χρόνο). Πάντως εγώ προσωπικά που βρέθηκα στο νησί αρχές Ιουλίου πέρσι με 36 βαθμούς και είμαι γενικά -ως ξανθός και ανοιχτόχρωμος-, μάλλον "δυσανεκτικός" στη ζέστη, την πάλεψα μια χαρά (ίσως επειδή ως νησί, έχει παντού την αίσθηση της αύρας). Όσο για τις ημέρες, θα σου πω το εξής: Η Μάλτα αν και μικρή έχει αρκετά αξιοθέατα και γενικά αρκετά ενδιαφέροντα μέρη να δεις και να σεργιανίσεις, παρόλο που είναι μικρή. Εάν θέλεις στο πλάνο σου και ολίγον beach relaxing (και γιατί όχι εκδρομές σε Γκότζο και Κόμινο), δες το ενδεχόμενο εβδομαδιαίας παραμονής. Εγώ πέρσι τον Ιούλιο πήγα για 5 ημέρες και νοιώθω ότι κάποια πράγματα δεν τα πρόλαβα, ενώ διόλου δεν θα με χάλαγε να είχα κάνει 1-2 μπανάκια ακόμα.
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Καλησπερα...Σκεφτομαι κι εγω αν με αφησει ο κυριος Χαρδαλιας και κοπασει η κορωνοτρελα να κανω ενα ταξιδι Μαλτα στα μεσα Σεπτεμβρη για 4 η 5 μερες οποτε ειμαι σε αναζητηση καταλυματος και αμφιταλαντευομαι....Βαλετα η Σλιεμα??Εχω αποφασισει οτι θα ειναι διαμερισμα AirBnb φυσικα ο χωρος διαμονης απλα δε ξερω ποιο αξιζει γενικα περισσοτερο....Λογω budget μαλλον προς Βαλετα κλινω αλλα παραθετω 2 δωματια να μου πουν οι ειδικοι την αποψη τους

https://www.airbnb.gr/rooms/2240802..._impression_id=p3_1586370428_ZlSLutDzmoK0O6Xi
https://www.airbnb.gr/rooms/3687048..._impression_id=p3_1586370254_g0cZHbXT3rOUuHT8
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπερα...Σκεφτομαι κι εγω αν με αφησει ο κυριος Χαρδαλιας και κοπασει η κορωνοτρελα να κανω ενα ταξιδι Μαλτα στα μεσα Σεπτεμβρη για 4 η 5 μερες οποτε ειμαι σε αναζητηση καταλυματος και αμφιταλαντευομαι....Βαλετα η Σλιεμα??Εχω αποφασισει οτι θα ειναι διαμερισμα AirBnb φυσικα ο χωρος διαμονης απλα δε ξερω ποιο αξιζει γενικα περισσοτερο....Λογω budget μαλλον προς Βαλετα κλινω αλλα παραθετω 2 δωματια να μου πουν οι ειδικοι την αποψη τους

https://www.airbnb.gr/rooms/2240802..._impression_id=p3_1586370428_ZlSLutDzmoK0O6Xi
https://www.airbnb.gr/rooms/3687048..._impression_id=p3_1586370254_g0cZHbXT3rOUuHT8
Σλιέμα θα σου πρότεινα με το όμορφο παραλιακό της μέτωπο-περαντζάδα ,έχει περισσότερη κίνηση-ζωη το βράδυ και υπάρχει τακτική συγκοινωνία με τη Βαλέττα.Αλλωστε το διαμέρισμα που βλέπω στη Βαλέττα έτσι όπως βλέπω στο χάρτη δεν το λες και κεντρικό ,η θέση του για Βαλέττα δε νομίζω ότι είναι και η καλύτερη
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα σου πω τα υπέρ και τα κατά και των δυο:
1) Δωμάτιο Σλιεμα: Ειναι κοντά στον παραλιακό δρόμο της Σλιεμα ( tower road νομίζω λέγεται) και θα έχεις ωραία καφέ κ εστιατόρια κοντά, συν όλη την ανοιχτοσυνη της Μεσογείου για θέα όταν θα βγαίνεις. Επίσης θα είναιι πολύ κοντά (ακομα και με τα πόδια) στο Σαν Τζουλιαν κ στο paceville εαν θέλετε να βγείτε και πιο αργά (Έχει αρκετά clubs η συγκεκριμένη περιοχή). Όμως για να πας από το συγκεκριμένο σημείο της Σλιεμα στη Βαλεττα θα χρειαστείς λεωφορείο + ferry. Λεωφορείο επισης (ή και αλλαγές λεωφορείων) θα χρειαστεί για να πας απο εκεί και σε άλλα αξιοθέατα του νησιού (mdina, birgu κλπ) αλλά και στις παραλίες. Ευτυχώς το δίκτυο των λεωφορείων είναι πολύ πυκνό, σε κάθε όμως περίπτωση θα πρέπει να έχετε κατεβασμένη την εφαρμογή και να τσεκάρετε την τηλεματικη στις στάσεις
2) Δωμάτιο Βαλεττα: Κατ' αρχάς το δωμάτιο δεν είναι στη Βαλεττα, αλλά στα όρια Βαλεττα- Φλοριάνα. Το σημείο που βρίσκεται δεν λέει και πολλά κ ούτε είναι φυσικά εντός των τειχών, έχει όμως ένα καλό: Σε 10 με 15 λεπτά περπάτημα περίπου βρίσκεσαι στο σιντριβάνι του Τρίτωνα (εκει είναι η αφετηρία των λεωφορείων για παντού στο νησι!!!) και στην είσοδο της εντός των τειχών Βαλεττας.
Εν κατακλείδι: Δεν θεωρώ απόλυτα ιδανικά ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Εάν θέλεις ψάξε το λίγο ακόμα (χρόνο έχεις). Εάν όμως είσαι αποφασισμένη οπωσδήποτε για ένα από τα δυο, διάλεξε απλά το πιο value for money με βάση τις ανέσεις που προσφέρει
 
Last edited:

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Επισης κατι αλλο...Λογικα καταληγω σε 5ημερη διαμονη αλλα σκεφτομαι να τη σπασω σε 2ημερο και 3ημερο...Αξιζει μια 2ημερη διαμονη στο Γκοζο για μπανια (να ειμαι και κοντα σε Μπλου Λαγκουν) και sightseeing εκει και μετα η υπολοιπη διαμονη Σλιεμα? Η θα ειναι βαρετα 2 μερες Γκοζο και θα ηταν καλυτερο 5 μερες διαμονη Σλιεμα και να κανω τη διαδρομη απο εκει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Επισης κατι αλλο...Λογικα καταληγω σε 5ημερη διαμονη αλλα σκεφτομαι να τη σπασω σε 2ημερο και 3ημερο...Αξιζει μια 2ημερη διαμονη στο Γκοζο για μπανια (να ειμαι και κοντα σε Μπλου Λαγκουν) και sightseeing εκει και μετα η υπολοιπη διαμονη Σλιεμα? Η θα ειναι βαρετα 2 μερες Γκοζο και θα ηταν καλυτερο 5 μερες διαμονη Σλιεμα και να κανω τη διαδρομη απο εκει?
Παιζει να ειναι βαρετα. Αλλα οταν εφτασα στο Γκοτζο, ψιλομετανιωσα που δεν ειχα κλεισει ενα βραδακι. Ειναι γραφικη η πρωτευουσα, αλλα οχι και για 2 βραδια.
Σλιεμα θα μεινεις? Λαθος κατ εμε, αλλα εσυ αποφασιζεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αξιζει μια 2ημερη διαμονη στο Γκοζο για μπανια (να ειμαι και κοντα σε Μπλου Λαγκουν) και sightseeing εκει και μετα η υπολοιπη διαμονη Σλιεμα?
To Gozo αξίζει κατα την άποψη μου! Αλλά θα έκανα μία διανυκτέρευση. Στο comino μπορείς να κάνεις στάση για μπάνιο στο πήγαινε ή στο έλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom