Μάλτα Μάλτα

Belladonna

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Θα πάω στην Μάλτα για 4 μέρες και αναζητώ ξενοδοχεία.
Σε ποιά πόλη είναι καλύτερα να μείνει κανείς;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
μπορω να σε ρωτησω κατι?
πως διαλεξες τη μαλτα?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Αν πατήσεις πάνω στη λέξη Μάλτα, βγαίνει αναδυόμενο παράθυρο με πληροφορίες ή ταξιωτικές ιστορίες για τον συγκεκριμένο προορισμό. Ρίξε μια ματιά εκεί κι αν δεν καλυφθείς, επανέρχεσαι ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα πάω στην Μάλτα για 4 μέρες και αναζητώ ξενοδοχεία.
Σε ποιά πόλη είναι καλύτερα να μείνει κανείς;

Θα πρότεινα Βαλέτα, Sliema ή St Julian's...είναι κεντρικά μέρη με εύκολη πρόσβαση παντού κι έχουν κίνηση όλες τις ώρες της ημέρας.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν σε παιρνει οικονομικα θα σου προτεινα αυτο: Booking.com: Hotel Phoenicia Malta, Valletta, Malta - 264 Guest reviews. Book your hotel now!

Μολις βγαινεις απο το ξενοδοχειο ειναι η πλατεια με ολα τα λεωφορεια για ολους τους προορισμους. Ταξι δε λεει. Ακριβο. Αν θυμαμαι καλα οδηγουν αναποδα σαν τους εγγλεζους, οποτε ισως ζοριστεις στο να νοικιασεις αυτοκινητο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ταξι δε λεει. Ακριβο. Αν θυμαμαι καλα οδηγουν αναποδα σαν τους εγγλεζους, οποτε ισως ζοριστεις στο να νοικιασεις αυτοκινητο.
Οδηγούν όντως ανάποδα, ενοικίαση αυτοκινήτου δε λέει, υπάρχει θέμα και με το πάρκινγκ απ ότι θυμάμαι...Υπάρχουν πολύ συχνά δρομολόγια λεωφορείων όμως που καλύπτουν όλα τα μήκη και πλάτη του νησιού. Εμείς μόνο αυτά χρησιμοποιήσαμε και πήγαμε σχεδόν παντού!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Γειά σας παιδιά!Τον Ιούλιο αποφασίσαμε με τον φίλο μου να πάμε Μάλτα για διακοπές και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς είναι η ζωή εκεί, απο τιμές σε φαγητό δλδ κλπ,αν είναι πιο ακριβά ή πιο φθηνά απ'την Ελλάδα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γειά σας παιδιά!Τον Ιούλιο αποφασίσαμε με τον φίλο μου να πάμε Μάλτα για διακοπές και θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πώς είναι η ζωή εκεί, απο τιμές σε φαγητό δλδ κλπ,αν είναι πιο ακριβά ή πιο φθηνά απ'την Ελλάδα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λαμβάνοντας υπόψιν τις τιμές 3 χρόνια πριν, οι καφέδες και τα σχετικά είναι αρκετά πιο φτηνά και φαγητό βρίσκεις με τιμές για όλα τα γούστα. Γενικότερα πιο φτηνά από Ελλάδα αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Λαμβάνοντας υπόψιν τις τιμές 3 χρόνια πριν, οι καφέδες και τα σχετικά είναι αρκετά πιο φτηνά και φαγητό βρίσκεις με τιμές για όλα τα γούστα. Γενικότερα πιο φτηνά από Ελλάδα αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό.
Α ωραία θετικό αυτό! Δεν θα παίζουν και πολλά λεφτά και το είχα ένα άγχος. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:D
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa overland!!
Eιχα παει περσυ τον Ιουλιο με την κοπελα μου πεντε μερες.Μπορω να πω οτι τα παντα ηταν πιο φτηνα απο την Ελλαδα και μου αρεσε παρα πολυ ειδικα εκει στο St Julians.Εμεις ειχαμε μεινει στο Paces Guest House στη Sliema.Φτηνο και καθαρο.Τα λεωφορεια για σχεδον παντου περνανε απο εκει.Πολυ ωραια και η ημερησια εκδρομη για Gozo.Γενικα αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω το νησι.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bali
Eιχα παει περσυ τον Ιουλιο με την κοπελα μου πεντε μερες.Μπορω να πω οτι τα παντα ηταν πιο φτηνα απο την Ελλαδα και μου αρεσε παρα πολυ ειδικα εκει στο St Julians.Εμεις ειχαμε μεινει στο Paces Guest House στη Sliema.Φτηνο και καθαρο.Τα λεωφορεια για σχεδον παντου περνανε απο εκει.Πολυ ωραια και η ημερησια εκδρομη για Gozo.Γενικα αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω το νησι.
Απ'όσο έχω κοιτάξει κι εγώ μέχρι τώρα βλέπω καλές τιμές στα ξενοδοχεία για τις παροχές που έχουν.Σκέφτομαι να κλείσω στο Il Palazzin Hotel, με
275e για 6 νύχτες , με πρωινό, θέα θάλασσα και καλές κριτικές νομίζω ότι είναι καλή τιμή. Ήθελα καιρό να κάνω αυτό το ταξίδι και πιστεύω πως το μέρος θα με αποζημιώσει..
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Απ'όσο έχω κοιτάξει κι εγώ μέχρι τώρα βλέπω καλές τιμές στα ξενοδοχεία για τις παροχές που έχουν.Σκέφτομαι να κλείσω στο Il Palazzin Hotel, με
275e για 6 νύχτες , με πρωινό, θέα θάλασσα και καλές κριτικές νομίζω ότι είναι καλή τιμή. Ήθελα καιρό να κάνω αυτό το ταξίδι και πιστεύω πως το μέρος θα με αποζημιώσει..
Το Il Palazzin βρίσκεται στην περιοχή Qawra, από το αεροδρόμιο απέχει τουλάχιστον μια μιση ώρα με το λεωφορείο και από Βαλέτα μια ώρα (δεν θυμάμαι ακριβώς χρόνο στα λέω λίγο χονδρικά πάνω κάτω). Σε καμία περίπτωση δεν προσφέρει παροχές τετράστερου ξενοδοχείου. Το πρωινό του αρκετά φτωχό. Στην περιοχή Qawra δεν υπάρχει τίποτα να δεις πέρα από έναν παραλιακό δρόμο γεμάτο ξενοδοχεία και εστιατόρια (το Il Palazzin δεν είναι σε αυτόν τον δρόμο). Αυτό σημαίνει ότι θα παίρνετε πολλές φορές την ημέρα λεωφορείο. Υπάρχει στάση 5 λεπτά από το ξενοδοχείο. Τα δρομολόγια είναι κάθε μισή ώρα αλλά έχετε υπ'όψιν σας ότι το καλοκαίρι είναι ασφυκτικά γεμάτα και δεν το έχουν σε τίποτα οι οδηγοί να σε αγνοήσουν και να μην σταματήσουν στη στάση. Που σημαίνει ότι μπορεί να περιμένεις και μια ώρα μέχρι να έρθει το επόμενο.

Υ.Γ. Το ταξί από το αεροδρόμιο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο κοστίζει 20 ευρώ και κάνει μια ωρίτσα περίπου (σε περίπτωση που φτάσετε μετά τις 10 το βράδυ το ταξί είναι η μόνη λύση να πάτε).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom