Κίμωλος Μήλος Μήλος - Κίμωλος αξίζει για 12 μέρες;

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
καλησπέρα σας αγαπητοί συνταξιδιώτες,

Μιας και μπήκε η άνοιξη και έπαισαν οι πρώτες ζεστούλες άρχισα να κάνω σκέψεις και να οργανώνω τις φετινές διακοπές. θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με Μήλο και Κίμωλο. με την κοπέλα μου θα πάμε διακοπές φέτος απο 20/7 εως 2/8. θέλουμε να καταλήξουμε σε ένα μέρος που θα είναι οικονομικό, όχι απρόσωπο με ωραίες παραλίες και φιλόξενο κόσμο. Εκείνη θέλει πολύ να πάμε Μήλο γιατί έχει ακούσει τα καλύτερα για τις παραλίες. Εγώ διστάζω γιατί φοβάμε οτι οι 12 μέρες είναι πολλές για ένα τόσο μικρό νησί. επίσης θέλουμε να είναι 12ήμερες οι διακοπές με τις λιγότερες μετακινήσεις για μικρότερο κόστος.
μεχρί στιγμής είχαμε καταλήξει σε Χανιά άλλα κατόπιν διαβάζοντας διάφορα σχόλια στο Φόρουμ και δεχόμενος την πίεση της κοπέλας μου άρχισα να ψάχνω για Μήλο την οποία όμως θέλω να την συνδυάσω απαραίτητα με Κίμωλο απλά δεν ξέρω για πόσες μέρες.
Σκέφτομαι τις 3 πρώτες μέρες Κίμωλο και τις υπόλοιπες 9 Μήλο. τι λέτε οι γνώστες? επίσης θα έχω μεταφορικό μέσο καθώς θα πάρω τη μηχανή μαζί μου.
Αναμένω τις προτάσεις σας και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Την ίδια ζημιά κάνει και σε μένα η άνοιξη κάθε χρόνο..Ξεμυαλίστρα!
Πάνε πολλά χρόνια που βρέθηκα στην Μήλο οπότε δεν μπορώ να σου δώσω up to date πληροφορίες αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι το νησί έχει πάρα πολλές και απίστευτες παραλίες. Αν λοιπόν περνάς ώρες στην παραλία τότε δύσκολα θα βαρεθείς μέσα στην μέρα. Είναι όντως μικρό σχετικά νησί και σίγουρα δεν συγκρίνεται με τα Χανιά η νυχτερινή ζωή αλλά πάνε και χρόνια οπότε ας ενημερώσει κάποιος άλλος. Τα Χανιά αλήθεια γιατί τα απέρριψες;
Για Κίμωλο δεν γνωρίζω.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Την ίδια ζημιά κάνει και σε μένα η άνοιξη κάθε χρόνο..Ξεμυαλίστρα!
Πάνε πολλά χρόνια που βρέθηκα στην Μήλο οπότε δεν μπορώ να σου δώσω up to date πληροφορίες αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι το νησί έχει πάρα πολλές και απίστευτες παραλίες. Αν λοιπόν περνάς ώρες στην παραλία τότε δύσκολα θα βαρεθείς μέσα στην μέρα. Είναι όντως μικρό σχετικά νησί και σίγουρα δεν συγκρίνεται με τα Χανιά η νυχτερινή ζωή αλλά πάνε και χρόνια οπότε ας ενημερώσει κάποιος άλλος. Τα Χανιά αλήθεια γιατί τα απέρριψες;
Για Κίμωλο δεν γνωρίζω.
δεν τα έχω απορρίψει ακόμα, απλά κάνω μια έρευνα και θα αποφασίσω στο τέλος
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
καλησπέρα σας αγαπητοί συνταξιδιώτες,

Μιας και μπήκε η άνοιξη και έπαισαν οι πρώτες ζεστούλες άρχισα να κάνω σκέψεις και να οργανώνω τις φετινές διακοπές. θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με Μήλο και Κίμωλο. με την κοπέλα μου θα πάμε διακοπές φέτος απο 20/7 εως 2/8. θέλουμε να καταλήξουμε σε ένα μέρος που θα είναι οικονομικό, όχι απρόσωπο με ωραίες παραλίες και φιλόξενο κόσμο. Εκείνη θέλει πολύ να πάμε Μήλο γιατί έχει ακούσει τα καλύτερα για τις παραλίες. Εγώ διστάζω γιατί φοβάμε οτι οι 12 μέρες είναι πολλές για ένα τόσο μικρό νησί. επίσης θέλουμε να είναι 12ήμερες οι διακοπές με τις λιγότερες μετακινήσεις για μικρότερο κόστος.
μεχρί στιγμής είχαμε καταλήξει σε Χανιά άλλα κατόπιν διαβάζοντας διάφορα σχόλια στο Φόρουμ και δεχόμενος την πίεση της κοπέλας μου άρχισα να ψάχνω για Μήλο την οποία όμως θέλω να την συνδυάσω απαραίτητα με Κίμωλο απλά δεν ξέρω για πόσες μέρες.
Σκέφτομαι τις 3 πρώτες μέρες Κίμωλο και τις υπόλοιπες 9 Μήλο. τι λέτε οι γνώστες? επίσης θα έχω μεταφορικό μέσο καθώς θα πάρω τη μηχανή μαζί μου.
Αναμένω τις προτάσεις σας και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Μήλο με μηχανή 12 μερες???? φρικη....αν εισαι μοτοσικλετιστής ..αν ομως θες να εισαι αραχτός απο το πρωί εως το βραδυ σε μια παραλία εε καλα ειναι ,γιατι ειναι πανεμορφο νησί ,αλλα 2 εβδομάδες ειναι παρα πολυ επίσης..και στη Κίμωλο 1 διανυκχτερευση καλουτσικα ειναι...κοιτα ομως για να παω και στο αλλο ακρο...ειχα περασει μια φαση στη ζωή μου που για 12 μερες δεν ηθελα να κανω τιποτα αλλο... υπνο ,θάλασσα, φαγητό, ποτό...ξιδια και οχι ταξίδια!!!..τοτε ειναι υπεροχο μερος!! :) και εχει και πολυ ωραία γλυκα και καρπουζόπιτα και ωραια κατσικακια στο ξυλοφουρνο !!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Μήλο με μηχανή 12 μερες???? φρικη....αν εισαι μοτοσικλετιστής ..αν ομως θες να εισαι αραχτός απο το πρωί εως το βραδυ σε μια παραλία εε καλα ειναι ,γιατι ειναι πανεμορφο νησί ,αλλα 2 εβδομάδες ειναι παρα πολυ επίσης..και στη Κίμωλο 1 διανυκχτερευση καλουτσικα ειναι...κοιτα ομως για να παω και στο αλλο ακρο...ειχα περασει μια φαση στη ζωή μου που για 12 μερες δεν ηθελα να κανω τιποτα αλλο... υπνο ,θάλασσα, φαγητό, ποτό...ξιδια και οχι ταξίδια!!!..τοτε ειναι υπεροχο μερος!! :) και εχει και πολυ ωραία γλυκα και καρπουζόπιτα και ωραια κατσικακια στο ξυλοφουρνο !!!
πιο πολύ για αραλίκη θέλω, η μηχανή θα είναι απλά ενα μεταφορικό μέσο. απο θέμα τιμών σε φαγητό ποτό beach bar και τέτοια τι λέει?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
πιο πολύ για αραλίκη θέλω, η μηχανή θα είναι απλά ενα μεταφορικό μέσο. απο θέμα τιμών σε φαγητό ποτό beach bar και τέτοια τι λέει?
Πανακριβα..οπως και σε ολα τα νησια Ιουλιο Αυγουστο...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Προσωπικά πιστεύω ότι η Μήλος είναι το πιο υπερτιμημένο Ελληνικό νησί... έχει ένα άσχημο λιμάνι, μια αδιάφορη Χώρα και το μισό νησί είναι γεμάτο λατομεία... δεν ξέρω πόσο 5-6 πραγματικά καλές παραλίες, μπορούν να ισοφαρίσουν όλα αυτά... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πας, γιατί όντως μερικές παραλίες, όταν δεν έχουν κόσμο, είναι πανέμορφες... από την άλλη μεριά έχουμε την Κίμωλο, ένα από τα λιγότερα αναπτυγμένα Κυκλαδονήσια, με μια κουκλάρα Χώρα και παραλίες εξίσου όμορφες και πολύ πιο ήσυχες...για μένα φυσικά το μεγαλύτερο προσόν του νησιού είναι η ησυχία και η έλλειψη κατσαπλιάδων η οποία είναι εντονότατη στη Μήλο...

Συνεπώς και με κριτήριο την ηλικία σου, μια που εγώ δεν θα άντεχα στη Μήλο περισσότερο από 2 βράδια, θα σου έλεγα να προσθέσεις ακόμη ένα νησί, γιατί 12 μέρες Μήλο και Κίμωλο, εκτός αν είσαι πολύ του χαλαρού θα κόψεις φλέβες...κάτσε 4-5 βράδια στη Μήλο να φύγει ο καημός από την κοπέλα σου, τουλάχιστον 2 ή 3 στη Κίμωλο για χαλάρωμα και τα ρέστα δώστα στην Σίφνο που και ωραιότερο νησί είναι και καλύτερη διασκέδαση και φαγητό έχει από την Μήλο...

Από πλευράς κόστους τώρα είναι ένα θεματάκι γιατί η εποχή που θες να πας είναι ψιλο high... Kυκλάδες και τέλη Ιούλη, Αύγουστος δεν είναι και το πιο οικονομικό...

Υ.Γ. Για Χανιά, αν και το ξέρω ότι θα σηκώσω πάλι θύελλα διαμαρτυριών, ένα θα πω, πολύ κακό για το τίποτε... η παλιά πόλη ναι, είναι πολύ ωραία αλλά και πολύ μικρή... η καινούργια τι να πω... απλά ότι είναι για γέλια, κλασσική Ελληνική επαρχιακή πόλη τίγκα στις πολυκατοικίες... στα υπέρ η διασκέδαση και το καλό φαγητό στα κατά οι μεγάλες αποστάσεις για καλές θάλασσες και η αίσθηση ότι δεν είσαι σε νησί... συμβουλή... πήγαινε Κυκλάδες, Κρήτη έχεις χρόνια μπροστά σου για να πας και να την ευχαριστηθείς...
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
δηλαδή απ'οτι κατάλαβα είναι προτιμότερο να μοιράσω μια βδομάδα σε Μήλο - Κίμωλο και μία σε Σίφνο?
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αλλά θα σε φάνε οι μετακινήσεις..
Θα πρέπει να μαζέψεις 2 φορές βαλίτσες. Αν αυτό δεν είναι πρόβλημα, γιατί όχι..
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
πρεπει να μαζέψω 3 φορες βαλίτσα αλλά αν αξίζει τον κόπο δεν έχω πρόβλημα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
ξερεις οταν ημουν 16-36 χρονών φορτώναμε τις μηχανές και βουρρρρρρρρ και δεν καναμε προγράμματα ειδικα στην Ελλάδα βρε παιδι μου θα κανεις προγραμμα??..βρε πως εχουν αλλάξει οι καιροι..!!Πάρτε το φερυ κατεβήτε στο πρωτο νησι μολις βαρεθητε πηγαιντε στο επόμενο...ααχχ νιατα...αν θες να κανεις προγραμμα για διακοπές στην Ελλάδα απο Μάρτιο για Αύγουστο οταν εισαι νεαρός ..τοτε τι θα κανεις στα πενηντα και θα θες να πας εξωτερικο...αντε παλικαρι μου παρε το κοριτσι και περαστε καλα...

Υ.Γ. Για Χανιά, αν και το ξέρω ότι θα σηκώσω πάλι θύελλα διαμαρτυριών, ένα θα πω, πολύ κακό για το τίποτε... η παλιά πόλη ναι, είναι πολύ ωραία αλλά και πολύ μικρή... η καινούργια τι να πω... απλά ότι είναι για γέλια, κλασσική Ελληνική επαρχιακή πόλη τίγκα στις πολυκατοικίες... στα υπέρ η διασκέδαση και το καλό φαγητό στα κατά οι μεγάλες αποστάσεις για καλές θάλασσες και η αίσθηση ότι δεν είσαι σε νησί... συμβουλή... πήγαινε Κυκλάδες, Κρήτη έχεις χρόνια μπροστά σου για να πας και να την ευχαριστηθείς...

αχαχαχαχαχα!!!!..θα σε φανε οι χανιώτες... :clap:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom