Μήνας του μέλιτος βγαλμένος από την κόλαση!

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Έξι φυσικές καταστροφές, μεταξύ των οποίων οι πυρκαγιές στην Αυστραλία και το τσουνάμι της Ιαπωνίας, “χτύπησαν” ένα νεόνυμφο ζευγάρι από τη Σουηδία, που αμέσως μετά το γάμο του, αποφάσισε να περάσει έναν ονειρεμένο μήνα του μέλιτος, διάρκειας τεσσάρων μηνών. Μόνο που το όνειρό τους, μετατράπηκε σε εφιάλτη...
Ο Στέφαν και η Έρικα Σβάνστρομ ξεκίνησαν το ταξίδι τους από τη Στοκχόλμη, στις 6 Δεκεμβρίου και πριν προλάβουν να φτάσουν στον προορισμό τους, καθηλώθηκαν στο Μόναχο, λόγω της δριμύτατης κακοκαιρίας.

Ταξιδεύοντας με την μικρή τους κορούλα, πήραν το επόμενο αεροπλάνο για την Αυστραλία, όπου εκείνη την περίοδο, “έπεσαν” πάνω σε έναν από τους πλέον καταστροφικούς κυκλώνες, που έπληξαν ποτέ τη χώρα.

Ωστόσο, οι “ατυχίες” τους αυτές δεν ήταν ικανές, να τους χαλάσουν τα σχέδια... ακόμα κι όταν αναγκάστηκαν να παραμείνουν για 24 ώρες, σε καταφύγιο με άλλα 2.500 άτομα.

Αφού ταλαιπωρήθηκαν ταξιδεύοντας από τη μία πλημμυρισμένη πόλη στην άλλη, έφτασαν τελικά στο Περθ, όπου σημειώνονταν καταστροφικές πυρκαγιές.

Επόμενη στάση... η Νέα Ζηλανδία, όπου έφτασαν ελάχιστα μετά το σεισμό των 6,3 βαθμών της Κλίμακας Ρίχτερ, που έπληξε τη χώρα στις 22 Φεβρουαρίου.

“Όταν φτάσαμε εκεί, τα πάντα ήταν μπλοκαρισμένα. Οπότε, αποφασίσαμε να πάμε στην Ιαπωνία, δήλωσε η Έρικα.

Μόνο που λίγες μέρες αφού έφτασαν, το Τόκιο κλονίστηκε από έναν από τους ισχυρότερους σεισμούς στην ιστορία των καταγεγραμμένων φυσικών καταστροφών.

Η οικογένεια τελικά επέστρεψε στη Στοκχόλμη στις 29 Μαρτίου, μετά από μία τελευταία στάση, χωρίς απρόοπτα, στην Κίνα.

“Ξέρω πολύ καλά, ότι ένας γάμος πρέπει να αντέχει στις κακουχίες. Και πιστεύω, ότι εμείς περάσαμε ήδη τις περισσότερες. Το πιο σημαντικό είναι ότι είμαστε υγιείς και μαζί”, είπε ο Στέφαν, ενώ η σύζυγός του πρόσθεσε:

“Το να πούμε ότι υπήρξαμε τυχεροί κάτω από τις συνθήκες, δε φτάνει για να περιγράψει αυτό που ζήσαμε. Ωστόσο, μόνο να γελάμε μπορούμε μετά από όλα αυτά”.

ΠΗΓΗ www.cosmo.gr
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κάποιος να τους πει πως η Ελλάδα είναι χάλια και να μην πατήσουνε ποτέ εδώ οι γκαντέμηδες :bleh:
πωπω...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
4 μήνες ταξίδι του μέλιτος; Μπράαααβο ζωή....

Μόνο απο την Ελλάδα που είναι μονίμως επι καταστοφή δεν πέρασαν - και έχουμε και την επικείμενη πτώχευση (μπόνους).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ρε μπας και ειναι μακρυνοι συγγενεις του Μητσοτακη??:bleh::bleh:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Γιατί τι μπορεί να μας συμβεί; Εννοώ, τι χειρότερο;
ουυυυ πολλά μπορούν να συμβούν, τι λες τώρα.
Εδώ λέμε ότι πάει κάπου το ζευγάρι-Γκαστόνε και γίνεται και μια φυσική καταστροφή!
Εμείς κάνουμε τις δικές μας καταστροφές, οι φυσικές μας έλειπαν!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ουφ... ευτυχώς υπάρχουν πιο γκαντέμηδες...
Παρακαλώ να μας γνωστοποιηθεί αν το γεύγος σκοπεύει να ταξιδέψει στην Ελλάδα γιατί τότε νομίζω ότι την πτώχευση την έχουμε στο τσεπάκι
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Τελικά πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κάποιες φορές είσαι το περιστέρι και κάποιες άλλες το άγαλμα....
 
Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πού θα είναι το επόμενο ταξίδι τους είπαμε?? :shock:
 

africa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
παοδια καλη η πλακα αλλα εγω τυσ θαυμαζω γιαιτ μπορουσαν αν ακνουν ενα 4μηνο ταξιδη και για το οτι συνεχιζαν και προχωρουσαν..και τους θαυμαζω γιαιτ για σκεφτιτε εμας ποσσεσ φορεσ κεσενεροσαμε με κατι χαλαστηκαμε?????
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Africa φίλε μου, καλά τα λες, αλλά πριν ξαναγράψεις, άλλαξε πληκτρολόγιο, να χαρείς...αυτό που έχεις τώρα γράφει σε κώδικα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παοδια καλη η πλακα αλλα εγω τυσ θαυμαζω γιαιτ μπορουσαν αν ακνουν ενα 4μηνο ταξιδη και για το οτι συνεχιζαν και προχωρουσαν..και τους θαυμαζω γιαιτ για σκεφτιτε εμας ποσσεσ φορεσ κεσενεροσαμε με κατι χαλαστηκαμε?????
στείλε στοιχεία για παραλαβή καινούριου πληκτρολογιου δώρο απο το φόρουμ μας ...για εσάς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.889
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom