Μήλος Μήλος: παραλίες, φαγητό, δραστηριότητες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Παραλιες που προτεινω εγω ειναι
1.Φυριπλακα ..η καλυτερη παραλια του νησιου για μενα (αλλα ας με συγχωρησουν οι φαν της Μηλου ...δεν φτανει την Ελαφονησο και το Ελαφονησι στα νερα ..γενικα περιμενα περισσοτερα απο τις παραλιες της Μηλου με βαση τους διθυραμβους που ακουγα)
2.Τσιγκραδο ειναι αυτη που κατεβαινεις με το σκοινι και τη σκαλα...τα ειδα ολα ....δυσκολη φαση
3.Σαρακηνικο ..η λευκη παραλια
4. Πλαθιενα ..ολο αμμο
5.Πρασσα στην Κιμωλο ..οποιος μπορει να παει
6.Προβατας ..ολο αμμο
7.Παλαιοχωρι να φατε στο Sirroco φαγητα στη γαστρα ψημενα στην αμμο..τιμες απο 10-12-15 το ακριβοτερο πιατο...η σκορπινα με λαχανικα στην αμμο ηταν τεραστια!!!
8.Αχιβαδολιμνη ...δυστυχως ειχε βορια ..την ρημαξε την παραλια ...τουλαχιστον στο ματι φαινοταν καλη με αμμο και κεδρους λιβανου.
καποιες φωτο:
Σαρακινηκο
R1-09654-031A.JPG

Τσιγκραδο η τελευταια σκαλα
R1-09656-005A.JPG

Για καραβακια που ρωτησαν καποιοι το φτηνοτερο ειναι ο καπεταν Γιαγκος ..με 30 ευρω και κανει ολο το γυρο του νησιου χωρις φαγητο ..απο 9 το πρωι μεχρι 6μιση
Κλεφτικο
R1-09654-019A.JPG

Φυριπλακα
R1-09656-001A.JPG
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Άρτι αφιχθείσα κι εγώ από Μήλο και Κίμωλο και κατενθουσιασμένη και από τα δύο νησιά! Αυτά που έχω να προτείνω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου είναι τα εξής: Παραλίες Ξετρελάθηκα με το Τσιγκράδο. Για μένα η νούμερο 1 παραλία του νησιού. Αξίζει η ταλαιπωρία μέχρι να κατεβείς. Δεν είναι ιδιαίτερα δύκολο. Να φανταστείτε έχω και υψοφοβία. Tip:αν κολυμπήσετε από τη δεξιά μεριά της παραλίας θα οδηγηθείτε σε μια φυσική πισίνα όλη δική σας μιας και οι περισσότεροι δεν το ξέρουν και κολυμπούν κυρίως από την αριστερή μεριά στους βράχους. Το ίδιο όμορφη είναι και η Φυριπλάκα (οργανωμένη)! Εντύπωση μου έκανα τα τιρκουάζ νερά της αγίας Κυριακής(οργανωμένη) και το Παλαιοχώρι (οργανωμένη) με τους απίστευτους κοκκινωπούς χρωματισμούς στα βράχια. Ο Προβατάς(οργανωμένη) ενδύκνειται για όσους έχουν παιδιά. Αυτά στο νότιο τμήμα. Πάμε στο βόρειο που για να το ευχαριστηθείτε θα πρέπει να είστε τυχεροί και να μην σας πιάσουν οι βορειάδες. Στο Σαρακήνικο θα σας μαγέψει το μοναδικό και γνωστό σε όλους πια σεληνιακό τοπίο, ενώ μπορείτε να κάνετε βουτιές από τα βράχια. Η παραλία όντως θυμίζει βούρκο. Αλλά θα βγάλετε τις καλύτερες φωτογραφίες. Μου άρεσε πολύ επίσης και στην Πλαθιένα. Η θάλασσα είναι πολύ ρηχή και έχει άμμο μέσα και έξω. Τα νερά στην Πλαθιένα θυμίζουν πισίνα! Από τον Φυροπόταμο περάσαμε για βόλτα αλλά δεν βουτήξαμε. Όμως ήταν πολύ όμορφα και εκεί. Όσον αφορά τον Παπάφραγκα ο καλός μου κατάφερε και κατέβηκε από τα ''σκαλιά'' για φωτογραφίες. Όμως ειλικρινά δεν θα βουτούσα με τίποτα εκεί πέρα. Η θάλασσα ήταν πολύ βρόμικη (σακούλες και μπουκάλια), όπως και στον διπλανό Κάπρο και δεν κολυμπούσε κανείς. Μπορεί να έτυχε. Όμως είναι ειλικρινά πολύ κρίμα να έχουμε τέτοια διαμαντάκια και να μην τα προσέχουμε! Και για να κλείσω με τις παραλίες επισκεφτήκαμε και τα Θειορυχεία με δικό μας όχημα. Ήταν όντως δύσκολη η διαδρομή σε κάποια σημεία αλλά αυτό που θα δεις αξίζει και με το παραπάνω. Υπέροχη γαλαζοπράσινη θάλασσα, κόκκινοι βράχοι με σπηλιές στα αριστερά της παραλίας και το έρημο θειορυχείο απο πίσω σε συνδυασμό με τον ελάχιστο κόσμο που θα συναντήσετε δημιουργούν ένα φανταστικό σκηνικό. Μην παραλέιψετε να το επισκεφτείτε!
Φαγητό 10 με τόνο παίρνει ο γυαλός στα Πολλώνια. Δοκιμάστε γαρίδες με σως λεμονιού και θα με θυμηθείτε;). Μας άρεσε πολύ και το Ναυάγιο στον Αδάμαντα. Ο Αρτέμις στο Παλαιοχώρι δεν με ξετρέλανε. Πολύ καλή πίτσα και μακαρονάδες φάγαμε στο Ακταίον στον Αδάμαντα. Η αγγελική, ακριβώς δίπλα, έχει τέλειο παγωτό και νοστιμότατες βάφλες. Ο Παλαιός στη χώρα είναι όντως ακριβός. Ένα κανταίφι με παγωτό 7,50 ευρώ!!!
Δραστηριότητες Εμείς διαλέξαμε τον Πάνορμο για βόλτα στο Κλέφτικο. Έχει πραγματικά πάρα πολλά καραβάκια. Μπερδευτήκαμε στην αρχή. Τα περισσότερα προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια και η τιμή στα 60 ευρώ με πρωινό, μεσημεριανό και γλυκο-καφέ! Τα παιδιά ήταν υπέροχα και περάσαμε καταπληκτικά! Ήμασταν 7 ζευγάρια και ήταν πολύ άνετα!
Σε λίγες γραμμές ήταν οι καλύτερες καλοκαιρινές διακοπές που έχω κάνει. Λάτρεψα το εκκλησάκι που βρίσκεται στα Πολλώνια τέρμα αριστερά στη χερσόνησο. Η Μήλος έχει απίστευτες θάλασσες και υπέροχα χρώματα. Οι οικισμοί στο Κλήμα και στα Μαντράκια γραφικότατοι. Ωστόσο η χώρα της η Πλάκα υστερεί σε σχέση με άλλες, αλλά σου προσφέρει ένα από τα πιο μαγευτικά ηλιοβασιλέματα. Εύχομαι σε όσους επισκεφτείτε τη Μήλο να περάσετε τέλεια και μην παραλέιψετε να περάσετε και μια βόλτα από την Κίμωλο!! Αξίζει και με το παραπάνω!
 
Last edited:

eleutheria

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
ΑΧ ΜΗΛΟΣ ΜΗΛΟΣ ΜΗΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!! Το προτείνω ανεπιφίλακτα! Πήγαμε το 2011 με το αγόρι μου και περάσαμε απίστευτα! Από τότε το προτείνουμε σε όσα ζευγάρια αναζητούν νησί για διακοπές! Υπέροχα νερά!!!!!!!! Στην κρουαζιέρα για Κλέφτικο να επιλέξετε να έχει και στάση στη Συκιά(απλά υπέροχη)! Να πάρετ μαζί σας αδιάβροχη μηχανή μιας χρήσεως,πουλάνε σχεδόν σε όλα τα τουριστικά, θα τη χρειαστείτε σίγουρα για μια ''selfie'' μέσα στα πεντακάθαρα νερά και τις σπηλιές του Κλέφτικου! Ρωτηστε ότι θέλετε τα αρχεία μου και οι αναμνήσεις πιστεύω θα σας βοηθήσουν!!! :)
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Άρτι αφιχθείσα κι εγώ από Μήλο και Κίμωλο και κατενθουσιασμένη και από τα δύο νησιά! Αυτά που έχω να προτείνω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου είναι τα εξής: Παραλίες Ξετρελάθηκα με το Τσιγκράδο. Για μένα η νούμερο 1 παραλία του νησιού. Αξίζει η ταλαιπωρία μέχρι να κατεβείς. Δεν είναι ιδιαίτερα δύκολο. Να φανταστείτε έχω και υψοφοβία. Tip:αν κολυμπήσετε από τη δεξιά μεριά της παραλίας θα οδηγηθείτε σε μια φυσική πισίνα όλη δική σας μιας και οι περισσότεροι δεν το ξέρουν και κολυμπούν κυρίως από την αριστερή μεριά στους βράχους. Το ίδιο όμορφη είναι και η Φυριπλάκα (οργανωμένη)! Εντύπωση μου έκανα τα τιρκουάζ νερά της αγίας Κυριακής(οργανωμένη) και το Παλαιοχώρι (οργανωμένη) με τους απίστευτους κοκκινωπούς χρωματισμούς στα βράχια. Ο Προβατάς(οργανωμένη) ενδύκνειται για όσους έχουν παιδιά. Αυτά στο νότιο τμήμα. Πάμε στο βόρειο που για να το ευχαριστηθείτε θα πρέπει να είστε τυχεροί και να μην σας πιάσουν οι βορειάδες. Στο Σαρακήνικο θα σας μαγέψει το μοναδικό και γνωστό σε όλους πια σεληνιακό τοπίο, ενώ μπορείτε να κάνετε βουτιές από τα βράχια. Η παραλία όντως θυμίζει βούρκο. Αλλά θα βγάλετε τις καλύτερες φωτογραφίες. Μου άρεσε πολύ επίσης και στην Πλαθιένα. Η θάλασσα είναι πολύ ρηχή και έχει άμμο μέσα και έξω. Τα νερά στην Πλαθιένα θυμίζουν πισίνα! Από τον Φυροπόταμο περάσαμε για βόλτα αλλά δεν βουτήξαμε. Όμως ήταν πολύ όμορφα και εκεί. Όσον αφορά τον Παπάφραγκα ο καλός μου κατάφερε και κατέβηκε από τα ''σκαλιά'' για φωτογραφίες. Όμως ειλικρινά δεν θα βουτούσα με τίποτα εκεί πέρα. Η θάλασσα ήταν πολύ βρόμικη (σακούλες και μπουκάλια), όπως και στον διπλανό Κάπρο και δεν κολυμπούσε κανείς. Μπορεί να έτυχε. Όμως είναι ειλικρινά πολύ κρίμα να έχουμε τέτοια διαμαντάκια και να μην τα προσέχουμε! Και για να κλείσω με τις παραλίες επισκεφτήκαμε και τα Θειορυχεία με δικό μας όχημα. Ήταν όντως δύσκολη η διαδρομή σε κάποια σημεία αλλά αυτό που θα δεις αξίζει και με το παραπάνω. Υπέροχη γαλαζοπράσινη θάλασσα, κόκκινοι βράχοι με σπηλιές στα αριστερά της παραλίας και το έρημο θειορυχείο απο πίσω σε συνδυασμό με τον ελάχιστο κόσμο που θα συναντήσετε δημιουργούν ένα φανταστικό σκηνικό. Μην παραλέιψετε να το επισκεφτείτε!
Φαγητό 10 με τόνο παίρνει ο γυαλός στα Πολλώνια. Δοκιμάστε γαρίδες με σως λεμονιού και θα με θυμηθείτε;). Μας άρεσε πολύ και το Ναυάγιο στον Αδάμαντα. Ο Αρτέμις στο Παλαιοχώρι δεν με ξετρέλανε. Πολύ καλή πίτσα και μακαρονάδες φάγαμε στο Ακταίον στον Αδάμαντα. Η αγγελική, ακριβώς δίπλα, έχει τέλειο παγωτό και νοστιμότατες βάφλες. Ο Παλαιός στη χώρα είναι όντως ακριβός. Ένα κανταίφι με παγωτό 7,50 ευρώ!!!
Δραστηριότητες Εμείς διαλέξαμε τον Πάνορμο για βόλτα στο Κλέφτικο. Έχει πραγματικά πάρα πολλά καραβάκια. Μπερδευτήκαμε στην αρχή. Τα περισσότερα προσφέρουν πάνω κάτω τα ίδια και η τιμή στα 60 ευρώ με πρωινό, μεσημεριανό και γλυκο-καφέ! Τα παιδιά ήταν υπέροχα και περάσαμε καταπληκτικά! Ήμασταν 7 ζευγάρια και ήταν πολύ άνετα!
Σε λίγες γραμμές ήταν οι καλύτερες καλοκαιρινές διακοπές που έχω κάνει. Λάτρεψα το εκκλησάκι που βρίσκεται στα Πολλώνια τέρμα αριστερά στη χερσόνησο. Η Μήλος έχει απίστευτες θάλασσες και υπέροχα χρώματα. Οι οικισμοί στο Κλήμα και στα Μαντράκια γραφικότατοι. Ωστόσο η χώρα της η Πλάκα υστερεί σε σχέση με άλλες, αλλά σου προσφέρει ένα από τα πιο μαγευτικά ηλιοβασιλέματα. Εύχομαι σε όσους επισκεφτείτε τη Μήλο να περάσετε τέλεια και μην παραλέιψετε να περάσετε και μια βόλτα από την Κίμωλο!! Αξίζει και με το παραπάνω!
Ερώτηση, γιατί σκέφτομαι και εγώ για Μήλο στις αρχές Σεπτέμβρη....60 ευρώ το καράβι για κλέφτικο είναι το άτομο ή το ζευγάρι???
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
60 ευρω το ατομο. Τα περισσοτερα ειναι σε αυτην την τιμη. Βεβαια υπαρχουν και καποια καραβακια με λιγοτερα χρηματα απλα παιρνουν περισσοτερα ατομα πανω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δηλώνω γοητευμένος απο τα τοπία του νησιού!!
Έμεινα συνολίκά 3 μέρες και το γύρισα όσο ήταν δυνατόν, στην επιστροφή μου απο Κίμωλο.
Εδώ πρέπει να πω οτι το μεταφορικό μέσο κρίνεται απαραίτητο, για κάποιον που θέλει να δει αρκετά, και να τα χωρέσει σε μικρό χρονικό διάστημα.
Επίσης πρέπει να επισημάνω τη νηνεμία που επικρατούσε φέτος στα μέσα Αυγούστου, γεγονός το οποίο μας επέτρεψε να δούμε τα πάντα αβασάνιστα, αλλά και τη βροχή (!!!) που έπεσε στο νησί και μας βρήκε στη πλαθένια και στη Πλάκα.
Επιβεβαιώνω οτι ο Παπαφράγκας και το Σαρακήνικο είναι μόνο για τη βόλτα και τη φωτογραφία. Είχαν θολούρα ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες. Το τοπίο όμως..Μαγεία:
IMG_1226.JPG IMG_1242.JPG
Ακολούθησε η κατάβαση στα ορυχεία, πράγμα το οποίο με δυσκόλεψε πολύ με συμβατικό αμάξι. Το αποτέλεσμα, και η παραλία με αποζημίωσαν, θα προτιμούσα όμως κάτι σε 4Χ4! Δε βαριέσαι!
IMG_1313.JPG IMG_1327.JPG
Κλείνοντας επισκεφτήκαμε τις 2 παραλίες στο Παλιοχώρι, όπου με διαφορά ήταν καλύτερη η κόκκινη (εντυπωσιακή) λεγόμενη και deep blue:
IMG_1335.JPG IMG_1339.JPG
Την επομένη, μοναδική εμπειρία η κατάβαση στο Τσιγράδο. Δύσκολη και με προσοχή για κάποιον μη γυμνασμένο. Παπούτσι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!
Μόλις έφτασα κατάλαβα γιατί όλοι οι φίλοι έγραφαν γι αυτό:
IMG_1371.JPG IMG_1388.JPG IMG_1395.JPG IMG_1440.JPG
Στη συνέχεια εκδρομή σε Γέροντα και Κλέφτικο! Οτι και να πει κανείς είναι λίγο.
Προτιμήσαμε τη φθηνή λύση (20€) απο Κήπους, η οποία νομίζω είναι άκρως ικανοποιητική. Τα υπόλοιπα με το γύρο του νησιού τα θεωρώ εκμετάλλευση!
IMG_1484.JPG IMG_1592.JPG IMG_1622.JPG IMG_1641.JPG
Κλείσαμε την ημέρα μας στη Φυρίπλακα, μια εξίσου φανταστική παραλία, η οποία αξίζει και αργά με το που πέφτει ο ήλιος πάνω από τα βράχια. Ήταν το μπάνιο που απόλαυσα περισσότερο στο νησί!

Την επομένη ακολούθησε επίσκεψη για φωτογραφίες στο Κλήμα, το οποίο είναι απο τα χαρακτηριστικότερα Κυκλαδίτικα σημεία. Συνεχίσαμε για μπάνιο στη Πλαθένια, η οποία μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά η βροχή δε μας άφησε να το χαρούμε. Ανεβήκαμε στη πλάκα για βόλτα,φαγητό και ηλιοβασίλεμα:
IMG_1684.JPG IMG_1751.JPG IMG_1770.JPG IMG_1858.JPG
Ξέρω ότι δεν είδα αρκετά μέρη, τα οποία τα ''χρωστάω'' για τη δεύτερη επίσκεψη μου στο νησί.
Να πω κάπου εδώ ότι το μόνο χωριό που μου Άρεσε και ένιωθες λίγο Κυκλάδες ήταν η Πλάκα. Στα υπόλοιπα το χάλι το μαύρο. Ειδικά αυτός ο Αδάμαντας μου θύμισε το τρισάθλιο πευκοχώρι που έχουμε εδώ κοντά μας στο πρώτο πόδι....
Τελειώνοντας, και απευθυνόμενος σε αντρο-γυναικοπαρέες. Τολμήστε το! Είναι λίγο υπερβολικά τα σχόλια περί ζευγαρονησίου. ΟΚ αλλά ως ένα σημείο! Μια χαρά βγαίνεις και πίνεις και το ποτάκι σου και όλα παίζουνε...
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο Γυρος του Κοσμου
Πιστεύω πως οι αποστάσεις είναι μικρές και πχ τα 3-5χλμ που απέχουν δεν είναι απόσταση που δε την κάνεις... Να σκεφτείς πως όλες τις μέρες θα πηγαινετε σε παραλίες ώστε να γυρίσετε το νησί οπότε απογευμα η βράδυ εφόσον θα έχετε μεταφορικό θα πηγαινετε πλάκα.. Πάντως ελπίζω να βρεις αυτό που θες. Ρίξε μια ματιά σε expedia. Com, hotels. Com, venere. Com και lastminute. Com. Ίσως να βρεις κατι!
To last minute ειναι αξιοπιστη σελιδα για να κλεισουμε ξενοδοχειο δηλαδη??
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
ένα update για φαγητό στο νησί;
πήγαμε μήλο πέρυσι. επειδή μας φιλοξενήσανε ντόπιοι τους ακούσαμε σε όλα. Προτείνω την Εργίνα στη Τρυπητη (πήγαμε δύο φορές, υπέροχο φαγητό, ωραία θέα, αν πας αργά δε θα βρεις), Μπελιβανής πάλι στη Τρυπητή για ωραίο σουβλάκι, Αρχοντούλα στη Πλάκα, ο γύρος της Μήλου στον Αδάμαντα για σουβλάκι, η Αγγελική ακριβώς δίπλα για παγωτό, γλυκό και πρωινό, πήγαμε και στο Ω!χαμός επειδή το ποτείνανε σε πολλά site αλλά δε μας τρέλανε και ο Γυαλός στα Πολόνια. Γενικά οι τιμές μεσαίες προς υψηλες
 

Wanderlust117

Member
Μηνύματα
7
Likes
19
ένα update για φαγητό στο νησί;
Καλησπέρα. Μιας και έχω καταγωγή από το νησί και πηγαίνω κάθε χρόνο, θα ήθελα να σου δώσω κάποιες πληροφορίες, οι οποίες πιστεύω ότι θα σου φανούν χρήσιμες.

  • Αλευρόμυλος ( Παρασπόρος ). Εξαιρετικό φαγητό, πολύ καθαρό, τραπέζια με αποστάσεις λόγω της κατάστασης που ζούμε, πολύ καλές πρώτες ύλες από την Μήλο, μεγάλες μερίδες και καλές τιμές. Στο συστήνω ανεπιφύλακτα, αν θέλεις δοκίμασε τα σκορδολάζανα.
  • Μπακάλικο Γαλάνης ( Τριοβάσαλος ). Ίσως το μοναδικό μεζεδοπωλείο στη Μήλο. Προσφέρει μεδεδάκια και θαλασσινά και κρεατικά. Τρως του σκασμού με πολύ καλές τιμές.
  • Ω Χαμός ( Αδάμαντας ). Μεγάλες μερίδες και ντόπια προϊόντα. Φάτε οπωσδήποτε μπαμπάτσικα πιταράκια με μηλέικο τυρί, χωριάτικη σαλάτα, τα κρέατα είναι δικά του από τον Χάλακα ( δυτικό τμήμα του νησιού ) , είχαμε φάει πέρσι αγριοκάτσικο στη χόβολη, γουρουνόπουλο με πετιμέζι. Στα συν το χωριάτικο ψωμί που έρχεται μέσα σε πουγκάκια. Στα αρνητικά είναι η αναμονή, δική μου συμβουλή να πάτε νωρίς το απόγευμα ( πριν τις 7 ) αμέσως μετά το μπάνιο σας αλλιώς θα περιμένετε.....
  • Μπελιβάνης ( Τριοβάσαλος ). Αν θέλετε σουβλάκι, πηγαίντε εκεί.
  • Αν θέλετε ψάρι και θαλασσινά, σίγουρα μια βόλτα στα Πολλώνια, σε Ενάλιον, Αρμενάκι ή Γυαλό. Στα δύο πρώτα για φρέσκα ψάρια και αστακομακαρονάδα. Ο Γυαλός έχει πολύ καλό φαγητό, πιο γκουρμέ από τα υπόλοιπα, σας προτείνω την σαλάτα με τον τόνο, το κριθαρότου σουπιάς με το μελάνι της, γεμιστό καλαμάρι και γαρίδες ψητές. Σημείωση: οι τιμές σε όλα είναι τσιμπημένες και οι μερίδες μέτριες...
  • Στον Αδάμαντα για θαλασσινά, στον Τραπατσέλη για μύδια αχνιστά και γαρίδες με ούζο. Πιο δίπλα είναι και ο Μικρός Απόπλους με αντίστοιχο είδος φαγητού.
  • Για γλυκό, στον Παλαιό στην Πλάκα. Παραδοσιακό μαγαζί με όμορφη και περιποιημένη αυλή. Δοκιμάστε μιλφέιγ και σε περίπτωση που σας αρέσουν τα σιροπιαστά, must είναι ο μπακλαβάς. Επίσης, διαθέτει πολύ ωραίο παγωτό. Επιπλέον, για παγωτό στην Αγγελική στον Αδάμαντα, έχει και ωραίο banoffee. Τέλος, στην Κιβωτό των Γεύσεων στα Πολλώνια μπορείτε να προμηθευτείτε παραδοσιακά εδέσματα και ντόπιο θυμαρίσιο μέλι, όπως και να κάτσετε στην αυλή και να δοκιμάσετε εξίσου νόστιμα γλυκά.
  • Καφέ στην Utopia στην Πλάκα, την ώρα του ηλιοβασιλέματος! Πρέπει να πάτε νωρίς το απόγευμα για βόλτα στα Μάρμαρα και να πάτε να πιάσετε τραπέζι αλλιώς δεν θα βρείτε τίποτα....
Σε περίπτωση που έχεις επιπλέον ερωτήσεις ή απορίες, μην διστάσεις να μας ρωτήσεις.

Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια στο πανέμορφο νησί μου!!
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
188
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική
^^^ Συμφωνώ απόλυτα σε όλα, θα προσέθετα όμως οπωσδήποτε και τον Καρόδρομο στον Τριοβάσαλο, από τις πιο φιλικές ατμόσφαιρες που θα βρεις με καλό μεζέ και τοπικά εδέσματα, επίσης απέναντι στην γωνία υπάρχει κι ένας πολύ καλός φούρνος αν βρεθείτε εκεί το πρωί( δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα), για τοπική λαδένια αξιοπρεπέστατη,χωριάτικες σπανακόπιτες κτλ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μόλις αναχώρησα από Μήλο (κλάψ) οπότε ας πω και εγώ τις εντυπώσεις/ πληροφορίες μου τώρα που τις έχω φρέσκες:

Μετακινήσεις: Λόγω έλλειψης μεταφορικού μέσου και επειδή δεν οδηγώ ήμουν αναγκασμένη να μετακινούμαι ή με κτελ τα οποία δεν πήγαιναν φυσικά παντού κ οι ώρες δε βόλευαν πάντα (επίσης έχετε υπόψη δε τηρούν πάντα τα δρομολόγια πχ για Πλάκα γράφει ότι αναχωρεί κάθε .30 κ εγώ το έβλεπα καθοδόν στις .20..), ή με ταξί τα οποία σημειωτέον με έγδαραν αλλά με βόλεψαν πολύ κ δε το μετάνιωσα. Ενδεικτικά οι τιμες για τις νότιες παραλίες από Αδάμαντα 20ε μόνο να πας.. από Πολλώνια 35ε..για Κλήμα 17ε..Σαρακήνικο 12ε..

Βασικά συμφέρει να μένεις Αδάμαντα είτε έχεις μέσον είτε όχι γιατί είναι σε καίρια θέση

Όσον αφορά τα ταξί βρίσκεις εύκολα εκτός από τις Πέμπτες μπορεί να ζοριστείτε λίγο γιατί τότε φτάνει κρουαζιερόπλοιο γνωστής εταιρείας από το πρωί και φεύγει το απόγευμα μετά τις 5:00-6:00μμ Και εκτός ότι θα χρειαστεί να δώσετε μάχη με τους τουρίστες για ταξί (το έζησα και αυτό) θα γίνεται πανικός στις πολύ γνωστές παραλίες όπου τρέχουνε όλοι για να προλάβουνε να τις δούνε

Παραλίες: Επειδή όλες τις ημέρες σχεδόν που έμεινα στη Μήλο είχε δυνατούς βοριάδες και επειδή φυσικά όπως σας είπα δεν διαθέτω μεταφορικό μέσο οπότε αναγκαστικά πηγαίνω σε οργανωμένες παραλίες, αυτές που επισκέφτηκα ήταν:
Προβατάς (δε μου άρεσε καθόλου) Παλαιοχώρι, Αγία Κυριακή, Φυριπλάκα

Απ αυτές τις 3 τελευταίες τις οποίες αξίζει φυσικά και με το παραπάνω να επισκεφτείτε έπαθα την πλάκα μου με την Αγία Κυριακή. Είναι νομίζω από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη παραλία που έχω επισκεφτεί στη ζωή μου

Επίσης σημαντικό είναι ότι φέτος στην Αγία Κυριακή έβαλαν ξαπλώστρες -αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο φυσικά- και από την άλλη μεριά που έχει άμμο όχι μόνο δηλαδή κοντά στην ταβέρνα. Κόστος σετ 10-12ε. Σε όλες τις άλλες παραλίες που ανέφερα η τιμή για σετ ήταν 20ε στάνταρ...σημειωτέον στη Φυριπλάκα δεν είναι κ στη καλυτερη κατάσταση, είδα αρκετές σπασμένες. Επίσης η παραλία είναι πολύ στενή με αποτέλεσμα οι ξαπλώστρες να είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: αν θέλετε να βρείτε ξαπλώστρα κ πάτε Μήλο high season, πρέπει να είστε πολύ νωρίς εκεί γιατί έχει ΠΟΛΥ κόσμο κ κάνουν κ κρατήσεις.. κ όταν λέω πρωί εννοώ κατα τις 10-10.30πμ..κατά τις 11.00 γεμίζουν... κ Φυριπλάκα εγώ πήγα 10 παρα κ στο τσακ πρόλαβα...οπότε εκεί απ τις 9 να πατε χαχαχα

Εκδρομή Κλέφτικο: επειδή είδα ότι αναφέρεται η εκδρομή με τα 25 ευρώ από τον Κήπο, δεν ξέρω αν γινότανε και άλλες χρονιές πάντως να ξέρετε ότι εγώ φέτος είδα μία εκδρομή που ξεκινάει από την Αγία Κυριακή για το Κλέφτικο και το Γέροντα με 35 ευρώ. Στην τιμή περιέχονται και σνακ και ποτά, τέσσερις ώρες διαρκεί, πρωί και απόγευμα. Σε πηγαινοφέρνουν με έξτρα 9ε χρέωση αν δεν έχεις μέσο (δεν πάει λεωφορείο στην Αγία Κυριακή). Εγώ δε πήγα για να σας πω αν αξίζει πάντως είδα από μακριά γιατί κολυμπούσα στην περιοχή ότι ήτανε πάρα πολλά άτομα επάνω σε ένα ξύλινο καΐκι και λιγάκι μου φάνηκε παράξενο τώρα με τον κορονοιο αλλά..τέλος πάντων φαντάζομαι ο καθένας επιχειρηματίας ότι μπορεί κάνει για τη τσέπη του..

Από εστιατόρια θα προτείνω το Πέτρινος κ το Νόστος στον Αδάμαντα, πολλή ωραία κουζίνα, ελληνική "δημιουργική" κ πολύ φιλικό προσωπικό, έφαγα επανειλλημένως

Ωραίο σούσι κ brunch στο hanabi στα Πολλώνια κ γκουρμεδιες στο de milos στα Πολλώνια. Στο Γυαλο προσπάθησα να πάω για φαγητό μεσημέρι κ βράδυ αλλά ξίνισαν όταν με είδαν μόνη μ κ δεν ήθελαν να με βάλουν σε άδειο τραπέζι που οκ ήταν για πιο πολλά άτομα αλλά βρε φίλε δε θα πάθαινες κάτι...κ για το βράδυ φυσικά "ήταν όλα κλεισμένα" :rolleyes-80:

Αγαπημένο το Sirocco στο Παλιοχώρι, ΑΛΛΑ μεγάααααλη αναμονή...μια φορά περίμενα μια ώρα σχεδόν...αλλά μου άρεσε πολύ τι να κάνω. Κ δε κάνουν κρατήσεις απ ότι κατάλαβα, τουλάχιστον τα μεσημέρια που είναι ώρα αιχμής

Κ ο Προβατάς αν κ σαν παραλία δε μ άρεσε, έχει μια ταβέρνα που έφαγα πολύ καλή μακαρονάδα με θαλασσινά.. λέγεται Muses

Αυτά από πρακτικά. Γενικότερες εντυπώσεις: να πω ότι η Μήλος μου άρεσε αρκετά θα ήθελα φυσικά να είχα μεταφορικό μέσο για να δω περισσότερα πράγματα αλλά και πάλι πολύ καλά πέρασα. Νομίζω είναι από τα λίγα νησιά που μου γέννησαν την επιθυμία παρόλο που έμεινα μία εβδομάδα να μείνω ακόμα περισσότερες ημέρες. Τις δύο τελευταίες μέρες έμεινα στα Πολλώνια όπου αναχώρησα σήμερα για Κίμωλο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ σαν μέρος αλλά για να έχεις εξοχικό, έχει πολύ ωραία σπίτια. Αλλά δεν βολεύει καθόλου σαν μέρος είτε σαν τουρίστας είτε να μένεις εκεί, γιατί για μένα οι ωραιότερες παραλίες είναι στο Νότο ειδικά όταν φυσάει βοριάς που φυσάει συχνά στη Μήλο και για να πας εκεί θέλεις μισή ώρα στο δρόμο και όχι πάντα σε καλό δρόμο.

Τώρα εγώ θα σας προτείνω το ξενοδοχείο που έμενα στον Αδάμαντα το οποίο βέβαια τέλη Ιούλη που πήγα εγώ το φθηνότερο δωμάτιο που είχε κοστίζει μέσω σάιτ 125 ευρώ τη βραδιά αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν πάρα πολύ ήσυχα κ πολύ καλό προσωπικό. Λέγεται Thalassitra village hotel ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ - Thalassitra Village Hotel Suites & Spa Αλλά μη βιαστείτε να κλείσετε μέσω site κάντε πρώτα ένα τηλέφωνο και μιλήστε με τη Φαίη γιατί συνήθως κάνει καλύτερες τιμές

Αυτά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom