EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

ChrisPapas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Αφού χαιρετίσω το forum, καθώς είναι το πρώτο μου μήνυμα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις χειραποσκευές στην Easyjet. Κατ' αρχήν είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω με Easy και δεν ξέρω ακριβώς τι επικρατεί με τις χειραποσκευές.

Ταξιδεύω από Θεσσαλονίκη προς Βερολίνο. Μαζί μου σκοπεύω να πάρω μία Delsey που αγόρασα για αυτές τις περιστάσεις (χειραποσκευές) και ένα backpack για laptop, dslr, κτλ. Θεωρούνται 2 χειραποσκευές ή όχι;

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο κάποιοι μου είπαν 1) ότι θα με αναγκάσουν να πληρώσω το ένα από τα δύο ώς κανονική αποσκευή ή 2) ότι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα γιατί θα βάλω στη θέση χειραποσκευών τη Delsey και κάτω από το κάθισμά μου το backpack.

Ξέρετε γενικά τι θα αντιμετωπίσω;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χρήστος.
 

ChrisPapas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Ναι θα πρέπει να έχεις μόνο 1 βαλίτσα.Την μικρή πρέπει να τη χωρέσεις στη μεγαλύτερη.
Στην περίπτωση αυτή υπάρχει η πιθανότητα να μου ζητήσουν να την τοποθετήσουν κάτω και να μην την έχω μαζί μου στην καμπίνα; Το λέω γιατί θα έχω laptop και φωτογραφική μέσα.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Λογικά θα μπορείς να τα πάρεις πάνω απλά να ξέρεις θα το χρεωθείς το 1 όπως και να έχει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Λογικά θα μπορείς να τα πάρεις πάνω απλά να ξέρεις θα το χρεωθείς το 1 όπως και να έχει.
Ερωτηση...αν του κρατησουν τη χειραποσκευη,αυτο θα γινει στην πυλη.Αν πριν την παραδωσει,βγαλει μια πανινη τσαντα και βαλει μεσα,οτι θεωρει πολυτιμο για να το κρατησει ..θα του πουν κατι;
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Αφού χαιρετίσω το forum, καθώς είναι το πρώτο μου μήνυμα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις χειραποσκευές στην Easyjet. Κατ' αρχήν είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω με Easy και δεν ξέρω ακριβώς τι επικρατεί με τις χειραποσκευές.

Ταξιδεύω από Θεσσαλονίκη προς Βερολίνο. Μαζί μου σκοπεύω να πάρω μία Delsey που αγόρασα για αυτές τις περιστάσεις (χειραποσκευές) και ένα backpack για laptop, dslr, κτλ. Θεωρούνται 2 χειραποσκευές ή όχι;

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο κάποιοι μου είπαν 1) ότι θα με αναγκάσουν να πληρώσω το ένα από τα δύο ώς κανονική αποσκευή ή 2) ότι δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα γιατί θα βάλω στη θέση χειραποσκευών τη Delsey και κάτω από το κάθισμά μου το backpack.

Ξέρετε γενικά τι θα αντιμετωπίσω;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Χρήστος.
οταν ταξιδεψα για Λονδινο ειχα την ιδια απορια. Ειχα σκοπο λοιπον αν υπηρχε προβλημα να βαλω την τσαντα μεσα στη χειραποσκευη (με πολυ ζορι, γιατι ως γνωστον μια γυναικεια τσαντα ειναι το τσαντακι του σπορτ-μπιλι). Το καλο ομως ηταν οτι μπορουσα να παραδωσω τη χειραποσκευη μου, οπως μια κλασσικη αποσκευη χωρις ΚΑΜΙΑ χρεωση και να εχω μαζι μου την τσαντα μου κανονικα. Αυτη τη δυνατοτητα ειχα και με τη ryanair οταν γυριζα απο το ταξιδι.
Η γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις το αγχος μη χασεις την αποσκευη σου να την παραδωσεις, γιατι μεσα στα ντουλαπακια του αεροπλανου εκτος απο τις χειραποσκευες, κυριολεκτικα στριμωχνουν μπουφαν, τσαντες και πολλες πολλες πολλες σακουλες απο τα αφορολογητα.Ετσι εντελως ξαφνικα η χειραποσκευη σου θα βρεθει αλλου απο εκει που την αφησες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
οταν ταξιδεψα για Λονδινο ειχα την ιδια απορια. Ειχα σκοπο λοιπον αν υπηρχε προβλημα να βαλω την τσαντα μεσα στη χειραποσκευη (με πολυ ζορι, γιατι ως γνωστον μια γυναικεια τσαντα ειναι το τσαντακι του σπορτ-μπιλι). Το καλο ομως ηταν οτι μπορουσα να παραδωσω τη χειραποσκευη μου, οπως μια κλασσικη αποσκευη χωρις ΚΑΜΙΑ χρεωση και να εχω μαζι μου την τσαντα μου κανονικα. Αυτη τη δυνατοτητα ειχα και με τη ryanair οταν γυριζα απο το ταξιδι.
Η γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις το αγχος μη χασεις την αποσκευη σου να την παραδωσεις, γιατι μεσα στα ντουλαπακια του αεροπλανου εκτος απο τις χειραποσκευες, κυριολεκτικα στριμωχνουν μπουφαν, τσαντες και πολλες πολλες πολλες σακουλες απο τα αφορολογητα.Ετσι εντελως ξαφνικα η χειραποσκευη σου θα βρεθει αλλου απο εκει που την αφησες.
Η πολιτική της easyjet για τις χειραποσκευές είναι σαφής. Επειδή έγινε μια εξαίρεση στη δικιά σου περίπτωση, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ή έγινε ο κανόνας και δεν θα πρέπει να συμβουλεύεις σε αυτήν την κατεύθυνση.
Στην ryanair επιτρέπεται μια χειραποσκευή συγκεκριμένων διαστάσεων και μια τσάντα επιπλέον. Αν έχουν γεμίσει τα ντουλάπια της καμπίνας, μπορεί να ζητήσουν κάποιες χειραποσκευές να μεταφερθούν στο χώρο αποσκευών. Δεν σου δίνουν όμως τη δυνατότητα.
 

ChrisPapas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Ξέρει κανείς εαν με χειραποσκευή σε επιτρεπτό μέγεθος μπορώ να έχω μαζί μου ένα backpack τελείως άδειο; Στην ουσία επειδή δεν χωράει να το βάλω μέσα στην χειραποσκευή ρωτάω εαν μπορώ να το έχω στο χέρι. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Ξέρει κανείς εαν με χειραποσκευή σε επιτρεπτό μέγεθος μπορώ να έχω μαζί μου ένα backpack τελείως άδειο; Στην ουσία επειδή δεν χωράει να το βάλω μέσα στην χειραποσκευή ρωτάω εαν μπορώ να το έχω στο χέρι. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;
Όχι, ούτε πορτοφόλι δεν μπορείς να έχεις στο χέρι. Πρέπει όλα να είναι μέσα στη (μία) χειραποσκευή.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη παλι!!!!!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλια
η εταιρεια φταιει γιατι δεν ξερει τι της γινεται αν ειχα θεμα με τις χειραποσκευες μου θα μπορουσε να μου πει η κοπελα να τις βαλω μεσα στην βαλιτσα και οχι να τις παρω μαζι μου και η αλλη να μην μπορει να με εξυπηρετηση το τι να κανω με το μιρκο τσαντακι και εγω ειπα να πληρωσω να φυγω και οχι εκεινη εκεινη απλα δεν μας αφηνε να περασουμε και εφοσον περασα ολο αυτο τον γολγοθα μπηκα στο αεροπλανο και ειχα πανω μου ολες τις χειραποσκευες αφου πληρωσα να ειχα και χωρο και οχι να ειμαι φορτωμενη σαν γαιδουρι
 

ElenaKa06

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψω πρώτη φορά και επειδή θα λείψω μόνο 3 μέρες αποφάσισα να μην πάρω κανονική βαλίτσα και να χρησιμοποιήσω μόνο χειραποσκευή. Παρόλα αυτά επειδή δεν έχω και θα χρειαστεί να αγοράσω, το σακ βουαγιαζ μετράει; για παράδειγμα έχω βρει αυτό από το Σκρουτζ (τις διαστάσεις τις γράφει πάνω). Η επιτρεπόμενες διαστάσεις είναι 45x36x20. Επίσης την τσάντα μου, αυτή της βόλτας δλδ με πορτοφόλι κτλ μέσα επιτρέπεται ξεχωριστά από την χειραποσκευή;

https://www.skroutz.gr/s/45020015/P...utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom