Μήλος Μήλος πληροφορίες

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Έχει κάποιος να δώσει πληροφορίες για ενοικίαση αυτοκίνητου στο νησί ? Τιμές η να προτείνει κάποιο μαγαζί ?
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
η λατρεμενη μου μήλος.. Το αγαπημενο νησι των κυκλαδων που εχει κλεψει την καρδια μου... Θα μπορουσα πραγματικά να πηγαινω καθε καλοκαιρι μήλο , αλλά η ταση που εχω για εξερευνηση με κρατα πίσω . Είναι το κατεξοχην ζευγαρονησι . Εχει παμπολες ομορφιες , σοκακια , τις κλασικες κυκλαδιτικες βουκαμβιλιες , το μπλε-ασπρο στα παραθυρα , καλό τούρισμο ( ναι ειναι σημαντικο αυτο !) . Τι να πω για τα μαγευτικα νερα ; Που ομοια τους δεν εχω ξαναδει ! οχι μονο καταγαλανα - που αναρωτιεσαι μηπως εισαι στην καραιβικη - αλλα ειναι καθαρα ! Δε θολωνουν καθολου , βλεπεις διαυγεστατα το βυθο , μεχρι και την παραμικρη λεπτομερεια.. Απαραιτητη η κρουαζιερα στις παραλιες που η προσβαση τους ειναι μονο θαλάσσια..Μπορει η τμη να ειναι τσιμπημενη ( απο 35€ ξεκινουσαν νομιζω) αλλά αποζημιωνεσαι και με το παραπανω.. Θαλάσσιες καταδύσεις σε σπηλιές που το θεαμα του βυθου ειναι εκπληκτικο . Ξεχωρισα τον Πολύαιγο και την παραλια του Παπαφραγκα, που δνε ειναι ακριβως παραλια , ειναι σαν ενας κολπίσκος που ανοιγεται σιγα σιγα στο πελαγος . Τσιγκραδο σιγουρα ! Το σαρακινικο δε με ειχε ενθουσιασει γιατι πηγαινει πολυς κοσμος και σηκωνει γενικα κυματακι και σε δυσκολευει να κολυμπήσεις . Το αμαξι δεν ειναι απαραιτητο , παρολα αυτα εγω ειχα νοικιασει για μια μερα για να κανω μια βολτα στα χωριουδακια . Εχει ομως πολυ καλή συγκοινωνια ! Οι τιμες ειναι τυπου Αθήνας σε φαγητο και καφεδες κλπ , και οι ανθρωποι πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι . Προσωπικα εμενα σε ενοικιαζομενο δωματιο ( "Αστακός" -50€/βραδιά) και ηταν ανετο δωματιο . Τέλος , ειχα κανει και μια μονοημερη στην κιμωλο - το διπλανο νησακι , το οποίο για να είμαι ειλικρινής δε με κερδισε καθως είχε σχεδον ανυπαρκτο κοσμο και δεν εβρισκα πουθενα ενα μαγαζακι για να πιω καφε :p Παρόλα αυτά , ήταν ενα παραδοσιαλό κυκλαδονήσι με το χαρακτηριστικο ασπρο και τα σοκακια . Όσοι επιλέξετε για προορισμό σας τη Μήλο , μην παραλείψετε να δοκιμασετε λαδενια , πιταράκια και την θεϊκή καρπουζόπιτα ! Ελπίζω να ερωτευτείτε και σεις αυτό το νησάκι οπως έκανα και γω ...
καλημέρα και χρόνια πολλάαα! διάβασα πολλά για τη μήλο από εδώ πέρα και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν δεν έχεις αμάξι είσαι καλυμμένος; συμφέρει να νοικιάσουμε;και αν δεν έχουμε που είναι καλύτερα να μείνουμε;

ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Η Μήλος χωρίς αμάξι δεν γίνεται. Έχει πάρα πολλές παραλίες. Θα σου πρότεινα να νοικιάσετε από εκεί ένα Buggy να κάνετε τις βόλτες σας!
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Η Μήλος χωρίς αμάξι δεν γίνεται. Έχει πάρα πολλές παραλίες. Θα σου πρότεινα να νοικιάσετε από εκεί ένα Buggy να κάνετε τις βόλτες σας!
το λέω επειδή ο antonakisExplorer είπε ότι δεν είναι απαραίτητο και από ότι είδα εχει συχνά δρομολόγια! ξέρεις πόσο πάει η ενοικίαση αυτοκινήτου;
και που προτείνεις για διαμονή;
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Με μια βόλτα στο λιμάνι του Αδάμαντα το βραδάκι, θα δεις όλες τις διαθέσιμες εκδρομές που κάνουν τα καραβάκια.
Στην ουσία πρόκειται για ιστιοπλοϊκά, τα οποία σου κάνουν το γύρο περνώντας απο Κίμωλο, με κατάληξη το κλέφτικο.
Η διατροφή περιλαμβάνεται στη τιμή, και πρόκειται συνήθως για αστακομακαρονάδα ή κάτι τέτοιο.
Προσωπικά θεωρώ υπερβολικά τα 60 και 70 ευρώ που ζητούν ανά άτομο γι αυτή την ημερήσια. Δε το έκανα, και βρήκα τις εναλλακτικές. Θα πρότεινα να πας μια μέρα ξέχωρα στη Κίμωλο για να δεις και τη χώρα. Αξίζει.
Γενικότερα προτίμησα να διαθέσω τα χρήματα στην ενοικίαση αυτοκινήτου, για να δω όσα πιο πολλά μέρη γινόταν, παρά στην εκδρομή με τα ιστιοπλοϊκά. Μόνο για το Κλέφτικο αφιέρωσαμε κάποιες ώρες, στην οικονομική λύση απο Κήπους.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Συμφωνω απολυτα μαζι σου....αρχες Αυγουστου θα επισκεφτω τη Μηλο και αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο να δωσω τοσα χρηματα για εκδρομη με το ιστιοπλοικο για το γυρο του νησιου....θα εχω αυτοκινητο και νομιζω οτι θα κερδισω περισσοτερα στη μερα μου απο το να τη χασω στο γυρο του νησιου....για κιμωλο αν κανω μονοημερη τι θα προτεινες να δω σε μια μερα περα απο την παραλια Πρασσα που ειναι εντυπωσιακη?
 

annaxotza

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Συμφωνω απολυτα μαζι σου....αρχες Αυγουστου θα επισκεφτω τη Μηλο και αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο να δωσω τοσα χρηματα για εκδρομη με το ιστιοπλοικο για το γυρο του νησιου....θα εχω αυτοκινητο και νομιζω οτι θα κερδισω περισσοτερα στη μερα μου απο το να τη χασω στο γυρο του νησιου....για κιμωλο αν κανω μονοημερη τι θα προτεινες να δω σε μια μερα περα απο την παραλια Πρασσα που ειναι εντυπωσιακη?
Kαλησπερα, ειμαι απο Μηλο και θα συμφωνισω τα καραβακια εχουν παει τις τιμες στα υψη, ναι μεν τα τοπια που θα δειτε ειναι μαγευτικα αλλα ειναι παρα πολλα τα χρηματα και πολυ κουραση, οποτε καντε οτι και οι αλλοι δειτε ολες τις παραλιες που μπορειτε με αμαξι σκουτερ κτλπ και καντε το μισο κυκλο του νησιου δλδ κλεφτικο το κυριοτερο με το καραβακι. θα περασετε απιστευτα στο νησι μας. Σας ευχαριστουμε για την επιλογη. Μην ξεχασετε να δοκιμασετε γλυκο κουφετο να φατε σπιτικο παγωτο απο την Αγγελικη να πιειτε κοκτειλ στα μπαρακια μας στα σκαλια να κανετε τις βολτες σας στη πλακα στα σοκακια της να ανεβειτε στο καστρο να δειτε το ηλιοβασιλεμα στα μαρμαρα να πατε για φαγητο στα πολλωνια και φυσικα σοκολατοπιτα απο τη Κιβωτο των γευσεων και αλλα πολλα.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
σε ευχαριστω παρα πολυ Αννα....θα εχουμε αυτοκινητο οποτε ολα θα ειναι πιο ευκολα
 

annaxotza

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
σε ευχαριστω παρα πολυ Αννα....θα εχουμε αυτοκινητο οποτε ολα θα ειναι πιο ευκολα
Θα περασετε υπεροχα αρκει να εχετε την διαθεση, επισης οταν πηγαινετε σε καποιο μαγαζι μπορειτε να ρωτησετε τα παιδια που δουλευουν εκει για οτι χρειαστειτε εμενα ηταν χαρα μου οποτε με ρωτουσαν να τους πω τι να δουν και που να πανε, παντα οταν εχετε γνωρισει καποιον ντοπιο περνατε πιο ομορφα.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
εγώ τα 60€ που έδωσα για μονοήμερη με ιστιοπλοϊκό, ήταν τα καλύτερα λεφτά που ξόδεψα στην Μήλο. Είναι must.
Ισχύει. Το Κλέφτικο είναι υπέροχο. Αρκεί βέβαια να μην έχει αέρα γιατί εμείς κουνηθήκαμε αρκετά και δεν το ευχαριστηθήκαμε τόσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom