Ηνωμένο Βασίλειο Μαγευτική Σκωτία

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη

μετά απο 8 μέρες στην σκωτία στέκομαι μπροστά στον υπολογιστή για να περιγράψω τη δική μου μοναδική εμπερία σε αυτή την υπέροχη χώρα!
είμαι στη δουλειά μου και μου φαίνονται όλα τόσο απόμακρα και ξένα.νομίζω οτι λείπω ένα μήνα.σκέφτομαι που ήμουν πριν απο κάποιες ώρες και με πλημμυρίζει ένα αίσθημα νοσταλγίας και θλίψης.η προσγείωση στην ωμή πραγματικότητα είναι γεγονός μετά απο τις τόσο υπέροχες μέρες που περάσαμε στην μαγευτική σκωτία.οι εικόνες έρχονται στο μυαλο μου ξανα και ξανα και αναρωτιέμαι γιατι να μη ζω και εγω σε αυτή την υπέροχη πραγματικά χώρα.ο τρόπος και η ποιότητα ζωής ειναι ασύγκριτη.οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και υπέροχοι.πουθενά δεν έχω ξανασυναντήσει τοσο χαμογελαστούς και εξυπηρετικους ανθρώπους.νομίζω οτι αυτή η χώρα μου ταιριάζει τοσο πολύ!!!!είναι ανθρώπινη ,ρομαντική, υπέροχη.δυστυχώς οι μερες που ζήσαμε εκεί ήταν τοσο λίγες!!!
εύχομαι σε ολους να γευτούν αυτές τις μοναδικές εμπειρίες που ζήσαμε και εμείς στη σκωτία.βεβαίως κατα την αποψη μου χρειάζονται 10-12 μέρες για να πάρει κανεις μια μικρή γευση μόνο.
ο χρόνος με πιέζει !!!!πρέπει να βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη και θα αρχίσω την αναλυτικη αφήγηση του ταξιδιού μας στην σκωτία !!!!!!! εξάλλου είναι το δώρο μου προς την ζαχαρούλα!!!!!!!!


μετα απο μεγάλη προετοιμασία με οδηγούς ,χάρτες και ψάξιμο στο ιντερνετ, επιτέλους η πολυπόθητη ημέρα της αναχώρησης μας είχε φτάσει!!
επιβιβαστήκαμε πρωί πρωί σε 2 αυτοκίνητα (είμαστε 3 ζευγάρια) και ξεκινήσαμε απο την αλεξανδρούπολη για το αεροδρόμιο μακεδονία της θεσ/νίκης.μετά απο 2 ωρες και 45 λεπτά οδήγησης περμέναμε στο γκισέ της eas jet με προορισμο το gatwick του λονδίνου.μια και ήμασταν αρκετά καθηστερημένοι μπήκαμε στην αίθουσα επιβίβασης χωρίς να προλάβουμε να πιούμε ουτε καφέ.η πτήση μας για το λονδίνο κράτησε 3 ώρες και ήταν αρκετά άνετη.επιτέλους έχουμε φτασει στο λονδινο.οι ώρες στο αεροπλάνο μου φαινόταν ατέλειωτες.πήραμε τις αποσκευές μας και πήγαμε για ένα γρήγορο γεύμα και καφέ στο costa , στο αεροδρόμιο.σε λίγη ώρα και αφού καναμε τις απαραίτητες αγορές καλυντικων και αρωμάτων (παρεπιμπτοντως οι τιμές είναι αισθητά πιο καλές απο τα ελληνικα ντιουτι φρι) , είμαστε και πάλι μπροστά στο γκισέ της easy jet .οδευουμε ολοταχώς προς τον τελικό μας προορισμο που είναι το εδιμβούργο.μετά απο 1 ωρα πτήσης φτάνουμε στο edi airport ενα πολύ συμπαθητικό αεροδρομιο.παίρνουμε αμέσως τις βαλίτσες μας και κατευθυνόμαστε προς την έξοδο .ψάχνουμε να βρούμε το bus shuttle ,ένα μινι βαν που ειχαμε κλείσει απο το ιντερνετ για να μας μεταφέρει απο το αεροδόμιο στο ξενοδοχείο μας με 38 λίρες για τα 6 άτομα.πράγματι το βλέπουμε μπροστά μας να μας περιμένει και μένουμε όλοι έκπληκτοι απο την οργάνωση και την ακρίβεια τους.η ρήση για το "άγγλος στο ραντεβού" θα επιβεβαιωθεί πολλές φορές κατα τη διάρκεια του ταξιδιού.
μετά απο 20 λεπτά και όντας όλοι μαγεμένοι απο την όμορφη διαδρομή και την πρώτη μας γνωριμια με την πόλη φτάσαμε στο πανέμορφο guest house είχαμε κλείσει απο το ίντερνετ.βρισκόταν σε μια πανεμορφη περιοχή ,mayfield gardens ,γεμάτη βικτωριανά δίπατα σπίτια με κηπους.το όνομα αυτού 23 Μayield.ήταν ενα σπίτι 200 ετών με 6 υπέροχα δωμάτια.ολα είχαν king size bed ,δακόσμηση μιας άλλης εποχής.προτείνω ανεπίφυλακτα όλα τα guest houses που μείναμε.τα βρήκα όλα απο το trip advisor forum και ήταν πραγματικα όλα φανταστικά.θα παραθέσω και αντίστοιχες φωτογραφίες.
ο ross ο ιδιοκτήτης ,τρομερός σκωτσέζος, ήταν φοβερός τυπος.μας έδωσε πληροφορίες καθόλη τη διάρκεια της διαμονής μας ,μας μίλησε για τον τρόπο ζωής τους και γενικά ήταν πολύ φιλόξενος ,ευγενικός ,φιλικός και κούκλος!!!!anyway αφου τακτοποιηθήκαμε στα δωμάτια μας βγήκαμε αμέσως για μια πρώτη βόλτα στην πόλη .άλλωστε έπρεπε να φάμε γιατί πεινούσαμε σαν λύκοι.το κρύο ήταν αισθητό ,είχε κιόλας νυχτώσει.ήμασταν αρκετά κουρασμένοι για αυτό καθίσαμε γρήγορα σε ένα ινδικό εστιατόριο που μας είχε προτεινει ο ross .προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το ινδικό φαγητό αν και οι άλλοι ξετρελάθηκαν.το μνημόνευαν σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.μου φάνηκε οτι το φαγητό μύριζε κολώνια.αφού τελειώσαμε το δείπνο πήγαμε κατευθείαν στο ξενοδοχείο.ενα αναζωογονιτικό μπάνιο με τα προιόντα molton brown που είχε το μπάνιο ,ήταν ότι έπρεπε.
η πρώτη μέρα είχε κιόλας τελειώσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ειναι ανεκτιμητο να γυρνας απο μια χωρα και να εχεις τοσο ωραια συναισθηματα,και απεραντη νοσταλγια.
Οταν βαλεις τις σκεψεις σου σε ταξη περιμενω να μας διηγηθης το ταξιδι σου.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Κάθε νέα ιστορία είναι ένα δώρο σε όλους μας! :p
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
πριν συνεχίσω την ιστορία θα ήθελα να ευχαριστήσω όλη την παρέα και καθένα ξεχωριστά (την αδερφή μου ,τον γιώργο ,την εύη,τον πάνο)για την καλή τους διάθεση.ακολούθησαν το κουραστικό πρόγραμμα μου χωρίς να διαμαρτυρηθούν ποτέ.και πιο πολύ τον άντρα μου που ήταν τέλειος οδηγός (γεννημένος να οδηγεί στην αγγλία και στα roundabout),που δεν μου χάλασε χατήρι ,που ακολούθησε κάθε δρομάκι και παράδρομο για να δούμε όλα τα αξιοθέατα και όλες τις διαδρομές που είχα χαράξει.περάσαμε φανταστικά ,γελάσαμε μέχρι δακρύων .ήταν μια υπέροχη εμπερία.
στο εδιμβούργο θα μέναμε συνολικά 3 νύχτες.
ήταν 9 το πρωί και είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε.πήραμε το λεωφορείο απέναντι απο το ξενοδοχείο .το ημερήσιο εισητήριο κόστισε 5 λίρες το άτομο.σε 2 λεπτά ήμασταν στο royal mile στο κέντρο της πόλης.
το εδιμβούργο είναι μια ιστορική πόλη .αυτό μαρτυρούν τα διάσπαρτα παμπάλαια κτίρια σε όλη την πόλη.το κέντρο του εδιμβούργου χωρίζεται στη μέση απο την princes street.στα νότια εκτείνεται η παλιά πόλη.η παλιά πόλη που αναπτύχθηκε ανάμεσα στο κάστρο και το παλάτι του χόλιρουντ είναι το επονομαζόμενο royal mile.στα νότια εκτείνεται η γεωργιανή νεά πόλη ,με φαρδείς δρόμους και κομσές προσόψεις.το εδιμβούργο εχει θαυμάσια μουσεία και πινακοθήκες αλλά και έντονη νυχτερινή ζωή.
αμέσως αισθανθήκαμε το μεσαωνικό παρελθόν του εδιμβούργου.

ξέχασα να σημειώσω οτι το δωμάτιο στο εδιμβούργο κόστισε 66λίρες (75 ευρώ) το δίκλινο με πρωινό per night.κάθε βράδυ έπρεπε να συμπληρώνουμε ένα έντυπο με το πρωινό που θα θέλαμε να φάμε την επόμενη μέρα.για το πρώτο μας πρωινό παραγγείλαμε όλοι traditional scottish breakfast.
η δεύτερη μέρα μας στο εδιμβούργο είχε κιόλας φτάσει .συνατηθήκαμε όλοι φρέσκοι και ξεκούραστοι στην αίθουσα του πρωινού .μια όμορφη ,ατμοσφαιρική σάλα με μεγάλα παράθυρα.τα τραπεζάκια ροτόντες ήταν στρωμένα με ωραίες πορσελάνες.η γλυκιά μαμά του ross μας σέρβιρε το πρωινό που τελικά δεν μας ενθουσίασε ,αλλα το φάγαμε εκτός
απο το haggis και το black pudding που ήταν πραγματικά απαίσια.εμένα δεν μου άρεσε ούτε το πόριτζ ,ένα παραδοσιακό γλύκισμα απο βρώμη που το τρώνε για πρωινό.ο άντρας μου τα έφαγε όλα.είναι παντώς καιρού.

ξεκινήσαμε την περιήγηση μας στο royal mile με κατεύθυνση το κάστρο.περάσαμε από το σπίτι του τζόν νοξ (το παλαιότερο σπίτι της πόλης )και την εκκλησία τρον κέρκ.πήγαμε στον καθεδρικό ναό σεντ τζάιλς και είδαμε το παλιό κοινοβούλιο.οι φωτογραφικές μηχανές είχαν πάρει φωτιά.δεν ξέραμε τι να πρωτοβγάλουμεοι άλλοι όχι εγώ).
ανεβήκαμε στην κάμερα ομπσκούρα.ήταν μια φοβερή εμπειρία.σε αυτό το κτίριο η μαρία σκοτ το 1852 έβαλε στο επάνω όροφο ένα παρατηρητήριο απο όπου η θέα προς την πόλη κόβει την ανάσα.πρόσθεσε στην οροφή την κάμερα ομπσκούρα,ενα είδος κατασκευής που μοιάζει με το περισκόπιο που χρησιμοποιούν τα υποβρύχια(μόνο που αυτό κατασκευάστηκε το 1852).ήταν μια εφεύρεση απόλυτα πρωτοποριακή για την εποχή της όπου η μαρία σκοτ απο ένα σκοτεινό θάλαμο φωτογράφιζε τη ζωή στο κέντρο της πόλης.αφού περιηγηθήκαμε μέσα στο κτίριο που είχε κάποια διασκεδαστικά επιτεύγματα σχετικά με είδωλα ,κατευθυνθήκαμε προς το επιβλητικό κάστρο του εδιμβούργου.

το κάστρο στέκει επιβλητικό και αγέρωχο πάνω σε ένα σβησμένο ηφαίστειο και είναι ένα σύμπλεγμα κτιρίων απο το 12ο ως τον 20ο αιώνα.λειτούργησε ως φρούριο ,ως ανάκτορο αλλα και ως στρατιωτική και κρατική φυλακή.οι προμαχώνες προσφέρουν πανοραμική θέα μέχρι τον ποταμό φέρθ.
επισκεφθήκαμε την μεγάλη αίθουσα με την αναπαλαιωμένη ξύλινη οροφή απο το 15ο αιώνα.στο ανάκτορο του 15 ου αιώνα βρίσκεται ο λίθος του πεπρωμένου και τα εντυπωσιακά πετράδια του στέμματος.περάσαμε απο το παρεκκλήσιο της αγίας μαργαρίτας με τα ωραία βιτρό και πήγαμε στα μπουντρούμια και στις στρατιωτικές φυλακές .πολλοί αιχμάλωτοι φυλακίστηκαν εκεί στα βυπόγεια κατα τους πολέμους με τη γαλλία.
εντυπωσιασμένοι και με αυτές τις εικόνες στα μάτια μας ,αφήσαμε το κάστρο αφού πρώτα πήραμε ένα ωραίο καφέ με ουίσκι στο όμορφο καφέ του κάστρου με την υπέροχη θέα!!!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
για περίπου 1 ώρα χιόνιζε ασταμάτητα ενα πυκνό και ήσυχο χιόνι που συμπλήρωνε την ειδιλιακή ατμόσφαιρα.το κρύο είχε μαλακώσει αισθητά.η επόμενη στάση μας θα ήταν το ανάκτορο του χόλιρουντ στην άλλη πλευρά του royal mile.
το ανάκτορο είναι γνωστό σήμερα ως η επίσημη κατοικία της βασίλισσας ελισάβετ στη σκωτία.αρκετοί βασιλείς έμειναν εδώ ενώ ανακατασκευάστηκε το 1670 για τον κάρολο β΄.
τα βασιλικά διαμερίσματα ,η αίθουσα του θρόνου και η βασιλική τραπεζαρία χρησιμοποιούνται για τελετές και δείπνα όποτε η βασίλισσα επισκέπτεται το ανάκτορο.ήταν πραγματικά πολύ εντυπωσιακές όλες οι αίθουσες με τη μεγαποπρέπεια που τους αρμόζει.η τραπεζαρία ήταν στρωμένη με όλα τα σερβίτσια και ασημικά σαν να ήταν εκεί η βασίλισσα.είδαμε και την τεράστια αίθουσα όπου στέφθηκε ιππότης και ο σον κόνερι.αφού περιηγηθήκαμε σε όλες τις αίθουσες πήγαμε στην νέα πινακοθήκη της βασίλισσας που στεγάζεται στο ίδιο κτίριο,η οποία φιλοξενεί σημαντικά έργα απο την βασιλική συλλογή.
και ο του θαύματος όταν βγήκαμε έξω είχε ένα υπέροχο ήλιο.αυτές οι εναλλαγές του καιρού σε όλη τη σκωτία πραγματικά μας εξέπληξαν όλους.πλάι στο ανάκτορο βρίσκεται το πάρκο χόλιρουντ με έκταση 260 εκταρίων και φοβερούς κήπους που όμως ήταν κλειστοί για το κοινό.φύγαμε απο το παλάτι με τις καλύτερες εντυπώσεις.
πολύ κοντά στο παλάτι υψώνεται ένας βραχώδης λόφος που είναι γνωστός με την ονομασία άρθουρ σιτ.(θρόνος του αρθούρου) ο οποίος είναι στην πραγματικότητα ένα ηφαίστειο που έσβησε πριν απο 350 εκατομμύρια χρόνια.οκαιρός ήταν πολύ καλός και μια βόλτα εκεί πάνω ήταν οτι έπρεπε.απο εδώ η θέα στο εδιμβούργο και στη γύρω περιοχή είναι πανοραμική.αφού ο καιρός ήταν ιδανικός αποφασίσαμε να περιηγηθούμε στη νέα πόλη.κατευθυνθήκαμε στους κήπους της πρίνσεσ στρίτ και στο μνημείο σκοτ.
η νέα πόλη χτίστηκε το 18ο αιώνα για να ανασάνει η μεσαιωνική πόλη απο το συνωστισμό και τις ανθυγιεινές συνθήκες.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
το κέντρο της πόλης είναι σχετικά μικρό και μπορείς να το περπατήσεις με τα πόδια.
με εκείνο τον ωραίο ήλιο οι κήποι της πρίνσες στριτ ήταν πραγματική πανδαισία.η θέα της παλίας πόλης απο εκεί ήταν πολύ όμορφη.ήταν 4 περίπου το απόγευμα και πολύς κόσμος είχε κατακλύσει την περιοχή για να απολαύσει τον ήλιο .κόσμος καθόταν στα παγκάκια και διάβαζε ,με θέα την παλιά πόλη.λάτρεψα αυτό το μέρος.όλα αυτά τα σημεία αναψυχής και τα πάρκα είναι υπέροχα.κάτι που λείπει απο τις δικές μας πόλεις.μπορείς να βγεις να να κάνεις μια βόλτα ,να αναπνεύσεις καθαρό αέρα ,να παίξεις με τα παιδιά σου μέσα στο πράσινο.
φωτογραφίσαμε το γοτθικό μνημείο σκοτ (ο γουόλτερ σκοτ είναι ένας απο τους σημαντικότερους εκπροσώπους της σκωτικής λογοτεχνίας) που φτανει σε ύψος τα 61μ.
στη συνέχεια περπατήσαμε στην νέα πόλη για να δούμε κάποια αξιόθετα.πήγαμε στην πλατεία σάρλοτ με τα όμορφα κοψσά κτίρια.εκεί βρίσκεται και η επίσημη κατοικία του προέδρου του σκοτικού κοινοβουλίου.επισκεφθήκαμε το γεώργιανό σπίτι που είναι ανοιχτό για το κοινό.είναι ένα υπέροχο σπίτι που ξαναβάφτηκε στο αρχικό του χρώμα και επιπλώθηκε με αντίκες που θυμίζουν τη ζωή της ανώτερης τάξης στο εδιμβούργο κατα το 18ο αιώνα.κατευθυνθήκαμε προς την ωραιότερη περιοχή το moray εστέιτ στο οποίο μια σειρά σπίτια ενωμένα μεταξύ τους ,σχηματίζουν ένα μισοφέγγαρο ,ένα οβάλ και ένα δωδεκάπλευρο.σε όλη αυτή την περιοχή φαίνεται η μνημειώδης γεωργιανή αρχιτεκτονική.η στρογγυλή πλατεία moray place είναι πανέμορφη.είχαμε όμως πεθάνει απο την πείνα και τα πόδια μας μάλλον δεν μας κρατούσαν άλλο.βλέπουμε μπροστά μας στη george street ενα εστιατόριο το tiger lily και μπουκάρουμε μέσα.ήταν ένα μπάρ εστιατόριο με εξαιρετική ατμόσφαιρα.τα φαγητά τέλεια και το προσωπικό παραπάνω απο φιλικό.κατα την αποψή μου οι τιμές γενικά ήταν πολύ καλές σε σχέση με τις υπηρεσίες και γενικά πληρώναμε περίπου 35 λίρες το ζευγάρι στα εστιατόρια.εκεί απολαύσαμε και την ιεροτελεστία του γνήσιου σκωτσέζικου τσαγιού όπου σέρβιραν τσάι σε ώραιες πορσελάνες με τεράστιες ποικιλίες απο κεκάκια ,γλυκάκια ,βουτύματα φρούτων και κουλουράκια βουτύρου.πραγματικά υπέροχο!!!!!!!!!!!!!μείναμε εκεί 3 ολόκληρες ώρες.φυσικά για άλλη μια φορά ήμασταν οι μόνοι που ακουγόμασταν και γελούσαμε σαν τρελοί.μετά απο αυτό πήραμε το πρώτο λεοφωρείο που βρήκαμε και πήγαμε στο ξενοδοχείο.ήταν βεβαια μόλις 9 το βράδυ.καθίσαμε για λίγη ώρα στο λομπυ ήπιαμε κάτι και συνομιλήσαμε με το ross ,που μας έδωσε μερικές πληροφορίες για το που πρέπει να πάμε και μας ειπε οτι στο ινβερνες (που θα πηγαίναμε ρην μεθεπόμενη μέρα) είχε μισό μέτρο χιόνι.μας έζωσαν μαύρα φίδια.
πήγαμε νωρίς για ύπνο.την επόμενη μέρα θα πηγαίναμε στο λιμάνι του λιθ ,στην πρωην βασιλική θαλαμηγό μπριτάνια και στο βασιλικό βοτανικό κήπο!!!!!!!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
eftixia η σκωτία θα ειναι απο τους πρώτους προορισμούς στην ευρώπη που θα ήθελα να επισκευτώ..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
eftixia η σκωτία θα ειναι απο τους πρώτους προορισμούς στην ευρώπη που θα ήθελα να επισκευτώ..
αγαπητή renata νομίζω οτι είναι ένα ωραίο ταξιδι όσο αφορά την ευρώπη.προσωπικά είναι απο τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει.μου άρεσε πολύ το ταξιδι με το αυτοκίνητο σε όλα αυτά τα ωραία μέρη.υποσχέθηκα στον εαυτό μου κάποια στιγμή να ξαναγυρίσω!!!!!!!!!
ελπίζω μόλις μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις και εσύ.η καλύτερη εποχή είναι το καλοκαίρι και κατα τη γνώμη μου ο ιούνιος ,προς αποφυγή του συνωστισμού.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
αγαπητή renata νομίζω οτι είναι ένα ωραίο ταξιδι όσο αφορά την ευρώπη.προσωπικά είναι απο τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει.μου άρεσε πολύ το ταξιδι με το αυτοκίνητο σε όλα αυτά τα ωραία μέρη.υποσχέθηκα στον εαυτό μου κάποια στιγμή να ξαναγυρίσω!!!!!!!!!
ελπίζω μόλις μπορέσεις να το πραγματοποιήσεις και εσύ.η καλύτερη εποχή είναι το καλοκαίρι και κατα τη γνώμη μου ο ιούνιος ,προς αποφυγή του συνωστισμού.

λοιπόν, όταν είμαι σε διακοπές έχω μια τρομερή ενέργεια.δεν με νοιάζει να κοιμάμαι πολύ ,δεν κουράζομαι.ήμουν σε πολύ καλή διάθεση εκείνο το δεύτερο πρωινό μας στο εδιμβούργο!!!!!!!!ειδα τον ήλιο απο το παράθυρο και σκέφτηκα την όμορφη μέρα που μας περίμενε.
πιστοί στο ραντεβού μας ξαναβρεθήκαμε στην αίθουσα του πρωινού.αυτή τη φορά παραγγειλαμε κατι πιο ασφαλές.με γεμάτα στομάχια ξεκινήσαμε αυτή τη φορά με προορισμό το προάστιο του λιθ.το λιθ είναι κατι παραπάνω απο λιμάνι και έχει πολλά αξιοθέατα.εκεί βρίσκεται και ο μαγευτικός βασιλικός βοτανικός κήπος που θα πηγαίναμε αργότερα.
με το λιθ δεν τρελάθηκα κιόλας ειδικά σε σχέση και με το εδιμβούργο.στο λιμάνι είχε πολλά ωραία εστιατόρια με ψάρια.είπαμε πως θα φάμε εκεί σε ένα πολύ ωραίο εστιατοριο που μας πρότειναν το the ship , κατι που τελικά δεν έγινε γιατι δεν βόλεψε το πρόγραμμα.
κατευθυνθήκαμε προς ένα τεράστιο εμπορικό κέντρο μέσα απο το οποίο περνούσες για τα πας στη βασιλικη θαλαμηγό μπριτάνια.μείναμε εκεί 3 ώρες .το πλοίο ήταν εντυπωσιακό και τεράστιο.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
τελικά κατάλαβα πως οτι έχει να κάνει με βασιλείς και παλάτια μου αρέσει πολύ!!!!!!!
αυτό που μου εκανε μεγάλη εντύπωση ήταν το στήσιμο όλης αυτής της επιχειρησης για να πουλήσουν το συγκεκριμένο αξιοθέατο, και γενικά πουλούσαν οτι είχε να κάνει με τη βασιλική οικογένεια.
υπήρχαν παντού πολλες φωτογραφίες με στιγμιότυπα όλης της οικογένειας οταν βρισκοταν στη θαλαμηγό.υπήρχαν πολλά δωμάτια, άλλο για το πρωινό ,αλλο για το δείπνο άλλο για το απογευματινό τσάι(αυτό νομίζω οτι ήταν το ομορφότερο).η τραπεζαρία ήταν τεράστια με πολλά τραπέζια στρωμένα με τα βαιλικά πιάτια και τοσα πολλά ασημικά!!!!!!το εντυπωσιακό ειναι πως οι πιο σημαντικοί άνθρωποι παγκοσμίως ε'ιχαν περάσει απο εκεί ,καλεσμένοι της βασίλισσας.νομίζω οτι η επίσκεψη στη θαλαμηγό μπριτάνια πραγματικά άξιζε τον κοπο.φύγαμε ενθουσιασμένοι .επόμενος σταθμος μας ο βασιλικός βοτανικος κήπος.πήραμε το λεωφορείο και κατεβήκαμε στην περιοχή inverleith.νομίζω οτι ήταν η πιο όμορφη περιοχή του εδιμβούργου.περπατήσαμε κατα μήκος του ομώνυμου δρόμου για να πάμε στον βοτανικο κήπο.τα σπίτια ήταν τεράστια και τέλεια.ολα μονοκατοικίες, το σπίτι που ονειρεύεται να ζει ο καθένας μας.με καταπράσινους κήπους και δέντρα.για να μη μιλήσω για τους τυχερούς που να σπίτια τους έβλεπαν στο βοτανικό κήπο.είχαν τεράστια παράθυρα χωρίς κουρτίνες και έβλεπαν αυτή την υπέροχη θέα.αυτό με τις κουρτίνες πάντως είναι ένα θέμα που το έχουν παντου νομίζω στην ευρώπη.απο τα παράθυρα μπορείς να δεις το εσωτερικό των σπιτιων.και βέβαια ήμασταν οι μόνοι αδιάκριτοι που κοιτούσαμε.θέλαμε απλώς να δούμε πως ήταν τα σπίτια απο μέσα.και ήταν τέλεια.
επιτέλους φτάσαμε στον κήπο και μπήκαμε απο την ανατολική είσοδο.ο καιρός ήταν πολύ καλός,ηλιόλουστος.τελικά στο εδιμβούργο ,βροχή δεν είδαμε.
ο μαγευτικός αυτός κήπος βρίσκεται βόρεια απο τη νέα πόλη στην απέναντι όχθη του ποταμού γουότερ ο λιθ.ο κήπος μεταφερθηκε στη σημερινή του θέση το 1820.έκτοτε διευρύνεται και αναπτύσσεται σταδιακά.χάρη στη θέση του στο λόφο έχει υπέροχη θέα προς το νοτο πέρα απο την πόλη.μέσα στο καταπάσινο γκαζόν υπήρχαν παγκάκια που καθόσουν και αγνάντευες τη θέα προς την πόλη.παντού υπήρχαν καροτσάκια και παδάκια με τις μαμάδες τους.τι υπέροχο θέαμα!!!!!έκαναν την ωραια βόλτα τους στο κηπο.αφού θαυμάσαμε τη θέα και πριν προχωρήσουμε μεσα στον κήπο ειπαμε να πιούμε πρώτα ενα καφέ να στειλωθούμε.
το περπάτημα μέσα σε μια τέτοια ώαση πρασίνου είναι αναζοωγονητικό.περπατήσαμε στην πανέμορφη αλέα των ροδόδεντρων και είδαμε τα αλπικά φυτά.μπηκαμε μέσα στο κλειστό εκθετήριο και θαυμάσαμε τα λογής λογής λουλούδια και δέντρα.υπήρχαν ακόμα μεγάλα θερμοκήπια σε παραδοσιακούς και σύγχρονους ρυθμούς .έπρεπε όμως να φύγουμε γιατί θέλαμε να προλάβουμε την εθνική πινακοθήκη στην νέα πόλη.
η επίσκεψη στο βοτανικό κήπο ήταν εκ των ουκ άνευ!!!!!!!!!!!!

το διχως άλλο ,αξίζει να επισκεφθεί κανείς την εθνική πινακοθήκη της σκωτίας.μία απο τις ωραιότερες που έχω δει.υπάρχουν βρετανικοί και ευρωπαικοί πινακες απο το 15ο ως το 19ο αιώνα .θα θαυμάσει κανείς έργα του ρεμπράντ ,του βαν νταικ,του ρούμπενς των βετανών ζωγράφων ράμσι ,ρέινολτς και γκέινσμπορο.ακόμα έργα του τιτσιανο ,τιντορέτο
και βελάσκεθ(η γριά που τηγανίζει αβγά).υπάρχουν και μερικοί πίνακες του ελ γκρέκο.ακομη παρουσιάζονται κάποια απο τα καλύτερα σκωτικα έργα ,τα πορτρέτα των άλαν ράμσι και χένρι ρέμπερν.έφυγα , με τις καλύτερες εντυπωσεις!!!!!!!

στο πρόγραμμα είχαμε το κάλτον χίλ.πράγματι φαινόταν απο μακριά ένας ημιτελής παρθενώνας.είναι ένα μνημείο για τους πεσόντες στους ναπολεώντειους πολέμους που όμως δεν τελείωσε ποτέ.τελικά αρκεστήκαμε να το κοιτάμε απο μακριά γιατί τα πόδια μας δεν μας κρατούσαν άλλο.αποφασισαμε να πάμε για φαγητό στο royal mile.βρεθήκαμε να τρώμε ιταλικο στο μπέλα ιτάλια.φάγαμε πολύ καλά και ξεκουραστήκαμε για να ξαμοληθούμε στα μαγαζιά για τα απαραίτητα δώρα και ψωνια που έπρεπε να κάνουμε αφού την επομένη αποχαιρετούσαμε το εδιμβούργο.για μένα πήρα ένα κασμιρένιο κασκολ που είναι τέλεια.
πριν ανηφορίσουμε για το ξενοδοχειο καναμε μια στάση για ένα ποτάκι σε ενα απο τα ωραία μαγαζιά του royal mile.το μολτ glenlivet το διασημότερο του σπέισαντ ήταν πραγματικά πολύ ωραίο.
φτάσαμε επιτέλους κατάκοποι στα δωμάτια μας.εκεί ο ross μας είπε οτι μάλλον θα έπρεπε να ξεχάσουμε το isle of skye μια που ο καιρός χειροτέρεψε στα βόρεια και έχει πολυ χιονι και στο ινβερνές.αυτο είδαμε και εμεις στο BBC.χρειαζόταν μεγάλη προσοχή στους δρόμους.αυτό έλεγαν όλοι.πόσο μάλλον για εμάς με ένα δεξιοτίμονο αυτοκίνητο και σε δρόμους που δεν ξέραμε. με βαριά καρδιά αποφασίσαμε να αλλάξουμε σε πρώτη φάση το
προγραμμα και να το εκτελέσουμε αντίστροφα.ετσι θα πηγαίναμε στο στίρλινγκ και μετά στα τρόσακς με κατεύθυνση τη λοχ λόμοντ.τώρα αρχίζουν τα καλύτερα!!!!!!!!!!!!!!!!

τελικά χάσαμε το isle of skye (που σημειωτέον πιστεύω οτι τελικα θα τα καταφέρναμε αν το προσπαθούσαμε ,γιατι είμαστε μαχημοι)αλλά κερδίσαμε πολλά άλλα!!!!!!θα τα δείτε στη συνέχεια!!!!!!!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
το τελευταίο μας πρωινό στο εδιμβούργο είχε φτάσει.την τελευταία μέρα διαλέξαμε και το καλύτερο πρωινό.ξεροψημένο ψωμάκι (κουλούρι θεσ/νίκης )με τυρι κρέμα και καπνιστό σολωμό (που ήταν τέλειος οπου κι αν τον φάγαμε) και pancakes με σιρόπι και τραγανό μπέικον.με βαριά καρδιά αποχαιρετήσαμε τον ross και το εδιμβούργο.ήταν υπέροχο,μακάρι να μέναμε άλλη μια μέρα!!!!!!!!!!!!
το bus shuttle που θα μας πήγαινε πίσω στο αεροδρόμιο για να πάρουμε το αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει απο τη europcar (επταθέσιο 269ευρώ για 4μέρες) ήταν στην ώρα του.φτάσαμε γρήγορα στο αεροδρόμιο μια και δεν είχε κίνηση.σε λίγη ώρα και αφού τακτοποιήσαμε τα διαδικαστικά βρισκόμαστε με ένα κλειδί στο χέρι να ψάχνουμε το αυτοκίνητο (κια σεντόνα) στο πάρκινγκ της europcar.ψάχνουμε και ξαναψάχνουμε αλλα πουθενά το αυτοκίνητο.μας πιάνουν σπαστικά γέλια .πατάμε και ξαναπατάμε το κλειδί μπας και δούμε ποιος συναγερμός θα χτυπήσει!και ο του θαύματος δύο άλλοι πελάτες που έπαιρναν το αυτοκίνητο τους μας φωνάζουν και μας δείχνουν το αυτοκίνητο μας.πάλι ρεζίλι γίναμε!και τι να δούμε, αυτό δεν ήταν αυτοκίνητο ήταν λεωφορείο!!!!ξανά σπαστικά γέλια!! ήταν ένα 9θεσιο WV transporter , θεόρατο.και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ήταν και αυτόματο και κανείς δεν ήξερε να το φερει βόλτα.φωνάζουμε τον υπεύθυνο που μας εξηγει τα περαιτέρω.τελικά το αυτοκίνητο αποδείχθηκε φανταστικό, πολύ άνετο και πολύ ψηλό ,μεγάλο πλεονέκτημα για μία τέτοια διαδρομή.αμέσως βγάλαμε το gps και χαράξαμε τη διαδρομή για το stirling.o άντρας μου τα πήγε περίφημα με την ανάποδη οδήγηση , οδηγώντας αυτό το θηρίο.πρέπει απλώς να καταλάβεις όλες αυτές τις κυκλικές πορείες(roundabout) που είναι απαραιτητες για να βγεις στο σωστό ρεύμα.τελικά είχε πλάκα να είσαι ανάποδα.
ξεκινήσαμε λίγο σφιγμένοι στην αρχή αλλά σε πέντε λεπτά όλα ήταν καλά.σε μισή ωριτσα είχαμε φτάσει στο ιστορικό στίρλινγκ.το φέραμε 2-3 κύκλους γυρω γύρω μια και δεν μπορούσαμε να βρούμε την εισοδο της πόλης αλλά τελικά τα καταφέραμε και φτάσαμε κατευθείαν στο περίφημο κάστρο του στίρλινγκ!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
το κάστρο ,ένα απο τα σημαντικότερα στην ιστορία της σκωτίας, υψώνεται πανω σε ενα αποτομο βράχο και κυριάρχησε για αιώνες στη σκωτσέζικη ιστορία.ειναι ένα απο τα ωραιότερα δείγματα αναγεννησιακής αρχιτεκτονικης στη σκωτία.στο παλιό κτίριο του βασιλιά στεγάζεται ένα ενδιαφέρον μουσείο του συντάγματος αργκάιλ και σάδερλαντ χαιλάιντερς.το στέρλινγκ συνδέθηκε με τη νίκη του γουίλιαμ γουάλας επι των άγγλων στην ομώνυμη γέφυρα το 1297,που προανήγγειλε τη νίκη του ροβέρτου μπρους το 1314.στη μεγάλη αίθουσα του κάστρου παρακολουθήσαμε ενα ωραίο θεατρικό που αναπαριστουσε τη δολοφονία του ντάγκλας.(βασιλιάς της περιοχής).αφού περιηγηθήκαμε σε όλες τις αιθουσες κατηφορίσαμε για μια βολτα στην γραφική πόλη.μια παλιά πόλη που έσφυζε απο ζωή.μου άρεσε πολύ, καθώς και οι γειτονιές που είδαμε φεύγοντας,απο το αυτοκίνητο.περπατήσαμε για λίγο στον πεζόδρομο και αφού πήραμε καφέ και φαγητό στο χέρι ξεκινήσαμε για το aberfoyle και το callander στην καρδιά των τροσακς.έριχνε ψιλόβροχο αλλά δεν είχε καθόλου κρύο.βγήκαμε σε ένα επαρχιακό δρόμο.σιγά σιγά άρχισε να ξεδιπλώνεται μπροστά μας η πανέμορφη περιοχή των τρόσακς με τους άγριας ομορφιάς λόφους και τις λαμπυριζουσες λιμνες .μπροστά στα μάτια μας απλώνονταν τεράστια βοσκοτόπια (σαν ενα υπέροχο ατελείωτο γκαζόν) με προβατάκια που φάνταζαν ακίνητα σε όλη αυτή την έκταση ,ανάμεικτα με υπέροχα πευκοδάση.είναι το σημείο οπου τα λόουλαντς συναντούν τα χάιλαντς.εδώ ζουν πολλά άγρια ζώα και πουλιά ,δεν ειναι άλλωστε τυχαίο οτι εδώ βρίσκεται το πρωτο εθνικό πάρκο της σκωτιας .το πάρκο λοχ λομοντ και τρόσακς.όλη αυτή η περιοχή θα μου μείνει αξέχαστη .η εξερεύνηση των τρόσακς ήταν απο τα καλύτερα στιγμιότυπα του ταξιδιού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom