Μάλτα Μάλτα

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι.
Δώστε μία ανανέωση και στις επιλογές για φαγητό(οικονομικά πάντα).
Ιταλομαλτέζικη φάση, εναλλάξ πίτσα με κουνέλι χαχα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι.
Δώστε μία ανανέωση και στις επιλογές για φαγητό(οικονομικά πάντα).
Ιταλομαλτέζικη φάση, εναλλάξ πίτσα με κουνέλι χαχα
Tα πιατα με κουνελι ειναι δυσαναλογα ακριβα.
Φοβερη ψαροφαγια σε λογικες τιμες. Κορυφαια η ψαροσουπα τους.
Εχουν τη δικη τους τοπικη πιτσα, γιατι να πας σε ιταλικη?
Επισης αν θες οικονομικα γευματα, το πιο φθηνο breakfast που εχω δει ποτε στο εξωτερικο θα το βρεις στα μαγαζια της Βαλεττας για να εξυπηρετησουν τους Βρεττανους τουριστες.
 

giannis1996

Member
Μηνύματα
34
Likes
12
Καλά όταν λέω ιταλικό εννοώ μαλτέζικο που έχει κυρίως πίτσα μακαρόνια και λιγότερο τα τοπικά..
Έχω δει πολλά τέτοια. Θα δοκιμάσω σίγουρα το San Paolo Naufrago στη Βαλέτα και το La Cuccagna στη Σλιέμα.
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
καλησπέρα παιδιά, μου προέκυψε ταξίδι στη Μάλτα λίγων ημερων 20-23 δεκέμβρη και τρέχω να κλείσω εισιτηρια για hypogeum αλλά ειναι sold out δυστυχως..

α) πόσο πιθανό να βρω last minute? ή ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τουρ που έχει προαγορασμένα τα εισιτήρια;
β)αν δεν κάτσει το hypogeum από τα εναπομείναντα αρχαιλογικα τι θα βλέπατε (λίγος ο χρόνος και πρέπει αναγκαστικά να κάνω διαλογή)

ευχαριστώ!

(το πόσταρα αρχικά σε ταξιδιωτική ιστορία, από όπου το διέγραψα)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπέρα παιδιά, μου προέκυψε ταξίδι στη Μάλτα λίγων ημερων 20-23 δεκέμβρη και τρέχω να κλείσω εισιτηρια για hypogeum αλλά ειναι sold out δυστυχως..

α) πόσο πιθανό να βρω last minute? ή ξέρετε αν υπάρχει κάποιο τουρ που έχει προαγορασμένα τα εισιτήρια;
β)αν δεν κάτσει το hypogeum από τα εναπομείναντα αρχαιλογικα τι θα βλέπατε (λίγος ο χρόνος και πρέπει αναγκαστικά να κάνω διαλογή)

ευχαριστώ!

(το πόσταρα αρχικά σε ταξιδιωτική ιστορία, από όπου το διέγραψα)
Καλησπέρα.
Για το α) ίσως λόγω ημερών να μην έχεις πολλές ελπίδες. Πάντως δεν χάνεις και τίποτα να παίρνεις τηλέφωνα όσο είσαι εκεί, μήπως και βρεθεί κάτι. Εν τω μεταξύ, στο site λέει ότι τα last minute κάνουν 50€ o_O
Για το β) η πρόταση μου είναι αυτή
Μάλτα - Μάλτα
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
Προς ενημέρωση και άλλων φίλων. Ενώ τα έβλεπα πολλές φορές κάθε μέρα από 17/11 και δεν είχε διαθεσιμότητα για το hypogeum -και είχα επικοινωνήσει μάλιστα με το heritage malta που μου είπε για τα last minute που ανέφερε και ο katkas (τα αγοράζεις την προηγούμενη μέρα στο πολεμικό μουσείο στο οποίο πρέπει να στηθείς από τις 7 το πρωί στην ουρά...) ξαφνικά άνοιξαν πολλά εισιτήρια για δεκέμβρη κάπου στα τέλη του νοέμβρη. Οπότε παίζει κιόλας να ανοίγουν κάποια εισιτήρια προς τα τέλη του προηγούμενου μήνα. Έχετε το νου σας όσοι ψάχνετε, και κοιτάτε το σάιτ συχνά..
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Θα δοκιμάσω σίγουρα το San Paolo Naufrago στη Βαλέτα και το La Cuccagna στη Σλιέμα.
Τελικά πήγες; Πώς ήταν;

Κάποια άλλη πρόσφατη πρόταση για φαγητό στη Μάλτα; Κάτι ιδιαίτερο, μοναδικό και άχαστο;
 

reisender

Member
Μηνύματα
61
Likes
63
Επιστροφή από Μάλτα

Εξαιρετικός προορισμός για όσους ενδιαφέρονται για αρχαιολογία-ιστορία. Δεν θα την προτιμούσα καλοκαίρι λόγω υπερτουρισμού (απίστευτη κίνηση στος δρόμους ακόμα και μέσα δεκέμβρη, πολύ ζέστη και κακά τα ψέματα το κυκλαδίτικο τοπίο είναι κλάσεις ανώτερο). Αν κάποιος θέλει να πάρει μια καλή γεύση χρειάζεται τουλάχιστον 4 εντατικές μέρες (και αυτές εξαιρώντας το Γκόζο..).

Αρχαία: Οι μεγαλιθικοί ναοί είναι συγκλονιστικοί. Δεκέμβρη μήνα ήταν έρημοι. Είδα Tarxien, Hagar Qim και Mnajdra. Ανοίγουν παράθυρο σε ένα πολύ αναπτυγμένο θεολογικό και κοινωνικό σύστημα, του οποίου μόνο υπολείμματα διασώζονται. Οι δυο τελευταίοι ναοί είναι τοποθετημένοι σε ένα μοναδικό τοπίο με άγριες ακτογραμμές και ένα απέραντο πέλαγος να απλώνεται μπροστά τους.

Το Hypogeum πράγματι μοναδικό, και όπως είπαν όλοι θέλει κράτηση 4-6 εβδομάδες νωρίτερα

Νεότερα μνημεία: ξεχωρίζω τον καθεδρικό αγ. ιωάννη. Όσο λιτός είναι εξωτερικά τόσο εντυπωσιακό είναι το μπαρόκ εσωτερικό του. Πολύχρωμα μάρμαρα, αριστουργήματα της ζωγραφικής (και καραβάτζιο..),ένα δάπεδο στρωμένο με τις διακοσμημένες μαρμαρόπετρες εκατοντάδων ιπποτών, κρύπτη των μεγάλων μαγίστρων των Ιωαννιτών. Προσωπικά θα τον έβαζα ίδιο επίπεδο με τον άγιο πέτρο της ρώμης, πάνω από τον Καθεδρικό του στρασβούργου που επίσης μου αρέσει πολύ..

Αξίζει και το st elmo, φρούριο των ιπποτών, αν δεν γνωρίζετε την ιστορία του νησιού μπορείτε να ξεκίνησε από το πολεμικό μουσείο εκεί ως εισαγωγή

φαγητό: καλό. Όχι τρελή ποικιλιά αλλά μερικά ενδιαφέροντα εδέσματα, πχ άλογο (πεντανόστιμο στο A traditional Maltese restaurant with a passion for good food - Nenu the Artisan Baker), διάφορα πιτοειδή και σφολιατοειδή με ρικότα και σπανάκι, πίτες με ψάρι, συκωταριές κουνελιών που γενικά τα αγαπάνε πολύ..

για μετακινήσεις συνιστώ bolt. πιο γρήγορα από λεωφορεία, λειτουργούν όλο το 24ωρο, αξίζει το ελάχιστα μεγαλύτερο κόστος.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ψιλόσκέφτομαι τις διακοπές του καλοκαιριού(8 μέρες τη περίοδο του δεκαπενταυγουστου)
Φέτος είπαμε να πάμε κάπου εκτός Ελλάδας, τι γνώμη έχετε για τη Μάλτα; λίγο που κοίταξα μου φάνηκε όμορφη.. Κ από ότι κατάλαβα είναι μικρή σαν χώρα οπότε ίσως χωρίσουμε τις μέρες ανάμεσα σε Μάλτα κ κάποια πόλη της Ιταλίας μιας κ είναι κοντά αλλά δε ξέρω ποια..
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.031
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ψιλόσκέφτομαι τις διακοπές του καλοκαιριού(8 μέρες τη περίοδο του δεκαπενταυγουστου)
Φέτος είπαμε να πάμε κάπου εκτός Ελλάδας, τι γνώμη έχετε για τη Μάλτα; λίγο που κοίταξα μου φάνηκε όμορφη.. Κ από ότι κατάλαβα είναι μικρή σαν χώρα οπότε ίσως χωρίσουμε τις μέρες ανάμεσα σε Μάλτα κ κάποια πόλη της Ιταλίας μιας κ είναι κοντά αλλά δε ξέρω ποια..
Πήγαμε Μάλτα τον Αύγουστο του 2021 (και μάλιστα την εβδομάδα του 15αυγουστου οπως το σκεφτεστε και εσεις) και για εμένα ήταν το καλύτερο καλοκαιρινό ταξίδι ever. Συνδυάζει αξιοθέατα με καλοκαιρινές βουτιές, κανεις δηλαδή τουρισμό με διακοπές μαζί. Δεν με πείραξε η ζέστη,μαθημενοι είμαστε σε αυτές τις θερμοκρασίες τέτοια εποχή και στην Ελλάδα! Προτείνω Μάλτα ανεπιφύλακτα ως καλοκαιρινό προορισμό!!!
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ψιλόσκέφτομαι τις διακοπές του καλοκαιριού(8 μέρες τη περίοδο του δεκαπενταυγουστου)
Φέτος είπαμε να πάμε κάπου εκτός Ελλάδας, τι γνώμη έχετε για τη Μάλτα; λίγο που κοίταξα μου φάνηκε όμορφη.. Κ από ότι κατάλαβα είναι μικρή σαν χώρα οπότε ίσως χωρίσουμε τις μέρες ανάμεσα σε Μάλτα κ κάποια πόλη της Ιταλίας μιας κ είναι κοντά αλλά δε ξέρω ποια..
Καλημέρα!
Ωραία η ιδέα σου να πραγματοποιήσετε τις καλοκαιρινές σας διακοπές εκτός Ελλάδας , αν και προσωπικά πιστεύω ότι το καλοκαίρι είναι Ελλάδα αλλά για αλλαγή μια φορά καλά θα ήταν και μια βουτιά σε άλλη παραλία. Η Μάλτα σίγουρα δεν θα είναι εξωτικός προορισμός αλλά είναι κούκλα με ωραίες παραλίες και αρκετά σημεία που δεν πρέπει να παραλείψεις να επισκεφτείς ( η πρωτεύουσα Βαλέτα,ο καθεδρικός ναός του Αγίου Ιωάννη , νησί Γκόζο , Marsaxlokk , την μεσαιωνική πόλη Μντίνα ,την γαλάζια λίμνη στο νησάκι Comino , το Blue Grotto ,ο χωριό του Ποπάυ ) . Κάποιες γνωστές παραλίες του νησιού είναι οι : Ramla Bay , Golden Bay , Dahlet Qorrot Bay , Blue Lagoon.
Είναι αρκετά οικονομική , μικρή σε έκταση αλλά όχι τόσο μικρή ώστε να συνδυαστεί και με άλλη πόλη της Ιταλίας ,ηλιόλουστη με ευγενικούς κατοίκους και αρκετά σημεία πολιτιστικού ενδιαφέροντος που πραγματικά δίνουν έναν μοναδικό χαρακτήρα στο νησί των ιπποτών .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom