Μάλτα Μάλτα

Μηνύματα
81
Likes
16
Καλημέρα και πάλι ..
Τώρα που τα έχω πιο ξεκάθαρα πλέον τα μέρη έχω μερικές ερωτήσεις .. θα ήθελα να μου πείτε ποιον μεγαλιθικο ναό να επιλέξουμε : τον Ggantija στο Γκοτζο ή τον Hagar Qim ; Γνωρίζετε τι είσοδο έχουν ;
2.) Έχει πάει κανείς στο Ta'Qali για το περιφημο φυσητό γυαλί; Οι τιμές είναι νορμάλ;
3.) Το Malta experience περί τίνος πρόκειται ; Έχει και αυτό είσοδο ;
Μήπως γενικότερα να βγαζαμε κάρτα για αξιοθέατα αν υπάρχει ;
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Σχεδόν όλα τα αξιοθέατα στη Μάλτα έχουν είσοδο 9-10 ευρώ. Οι μεγαλιθικοί ναοί, το ίδιο, νομίζω 9 ευρώ. Πιστεύω συμφέρει να βγάλετε κάρτα για αξιοθέατα αν σκοπεύετε να δείτε αρκετά πράγματα. Πατώντας εδώ http://heritagemalta.org/ ο κατάλληλος υπερσύνδεσμος θα σε οδηγήσει εκεί που θες. Κοίταξέ το προσεκτικά για να δεις τι περιλαμβάνεται σε κάθε προσφορά/κάρτα αξιοθέατων.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα και πάλι ..
Τώρα που τα έχω πιο ξεκάθαρα πλέον τα μέρη έχω μερικές ερωτήσεις .. θα ήθελα να μου πείτε ποιον μεγαλιθικο ναό να επιλέξουμε : τον Ggantija στο Γκοτζο ή τον Hagar Qim ; Γνωρίζετε τι είσοδο έχουν ;
2.) Έχει πάει κανείς στο Ta'Qali για το περιφημο φυσητό γυαλί; Οι τιμές είναι νορμάλ;
3.) Το Malta experience περί τίνος πρόκειται ; Έχει και αυτό είσοδο ;
Μήπως γενικότερα να βγαζαμε κάρτα για αξιοθέατα αν υπάρχει ;
O Hagar Qim το 2016 είχε 10 ευρώ. Αξίζει βέβαια μία επίσκεψη. Πριν βγείτε στον χώρο του ναού υπάρχει και ένα διαδραστικό μουσείο (δείγμα μουσείου περισσότερο αλλά οκ) που έχει πλάκα.
Επίσης έχει και φοβερή θέα από εκείνο το σημείο, και η στάση του λεωφορείου είναι ακριβώς απέξω. Προτείνεται από εμένα.

Τα αξιοθέατα πάντως που επισκέφθηκα εγώ (και δεν ήταν λίγα) είχαν ταρίφα τα 10 έουρος. Οπότε κάνε τα κουμάντα σου.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
O Hagar Qim το 2016 είχε 10 ευρώ. Αξίζει βέβαια μία επίσκεψη. Πριν βγείτε στον χώρο του ναού υπάρχει και ένα διαδραστικό μουσείο (δείγμα μουσείου περισσότερο αλλά οκ) που έχει πλάκα.
Επίσης έχει και φοβερή θέα από εκείνο το σημείο, και η στάση του λεωφορείου είναι ακριβώς απέξω. Προτείνεται από εμένα.

Τα αξιοθέατα πάντως που επισκέφθηκα εγώ (και δεν ήταν λίγα) είχαν ταρίφα τα 10 έουρος. Οπότε κάνε τα κουμάντα σου.
Μαλιστααα. .. Πολύ ακριβά μου φαίνονται σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. . Ίσως επειδή ορισμένες φορές γλυτωνα κάποια χρήματα λόγω φοιτητικού πασου όπως για παράδειγμα στο Παρίσι που δεν πλήρωσα πουθενά πάρα μόνο στον πύργο του Άιφελ. Και στη Ιταλία σε 9 πόλεις έχω επισκεφθεί ένα σωρό καθεδρικούς ναούς. Ο μεγαλιθικος ναός είναι κάτι που δεν έχω ξαναεπισκεφθει οπότε σίγουρα αξίζει . Απλά περιμένω και γνώμες για το Malta experience και αν κάποιος γνωριζει για μια υπόγεια "πολη" στην φλοριανα αν θυμάμαι καλά αλλά έχω ξεχάσει το ονομάδα του αξιοθέατου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν έχεις ακόμα φοιτητικό πάσο, θα έχεις και στη Μάλτα έκπτωση. Για αυτά που θέλεις να επισκεφθείς θα πλήρωνες σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα. Το αν αξίζουν να τα δεις έχει να κάνει και με τα δικά σου ενδιαφέροντα. Εγώ προσπέρασα χωρίς να σκεφτώ καν το Malta experience. Επικεντρώθηκα στα προϊστορικά. Είδα το σύμπλεγμα μεγαλιθικών ναών Τarxien και το Hypogeum στην Paola. Το τελευταίο αξίζει πάρα πολύ, αλλά θα είναι κλειστό όταν θα είσαι εκεί εσύ.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Να αυτά δεν μου αρέσουν .. Κρίμα ! Και με εντυπωσίασε από τιό φωτογραφίες .. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις πληροφορίες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
το Hypogeum στην Paola. Το τελευταίο αξίζει πάρα πολύ, αλλά θα είναι κλειστό
To οποίο αν βλέπουν καλά τα ματάκια μου έχει 30€ είσοδο? :eek:
Δεν ξέρω αν θα είναι ανοιχτό το καλοκαίρι που θα πάω, και ενώ ήταν στο πρόγραμμα να το επισκεφτώ θα το σκεφτώ πολύ να δώσω 30€. Μα 30€? Θυμάται κανείς αν στην Ευρώπη μπήκε σε κάποιο μουσειακό χώρο με τέτοια τιμή? Γιατί εγώ πουθενά δεν θυμάμαι είσοδο πάνω από 20€.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
To οποίο αν βλέπουν καλά τα ματάκια μου έχει 30€ είσοδο? :eek:
Δεν ξέρω αν θα είναι ανοιχτό το καλοκαίρι που θα πάω, και ενώ ήταν στο πρόγραμμα να το επισκεφτώ θα το σκεφτώ πολύ να δώσω 30€. Μα 30€? Θυμάται κανείς αν στην Ευρώπη μπήκε σε κάποιο μουσειακό χώρο με τέτοια τιμή? Γιατί εγώ πουθενά δεν θυμάμαι είσοδο πάνω από 20€.
Και εμένα μου φάνηκε τουλάχιστον τσιμπημένο. Αφού τα έσκασα, η επιθυμία μου να μπω σε οτιδήποτε άλλο πληρωτό εξανεμίστηκε. Είμεθα και λίγο σπαγκοραμμένοι :haha:Έκοψα λοιπόν από τα άλλα αξιοθέατα.
Εκ των υστέρων λέω ότι άξιζε που πήγα.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Σίγουρα αξίζει αλλά 40 ευρώ είναι πάνε έλα τα αεροπορικά μας από Αθήνα και τα κλείσαμε για αυτό ακριβώς τον λόγο γιατί αλλιώς δεν θα πηγαναμε πουθενά .. πάλι καλά που με ενημερώσατε γιατί ο χρόνος είναι λίγος ,αν έφτανα εκεί και μου έλεγαν 30 ε το άτομο δλδ 60 το ζευγάρι εκτός ότι δεν θα έμπαινα θα τσατιζομουν που θα έχανα χρόνο από κάτι άλλο .. Επίσης είδα ότι την ημέρα μπαίνουν μόνο 60 ή 80 άτομα και πρέπει να τα κλείσεις τα εισιτήρια από πολύ νωρίτερα. Δεν πειράζει θα αρκεστούμε με κάτι άλλο .Πάντως κουβέντα να γίνεται μόνο εμείς είμαστε οι άσχετοι που στα δικά μας αξιοθεατα έχουμε χαμηλές εισόδους ή και καθόλου σε αξιοθεατα που πραγματικά αξίζουν .. Να δω πότε θα ξυπνήσουμε .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σίγουρα αξίζει αλλά 40 ευρώ είναι πάνε έλα τα αεροπορικά μας από Αθήνα και τα κλείσαμε για αυτό ακριβώς τον λόγο γιατί αλλιώς δεν θα πηγαναμε πουθενά .. πάλι καλά που με ενημερώσατε γιατί ο χρόνος είναι λίγος ,αν έφτανα εκεί και μου έλεγαν 30 ε το άτομο δλδ 60 το ζευγάρι εκτός ότι δεν θα έμπαινα θα τσατιζομουν που θα έχανα χρόνο από κάτι άλλο .. Επίσης είδα ότι την ημέρα μπαίνουν μόνο 60 ή 80 άτομα και πρέπει να τα κλείσεις τα εισιτήρια από πολύ νωρίτερα. Δεν πειράζει θα αρκεστούμε με κάτι άλλο .Πάντως κουβέντα να γίνεται μόνο εμείς είμαστε οι άσχετοι που στα δικά μας αξιοθεατα έχουμε χαμηλές εισόδους ή και καθόλου σε αξιοθεατα που πραγματικά αξίζουν .. Να δω πότε θα ξυπνήσουμε .
Έτσι κι αλλιώς είναι κλειστό.
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σας χαιρετώ!

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Μαλτα την ερχόμενη Παρασκευή με διάρκεια διαμονής 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις).
Καταρχήν, θεωρείτε πως επαρκούν για να δω τα πιο βασικά;
Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να προτείνει ενα απλό προγραμμα για αυτές τις μέρες;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σας χαιρετώ!

Πρόκειται να ταξιδέψω στην Μαλτα την ερχόμενη Παρασκευή με διάρκεια διαμονής 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις).
Καταρχήν, θεωρείτε πως επαρκούν για να δω τα πιο βασικά;
Επίσης, θα μπορούσε κάποιος να προτείνει ενα απλό προγραμμα για αυτές τις μέρες;
Ναι αρκουν 5 μερες, ομως θα πρεπει να διαβασεις τις ιστοριες που θα βρεις εδω για να παρεις ιδεες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom