Βολιβία Περού Μήνας του μέλιτος χωρίς πολύ μέλι. Περού – Βολιβία.

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
FRIDA08 πρέπει να γράφεις συχνότερα ιστορίες! Πληροφοριακή και αναλυτική χωρίς να πλατιάζεις! :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ακόμη μια εξαιρετική ιστορία!
Δεν είναι οτι ζηλεύω μόνο τους προορισμούς σας!
Ζηλεύω και την ικανότητά σας να κοιμάστε στις μακρινές πτήσεις!
Η αφήγηση συναρπαστική!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
... το ιδιο πολιτισμικο σοκ παθαμε και εμεις πριν 2 χρονια......
και εγω το ιδιο :shock: Πως λέμε ΚΤΕΛ ; Καμία σχεση ....
Εμενα μου δωσανε και ωραιο φαγακι σε μια διαδρομη 3.5 ωρών ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Φρίντα πολυ ωραια η ιστορια σου !
Την παρακολουθώ με πολυ ενδιαφερον και περιμενω την συνεχεια ....
 

efiVa

Member
Μηνύματα
51
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba
Πολιτισμικό σοκ κυριολεκτικά ειδικά οταν είσαι άνθρωπος που το ΚΤΕΛ Κηφισου το επισκέπτεται πολυ συχνά.....αυτα ειναι.....μπράβο πραγματικα!!!πολυ σε ζηλεύω για το ταξιδι κ τον τροπο που γράφεις!!!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μπράβο, Frida. Πολύ ωραίες και οι φωτογραφίες σου.
Πολύ πρωτότυπη η φωτογραφία με το βιβλίο.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν και έχω ακούσει κάποιες από τις λεπτομέρειες του ταξιδιού, θέλω πολύ να το διαβάσω σαν ολοκληρωμένη ιστορία. Σε παρακολουθώ με προσμονή για το τι θα ακολουθήσει!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
H 4η σας μέρα ήταν ατελείωτη!
Η ιστορία σου κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο. Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφεις!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Ημέρα 5η Nazca

Το ξύπνημα, αν και πολύ πρωινό, ήταν ευχάριστο γιατί θα ακολουθούσε ένα από τα Highlight του ταξιδιού.

Στις 07:30 η καλή κυρία με το χιλιοχτυπημένο της Hyundai ήταν έξω από το ξενοδοχείο και οδήγησε τον Β και τη Φ στο αεροδρόμιο της Nazca, που απέχει μόλις 5 λεπτά από την ομώνυμη πόλη. Εκεί, με συνοπτικές διαδικασίες, επιβιβάστηκαν στο 6θέσιο Cessna μαζί με τον πιλότο, τον συνοδό - ξεναγό και ένα ζευγάρι Ιταλών.

Κριτήριο για την σύνθεση των επιβατών ήταν η σωματική τους διάπλαση, στοιχεία για την οποία (βάρος) είχε πάρει η κυρία από το προηγούμενο βράδυ.

Ο πιλότος έβαλε μπρος τον κινητήρα, ο έλικας στην μούρη του αεροπλάνου άρχισε να βουίζει και γρήγορα απογειώθηκαν και έφτασαν στο κατάλληλο ύψος για να πραγματοποιήσουν την υπερπτήση. Στα 40 περίπου λεπτά της πτήσης θαύμασαν τα γεωανάγλυφα και εντυπωσιάστηκαν από την αρτιότητά τους και την καλή κατάσταση στην οποία έχουν διατηρηθεί. Οι διαστάσεις των γεωειδόλων φτάνουν μέχρι και τα 400 μέτρα και λόγω μεγέθους μπορούν να γίνουν αντιληπτά μόνο από αέρος. Ξεχωριστή θέση κατέχει το κολιμπρί που είναι ένα από τα πιο αναγνωρίσιμα σύμβολα (σε τουριστικό κυρίως επίπεδο) του Περού.

aimg577.imageshack.us_img577_2876_dsc0447w.jpg


aimg560.imageshack.us_img560_7492_dsc0440mr.jpg

Μετά την προσγείωση οι ταξιδιώτες μας προσπάθησαν να δουν ένα βίντεο σχετικό με τον πολιτισμό Nazca. Ωστόσο χωρίς μεγάλη επιτυχία. Οι ορδές των τουριστών που φώναζαν και πολλές φορές κάθονταν μπροστά στην οθόνη δεν ήταν η καλύτερη παρέα για το σκοπό αυτό.

Γύρισαν στο όμορφο ξενοδοχείο, λιάστηκαν λίγο στην πισίνα και βγήκαν να γνωρίσουν την πόλη. Με την ευκαιρία της “φωτοσύνθεσης” των φίλων μας θα αναφερθώ στον καιρό του Περού. Στο Περού λοιπόν, υπάρχουν διάφορα μικροκλίματα ανάλογα με την περιοχή. Στη Λίμα για παράδειγμα έχει 7 μήνες τον χρόνο συννεφιά και γύρω στους 18 βαθμούς, και στην Ica και τη Nazca, που είναι νοτιότερα και θα περίμενε κανείς να έχει περισσότερο κρύο (Νότιο ημισφαίριο για), δεν βρέχει σχεδόν ποτέ, έχει ήλιο και θερμοκρασίες γύρω στους 30 βαθμούς. Αυτό σημαίνει, καλοί μου φίλοι και φίλες (που λέει και η κυρία Βέφα), ότι αν προγραμματίζετε ένα ταξίδι στο Περού, ανάλογα με τις περιοχές που θα επισκεφτείτε θα πρέπει να πάρετε και ρούχα μάλλον από όλο το θερμοκρασιακό φάσμα της γκαρνταρόμπας σας.

Που είχα μείνει; Α, ναι εκεί που γνώριζαν τα παιδιά την πόλη της Nazca. Η πόλη αυτή που λέτε δεν έχει και τίποτα σπουδαίο να πει. Και για να είμαι ακριβής δεν έχει απολύτως τίποτα να πει. Σαν μια αδιάφορη, μικρή, Νοτιοαμερικάνικη πόλη.

aimg854.imageshack.us_img854_7370_dsc0465qr.jpg

Γέμισαν με εικόνες καθημερινότητας, έφαγαν πολύ ωραία στο El Porton, που τους είχανε προτείνει από το ξενοδοχείο και η ώρα πέρασε και πήγαν να πάρουν το λεωφορείο για Arequipa που ξεκινούσε στις 22:00.

Tips:

  1. Η υπερπτήση στα Nazca lines κόστισε 100$ + 25sl για φόρο αεροδρομίου.
  2. Το λεωφορείο Nazca - Arequipa κόστισε 87sl και πάλι στο 2ο επίπεδο γιατί στο 1ο δεν είχε διαθεσιμότητα. Ταξίδεψαν και πάλι με την Cruz del Sur στη οποία αναφέρθηκα σε προηγούμενο κεφάλαιο.
  3. Αν γενικά κινήστε με ευρώ και όχι με δολάρια, η Nazca δεν είναι καλό σημείο για να ανταλλάξετε χρήματα. Εκεί όπου και να ρώτησαν τους έδιναν την 2η χειρότερη ισοτιμία μετά το αεροδρόμιο. Οπότε φροντίστε να έχετε αλλάξει σόλες πριν φτάσετε εκεί. Μάλιστα οι άνθρωποι στα ανταλλακτήρια ή στο δρόμο που άλλαζαν χρήματα τους έλεγαν από την αρχή ότι το ευρώ στην περιοχή δεν «περνάει» πολύ και έχει κακή ισοτιμία.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Οταν θα αξιωθούμε να πάμε προς τα εκεί την ιστορία σου θα την εκτυπώσω νομίζω!
Μπράβο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom