Ηνωμένο Βασίλειο Μαγικά Χριστούγεννα στο Stratford-upon-Avon

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Η περιγραφή σου σχηματίζει υπέροχες εικόνες στο μυαλό μου! Η κεντρική αγγλία είναι ένας προορισμός που θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ. Αν μπορείς να βάλεις κάποιες φωταγραφίες θα ήταν τέλεια!
εχει τοσο ομορφα μερη η βρετανια!!πραγματικα και αυτη η περιοχη ειναι τοσο γοητευτικη....
εγω δεν ειχα τη δυνατοτητα να δω πολλα πραγματα μια και ο σκοπος του ταξιδιου ηταν αλλος.ομως θα επιστρεψω δρυμιτερη και φυσικα θα ειναι καλοκαιρακι ,ιουνιος μηνας οπου η φυση θα ειναι σε ολο της το μεγαλειο και δεν θα πεθαινεις απο το κρυο!!!!!!!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
οκ , λοιπον το warwick castle μας περιμενει.......
τα παιδια οπως και εμεις αλλωστε ξετρελαθηκαν ,δεν ηθελαν να φυγουμε.
ειναι πραγματικα υπεροχο...
ειναι ενα απο τα πιο καλοδιατηρημενα καστρα της αγγλιας και θεωρειται η καλυτερη μεσαιωνικη οχυρωση της χωρας.
εξωτερικα μοιαζει με απορθητο φρουριο το εσωτερικο του ομως ειναι ενα πολυτελεστατο επιβλητικο αρχοντικο με μαγευτικους κηπους(την ανοιξη -καλοκαιρι),δημοφιλες αξιοθεατο σε ολη τη βρετανια.
το 1978 περασε στα χερια της ομαδας τισο,η οποια το εμπλουτισε με κερινα ομοιωματα.(δεν εχει ομως καμια σχεση με το μουσειο της στο λονδινο).
ακομα και σημερα σωζονται και φιλοξενουνται ολοκληρες ιστορικες πανοπλιες ,οπλα και η περικεφαλαια του ολιβερ κρομγουελ.
και φυσικα η θεα απο ψηλα ειναι τοσο ομορφη!!!!!!!!
οι πιο θαραλλεοι (οχι εγω παντως) μπορουν να επισκεφτουν το the castle dungeon ,τα μπουντρουμια που βασανιζαν φυλακισμενους.

ακομη σκεφτομαι ποσο τυχερος ειναι ο φιλος μας και που ζει.........ποσο τον ζηλευω!!!!!!αυτος παραπονιεται βεβαια συνεχως για τον καιρο και του λειπει η ελλαδα.
αλλωστε ολα αυτα πιστευω οτι τα θεωρει πια δεδομενα και δεν του κανουν εντυπωση.

το κρυο πολυ(ψοφος για την ακριβεια) και ανυσηχω κυριως για τα παιδια .
τελικα αυτα δεν καταλαβαν τιποτα και τζαμπα το αχγος μου.
ηταν πολυ καλα παιδια γενικα (φυσικα υπηρχαν και στιγμες πανικου και ομιχλης ,αλλα αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι).
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις ξανά
Ευτυχία, πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία!

Στο S-U-A πήγα ημερήσια από Birmingham και ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη, κουκλίστικο!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
μετα απο μια συντομη ξεκουραση για καφε και γλυκο φυγαμε για την ευφορη κοιλαδα του ποταμου severn ,το δασος του ντιν και την πολη του gloucester.
ηταν φυσικα ενα συντομο περασμα και οχι εξερευνηση της περιοχης.

το gloucester....
χτισμενο στην ανατολικη οχθη του ποταμου severn, με τον λαμπρο καθεδρικο ναο ,νορμανδικης καταγωγης.πραγματικα υπεροχος, μεγαλοπρεπος ναος ,ενα μεγαλο συμπλεγμα κτιριων για την ακριβεια, υψωνεται στο βορειο τμημα της πολης κοντα στον ποταμο σε ενα ομορφο περιβολο.
ο πυργος 75 μετρων πραγματικα εντυπωσιακος.σημαντικο αξιοθεατο του ναου ειναι το μνημειο στον τομας μειχεν ,δημαρχο της πολης που πεθανε το 1614,ο επιβλητικος θολος του 14ου αι.(ο πιο παλιος σε αγγλικο καθεδρικο ναο) και το τεραστιο μεσαιωνικο βιτρο που απεικονιζει τη στεψη της παναγιας.πραγματικα εξαιρετικο!!!!!
τμημα του ναου χρησιμοποιηθηκε για σκηνες στις ταινιες του χαρυ ποτερ.

φευγοντας απο την πολη και ακολουθωντας μια γραφικη διαδρομη επιστρεψαμε στο warwick οπου και δειπνησαμε σε κινεζικο εστιατοριο.super!!!

η επομενη μερα ειναι παραμονη χριστουγεννων και οι κυριες κατευθυνονται στην αγορα για ψωνια και δωρα.σημερα θα πηγαιναμε στο στρατφορντ στο σπιτι των γονιων της μαιρη και επρεπε να ψωνισω δωρα για ολους!!!
ολοι παιρνουν ενα δωρο για το καθενα(δεν εχει σημασια η αξια ειναι κατι συμβολικο .ενα βιβλιο,ενα μαντηλι, μια κουπα,παιχνιδια για τα παιδια κλπ) μπορειτε να φανταστειτε τι σημαινει αυτο!!!αφου λοιπον πηρα περι τα 40 δωρα και ψωνισαμε καποια υλικα για να μαγειρεψω και εγω κατιτις ελληνικο αυτες τις μερες φυγαμε για το πολυποθητο stratford upon avon.

τι χαρα και τι αγωνια ταυτοχρονα!!!!
αφου πρωτα παρακολουθησαμε μια ομορφη λειτουργια ,πηγαμε στο σπιτι.

ειχε πια σκοτεινιασιασει και δεν ειδα το στρατφορντ.ομως γι αυτο θα μιλησουμε στο αλλο κεφαλαιο.

ειμαστε τοσο τυχεροι και τοσο ευγνωμονες ....για ολα αυτα που ζησαμε!!!!!!!η τιμη να παρεβρεθουμε με τα μελη μιας μεγαλης οικογενειας αυτες τις μερες ,ηταν πολυ μεγαλη.

οι πρωτες συστασεις και η ξεναγηση στο σπιτι ηταν ενας πανικος για μενα!!!!!
ηταν οι γονεις και τα 6 απο τα 7 αδερφια της μαιρη με τις οικογενειες τους σε ενα σπιτι σωστο ξενοδοχειο.
πρεπει να φαινομουν αρκετα γελοια καθως ημουν αφωνη και αποσβωλομενη με ολα αυτα που αντικρυζα.ενα τεραστιο ,υπεροχο σπιτι δεν βρισκω λογια να το περιγραψω με τεραστιους κηπους ,πολλα δωματια,σοφιτες και το drawing room(το μεγαλο σαλονι)με το τεραστιο πανεμορφο δεντρο .....αλλα κυριως με υπεροχους, ευγενικους ανθρωπους τοσο φιλοξενους ....συμφωνα με τα λεγομενα τους ηταν η ιρλανδικη καταγωγη τους.
δεν μπορω να ξεχασω το υπεροχο δωματιο μας ,με δικο του μπανιο με δυο διπλα κρεββατια ,μεγαλα παραθυρα και θεα στον υπεροχο κηπο!!!!!!!
ενιωθα ηρωιδα της ροζαμουντ πιλτσερ και το χτυποκαρδι μου δεν ειχε τελειωμο τις πρωτες αυτες ωρες!!!
τακτοποιηθηκαμε , φρεσκαριστηκαμε και κατεβηκαμε για ποτο και φαγητο με διαφορα μεζεδακια και κρυα πιατα !!!!!
ολοι προσπαθουσαν να μας κανουν να νιωσουμε ανετα και ολα αυτα σε ενα παραληρημα της αγγλικης που εδινε και επερνε ....με επιασε το κεφαλι μου!!! οκ ομως ολα καλα. τα παιδια μες την καλη χαρα ,ο κακος χαμος και η γλωσσα δεν αποτελεσε εμποδιο!!ο μεγαλος μου γιος εκανε και εξασκηση μιλωντας αγγλικα οπως μπορουσε!!!!!!!!
τελος αφου τα παιδια τακτοποιηθηκαν στα κρεββατια τους ,βαλαμε οοοολα τα δωρα κατω απο το μεγαλο δεντρο!!!!τι θεαμα ηταν αυτο??τοσα πολλα δωρα.......δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο.ηταν αστειο.και η πορτα του drawing room εκλεισε.........
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
η επομενη μερα ...ηταν χριστουγεννα! ισως τα ομορφοτερα και πιο παραξενα της ζωης μου.
πρωι πρωι σημανε πραγματικος συναγερμος καθως τα παιδια δεν ειχαν ησυχια στα κρεββατια τους.
τοτε επρεπε ολοι να συγκεντρωθουμε εξω απο το drawing room.ετσι και εγινε.τι γελια και τι ξεφωνητα!!!
πρωτος μπηκε μονος του ο μπαμπας της μαιρης για να δει αν ειχε ερθει ο αγιος βασιλης.
Βγαινοντας απο το δωματιο ολο περηφανια ανακοινωνει σε ολους την πολυποθητη αφιξη του αγιου βασιλη και ανοιγει την πορτα!!!!!
αρχικα επικρατησε ενας πανικος.ολοι μπηκαν στο δωματιο και πηραν τα δωρα τους.το ανοιγμα των δωρων κρατησε ποοολυυυυ ωρα και ειχε πολυ πλακα.
ολα τα παιδια αλλα κυριως τα δικα μου παιδια ηταν ξετρελαμενα με ολα αυτα τα δωρα!!!!!ολη την υπολοιπη μερα θα επαιζαν με τα καινουρια τους παιχνιδια.

μετα απο αυτο ακολουθησε πολυυυυ lovely pink champange οπως χαρακτηριστικα την αποκαλουσαν και ενα late long lunch, με ψητη γαλοπουλα και λαχανικα.
η προετοιμασια και το στρωσιμο του τεραστιου τραπεζιου ηταν επισης μια ωραια διαδικασια καθως ολοι πρεπει να συνεισφερουν.
εγω εφτιαξα μερικα ελληνικα ορεκτικα και σαλατες και ολοι εμειναν ενθουσιασμενοι.
το τραπεζι ηταν πολυ ομορφο,το φαγητο και το ποτο κρατησε πολυ ωρα.

το βραδυ ,αφου τα παιδια πηγαν στα κρεββατια τους, παιξαμε ολοι μαζι το
horse racing game.ενα επιτραπεζιο παιχνιδι σχετικο με ιπποδρομιες και αλογα που ειχε great fun!!!!

καπως ετσι ηταν η μερα των χριστουγεννων σε ενα αγγλικο σπιτι!!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Oι φωτογραφίες είναι φανταστικές και η περιγραφή όσων ζήσατε Εftichia μου είναι παραμυθένια! Μας ταξιδεύεις...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Μαγευτικες εικονες!!

:)
ηταν πραγματι μαγευτικες!!!!!!!!!
μπορεις να τις φανταστεις καταπρασινες?πιστευω πως ειναι ακομη καλυτερες.

ξεφυλλιζω ξανα και ξανα ολα τα ενημερωτικα φυλλαδια που κουβαλησα απο την περιοχη .....τοσο υπεροχες εικονες!!!!!!

σε ευχαριστω και παλι!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom