Μάμα Άφρικα

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Είμαι φαν της μαύρης ηπείρου και κάνω τρέκινγκ, όσο γίνεται δηλαδή. Έχω πάει αρκετές φορές στην Αλγερινή Σαχάρα, 2 φορές στη Ναμίμπια και σε διάφορα άλλα μέρη. Η περιπλάνηση στην έρημο με τους νομάδες, έστω και για 2-3 βδομάδες, είναι μία συγκλονιστική εμπειρία. Επειδή είμαι και ερασιτέχνης φωτογράφος πρόσφατα εγκαινίασα το προσωπικό μου ιστότοπο http://www.euphemia.gr όπου μπορείτε να δείτε όλα αυτά τα μέρη. Δεν έχω δει στα ταξίδια μου Έλληνα... Βλέπετε, δεν υπάρχουν ανέσεις στην έρημο ή στα χωριά των Τουαρέγκ ή των Χίμπα :roll: Απεναντίας οι Γάλλοι έρχονται και με τα παιδιά τους.
Τέλος 2009 ελπίζω να ξαναφύγω, είτε για Νίγηρα, αν έχουν ανοίξει τα σύνορα για τους τουρίστες, είτε για Ν. Αλγερία :cool: Είναι μαγικά μέρη.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
πολύ ωραία ιστοσελίδα, μπράβο!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μαγευτικες φωτογραφιες! Εξαιρετικη ιστοσελιδα! Συγχαρητηρια!
Α και μια αλλη ερωτηση; Πως ξεκινα κανεις να κανει trekking; Ετσι με τη μια; Ζαλωνεται σακιδια και σλιπιγκ μπαγκ και ξαμολιεται για κανα δυο εβδομαδες; Η θα πρεπει να ξεκινησει σταδιακα κανα δυωρο-τριωρο περπατημα την ημερα για καποιον καιρο και σιγα σιγα να αυξανει τις ωρες και τα χιλιομετρα; Αν θες γραψε μας σχετικα με τις προυποθεσεις αυτου του σπορ: Λαβε υποψη σου οτι απευθυνεσαι σε ατομο που βλεπει το γυμναστηριο μονο απεξω και απο το απενατι πεζοδρομιο. Και με μια εγχειρηση δισκοκηλης και αλλη μια μηνισκου, αλλα που θελγεται στην ιδεα του περπατηματος στη φυση.
Ευχαριστω
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Επιτέλους!!! Καλώς ήρθες, κοπέλα μου!!! :clap:Θα 'χουμε πολλά να πούμε εμείς οι δυο!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αυτά είναι!
συγχαρητήρια για τις επιλογές σου! το site σου είναι υπέροχο!

θα χαρούμε να μοιραστείς μαζί μας κάποιες από τις εμπειρίες σου :)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.745
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πολύ εντυπωσιακές οι φωτογραφίες σου! Μπράβο Ευφημία!
Περιμένουμε κάποια ιστορία (από Αιθιοπία κατά προτίμηση :))!
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Περπάτημα

Σ' ευχαριστώ Έρση! Κι εσύ δεν πας πίσω με τα ταξίδια σου, μπράβο!
Με το trekking τα πράγματα μπορεί να είναι από απλά έως πολύπλοκα. Ιδίως με τη δική σου κατάσταση. Πρώτα να ρωτήσεις το γιατρό σου, αν και σίγουρα η εξάσκηση και η σταθερή γυμναστική θα πρέπει να σε συνοδεύουν σε όλη σου τη ζωή. Πρέπει πάντα οι μυς σου να είναι δυνατοί για να κρατούν τα οστά και τις αρθρώσεις. Το περπάτημα το ξεκινάς χαλαρά, από 20-30 λεπτά τη μέρα σε ένα πάρκο ή το βραδάκι στην περιοχή που μένεις (μακάρι να μπορείς) ή όταν πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά. Καλό είναι να πηγαίνεις ΣΚ για κανά πιο μακρινό περπάτημα, ίσως μέσα από το www.pezoporia.gr βρεις κάτι που να καλύπτει τις ανάγκες σου. Εγώ πλέον, αν και έχω αυτοκίνητο, το χρησιμοποιώ ελάχιστα, ό,τι κάνω το κάνω με τα πόδια και δεν κουράζομαι.
"Ζαλωνεται σακιδια και σλιπιγκ μπαγκ και ξαμολιεται για κανα δυο εβδομαδες;" Όχι, βρίσκεις οργανωμένες εκδρομές, είτε μέσα στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να χρειαστείς, οπότε είναι καλό να έχεις παρέα, έμπειρη παρέα ακόμα καλύτερα. Μπορείς ακόμα να φτιάξεις και τη δική σου παρέα, να μαζευτείτε 4-5 φίλοι και να το τολμήσετε για ένα 3-4ήμερο! Συμφωνώ, το γυμναστήριο είναι βαρετό μέρος ενώ το περπάτημα στη φύση πολύ πιο ενδιαφέρον, σχεδόν ανυψωτικό. Εξάλλου μετά από 30 λεπτά περπατήματος ο οργανισμός εκκρίνει ενδορφίνες, τις λεγόμενες ορμόνες "της ευτυχίας", γι' αυτό αισθανόμαστε όμορφα μετά από λίγη ώρα περπατήματος.
Α, μια ιδέα είναι να πάρεις τους χάρτες/βιβλιαράκια με τα μονοπάτια της Αττικής (φαντάζομαι μένεις εδώ) και να βάλεις στόχο μία διαδρομή κάθε Σ ή Κ. Έχουν βαθμούς δυσκολίας και ξεκινάς από τις πιο εύκολες.
Ελπίζω να σε κατατόπισα, καλό ξεκίνημα! :)
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Αιθιοπία

Σ' ευχαριστώ πολύ. Έχει ακόμα δουλειά το site μου γιατί λείπουν τα κείμενα και οι φωτό από το ταξιδιωτικό μέρος αλλά θα γίνει κι αυτό.
Αιθιοπία έχεις πάει; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που ψάχνεις ή γενικά σ' ενδιαφέρει; Όταν βρω λίγο χρόνο θα γράψω για τη φυλή των Αφάρ και το οδοιπορικό του τρεκ που κάναμε από Ανατολική Αιθιοπία μέχρι το λιμάνι του Τζιμπουτί. Το πιο δύσκολο ταξίδι που έχω κάνει ποτέ αλλά... :clap: :clap:
 

Euphemia

Member
Μηνύματα
40
Likes
73
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΒΑ διάπλους
Έχουν ένα χαρτί παραπάνω :roll: συνήθως σε κάδρο!
Μ' εφτιαξες, χίλια ευχαριστώ!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
φανταστικές φωτογραφίες!!!
μπράβο σου...πρεπει να εχεις ζήσει φοβερές στιγμές και να εχεις αποκτήσει ανεπανάληπτες εμπειρίες!!!
να εισαι πάντα γερή και δυνατή για τέτοια ταξίδια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom