EasyJet Χειραποσκευη σε Easyjet

NL*

Member
Μηνύματα
31
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω. Βασικά σου έβαλα το link για να δεις περίπου ποια είναι η σακούλα με zip. Εχω την αίσθηση ότι δεν θα κάτσουν να μετρήσουν την χωριτικότητα της σακούλας. Παρ' όλα αυτά στο εμπόριο μπορεί να βρεις και σακούλες με χωριτηκότητα 1 lt
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη παλι!!!!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Εγω παντως μονο καλα λογια δεν μπορω να πω για την εταιρεια αυτη...καθολου εξυπηρετικη καθολου φιλικη.πηγα ρωμη με αλλη εταιρεια με μια μεγαλη βαλιτσα και 2 προσωπικες τσαντες δωσαμε επιπλεον χρημματα για την μεγαλη βαλιτσα και ολα τα αλλα μαζι μας χωρις χρεωση ολα τελεια στο γυρισμο ομως ερχομασταν με την easy jet παω να αφησω την βαλιτσα την μεγαλη και ρωταω την κοπελα της εταιρειας αν εχω προβλημα με τις προσωπικες τσαντες για να μπορω να τις βαλω μεσα στην βαλιτσα αν υπαρχει θεμα.μου εξηγησαν πως οχι δεν υπαρχει ανεβαινω πανω την ωρα που δινεις τα εισητηρια πριν μπεις στην φισουνα δινω τα απαραιτητα εγγραφα ταυτοτητες και εισητηρια και μου λενε δεν μπορειτε να περασετε ενα ατομο μια χειραποσκευη και λεω μα ειναι η προσωπικη μου τσαντα του συζυγου και ενα αναμνηστικο τσαντακι απο την ρωμη και σκαλωσαν για το μικρο τσαντακι που ειναι σε μεγεθος τσαντακι νηπιαγωγιου . Εκτος το οτι μας πηραν τις ταυτοτητες και να μην μας τις δινουν εκτος το οτι αλλαξαν την ωρα και καλα καθυστερησαμε κιολας εκτος το οτι δεν μας εβρισκαν λυση μας χρεωσαν κιολας 50 ευρω για το τσαντακι το μικρο το εβλεπαν ολοι οι υπολοιποι επιβατες και γελουσαν μαζι τους και οχι μονο αυτο ενω περασαμε ολο αυτο το ψυχολογικο μπαινουμε στο αεροσκαφος και δεν ειχαμε θεση για τα πραγματα μας που υποτιθεται εχει ενα χωρο ο καθενας και τα ειχαμε στα ποδια ολα και πληρωσαμε παραπανω και το σημαντικοτερο επειδη λογω νευρων με πιασανε τα κλαμματα κανενας μα κανενας αεροσυνοδος δεν ηρθε να με ρωτησει το τι εχω γιατι θα μπορουσε να ηταν και θεμα υγειας....και το κερασακι στην τουρτα;μεχρι και το νερο το πληρωνες εκει μεσα τιποτα για κερασμα .....συμπερασμα η airμπαχαλ που ειναι στο διαφημιστικο σποτ μακραν καλυτερη .....ουτε ζωγραφιστηeasy jet
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, από την στιγμή που η συγκεκριμένη εταιρεία είναι ξεκάθαρη τι προσφέρει, ο καθένας που την επιλέγει πρέπει να το ξέρει. Δηλαδή είναι ξεκάθαρο ότι δεν σου προσφέρει φαγητο/νερο κλπ & ότι προϋποθέτει συγκεκριμένες διαστάσεις που ορίζονται ρητά.
Βέβαια δεν θα έπρεπε και η υπάλληλος στα εισιτήρια να σας πει ότι επιτρέπεται και να το αλλάξουν μετά.
Εγώ προσωπικά έχει τύχει να πάω με επιπλέον αποσκευές κ να μου τις πάρουν χωρίς χρέωση λόγω πληρότητας της καμπίνας, αλλά επειδή αυτό είναι κ λίγο θέμα τύχης, πάντα είμαι προετοιμασμένη ότι σε περίπτωση που δεν τηρώ τους κανονισμούς μπορεί να πληρώσω.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Σε όλο αυτό που γράφεις δεν μπορώ να καταλάβω που φταίει η εταιρεία ενώ όλα γράφονται στους όρους που συμφώνησες.
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
παιδιά θα ταξιδέψω με easyjet με χειραποσκευή για λονδίνο. το θέμα είναι πως η διαστάσεις της χειραποσκευής που ήδη έχω είναι ελαφρώς μεγαλύτερες(53x36x20) από τις επιτρεπόμενες(50x40x20). διάβασα στις προηγούμενες συνομιλίες ότι για λίγα εκατοστά δε θα έχω πρόβλημα, όμως, μια φίλη που ταξίδεψε βερολίνο τα χριστούγεννα της έσπασαν τα δοράκια για να χωρέσει η χειραποσκευή της στη θήκη που τις μετρούν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Πας και παίρνεις μια με τις σωστές διαστάσεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Θα την έχεις και για τα επόμενα ταξίδια σου.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Είναι γερμανοί αυτοί και δεν είναι φίλοι μας, άσε που δεν έχουν και τρόπους.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
παιδιά θα ταξιδέψω με easyjet με χειραποσκευή για λονδίνο. το θέμα είναι πως η διαστάσεις της χειραποσκευής που ήδη έχω είναι ελαφρώς μεγαλύτερες(53x36x20) από τις επιτρεπόμενες(50x40x20). διάβασα στις προηγούμενες συνομιλίες ότι για λίγα εκατοστά δε θα έχω πρόβλημα, όμως, μια φίλη που ταξίδεψε βερολίνο τα χριστούγεννα της έσπασαν τα δοράκια για να χωρέσει η χειραποσκευή της στη θήκη που τις μετρούν.
Mήπως έσπασε η φίλη σου τα ροδάκια για να χωράει η χειραποσκευή της και να μην πληρώσει την χειραποσκευή σαν κανονική βαλίτσα;
Δε νομίζω πως η easyjet ή οποιαδήποτε εταιρία σκόπιμα θα κατέστρεφε βαλίτσα πελάτη της. Απλά θα ζητούσε τα επιπλέον χρήματα αν έκανε έλεγχο και η χειραποσκευή ήταν μεγαλύτερη από το επιτρεπόμενο.
Δε χρειάζεται πάντως να αγοράσεις άλλη χειραποσκευή. Το επιτρεπόμενο μέγεθος είναι 56χ45χ25 απλά μπορεί να σου ζητήσουν να την παραδώσεις (δωρεάν) για να πάει στον χώρο αποσκευών.

Από το site το easyjet:

Μπορείτε να φέρετε μαζί σας ΜΙΑ χειραποσκευή η οποία , εφ’ όσον δεν υπερβαίνει σε μέγεθος τα 50 Χ 40 Χ 20 εκ. (με τα ροδάκια και τα χερούλια) εγγυόμαστε πως θα «ταξιδεύει» πάντα μαζί σας στο θάλαμο επιβατών , είτε στο ντουλαπάκι πάνω από το κάθισμά σας η αν χρειαστεί , κάτω από το μπροστινό σας κάθισμα.
Εναλλακτικά, μπορείτε να συνεχίσετε να φέρετε μαζί σας , χωρίς χρέωση , ΜΙΑ χειραποσκευή της οποίας το μέγεθος δεν υπερβαίνει τα 56 Χ 45 Χ 25 εκ. (με τα ροδάκια και τα χερούλια) . Σε περίπτωση πληρότητας του αεροσκάφους όμως , μπορεί να σας ζητηθεί να την παραδώσετε για φόρτωση στο χώρο των αποσκευών. Να θυμάστε ότι τα βρέφη που κάθονται στην αγκαλιά του ενήλικα επιβάτη δεν δικαιούνται χειραποσκευή.
 

agrotisa

Member
Μηνύματα
26
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Mήπως έσπασε η φίλη σου τα ροδάκια για να χωράει η χειραποσκευή της και να μην πληρώσει την χειραποσκευή σαν κανονική βαλίτσα;
Δε νομίζω πως η easyjet ή οποιαδήποτε εταιρία σκόπιμα θα κατέστρεφε βαλίτσα πελάτη της. Απλά θα ζητούσε τα επιπλέον χρήματα αν έκανε έλεγχο και η χειραποσκευή ήταν μεγαλύτερη από το επιτρεπόμενο.
Δε χρειάζεται πάντως να αγοράσεις άλλη χειραποσκευή. Το επιτρεπόμενο μέγεθος είναι 56χ45χ25 απλά μπορεί να σου ζητήσουν να την παραδώσεις (δωρεάν) για να πάει στον χώρο αποσκευών.

Από το site το easyjet:

Μπορείτε να φέρετε μαζί σας ΜΙΑ χειραποσκευή η οποία , εφ’ όσον δεν υπερβαίνει σε μέγεθος τα 50 Χ 40 Χ 20 εκ. (με τα ροδάκια και τα χερούλια) εγγυόμαστε πως θα «ταξιδεύει» πάντα μαζί σας στο θάλαμο επιβατών , είτε στο ντουλαπάκι πάνω από το κάθισμά σας η αν χρειαστεί , κάτω από το μπροστινό σας κάθισμα.
Εναλλακτικά, μπορείτε να συνεχίσετε να φέρετε μαζί σας , χωρίς χρέωση , ΜΙΑ χειραποσκευή της οποίας το μέγεθος δεν υπερβαίνει τα 56 Χ 45 Χ 25 εκ. (με τα ροδάκια και τα χερούλια) . Σε περίπτωση πληρότητας του αεροσκάφους όμως , μπορεί να σας ζητηθεί να την παραδώσετε για φόρτωση στο χώρο των αποσκευών. Να θυμάστε ότι τα βρέφη που κάθονται στην αγκαλιά του ενήλικα επιβάτη δεν δικαιούνται χειραποσκευή.
[/
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom