Μάλτα Μάλτα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
To οποίο αν βλέπουν καλά τα ματάκια μου έχει 30€ είσοδο? :eek:
Δεν ξέρω αν θα είναι ανοιχτό το καλοκαίρι που θα πάω, και ενώ ήταν στο πρόγραμμα να το επισκεφτώ θα το σκεφτώ πολύ να δώσω 30€. Μα 30€? Θυμάται κανείς αν στην Ευρώπη μπήκε σε κάποιο μουσειακό χώρο με τέτοια τιμή? Γιατί εγώ πουθενά δεν θυμάμαι είσοδο πάνω από 20€.
Στο Βατικανό έχεις μπει; Στο κάστρο του Εδιμβούργου έχεις μπει; :) υπάρχουν ακριβά αξιοθέατα!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Στο Βατικανό έχεις μπει; Στο κάστρο του Εδιμβούργου έχεις μπει; :) υπάρχουν ακριβά αξιοθέατα!
Ξέρω πως το Βατικανό είναι 40€ Όμως περιλαμβάνει τα μουσεία, την Καπέλα Σιστίνα, τους Vatican Gardens, και τη βίλα Barberini αν δεν κάνω λάθος. Μπορείς μια ολόκληρη μέρα να είσαι εκεί.
35€ κοστίζει η είσοδος στο Υπόγειο Χαλ Σαφλιένι. Δεν είναι υπερβολικό?‎
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξέρω πως το Βατικανό είναι 40€ Όμως περιλαμβάνει τα μουσεία, την Καπέλα Σιστίνα, τους Vatican Gardens, και τη βίλα Barberini αν δεν κάνω λάθος. Μπορείς μια ολόκληρη μέρα να είσαι εκεί.
35€ κοστίζει η είσοδος στο Υπόγειο Χαλ Σαφλιένι. Δεν είναι υπερβολικό?‎
Το υπόγειο που λες, δεν το ξέρω καν..... 35€ δεν είναι λίγα φυσικά, αλλά όλα είναι σχετικά! Εγώ είμαι ικανή να δωσω πολλά περισσότερα για ένα μουσείο ή αξιοθέατο και να προτιμήσω να τραφω φθηνοτερα για παράδειγμα :)
Το Βατικανό δεν είναι τόσο ακριβό και αφορά το Βατικανό. Η βίλα Barberini είναι κάτι τελείως διαφορετικό, είναι πινακοθηκη και δεν βρισκεται στο Βατικανό. Αυτά, για να μην είμαστε εκτός θέματος. Αν χρειαστείς ποτέ βοήθεια για Ρώμη, θα σου πω ότι γνωριζω.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το υπόγειο που λες, δεν το ξέρω καν..... 35€ δεν είναι λίγα φυσικά, αλλά όλα είναι σχετικά! Εγώ είμαι ικανή να δωσω πολλά περισσότερα για ένα μουσείο ή αξιοθέατο και να προτιμήσω να τραφω φθηνοτερα για παράδειγμα :)
Το Βατικανό δεν είναι τόσο ακριβό και αφορά το Βατικανό. Η βίλα Barberini είναι κάτι τελείως διαφορετικό, είναι πινακοθηκη και δεν βρισκεται στο Βατικανό. Αυτά, για να μην είμαστε εκτός θέματος. Αν χρειαστείς ποτέ βοήθεια για Ρώμη, θα σου πω ότι γνωριζω.
Έχω πάει Ρώμη. Μα συμφωνώ. Το Βατικανό είναι Βατικανό και αξίζουν τα 40€.
Ναι το θέμα δεν είναι η τιμή αλλά ποια η σπουδαιότητα του κάθε αξιοθέατου και το κατά πόσο αξίζει τα λεφτά του. Βέβαια όλα είναι θέμα ενδιαφέροντος του καθενός. Αλλά μη βγαίνουμε εκτός θέματος.
Την καλημέρα μου:D
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας.

Επειδη θα μετακινουμαι με λεωφορεια και θα θελω πιο ευκολες μετακινησεις μαλλον θα το κοιταξω για βαλεττα. Μου ειχαν πει οτι και στον Αγιο Ιουλιανο ειναι καλα και οτι εχει συχνα δρομολογια. Με προβληματισατε.

Επιπλεον αν γνωριζει καποιος για την καττα μεταφορων αν αξιζει να την παρεις, ποσο κανει και πως μπορω να την προμηθευτω.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας.

Επειδη θα μετακινουμαι με λεωφορεια και θα θελω πιο ευκολες μετακινησεις μαλλον θα το κοιταξω για βαλεττα. Μου ειχαν πει οτι και στον Αγιο Ιουλιανο ειναι καλα και οτι εχει συχνα δρομολογια. Με προβληματισατε.

Επιπλεον αν γνωριζει καποιος για την καττα μεταφορων αν αξιζει να την παρεις, ποσο κανει και πως μπορω να την προμηθευτω.
Ένα μήνα γράφω ο άνθρωπος! Δεν με παρακολουθείς:cool::rolleyes::D
https://www.travelstories.gr/community/threads/Καλοκαιρινές-διακοπές-για-πάντα…-σε-Μάλτα-και-Σικελία.57371/

Εν ολίγης η κάρτα αξίζει τα λεφτά της. 21€ η 7ημερη για απεριόριστες διαδρομές και 15€ για 12 διαδρομές.
Αν δεν βρεις Βαλέτα δες για Σλιέμα. Πιο οικονομικά καταλύματα και πολλές λεωφορειακές γραμμές για σημαντικά μέρη στο νησί περνάνε από Σλιέμα χωρίς να χρειάζεται να πας στον σταθμό λεωφορείων στη Βαλέτα. Τώρα που το σκέφτομαι μόνο για να πας Marsaxlokk πρέπει να πάρεις λεωφορείο για Βαλέτα. Για Rabat, Μdina, Mosta, golden bay Tuffieha, για το λιμάνι Cirkewwa για να πας Gozo, για αεροδρόμιο έχει λεωφορεία από Sliema. Η Σλιέμα έχει επίσης περισσότερη ζωή και ωραία παραλιακή.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ένα μήνα γράφω ο άνθρωπος! Δεν με παρακολουθείς:cool::rolleyes::D
https://www.travelstories.gr/community/threads/Καλοκαιρινές-διακοπές-για-πάντα…-σε-Μάλτα-και-Σικελία.57371/

Εν ολίγης η κάρτα αξίζει τα λεφτά της. 21€ η 7ημερη για απεριόριστες διαδρομές και 15€ για 12 διαδρομές.
Αν δεν βρεις Βαλέτα δες για Σλιέμα. Πιο οικονομικά καταλύματα και πολλές λεωφορειακές γραμμές για σημαντικά μέρη στο νησί περνάνε από Σλιέμα χωρίς να χρειάζεται να πας στον σταθμό λεωφορείων στη Βαλέτα. Τώρα που το σκέφτομαι μόνο για να πας Marsaxlokk πρέπει να πάρεις λεωφορείο για Βαλέτα. Για Rabat, Μdina, Mosta, golden bay Tuffieha, για το λιμάνι Cirkewwa για να πας Gozo, για αεροδρόμιο έχει λεωφορεία από Sliema. Η Σλιέμα έχει επίσης περισσότερη ζωή και ωραία παραλιακή.
Σε εχω διαβασει απλα το ειχα κανει στα πολυ γρηγορα. Εχω αποφασισει τελικα να κλεισω σε Βαλετα ή Σλιεμα και εγκατελειψα τελειως την ιδεα για τον Αγιο Ιουλιανο.

Για 7-12 σεπτεμβρη που θα βρισκομαι εκει να φανταστω οτι θα εχει ζεστη αρκετη και θα μπορω να παω για μπανιο σωστα; τι θερμοκρασιες παιζουν; γιατι βλεπω αρκετα δωματια δεν εχουν κλιματισμο και εχουν εναν απλο ανεμιστηρα. Να μην κλεισω δωματιο με ανεμιστηρα και ειναι σαουνα!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καποιος τελικα που να γνωριζει για θερμοκρασιες σεπτεμβρη και αν παλευεται με ανεμιστηρα;;
Μια χαρά είναι ο Σεπτέμβρης και αν πήγαινες και τέλος Σεπτέμβρη ακόμα καλύτερα! Τώρα αν πετύχεις καύσωνα....τι να πώ. Εγώ έμενα σε σπίτι χωρίς ανεμιστήρες, χωρίς τίποτα. Πέτυχα πολύ ζέστη όταν πήγα ( ήταν τέλος Ιουνίου με 42 βαθμούς την βγάλαμε ) αλλά με ανοιχτά παράθυρα παλεύονταν.
Τα μπάνια στη Μάλτα ξεκινάν απο Απρίλιο μέχρι και αρχές Νοέμβρη !
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μια χαρά είναι ο Σεπτέμβρης και αν πήγαινες και τέλος Σεπτέμβρη ακόμα καλύτερα! Τώρα αν πετύχεις καύσωνα....τι να πώ. Εγώ έμενα σε σπίτι χωρίς ανεμιστήρες, χωρίς τίποτα. Πέτυχα πολύ ζέστη όταν πήγα ( ήταν τέλος Ιουνίου με 42 βαθμούς την βγάλαμε ) αλλά με ανοιχτά παράθυρα παλεύονταν.
Τα μπάνια στη Μάλτα ξεκινάν απο Απρίλιο μέχρι και αρχές Νοέμβρη !
Σε ευχαριστω για την απαντηση γιατι μαλλον θα κλεισω δωματιο μονο με ανεμιστηρα...και ηθελα να δω αν παλευεται. Οποτε θα κανω και το μπανακι μου στη θαλασσα
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εμείς είχαμε και ανεμιστήρα οροφής και κλιματιστικό πάντως. Και είχε και συσκευή για ταμπλέτα για τα κουνούπια. Γιατί έχει κουνούπια. Οι θερμοκρασίες τον Σεπτέμβρη θα είναι κανονικά καλοκαιρινές. Μη το καθυστερείς και κλείσε!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μολις σημερα εκλεισα τελικα στη Σλιεμα μεσω airbnb (7-12 σεπτεμβρη) ενα αρκετα καλο δωματιο με 35€ μονο τη βραδια!! Ειναι μολις 300-400m απο την αποβαθρα για τα καραβακια και τον κεντρικο σταθμο των λεωφορειων! Εχω διαβασει καποιες ιστοριες εδω μεσα, αλλα οτι αλλο εχετε να μου προτεινετε ειναι ευπροσδεκτο!

Προσπαθω να οργανωσω λιγο το προγραμμα μου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom