Μάλτα Μάλτα

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μολις σημερα εκλεισα τελικα στη Σλιεμα μεσω airbnb (7-12 σεπτεμβρη) ενα αρκετα καλο δωματιο με 35€ μονο τη βραδια!! Ειναι μολις 300-400m απο την αποβαθρα για τα καραβακια και τον κεντρικο σταθμο των λεωφορειων! Εχω διαβασει καποιες ιστοριες εδω μεσα, αλλα οτι αλλο εχετε να μου προτεινετε ειναι ευπροσδεκτο!

Προσπαθω να οργανωσω λιγο το προγραμμα μου..
  • Όπως και δήποτε να επισκεφτείς έστω και έναν απο τους συνολικά 11 Μεγαλιθικούς Ναούς της Μάλτας που υπάρχουν στη χώρα σε 7 διαφορετικά σημεία !Είναι τα: Ġgantija, Ħaġar Qim, Mnajdra, Ta' Ħagrat, Ta' Skorba και Tarxien και βρίσκονται στο κυρίως νησί και στο Gozo. Δεν βλέπεις κάθε μέρα και οπουδήποτε, μνημεία 5500 ετών !
  • Όπως και δήποτε Μεδίνα !!! Να μπείς και στο καθεδρικό της Μεδίνα !
  • Βαλέτα φυσικά ( μία ολόκληρη πόλη μουσείο ). Να δείς τον καθεδρικό ναό του Αγίου Ιωάννη ! Και να την περπατήσεις γενικά, είναι πανέμορφη πόλη !
  • Τρεις παλιές πόλεις σε μία ! Είναι η Βιτοριόζα, η Σενγκλέα και η Κασπίκουα. Xτισμένες γύρω από βαθείς όρμους, τις βλέπεις από τη θάλασσα κάνοντας το γύρο των όρμων με μικρά καΐκια ή τις περπατάς. Εγώ λάτρεψα τη Βιτοριόζα.....
  • Barrakka gardens, πανέμορφοι κήποι με καταπληκτική θέα !!!
  • Mosta, να επισκεφτείς τη καθολική εκκλησία με έναν απο τους μεγαλύτερους τρούλους ( έχει τη μεγαλύτερη διάμετρο στην Ευρώπη )
  • Blue Grotto ( δεν έχει γκρεμιστεί ακόμα, καλά κρατεί :rolleyes: :D ). Μπορείς να κάνεις βόλτα και με βαρκούλα, σε περνάνε κάτω απο τη καμάρα που σχηματίζει ο βράχος. Τα νερά έχουν πολύ έντονα χρώματα !
  • Ραμπάτ για βολτούλα ( είναι πολύ κοντά στη Μεδίνα )
  • Gozo και Βικτώρια, είναι επίσης όμορφη πόλη όπως και η Βαλέτα. Οι παραλίες του νησιού είναι επίσης με βράχια, αλλά έχουν πολύ καθαρά νερά.
  • Comino για μπάνιο ( θα δείς ομπρέλες και ξαπλώστρες πάνω στα βράχια! ) και αν έχεις χρόνο κάνε και μία βολτούλα στο νησάκι, είναι ωραία η πεζοπορία σε ένα έρημο νησί με ένα κτίριο μόνο, το οποίο δεν έχω ιδέα τι ήταν τελικά :)
  • Μετά, στο κυρίως νησί, στη Sliema μπορείς να κάνεις μπάνιο ( εμείς κάθε μέρα σχεδόν κάναμε γιατί και εμείς μέναμε εκεί και πολύ κοντά απο τα σημεία πρόσβασης στη θάλασσα ), υπάρχουν διάφορα σημεία που κατεβαίνεις με σκάλες στα βράχια και εκεί υπάρχουν σκάλες για να μπείς στη θάλασσα ( όπως στις πισίνες ) ή αλλιώς παίρνεις φόρα και πηδάς κατευθείαν στα βαθιά ! ( Πανηγύρι έκανα εγώ...η καλύτερη μου είναι, να πηδώ απο βράχια στο νερό :) ). Επίσης υπάρχει η παραλία Τuffieha bay, που δεν έχει και τα καλύτερα νερά αλλά είναι μία μεγάλη παραλία με άμμο ( απο τις ελάχιστες που έχει η Μάλτα )
Και πολλά άλλα έχει. Αλλά αυτά θεωρώ πιο σημαντικά εγώ. Εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα !!!
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Εύχομαι να περάσεις πολύ όμορφα !!!
Απιστευτη αναλυση! Σε υπερ-ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες για να να γραψεις ολο αυτο το κατεβατο! Θα προσπαθησω να τα ακολουθησω...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θα προσπαθησω να τα ακολουθησω...
Παρακαλώ !
Απο τους Μεγαλιθικούς ναούς πήγα στους Ħaġar Qim και Mnajdra που είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Εκεί υπάρχει και μουσείο !
Όλα αυτά μαζί με 2 - 3 ακόμα που δεν αναφέρω τα είδα σε 6 μέρες ( γεμάτες ), χρησιμοποιώντας λεωφορεία. Μετάνιωσα που δεν νοίκιασα αυτ/το....θα μπορούσα να είχα δεί περισσότερα ...εξοικονομείς χρόνο με το αυτ/το !
Για συγκοινωνίες μπορεί να σε βοηθήσει ο giannismits, είναι expert σε αυτά ( μπορείς να διαβάσεις την ιστορία του και να βρείς τα link για τις συγκοινωνίες ). Εγώ δεν θυμάμαι τη τύφλα μου απο όλα αυτά τα μέσα που χρησιμοποίησα ( γραμμές λεωφορείων και τιμές )...και δεν έχω κρατήσει σημειώσεις απο τέτοιες λεπτομέρειες....Θυμάμαι όμως πολύ καλά τα μέρη που είδα :) Επίσης για πληροφορίες, μην διστάσεις να ρωτήσεις τους οδηγούς των λεωφορείων, είναι ομιλιτικότατοι και δίνουν πολλές πληροφορίες !!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Όλα αυτά μαζί με 2 - 3 ακόμα που δεν αναφέρω τα είδα σε 6 μέρες ( γεμάτες )
Εγω φτανω βραδυ τη μια μερα οποτε προλαβαινω να κανω μια βολτα απλα σε Σλιεμα, ακολουθουν 4 μερες ολοκληρες και μια σχεδον ολοκληρη..απογειωνομαι απο εκει στις 22:35. Για αυτοκινητο το σκεφτομουν και εγω αλλα αυτη η αναποδη οδηγηση με μπερδευει...


Καλησπερα @giannismits !! Οσον αφορα τις μετακινησεις εκει θα ηθελα τη συμβουλη σου. Αρχικα προσγειωνομαι εκει στις 22:10 τοπικη ωρα Μαλτας. Ειναι ανοιχτο τετοια ωρα εκει το γραφειο για να βγαλω καρτες μεταφορας;;

Επισης ειδα οτι το λεωφορειο TD2 δεν εχει δρομολογια ως εκεινη την ωρα ενω το X2 εχει αν ειδα καλα μεχρι τις 23:00 (διορθωσε με οπου κανω λαθος). Οποτε λογικα το προλαβαινω;
Το διαμερισμα που εχω νοικιασει διπλα στη σταση bouverie στη Σλιεμα.. ποση ωρα χρειαζομαι ωε εκει απο αεροδρομιο; (εχω την εντυπωση με βαση αυτα που ειχες γραψει οτι πρωτα περναει απο Αγιο Ιουλιανο..

Σε ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγω φτανω βραδυ τη μια μερα οποτε προλαβαινω να κανω μια βολτα απλα σε Σλιεμα, ακολουθουν 4 μερες ολοκληρες και μια σχεδον ολοκληρη..απογειωνομαι απο εκει στις 22:35. Για αυτοκινητο το σκεφτομουν και εγω αλλα αυτη η αναποδη οδηγηση με μπερδεύει
Όλοι το ίδιο πιστεύουν για την ανάποδη οδήγηση...δεν είναι όμως καμιά πυρηνική επιστήμη :) Ειδικά αν νοικιάσεις αυτόματο και είσαι έμπειρος οδηγός, είναι παιχνιδάκι ! Βοηθάει πολύ το γεγονός οτι κάθεσαι και ανάποδα στο αυτ/το ( δλδ απο τη δεξιά πλευρά ), δεν μπερδέυεσαι έτσι σε ποιά λωρίδα θα μπείς !
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπερα @giannismits !! Οσον αφορα τις μετακινησεις εκει θα ηθελα τη συμβουλη σου. Αρχικα προσγειωνομαι εκει στις 22:10 τοπικη ωρα Μαλτας. Ειναι ανοιχτο τετοια ωρα εκει το γραφειο για να βγαλω καρτες μεταφορας;;

Επισης ειδα οτι το λεωφορειο TD2 δεν εχει δρομολογια ως εκεινη την ωρα ενω το X2 εχει αν ειδα καλα μεχρι τις 23:00 (διορθωσε με οπου κανω λαθος). Οποτε λογικα το προλαβαινω;
Το διαμερισμα που εχω νοικιασει διπλα στη σταση bouverie στη Σλιεμα.. ποση ωρα χρειαζομαι ωε εκει απο αεροδρομιο; (εχω την εντυπωση με βαση αυτα που ειχες γραψει οτι πρωτα περναει απο Αγιο Ιουλιανο..
Νομίζω κλείνουν στις 21:00 τα γραφεία εξυπηρέτησης επιβατών. Τώρα δεν θυμάμαι αν έχει αυτόματα μηχανήματα για έκδοση καρτών μέσων μεταφοράς. Διαφορετικά την αγοράζεις την επόμενη ημέρα.

Σωστά, το τελευταίο Χ2 από το αεροδρόμιο είναι στις 11 το βράδυ, και το δρομολόγιο περνάει πρώτα από San Giljan.

Αν δεν σε βολέψει το Χ2, μπορείς να πάρεις το Χ4 και να κάνεις μια αλλαγή λεωφορείου με το 14 ή 16. Δες τις εναλλακτικές που έχεις από το site. Υπολόγισε πάντως γύρω στα 40 με 50 λεπτά να είσαι στη στάση του ξενοδοχείου σου.

Να ξέρεις υπάρχει και η επιλογή Shuttle bus της maltatransfer, που κοστίσει 32€ για 2 άτομα με επιστροφή μέχρι το ξενοδοχείο σου. Φτάνετε βράδυ και νομίζω είναι καλή λύση να φτάσεις γρήγορα στη Σλιέμα. http://www.maltatransfer.com/
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Νομίζω κλείνουν στις 21:00 τα γραφεία εξυπηρέτησης επιβατών. Τώρα δεν θυμάμαι αν έχει αυτόματα μηχανήματα για έκδοση καρτών μέσων μεταφοράς. Διαφορετικά την αγοράζεις την επόμενη ημέρα.

Σωστά, το τελευταίο Χ2 από το αεροδρόμιο είναι στις 11 το βράδυ, και το δρομολόγιο περνάει πρώτα από San Giljan.

Αν δεν σε βολέψει το Χ2, μπορείς να πάρεις το Χ4 και να κάνεις μια αλλαγή λεωφορείου με το 14 ή 16. Δες τις εναλλακτικές που έχεις από το site. Υπολόγισε πάντως γύρω στα 40 με 50 λεπτά να είσαι στη στάση του ξενοδοχείου σου.

Να ξέρεις υπάρχει και η επιλογή Shuttle bus της maltatransfer, που κοστίσει 32€ για 2 άτομα με επιστροφή μέχρι το ξενοδοχείο σου. Φτάνετε βράδυ και νομίζω είναι καλή λύση να φτάσεις γρήγορα στη Σλιέμα. http://www.maltatransfer.com/
Αυτο το τελευταιο που μου προτεινεις φαινεται καλη περιπτωση! Το τσεκαρα τωρα και ισως το κλεισω μονο για το πηγαινε για να μην καθυστερω και στο γυρνα θα χρησιμοποιησω την καρτα μεταφορων. Αναφερεται σε μια μικρη και μια μεγαλη αποσκευη(ελπιζω να εννοει ανα ατομο!!)

Σλιεμα την επομενη μερα θα παω στο κεντρικο σταθμο των λεωφορειων για να παρω καρτα μεταφορων;

Και μια τελευταια ερωτηση.. ενδεικνυται η μαλτα για να νοικιασεις καποιο σκουτερ; αν και εψαξα ειδα πιο πολυ αυτοκινητο να προμοταρουν..
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αυτο το τελευταιο που μου προτεινεις φαινεται καλη περιπτωση! Το τσεκαρα τωρα και ισως το κλεισω μονο για το πηγαινε για να μην καθυστερω και στο γυρνα θα χρησιμοποιησω την καρτα μεταφορων. Αναφερεται σε μια μικρη και μια μεγαλη αποσκευη(ελπιζω να εννοει ανα ατομο!!)

Σλιεμα την επομενη μερα θα παω στο κεντρικο σταθμο των λεωφορειων για να παρω καρτα μεταφορων;

Και μια τελευταια ερωτηση.. ενδεικνυται η μαλτα για να νοικιασεις καποιο σκουτερ; αν και εψαξα ειδα πιο πολυ αυτοκινητο να προμοταρουν..
Την κάρτα μπορείς να την αγοράσεις και από περίπτερο στη Σλιέμα. Όχι μόνο από τον κεντρικό σταθμό στη Βαλέτα.

Για το σκούτερ που ρωτάς θα σε γελάσω. δεν έχω ιδέα.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Την κάρτα μπορείς να την αγοράσεις και από περίπτερο στη Σλιέμα. Όχι μόνο από τον κεντρικό σταθμό στη Βαλέτα.

Για το σκούτερ που ρωτάς θα σε γελάσω. δεν έχω ιδέα.
Σε ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες. Πολυτιμη η βοηθεια σου! Οπως και οι ιστοριες σου αλωστε..
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και μια τελευταια ερωτηση.. ενδεικνυται η μαλτα για να νοικιασεις καποιο σκουτερ; αν και εψαξα ειδα πιο πολυ αυτοκινητο να προμοταρουν..
Καλημέρα!
Γιατί να μην ενδείκνυται; Ρώτησα έναν φίλο που ζούσε Μάλτα και μου είπε ότι κανονικά νοικιαζουν μηχανάκια!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλημέρα!
Γιατί να μην ενδείκνυται; Ρώτησα έναν φίλο που ζούσε Μάλτα και μου είπε ότι κανονικά νοικιαζουν μηχανάκια!
Δεν εχω βρει πουθενα στο ιντερνετ να νοικιαζουν γι αυτο και ρωταω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν εχω βρει πουθενα στο ιντερνετ να νοικιαζουν γι αυτο και ρωταω
Στείλε ένα mail εδώ και ρώτα τους πως μπορείς να κάνεις ενοικίαση σκουτερ και που στη Μάλτα http://www.maltapark.com

Δες και εδώ http://www.ahsmalta.com
Θυμάμαι ότι οι δρόμοι στη Μάλτα είναι καλοί! Θυμάμαι όμως και την διαδρομή με ταξί από το αεροδρόμιο μέχρι τη Sliema.... ο ταξιτζης οδηγούσε σαν τρελός, λες και κουβαλουσε πρόβατα (αλλά και πρόβατα να κουβαλάς δεν παίρνεις τις στροφές σαν να είσαι σε πίστα ταχύτητας...)!
Οπότε η συμβουλή μου είναι να κάνεις μία επαφή με mail, να ρωτήσεις τιμές και τα σχετικά και όταν πας εκεί την πρώτη μέρα να κυκλοφορήσεις με συγκοινωνία. Θα δεις πως συμπεριφερονται οδικώς και αναλόγως πρατεις τις επόμενες μέρες.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom