Μάλτα Μάλτα

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Μάλλον δεν εκφράστηκα καλά, 50 με επιστροφή, δηλαδή, 25 one way
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, το Χ2. Για δρομολογιά εδώ. Γενικώς ανα 20/30 λεπτά εχει. Προσοχη στη μερα γιατί αλλάζουν τα δρομολόγια τα ΣΚ...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δηλαδη απο αεροδρομιο υπαρχει λεοφορειο απευθειας για Σλιεμα?
Και τερματίζει ακριβώς στο σημείο όπου ξεκινούν τα καραβάκια για Βαλέτα. Σε απόσταση αναπνοής από το Sliema Hotel (είναι στην παραλιακή).
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα
Κανονίσαμε για Μάλτα τέλη Μαρτίου .. έχω μπερδευτεί λίγο με το νησί και έχω αγχωθει αν μπορέσουμε να χωρέσουμε όλα όσα θελουμε σε 5 ημέρες .. δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδυαστούν τα λεωφορεία από το ένα σημείο στο άλλο . Λογικά θα μείνουμε στην Σλιεμα .. Έχω μια απορία όμως , επειδή τα βλέπω όλα πολύ καλοκαιρινά ,αντιμετοπίσε κάνεις πολικό ψύχος στο δωμάτιο του ξενοδοχείου ? Έχω δει κάνα δυο τρία σχόλια με παράπονα και έχω αρχίσει να ανησυχώ .. θα με βοηθούσατε πολύ αν μου δίνατε καμιά σημβουλη για το πως θα μπορούσα να συνδυάσω τις μετακινήσεις μας με τα αξιοθέατα .. ας πούμε μια μέρα θα αφιερώσουμε στο Γκοτζο . Πώςθα μπορούσαμε να τα βάλω σε μια σειρά για να κερδίσω χρόνο ?
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Καλησπέρα! Λοιπόν, κατ εμέ οι 5 μέρες είναι υπέρ αρκετές και μπορείς να τα συνδυάσεις όλα. Εμείς πήγαμε για 3 μέρες αρχές Νοεμβρίου και τα είδαμε όλα πλην Γκότζο (και Κομίνο). Οι μετακινήσεις είναι λίγο χρονοβόρες, αυτό είναι αλήθεια, μιας και στη Μάλτα γίνεται ο κακός χαμός από αμάξι και κίνηση. Νοικιάσαμε αμάξι για 2,5 μέρες και μας βγήκε από 25 ευρώ το άτομο (3 άτομα, βενζίνες και ενοικίαση). Νομίζω η ενοικίαση συμφέρει για τον εξής λόγο: Αν είστε πολλά άτομα βγαίνει περίπου όσο και τα εισιτήρια του λεωφορείου (δηλ, 5 ευρώ παραπάνω βγήκε σε εμάς), έχεις την άνεσή σου και μπορείς και αφιερώνεις όσο χρόνο θέλεις στα αξιοθέατα/μέρη χωρίς να έχεις το νου σου στα δρομολόγια. Οι αποστάσεις είναι μικρές, αλλά η κίνηση τις κάνει να φαίνονται μεγάλες. Αν την παλεύετε με την ανάποδη οδήγηση, go for it. (υ.γ. Οι Μαλτέζοι ΔΕΝ είναι καλοί οδηγοί). Οσο για τον καιρό... Οταν πήγαμε είχε αυτό το εκνευριστικό συνεχές ψιχάλισμα και ελαφριά ψύχρα. Στο χόστελ που μείναμε έκανε λίγο κρύο, δυστυχώς δεν υπήρχαν έξτρα κουβέρτες, αλλά ήταν παλέψιμο. Εφόσον θα μείνετε και σε ξενοδοχείο, δε νομίζω να αντιμετωπίσετε ιδιαίτερο πρόβλημα. Καλά να περάσετε! :)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα
Κανονίσαμε για Μάλτα τέλη Μαρτίου .. έχω μπερδευτεί λίγο με το νησί και έχω αγχωθει αν μπορέσουμε να χωρέσουμε όλα όσα θελουμε σε 5 ημέρες .. δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να συνδυαστούν τα λεωφορεία από το ένα σημείο στο άλλο . Λογικά θα μείνουμε στην Σλιεμα .. Έχω μια απορία όμως , επειδή τα βλέπω όλα πολύ καλοκαιρινά ,αντιμετοπίσε κάνεις πολικό ψύχος στο δωμάτιο του ξενοδοχείου ? Έχω δει κάνα δυο τρία σχόλια με παράπονα και έχω αρχίσει να ανησυχώ .. θα με βοηθούσατε πολύ αν μου δίνατε καμιά σημβουλη για το πως θα μπορούσα να συνδυάσω τις μετακινήσεις μας με τα αξιοθέατα .. ας πούμε μια μέρα θα αφιερώσουμε στο Γκοτζο . Πώςθα μπορούσαμε να τα βάλω σε μια σειρά για να κερδίσω χρόνο ?
μπορείς να βρείς διαμέρισμα στη Βαλέτα με κλιματισμό.
Apartment Ursula

Διεύθυνση: 134, Street Ursula Street
Valletta, VLT 1234, Μάλτα
Τηλέφωνο: +35699472882
Εμείς μείναμε σε αυτό, είναι εξαιρετικό.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλησπερα και απο εμενα! Η Μαλτα εχει πολυ θερμο κλιμα, μη σε απασχολει καθολου το κρυο. Ειδικα τελη Μαρτιου δε θα εχετε καθολου προβλημα. Εδω Δεκεμβρη που πηγα εγω ειμουν τα μεσημερια με το κοντομαντικο. Τωρα για τις μερες συμφωνω πως ειναι αρκετες για να δειτε ολο το νησι. Ναι, νομιζω πως το Gozo θελει μια μερα. Απο εκει και περα μπορειτε μια αλλη μερα να συνδυασετε Marsaskala - Marsaxlokk, μια άλλη Βαλέτα με 3 πόλεις, μια τριτη Mdina- Rabat - Blue grotto. Την επόμενη μπορειτε να δείτε αλλους ναους, να κανετε ξανα βολτα στη Βαλετα ή τη Σλιεμα, αναλογα με τα ενδιαφεροντα σας φυσικα. Παντως οι μερες ειναι αρκετες για να γυρισετε ολη τη χωρα ενω τα λεωφορεια πανε παντου...
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ πήγα κατακαλόκαιρο και όσον αφορά τις μετακινήσεις, γίνονται άνετα με τα λεωφορεία. Είναι κλιματιζόμενα (σε σημείο να κρυώνεις μέσα Αυγούστου χωρίς υπερβολή) και επίσης έρχονται στην ώρα τους.
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
Τέλη Ιανουαρίου που είμασταν εκεί, την μία μέρα είχε βροχή και πολύ αέρα και κρύο αλλά το δωμάτιο του ξενοδοχείου που μέναμε στην Σλιέμα ήταν φούρνος σε σημείο να ανοίγουμε την μπαλκονόπορτα. Οσον αφορά τις μετακινήσεις με τα λεωφορεία γίνονται εύκολα αλλά είναι λίγο χρονοβόρες.. Σίγουρα σε 5 μέρες τα βλέπεις όλα αν θέλεις.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλημέρα
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σας .. να νοικιασουμε αυτοκίνητο αποκλείεται διότι ο συντροφος μου έχει να κάνει άμεσα με ατυχήματα και επειδή έχει δει πολλά δεν το διακινδυνευουμε με αντίθετη οδήγηση αν και ακουγονται δελεαστικές οι τιμές .. σκέφτομαι την πρώτη μέρα αν μείνουμε τελικά Σιελμα να πάμε βαλετα να την περπατήσουμε και την ίδια μέρα αν προλάβουμε να πάμε στις τρεις πόλεις . Οι τρεις πόλεις είναι εφικτό να γυριστούν με τα πόδια ? Από εκεί υπάρχει λεωφορειο για επιστροφή φαντάζομαι .. την επόμενη σκέφτομαι να πάμε στο χωριό του ποπαϋ όπου φαντάζομαι θα υπάρχει λεωφορείο που θα μας πηγαίνει εκεί .. το θέμα είναι,από το χωριό του ποπαϋ θα μπορέσουμε να πάμε στο λιμάνι πάλι με λεωφορείο για το νησί Γκοτζο ? Την τρίτη μέρα σκέφτομαι να πάμε στην Μεδίνα και αν προλάβουμε να πάμε και κάπου αλλού .. και τελευταία μέρα marsaxlokk και μια τελευταία βόλτα στην βαλετα .. γενικότερα δεν μας ενοχλεί αν θα είμαστε όλη μέρα στους δρόμους ,ισα ίσα για εμάς αυτή είναι η ουσία να περπατάμε και να παίρνουμε εικόνες ,αρκεί όμως να είναι δυνατον να γίνουν αυτές οι διαδρομές με τα λεωφορεια .. μήπως να χρησιμοποιησουμε αυτά τα hop on hop off αν τα λέω σωστά ;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.452
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom