Μάχη με τον χρόνο για να ανοίξει το 2012

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
«Μάχη» με τον χρόνο δίνουν οι υπηρεσίες του υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού, ούτως ώστε το ανακαινισμένο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου να μπορέσει να υποδεχθεί το κοινό το 2012.

«Δεν πρέπει να χαθεί άλλος χρόνος. Τρέχουμε για να καλύψουμε τον χαμένο χρόνο. Το μουσείο σημαίνει πολλά για την Κρήτη και παραμένει κλειστό», τόνισε χαρακτηριστικά η γενική γραμματέας Πολιτισμού κυρία Λίνα Μενδώνη στη συνεδρίαση του Συμβουλίου Μουσείων το βράδυ της Τετάρτης, όπου ομόφωνα εγκρίθηκε η μουσειογραφική προμελέτη για την επανέκθεση στο Μουσείο του Ηρακλείου.
Η έγκριση της μουσειογραφικής προμελέτης συζητήθηκε στο Συμβούλιο, προκειμένου να διορθωθούν και να εξεταστούν από τώρα όλες οι λεπτομέρειες ώστε όταν μέχρι τα τέλη του Ιουνίου παρουσιαστεί η οριστική μουσειογραφική μελέτη να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα και να προχωρήσει αμέσως η υλοποίησή της.
Προηγήθηκε το 2009 η έγκριση της μουσειολογικής μελέτης, η επιλογή δηλαδή των εκθεμάτων που θα μπουν μέσα στο μουσείο. Ο συνολικός αριθμός τους αρχικά ήταν 8.614, αλλά ζητήθηκε η «δραστική μείωσή τους, ούτως ώστε να μην ξεπερνούν τα 6.000», για να «γίνουν κατανοητά στον επισκέπτη που δεν είναι ειδικός».
Μελέτη
Η μουσειογραφική μελέτη είχε να αντιμετωπίσει τον «τεράστιο πλούτο του υλικού που έπρεπε να εκτεθεί», ενώ εξέτασε τη χωροθέτηση των αντικειμένων στις επιτοίχιες (με εσωτερικό ράφι), χαμηλές ή περίοπτες προθήκες και τα βάθρα, το πού θα μπει το εποπτικό υλικό, οι χώροι-στάσεις του κοινού και πώς θα φωτιστούν οι προθήκες.
Σε κάποιες από τις προθήκες αλλά και σε χαμηλά τραπέζια με νομίσματα ή δαχτυλίδια θα υπάρχει μεγεθυντικός φακός για καλύτερη θεώρηση αντικειμένων.
Τέλος, θα λειτουργεί κυλικείο στον «ιστορικό» κήπο του μουσείου, ο οποίος «ήταν ενταγμένος και σηματοδότησε τη ζωή της πόλης». Θα είναι προσιτός και διαθέσιμος για επισκέπτες και πολίτες, με πέργκολα που θα βλέπει τη θάλασσα και με θέα στην ανασκαφή του Αγίου Φραγκίσκου.
Δύο κύριες ενότητες περιλαμβάνει η μουσειολογική μελέτη «Μινωικός και Κρητομινωικός Πολιτισμός. Ο πρώτος ευρωπαϊκός πολιτισμός» και «Οι ιστορικοί χρόνοι της Κρήτης (τέλη 11ου αι. π.Χ. έως 4ος αι. μ.Χ.).
Αντιγόνη Καράλη




http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&pubid=63093114




Φιλοι Κρητικοι, οταν ανοιξει σφυριξτε μου να ερθω να το δω σε ολη τη μεγαλοπρεπεια του και οχι να δω οσα ευρηματα χωρουσαν σε εκεινη την αιθουσα και στριμωχνοταν το ενα πανω στο αλλο τοσα αριστουργηματα. (Παλι καλα να λεω που ειδα και αυτα!).
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
αμήν! άντε να δούμε γιατί πολύ κράτησε! Έλα Έρση, θα σε πάρω εγώ από το λιμάνι και θα σε πάω κατευθείαν εκεί.... είμαι σίγουρος ότι ξέρω που είναι....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αμήν! άντε να δούμε γιατί πολύ κράτησε! Έλα Έρση, θα σε πάρω εγώ από το λιμάνι και θα σε πάω κατευθείαν εκεί.... είμαι σίγουρος ότι ξέρω που είναι....

:haha::haha:

Ki εγώ θα σε περάσω τζάμπα, ήδη τους πλήρωσες
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σας ευχαριστω πολυ! Και μετα θα παμε για καφε εκει μεσα στα τειχη σε εκεινο το εξαιρετικο μερος που ξερει ο Αντωνης!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
....Τρέχουμε για να καλύψουμε τον χαμένο χρόνο.....

Φαντασθειτε και να μην έτρεχαν!:mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom