Μέτσοβο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε σχέσει με κάποιο αντίστοιχο "τουριστικό θέρετρο" της Ελβετίας είναι λίγο πιο φτηνό δε μπορώ να πω...Ίσως από το πιο ελεεινό αρτοποιείο που έχω δει ποτε στη ζωή μου... Εδώ πραγματικά είναι για γέλια!!! ήταν δηλαδή πιο ακριβά ακόμα? Δε μπορώ να φανταστώ το ξενοδοχείο που εμενα ότι θα υπήρχε άνθρωπος σε αυτό το πλανήτη που θα πλήρωνε το ροχαλητό του διπλανού κυριου που ήταν λες k τον είχα στο δωμάτιο μου παραπάνω από 45euro τη βραδυά...θα πρέπει σίγουρα να ήταν τρελός....
Τέλος πάντων καλο είναι να ψάχνουμε λίγο καλύτερα πριν ξεκινήσουμε για τις διακοπές μας εγώ τη πάτησα k σίγουρα στο μέλλον θα τη ψάχνω τη δουλειά λίγο καλύτερα..
45€ ειναι μια καλη τιμη. Κι αν για το δωματιο την πατησες και επρεπε να το πληρωσεις, την τιμη της τυροπιτας την ηξερες ή οφειλες να την γνωριζεις πριν την αγορασεις. Μαλλον πηγες με κακη διαθεση και γυρισες με ακομα χειροτερη.
 

kostas_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Για αυτά που πρόσφερε το ξενοδοχείο μάλλον πολύ ακριβά θα έλεγα...έχω πάει σε πολύ καλύτερα με λιγότερα χρήματα...k με πολύ καλύτερη ηχομόνωση που δεν άκουγες τους ψιθυρους τον απέναντι ποσο μάλλον το γκάρισμα του δεινόσαυρου..Σε αυτό έχεις δίκιο έπρεπε να του τη πετάξω στα μούτρα.όπως επίσης το ίδιο έπρεπε να κάνω k με το φαγητό..Πήγα με όλοι τη καλή διάθεση k έφυγα με τη καλύτερη.. Τώρα αν πλήρωσα τα διπλα απότι έπρεπε να πληρώσω σε ορισμένα πράγματα που δε δικαιολογούνται για το Μέτσοβο με χάλασε λίγο είναι η αλήθεια αλλα δεν έμεινα εκεί..
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλοκαιρινό σ/κ στο Μέτσοβο,μόλις αποφασίσαμε με το εταίρο ήμισυ!Τι έχετε να μου προτείνετε?Δεν έχουμε ξαναπάει...Μας αρέσει ομως πολυ το βουνό το καλοκαίρι!Γνωρίζετε κάποια διαδρομή στο βουνό που να αξίζει?Εκτός από το χωριό του Μετσόβου,υπάρχουν γειτονικά χωρια/οικισμοί που αξίζουν να τα επισκεφθούμε?
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
!Γνωρίζετε κάποια διαδρομή στο βουνό που να αξίζει?
Την γνωρίζω-ότι υπάρχει- αλλά δεν την έχω κάνει...:)

,υπάρχουν γειτονικά χωρια/οικισμοί που αξίζουν να τα επισκεφθούμε?
Αναφέρομαι στην διαδρομή για το χωριό Χαλίκι. Τα τελευταία χρόνια έχει ασφαλτοστρωθεί, ρωτήστε όμως πριν πάτε...:)
Την προτείνω με δύο κριτήρια.
Πρώτο, ο περιορισμένος χρόνος που έχετε..
Δεύτερο, ότι δεν πας εύκολα εκεί. Δεν συνδυάζεται εύκολα με άλλο προορισμό!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η διαδρομή για το χωριό που λες,είναι για πεζοπορία?Η υπάρχει ασφαλτοστρωμενος δρόμος ώστε να πάμε με το αυτοκίνητο?Θα είμαστε από Παρασκευή κ θα φύγουμε Κυριακή όποτε έχουμε το Σάββατο ολόκληρο η και την Κυριακή το πρωί για πεζοπορία.Το Χαλίκι είναι παραδοσιακός οικισμός όπως το Μετσόβο?(...σε βομβάρδισα με ερωτήσεις !)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Η υπάρχει ασφαλτοστρωμενος δρόμος ώστε να πάμε με το αυτοκίνητο?
Η διαδρομή που προτείνω είναι οδική σε ασφαλτοστρωμένο δρόμο.

Η διαδρομή για το χωριό που λες,είναι για πεζοπορία?
Πεζοπορική διαδρομή δεν ξέρω για να σου προτείνω αν και από ότι ξέρω υπάρχουν. Ίσως ένας καλός ορειβατικός χάρτης να σας βοηθήσει.

.Το Χαλίκι είναι παραδοσιακός οικισμός όπως το Μετσόβο?
Δεν τίθεται σύγκριση γιατί το Μέτσοβο είναι κωμόπολη και το Χαλίκι χωριό των 100 κατοίκων. Έχει κάποια ενδιαφέροντα αρχιτεκτονικώς κτίσματα αλλά το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η τοποθεσία του και η διαδρομή για να φθάσεις εκεί. Αν έχετε όρεξη έχει και παρακάτω....:)
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σ'ευχαριστώ πολύ @STKF για τις πληροφορίες! Θα παρουμε και εναν χαρτη για να δουμε το μονοπατι, αν υπαρχει!Να εισαι καλα!!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Καλοκαιρινό σ/κ στο Μέτσοβο,μόλις αποφασίσαμε με το εταίρο ήμισυ!Τι έχετε να μου προτείνετε?Δεν έχουμε ξαναπάει...Μας αρέσει ομως πολυ το βουνό το καλοκαίρι!Γνωρίζετε κάποια διαδρομή στο βουνό που να αξίζει?Εκτός από το χωριό του Μετσόβου,υπάρχουν γειτονικά χωρια/οικισμοί που αξίζουν να τα επισκεφθούμε?
Αν σας αρεσει βουνο πεζοποριες φυση κτλ θα εμενα λιγο πιο πανω κανα μισαωρο σε κανα μικρο χωριο για να εχεις πιο πολλες επιλογες πχ να πας και μετσοβο και σαμαρινα και στα διαφορα γεφυρια (υπαρχουν μπολικα) και να εισαι γενικα πιο κοντα στη φυση και στα μονοπατια.. Το μετσοβο ειναι ομορφο αλλα ειναι λιγο πιο κωμοπολη και λιγο πιο τουριστικο ας πουμε (για τα δικα μου γουστα φυσικα).
Πολυ ομορφο σημειο ειναι το γεφυρι της Πορτιτσας με το φαραγγι απο πισω. Ψαχτο στο γκουγκλη. Απο μετσοβο ειναι 1.20 h, δεν ειναι και διπλα αλλα γινεται. Αν τα νερα εχουν πεσει ,λογικα ιουλιο αυγουστο ,μπαινεις και στο φαραγγι για περπατημα. . Αξεχαστη εικονα, φοβερο το ολο τοπιο.
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σ'ευχαριστώ πολύ @mfish για την απαντηση! Δεν είχα ακουστά για το γιοφυρι που λες,θα το ψάξω όμως γιατί η ευρύτερη περιοχή φημίζεται για τα πέτρινα γιοφυρια κ πολύ θα ήθελα να επισκεφθώ ενα!Θα δούμε κ με την απόσταση τι παίζει,αν είναι το πολύ 1,5 ώρα όπως λες νομίζω θα μπορούσαμε να κάνουμε μια ημερήσια εξόρμηση.Σ'ευχαριστώ πολύ κ πάλι :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom