Μάλτα Μάλτα

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
Καλημέρα, υπάρχουν κάποια πακέτα αλλά εξαρτάται απο τον χρόνο που θέλετε ν'αφιερωσετε και τι θέλετε να δείτε ακριβώς, κάνε μια αναζήτηση για Malta Pass και Valleta ticket. Εχουν καλά πακέτα μέσα.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ρε παιδιά να ρωτήσω.
Στη Μάλτα αν δε νοικιασω αυτοκίνητο θαναι ταλαιπωρία;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ρε παιδιά να ρωτήσω.
Στη Μάλτα αν δε νοικιασω αυτοκίνητο θαναι ταλαιπωρία;
Εμείς δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου. Το θέμα είναι αν γενικά αντέχεις να χρησιμοποιείς συγκοινωνία. Μπορεί ας πούμε να είσαι όρθιος. Σε όλο το νησί έχει αστικά και με πολύ πυκνά δρομολόγια. Απλά κάποιες περιοχές είναι πιο μακριά και η διαδρομή διαρκεί 50-70 λεπτά.
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Φίλοι και φίλες ενδιαφέρομαι κι εγώ για πληροφορίες. Έχω κλείσει 13-16 Ιανουαρίου ταξίδι-αστραπή στη Μάλτα. Είμαστε δυο άτομα και θα μείνουμε Saint Julian (βλακεία μάλλον που δεν κλείσαμε στη Βαλέτα). Το πρόβλημα μας είναι ότι θα κινούμαστε με λεωφορείο κι όχι με αυτοκίνητο (ο σύζυγος αρνείται να νοικιάσουμε., λόγω της ανάποδης για εμάς οδήγησης). Aπ´ όσα έχω διαβάσει στο forum, τα δρομολόγια ειναι κυρίως από Βαλέτα και δεν ξέρω ειδικά για χειμώνα αν βολεύει να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα. Έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε ότι τα δρομολόγια είναι ακριβή, άλλοι ότι είναι χάλια. Αν κάποιος έχει πάει σχετικά πρόσφατα και γνωρίζει, ας με ενημερώσει παρακαλώ.Επισης με δεδομένα τα παραπάνω πείτε μου εν συντομία τι δεν πρέπει να χάσω, καθώς δεν προλαβαίνω σίγουρα μες σε τρεις μέρες να δω τα πάντα... Ειναι τόσα πολλά τα αξιοθέατα που αναφέρονται κι έχω χάσει τον μπούσουλα, ειδικά με τα «θαλασσινά» αξιοθέατα, λογω εποχής... Ευχαριστώ πολύ.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Φίλοι και φίλες ενδιαφέρομαι κι εγώ για πληροφορίες. Έχω κλείσει 13-16 Ιανουαρίου ταξίδι-αστραπή στη Μάλτα. Είμαστε δυο άτομα και θα μείνουμε Saint Julian (βλακεία μάλλον που δεν κλείσαμε στη Βαλέτα). Το πρόβλημα μας είναι ότι θα κινούμαστε με λεωφορείο κι όχι με αυτοκίνητο (ο σύζυγος αρνείται να νοικιάσουμε., λόγω της ανάποδης για εμάς οδήγησης). Aπ´ όσα έχω διαβάσει στο forum, τα δρομολόγια ειναι κυρίως από Βαλέτα και δεν ξέρω ειδικά για χειμώνα αν βολεύει να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα. Έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε ότι τα δρομολόγια είναι ακριβή, άλλοι ότι είναι χάλια. Αν κάποιος έχει πάει σχετικά πρόσφατα και γνωρίζει, ας με ενημερώσει παρακαλώ.Επισης με δεδομένα τα παραπάνω πείτε μου εν συντομία τι δεν πρέπει να χάσω, καθώς δεν προλαβαίνω σίγουρα μες σε τρεις μέρες να δω τα πάντα... Ειναι τόσα πολλά τα αξιοθέατα που αναφέρονται κι έχω χάσει τον μπούσουλα, ειδικά με τα «θαλασσινά» αξιοθέατα, λογω εποχής... Ευχαριστώ πολύ.
Έχεις λίγες μέρες στη Μάλτα και θέλει πολύ τρέξιμο να τα προλάβεις όλα.Το κυκλοφοριακό είναι τεράστιο πρόβλημα και γίνετε μεγαλύτερο στις γιορτές και το καλοκαίρι.Τα λεωφορεία αργούν πολύ και λόγο κίνησης και υπάρχει μποτιλιάρισμα ιδίως σε κεντρικούς δρόμους.
Και εγώ θα σου προτείνω τη Mdina και μέσα στη παλιά πόλη βρες ένα ωραίο καφέ restaurant https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ws-Palazzo_De_Piro-Mdina_Island_of_Malta.html
Αν σου αρέσει το κουνέλι (εμένα καθόλου ) θα χαρείς ιδιαίτερα....κουνέλι ψητό...κουνέλι βραστό...κουνέλι σούπα...κουνελόπιτα.....μόνο κουνέλι παγωτό δεν είδα.
Μου άρεσαν τα pastitsi ένα είδος τυρόπιτας με τυρί ρικότα και σπανάκι...ή με γέμιση γκούλας...λίγο λαδοπιωμένα για τα γούστα μου αλλά ήταν νόστιμα
Επίσης οικονομικό φαγητό θα βρεις στo food market
https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...etta_Food_Market-Valletta_Island_of_Malta.htmEκεί μέσα θα βρεις οικονομικό φαγητό και από Ιταλία ..έχεις πολλές επιλογές.
Στο υπόγειο του λειτουργεί αγορά με ντελικατεσεν προιόντα από Μάλτα, Σικελία Ιταλία κλπ.Σας το προτείνω...
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Σ´ ευχαριστώ πάρα πολύ που ανταποκρίθηκες, πολύ χρησιμες οι πληροφορίες σου. Ευτυχώς που το ταξίδι μας δεν είναι σε θερινή περίοδο, ούτε σε περίοδο εορτών! Ελπίζω να δω τα κυριότερα!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Φίλοι και φίλες ενδιαφέρομαι κι εγώ για πληροφορίες. Έχω κλείσει 13-16 Ιανουαρίου ταξίδι-αστραπή στη Μάλτα. Είμαστε δυο άτομα και θα μείνουμε Saint Julian (βλακεία μάλλον που δεν κλείσαμε στη Βαλέτα). Το πρόβλημα μας είναι ότι θα κινούμαστε με λεωφορείο κι όχι με αυτοκίνητο (ο σύζυγος αρνείται να νοικιάσουμε., λόγω της ανάποδης για εμάς οδήγησης). Aπ´ όσα έχω διαβάσει στο forum, τα δρομολόγια ειναι κυρίως από Βαλέτα και δεν ξέρω ειδικά για χειμώνα αν βολεύει να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα. Έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε ότι τα δρομολόγια είναι ακριβή, άλλοι ότι είναι χάλια. Αν κάποιος έχει πάει σχετικά πρόσφατα και γνωρίζει, ας με ενημερώσει παρακαλώ.Επισης με δεδομένα τα παραπάνω πείτε μου εν συντομία τι δεν πρέπει να χάσω, καθώς δεν προλαβαίνω σίγουρα μες σε τρεις μέρες να δω τα πάντα... Ειναι τόσα πολλά τα αξιοθέατα που αναφέρονται κι έχω χάσει τον μπούσουλα, ειδικά με τα «θαλασσινά» αξιοθέατα, λογω εποχής... Ευχαριστώ πολύ.
Σε παραπέμπω σε απάντηση που είχα δώσει σε ίδια ερώτηση (να μην επαναλαμβάνομαι :haha: ).Από Saint Julian θα έχετε λιγότερες επιλογές δρομολογίων αλλά λογικά δεν θα έχετε πολλές καθυστερήσεις.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Φίλοι και φίλες ενδιαφέρομαι κι εγώ για πληροφορίες. Έχω κλείσει 13-16 Ιανουαρίου ταξίδι-αστραπή στη Μάλτα. Είμαστε δυο άτομα και θα μείνουμε Saint Julian (βλακεία μάλλον που δεν κλείσαμε στη Βαλέτα). Το πρόβλημα μας είναι ότι θα κινούμαστε με λεωφορείο κι όχι με αυτοκίνητο (ο σύζυγος αρνείται να νοικιάσουμε., λόγω της ανάποδης για εμάς οδήγησης). Aπ´ όσα έχω διαβάσει στο forum, τα δρομολόγια ειναι κυρίως από Βαλέτα και δεν ξέρω ειδικά για χειμώνα αν βολεύει να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα. Έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε ότι τα δρομολόγια είναι ακριβή, άλλοι ότι είναι χάλια. Αν κάποιος έχει πάει σχετικά πρόσφατα και γνωρίζει, ας με ενημερώσει παρακαλώ.Επισης με δεδομένα τα παραπάνω πείτε μου εν συντομία τι δεν πρέπει να χάσω, καθώς δεν προλαβαίνω σίγουρα μες σε τρεις μέρες να δω τα πάντα... Ειναι τόσα πολλά τα αξιοθέατα που αναφέρονται κι έχω χάσει τον μπούσουλα, ειδικά με τα «θαλασσινά» αξιοθέατα, λογω εποχής... Ευχαριστώ πολύ.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε βρέθηκα στη Μάλτα κ πραγματικά δεν με κούρασαν καθόλου τα λεωφορεία. Ακριβή κ πυκνά δρομολόγια (υπάρχει κ τηλεματικη κ εφαρμογή για κινητό). Επιπλέον υπάρχουν πολλές γραμμές που δεν ξεκινούν από Βαλεττα αλλά από Σλιεμα που είναι δίπλα στο Σαν Τζουλιαν που θα μένετε. Για τρεις μέρες που πάτε να γυρίσετε ολη τη Βαλετα, και να πάτε οπωσδήποτε στην Μντινα. Εάν περισσεύει χρόνος δειτε κ την Μπιργκου απέναντι από τη Βαλετα. Νομίζω θα το ευχαριστηθείτε το νησί πραγματικα
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ευχαριστώ, βοηθήσατε πραγματικά!
 

Dor.theo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Μήπως μπορείς να μας πεις και εσύ την εμπειρία σου για την Μάλτα το χειμώνα, μιας και την έχεις τόσο πρόσφατη? Φεύγω και εγώ σε λίγες μέρες και σκεφτομαι να κλείσω στην περιοχή Saint julian (έχει πολύ πιο οικονομικά από Βαλετα) , αλλά φοβάμαι μήπως λόγω εποχής είναι ερημικά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom