Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για εκκλησία τα Χριστούγεννα είναι ο Αγιος Γεώργιος στη Βαλέτα
Κάθε Κυριακή η λειτουργία είναι 10-12 το πρωί Είναι πιο προχω από εμάς
Μετά μαζεύονται οι Έλληνες άγνωστοι και μη για καφέ στη Βαλέτα
Ολοι ευπρόσδεκτοι ......γενικά ακούς πολύ Ελληνικά είναι σχεδόν 1000 Έλληνες που δουλεύουν εκεί
Αν πετύχεις καλό καιρό μια βολτα στο Γκόζο αξίζει δεν αξίζει για χειμώνα πάντα
Εγώ πάντως στα πατώματα δεν έπεσα
Μια στάση στο χωριό του Ποπαυ μόνο αν υπάρχουν παιδιά
Από ψηλά στο δρόμο φαίνεται πολύ όμορφο αν θέλεις να το δεις από μέσα η είσοδο στα 17 ευρώ
@rethimno Και εγώ που πήγα φέτος Μάλτα 28η Οκτωβρίου , ήταν γεμάτη Έλληνες όπου και να πήγαινες ελληνικά θα άκουγες , άμα έχει καλό καιρό επιβάλλεται επίσκεψη στο Γκόζο και ειδικά στο κάστρο του νησιού , με τη πολιτεία του (δικαστήριο , αρχαιολογικό μουσείο , σχολέιο) , την εκκλησία του , τους προμαχώνες του , τα μαγαζάκια του , τα στενά του και την απίστευτη θέα του , εμένα το Γκόζο προσωπικά μου άρεσε πολύ ...
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Δεν νομίζω να προλάβουμε να πάμε και Γκοζο και όλα θα εξαρτηθούν από τον καιρό. Το εισιτήριο του Άγιου Ιωάννη με τα 15 ευρώ μου κάθεται λίγο στο λαιμό αλλά δεν νομίζω να τα γλιτώνεις μπαίνοντας στη λειτουργία
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Δεν νομίζω να προλάβουμε να πάμε και Γκοζο και όλα θα εξαρτηθούν από τον καιρό. Το εισιτήριο του Άγιου Ιωάννη με τα 15 ευρώ μου κάθεται λίγο στο λαιμό αλλά δεν νομίζω να τα γλιτώνεις μπαίνοντας στη λειτουργία
Τα γλιτωνεις αλλα δεν βλεπεις τους μουσειακους χωρους. Ειναι κλασικο κολπο για τις ακριβες εκκλησιες.
Ποτε πηγε στα 15!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εγώ σε όσες εκκλησίες πήγα στη Μάλτα , δεν έκοψα εισιτήριο για να μπω ...
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Τα γλιτωνεις αλλα δεν βλεπεις τους μουσειακους χωρους. Ειναι κλασικο κολπο για τις ακριβες εκκλησιες.
Ποτε πηγε στα 15!
Αξίζει να το πληρώσουμε?
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Διάβασα ότι πολλές εκκλησίες είναι ανοιχτές μόνο την ώρα της λειτουργίας, θα το διαπιστώσω
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Αξίζει να το πληρώσουμε?
Θα συμφωνήσω με το "πότε πήγε 15?".
Για μενα ο ναός του Αγίου Ιωάννη είναι αχαστος! Άκρως εντυπωσιακός και περιέχων έργα του Καραβάτζιο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
Αξίζει να το πληρώσουμε?
Για μενα ναι καθως και τον φθηνοτερο της Μεντινα.
Αλλα γουστα ειναι αυτα. Κοψτε κατι τουριστικες μπουρδες οπως χωριο του Ποπαι.
Υποψιν αν πατε στη λειτουργια δωρεαν ξεχνατε τις φωτογραφιες μεσα. Αυτο σε καθε εκκλησια σε ωρα λειτουργιας, εκτος αν μεινετε στο τελος, κλασικο κολπο επισης.

Εγώ σε όσες εκκλησίες πήγα στη Μάλτα , δεν έκοψα εισιτήριο για να μπω ...
Φοβαμαι οτι εχασες τις καλυτερες. Δωρεαν και πολυ ενδιαφερουσα αυτη με τον οβαλ τρουλο στη Βαλετα.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Φοβαμαι οτι εχασες τις καλυτερες. Δωρεαν και πολυ ενδιαφερουσα αυτη με τον οβαλ τρουλο στη Βαλετα.
@paefstra Έχουμε και λέμε : 1)Εκκλησία Παναγίας της Νίκης στη Βαλέτα κοντά στη κατοικία του Πρωθυπουργού , 2)Εκκλησία Αποστόλου Παύλου στη Ραμπάτ λίγο πιο πριν από τις κατακόμβες , 3)Εκκλησία Αγίου Γεωργίου στο Γκόζο και 4) Η πανέμορφη εκκλησία στη Μόστα , με το τρούλο που θυμίζει το Πάνθεον της Ρώμης και το θαύμα που έγινε εκεί κατά τη διάρκεια του Β' Π.Π που έπεσε η βόμβα μέσα στην εκκλησία και κανείς δεν έπαθε τίποτα , ο ναός είναι αφιερωμένος στη Παναγία ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.783
@paefstra Έχουμε και λέμε : 1)Εκκλησία Παναγίας της Νίκης στη Βαλέτα κοντά στη κατοικία του Πρωθυπουργού , 2)Εκκλησία Αποστόλου Παύλου στη Ραμπάτ λίγο πιο πριν από τις κατακόμβες , 3)Εκκλησία Αγίου Γεωργίου στο Γκόζο και 4) Η πανέμορφη εκκλησία στη Μόστα , με το τρούλο που θυμίζει το Πάνθεον της Ρώμης και το θαύμα που έγινε εκεί κατά τη διάρκεια του Β' Π.Π που έπεσε η βόμβα μέσα στην εκκλησία και κανείς δεν έπαθε τίποτα , ο ναός είναι αφιερωμένος στη Παναγία ...
Οκ, αλλα το εισιτηριο μπαινει σε οσες ειναι ανεπαναληπτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom