Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

johncarner

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Όσον αφορά τις μετακινήσεις στη Μάλτα, θεωρώ ότι αξίζει πάρα πολύ η κάρτα των απεριορίστων διαδρομών για 7 ημέρες - ακόμα κι αν είσαι για λιγότερες στο νησί.
Εμείς όταν είχαμε πάρει μάς είχε βολέψει πάρα πολύ και γυρίσαμε όλη τη Μάλτα. Μόνη εξαίρεση το χωριό του Ποπάι που λίγο μάς ταλαιπώρησε με τη συχνότητα των λεωφορείων και με την κακή επικοινωνία των οδηγών, και αυτό λίγο μάς έφαγε ώρα από το Gozo! Αλλά όλα καλά στο τέλος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
https://www.airbnb.gr/rooms/4069431...TAAsHosE_ZOh8j8ueWWyn8wNRg6tFHRzHLk9QN0HMiQvE
Μιας και βλεπω οτι πολλοι προτιμουν Βαλετα κι αρχισαν να το σκεφτομαι και να ψαχνω βρηκα αυτο εδω που ειναι αρκετα κεντρικο....Οποτε προς Βαλετα κλινω
Μια χαρά φαίνεται. Βέβαια η merchant street είναι ένας από τους πιο κεντρικούς πεζόδρομους της Βαλεττα, οπότε υπάρχει μια κάποια πιθανότητα να έχει λίγη φασαρία. Τσέκαρε κριτικές και γιατί όχι και άλλα καταλύματα. Δεν είμαι πάντως αρνητικός και σε αυτό που παρεθεσες
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Πριν λιγο εκλεισα για πρωτη μου φορα με airbnb δεν το εχω ξανακανει,η διαμονη ειναι απ τις 20 αυγουστου 2020,εως 27 αυγουστου,σ αυτο το δωματιο,30 ευρω η διανυκτερευση για 7 μερες με την κορη μου μαζι...τι λετε πως το βλεπετε;https://www.airbnb.gr/rooms/1937897...1587934899_Q3cMMTkLquNENmcm&guests=1&adults=1
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Πριν λιγο εκλεισα για πρωτη μου φορα με airbnb δεν το εχω ξανακανει,η διαμονη ειναι απ τις 20 αυγουστου 2020,εως 27 αυγουστου,σ αυτο το δωματιο,30 ευρω η διανυκτερευση για 7 μερες με την κορη μου μαζι...τι λετε πως το βλεπετε;https://www.airbnb.gr/rooms/1937897...1587934899_Q3cMMTkLquNENmcm&guests=1&adults=1
Σε καλη περιοχη το βλεπω και αν ειναι και κοντα στο σταθμο φερυ εισαι μια χαρα..απλα προσεξε..αυτο που εκλεισες εχει δωρεαν ακυρωση για τις επομενες 2 μερες απο σημερα..μετα χανεις τα μισα σου λεφτα..οποτε θα σου συνιστουσα να κοιτας με δωρεαν ακυρωση εστω και 2-3 βδομαδες πριν το ταξιδι σου(οταν κανεις αναζητηση στη πλατφορμα εχει ενα κουτακι που λεει "ευελιξια ακυρωσης" καπως ετσι,το κλικαρεις και σου δειχνει ποιοι εχουν δωρεαν ακυρωση μερικες βδομαδες πριν το ταξιδι)
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Πριν λιγο εκλεισα για πρωτη μου φορα με airbnb δεν το εχω ξανακανει,η διαμονη ειναι απ τις 20 αυγουστου 2020,εως 27 αυγουστου,σ αυτο το δωματιο,30 ευρω η διανυκτερευση για 7 μερες με την κορη μου μαζι...τι λετε πως το βλεπετε;https://www.airbnb.gr/rooms/1937897...1587934899_Q3cMMTkLquNENmcm&guests=1&adults=1
Δυο φορες εχω κλεισει και εγω με Airbnb, η μια ετυχε να ηταν Μαλτα, Σλιεμα πιο συγκεκριμενα και σχεδον διπλα σε αυτο που ειδα οτι εκλεισες! Τυχαιο;; Θα σε βολεψει πολυ η τοποθεσια. Φερυ και λεωφορεια ακριβως διπλα!!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σε καλη περιοχη το βλεπω και αν ειναι και κοντα στο σταθμο φερυ εισαι μια χαρα..απλα προσεξε..αυτο που εκλεισες εχει δωρεαν ακυρωση για τις επομενες 2 μερες απο σημερα..μετα χανεις τα μισα σου λεφτα..οποτε θα σου συνιστουσα να κοιτας με δωρεαν ακυρωση εστω και 2-3 βδομαδες πριν το ταξιδι σου(οταν κανεις αναζητηση στη πλατφορμα εχει ενα κουτακι που λεει "ευελιξια ακυρωσης" καπως ετσι,το κλικαρεις και σου δειχνει ποιοι εχουν δωρεαν ακυρωση μερικες βδομαδες πριν το ταξιδι)
διαβασα οσο πιο πολλα μπορουσα,οσα εχουν δωρεαν ακυρωση ειναι διπλασια η τιμη τους,δεν θελω να ακυρωσω γμτ,φανταζομαι πως λιγο πολυ ολοι μας εχουμε κουραστει με την καραντινα,και ολα οσα περασαμε γενικως.ας ελπισουμε πως θα ειναι ολα ομαλα ως τοτε.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γεια σας, εχω μετακομισει Μαλτα απο αρχες Μαρτιου και δυστυχως λογω λοκνταουν φοβομουν μεχρι προσφατα να κυκλοφορησω πολυ εξω απο τη γειτονια μου (Πιετα, κοντα στη Μσιντα). Τωρα που ξεφοβηθηκα λιγο λεω να παω καμια βολτα και παραεξω. Ειχα προλαβει ηδη να παω Βαλετα, Λιμανι Βαλετας, Σλιεμα και Saint Julians. Δυστυχως Γκοζο φοβαμαι ακομη να παω, γιατι εμπλεκεται και φερι. Θα ηθελα μια περιοχη ομορφη για βολτα, κατα προτιμηση χωρις μαγαζια (πχ η Σλιεμα δε μου αρεσε καθολου λογω της βαβουρας και των πολλων μαγαζιων, το ιδιο και Στ. Τζουλιανς), δηλαδη εν ολιγοις με φυσικη ομορφια (οχι δηλαδη περιοχες με πολλα σπιτια), καλη για περπατημα, και κατα προτιμηση παραθαλασσια, αυτο που λεμε instagrammable. Ευχαριστω πολυ!!
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Αγαπητοί φίλοι!
έχετε εμπειρία από ενοικίαση μηχανής-σκούτερ στη Μάλτα;
Έχει νοικιάσει κάποιος πρόσφατα μηχανάκι;
Θα είμαστε για μια εβδομάδα τον Αύγουστο και θέλουμε καμιά χρήσιμη συμβουλή....
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αγαπητοί φίλοι!
έχετε εμπειρία από ενοικίαση μηχανής-σκούτερ στη Μάλτα;
Έχει νοικιάσει κάποιος πρόσφατα μηχανάκι;
Θα είμαστε για μια εβδομάδα τον Αύγουστο και θέλουμε καμιά χρήσιμη συμβουλή....
Καλησπερα σε προσφατη αναζητηση που εκανα για σκουτερ στην μαλτα μιας κι εγω θα ειμαι εκει αυγουστο,ειδα ακριβες τιμες,συν με μικρα γραμματα εξτρα ενα 500ρικο το οποιο αν δεν εχει παθει ζημια το μηχανακι θα στο επιστρεψουν...δεν σε συμφερει....εκτος αν το φυσας,και ξερεις καλα να οδηγεις,και νοικιασεις και κρανος,γιατι οδηγουν αναποδα εκει,αγγλικο στυλ...θα σου συνιστουσα τα λεοφωρεια,εχει συχνα δρομολογια παντου,βγαλε μια εβδομαδιαια καρτα απεριοριστων κι εισαι οκ...κι εγω θα θελα μηχανακι εκει,αλλα πολλα τα λεφτα αρη...
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Καλησπερα σε προσφατη αναζητηση που εκανα για σκουτερ στην μαλτα μιας κι εγω θα ειμαι εκει αυγουστο,ειδα ακριβες τιμες,συν με μικρα γραμματα εξτρα ενα 500ρικο το οποιο αν δεν εχει παθει ζημια το μηχανακι θα στο επιστρεψουν...δεν σε συμφερει....εκτος αν το φυσας,και ξερεις καλα να οδηγεις,και νοικιασεις και κρανος,γιατι οδηγουν αναποδα εκει,αγγλικο στυλ...θα σου συνιστουσα τα λεοφωρεια,εχει συχνα δρομολογια παντου,βγαλε μια εβδομαδιαια καρτα απεριοριστων κι εισαι οκ...κι εγω θα θελα μηχανακι εκει,αλλα πολλα τα λεφτα αρη...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Η αλήθεια είναι ότι κοστίζει όσο περίπου να νοικιάσεις αυτοκίνητο.... Ξέρεις πόσο κοστίζει η κάρτα απεριορίστων διαδρομών και πως/που βγαίνει;
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
Η αλήθεια είναι ότι κοστίζει όσο περίπου να νοικιάσεις αυτοκίνητο.... Ξέρεις πόσο κοστίζει η κάρτα απεριορίστων διαδρομών και πως/που βγαίνει;
κοστιζει 21 ευρω και εχει διαρκεια μια εβδομαδα,απεριοριστα,η μαλτα εχει μονο λεοφωρεια αλλα και καραβακια που εξυπηρετουν,πληροφοριες δες εδω...
https://www.publictransport.com.mt/en/tallinja-card
την καρτα μπορεις να την βγαλεις και στο αεροδρομιο της μαλτας αλλα αν θυμαμαι καλα και ον λαιν μπορεις στο λινκ που σου εστειλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.418
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom