Μάνη. Της πέτρας και του γδικιωμού!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο Δήμο καταπληκτική ιστορία, μέχρι και οι φωτό με καθήλωσαν, παρότι συνήθς δε θέλω να τις βλέπω καν. Εγώ κατάλαβα ότι από τη Μάνη δεν έχω δει τιποτε...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Επειδη δεν ειναι καλοκαιρι ,οπου ο,τι ειναι να ειναι ανοιχτο... ειναι ουτως ή αλλως,σου προτεινω να μεινεις στην Αρεοπολη ή σε κοντινη αποσταση (Λιμενι+ Νεο Οιτυλο) .Εκει θα υπαρχει ολη η ζωη.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..Υπέθετα πως σε μια τόσο όμορφη περιοχή θα είναι όλα ανοιχτά για το Πάσχα! Καλά που μου το είπες, ακόμη ψάχνω..Καλές τιμές βλέπω στα σπίτια και χαίρομαι...Για να δούμε
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Αν και δεν ξέρω τι γίνεται το Πάσχα, η περιοχή έχει τουρισμό αλλά δεν είναι (ευτυχώς) και Αράχωβα. Ακόμα και τον Μάϊο δεν ήταν όλα ανοικτά. Γι αυτό και συμφωνώ με την KLEOPATRA. Άλλωστε η Αρεόπολη αποτελεί κέντρο αν θέλεις να κάνεις διαδρομές.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλύτερα που δε θα έχει κόσμο, προτιμώ την ηρεμία...Αυτό που σκοπεύω να κάνω είναι χιλιόμετρα οδήγησης και περπατήματος και λίγα μέτρα κολύμβησης!Οπότε μου αρκεί το σπίτι που θα μείνω να είναι ανοιχτό,ε, θα δοκιμάσω και καμιά ντόπια λιχουδιά στα χωριά, οπότε και κανένα όμορφο ταβερνάκι να βρω κάπου, αυτά!Αρεόπολη να μείνω, ε; Ακόμα χαζεύω στο booking τιμές και χωριά...Για να δούμε
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Λοιπόν, με κέρδισε τελικά ένα χωριό στη Μεσσηνιακή Μάνη (για διαμονή μόνο, γνωρίζω και αγαπώ τη διαδρομή Πάτρα-Καλαμάτα, έχω πολλές αναμνήσεις, γι'αυτό θα πάμε από εκεί..). Με αφετηρία λοιπόν ένα πέτρινο σπίτι με ευγενικό ιδιοκτήτη -έτσι ακούστηκε στο τηλέφωνο τουλάχιστον- θα περπατήσουμε σε όσο περισσότερα χωριά της Αποσκιερής και της Προσηλιακής Μάνης μπορέσουμε από Τρίτη έως την Παρασκευή!Λέω Τετάρτη να πάμε σπήλαια Διρού (ή μόνο Στον Πύργο αυτή τη φορά), Κοιτά, Γερολιμένα, Βάθεια, Ταίναρο (80 χλμ. διαδρομή). Πέμπτη Οίτυλο, Λιμένι, Αρεόπολη (35 χλμ). Παρασκευή Καρδαμύλη κλπ...Θα ήθελα να προσθέσω ένα απωθημένο μου, τη διαδρομή Καλαμάτα-Σπάρτη από Ταΰγετο αλλά δε χωράει.. (Είμαι off-topic, ε; Μήπως να σβηστούν όσα έχω γράψει; )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αρτι αφιχθεισα (χθες ) απο Μανη επιβεβαιωνω οτι στη Στουπα επικρατουσε νεκρα ..ολο το νταβαντουρι γινοταν Αρεοπολη.Δεν ειχαμε τοσο κοσμο οσο αλλες χρονιες ...ο καιρος δε μας τα ειπε καλα ...η τσαντα με τα μπανιερα οπως πηγε ...ηρθε .
Εκανα την πεζοπορια στο ακρωτηριο Τηγανι τελικα ... θα ανεβασω καποια στιγμη μια μικρη φωτοιστορια.
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Λες να βρεθήκαμε κάπου κάποια στιγμή?Μόλις επέστρεψα και εγώ..Τα μπανιερά τα χρησιμοποίησα πάντως!!!:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αν κινιοσουν στον αξονα Στουπα-Οιτυλο-Λιμενι-Αρεοπολη...σιγουρα θα βρεθηκαμε .Οσες μερες ημουν κατω ειχε κρυο και αερα ...και οι θαλασσες ανταριασμενες.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Καταρχήν ευχαριστώ το Δήμο για την πολύ ωραία φωτο-ιστορία του. Άψογος όπως πάντα.

Θα βρεθώ τέλος Αυγούστου Αρεόπολη για μια δουλειά, οπότε λέω να κολλήσω και λίγη αναψυχή στο πρόγραμμα. Πού μπορούμε να πάμε και να περάσουμε καλά 3-4 μέρες μ' ένα τσογλάνι 18 μηνών; Παραλίες κατάλληλες για παιδιά; Μάσα κατάλληλη για κοιλιόδουλους γονείς; Διαμονή;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Νομίζω πως η Μεσσηνιακή Μάνη και κυρίως η Στούπα και η Καρδαμύλη καλύπτουν τις απαιτήσεις σας.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αν κινιοσουν στον αξονα Στουπα-Οιτυλο-Λιμενι-Αρεοπολη...σιγουρα θα βρεθηκαμε .Οσες μερες ημουν κατω ειχε κρυο και αερα ...και οι θαλασσες ανταριασμενες.
Αέρα είχε, κρύο όχι...Αναχώρηση κάθε πρωί από Πλάκες και κατεύθυνση προς Οίτυλο-Λιμένι-Γερολιμένα-Κοίτα-Βάθεια-Ταίναρο, επίσης Οίτυλο-Αρεόπολη-σπήλαια Διρού και Καρδαμύλη-Στούπα (ζεστή θάλασσα αν και με συννεφιά) Μετάνιωσα που δε βούτηξα την πρώτη μέρα που έφτασα που ήταν λάδι στο Ν. Οίτυλο η θάλασσα...:( Μπάνια μόνο στη Στούπα έκανα..Μεσημεράκι καφεδάκι στην Αρεόπολη στο La roca έπινα..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom