Μαγική Κρακοβία!

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Από τις πρώτες μου μέρες στην εστία έμαθα ένα σημαντικό πράγμα. Πρέπει να έχεις δύο όργανα πολλή καλά. Και αυτά είναι το συκώτι και το κεφάλι. Τα μεγαλύτερα οργιά ποτού στις εστίες γίνονται. Εμείς παράγωγου βότκες από πατάτες, ζαχαρότευτλα αλλά και από καραμέλες λεμονιού και καραμέλες μέντας. Επίσης μερικά δωμάτια παρασκευάζουν κρασάκι από φρούτα όπως και τσίπουρο. Ότι τραβάει η όρεξη σου.
Το πρώτο μου πάρτι διάδρομου (σχεδόν κάθε βδομάδα ο κάθε διάδρομος του κάθε ορόφου διοργανώνει πάρτι, με αλκοόλ και μουσική), ελάχιστα το θυμάμαι. Για ποιο λόγο? Έχουμε ένα περίεργο έθιμο εδώ. Σε κάθε όροφος, σε κάθε πάρτι, υπάρχει ένας κουβάς, και σε αυτόν το κουβά χύνεις το μπουκάλι αλκοόλ που έφερες για το πάρτι. Μετά από κάνα δίωρο ο κουβάς έχει γεμίσει με κρασί, μπύρες, βότκα και ότι άλλο προϊόν περιέχει αλκοόλη, ο καθένας παίρνει από ένα ποτηράκι, το βουτάει στο κουβά και το πίνει. Τα δυο ποτήρια τα θυμάμαι, τα αλλά όχι.
Έτσι θυμάμαι το πρώτο πάρτι της εστίας μου. Μετά ακολούθησαν και άλλα meetings στο διάδρομο. Μπυρίτσα, μουσικούλα, κιθάρα και διάφορα μαθήματα. Όπως μάθημα πώς να μάθεις πατίνια, σκι μέχρι και ράγκμπι παίζαμε στο διάδρομο.
Στο δωμάτιο, άλλες ιστορίες. Σε δωμάτιο 2 ατόμων να κοιμούνται, μετά από πάρτι, 13 άτομα, 3 με 4 άτομα σε κάθε κρεβάτι.
Γενικά, εάν κάποιος πάει φοιτητής στο εξωτερικό, και μπορεί να πάει σε εστία του το συνιστώ αγρία. Τις καλύτερες στιγμές θα τις θυμάται από την εστία, τα πάρτι, το χαβαλέ, τις διάφορες περιπέτειες (αυτές θα γραφτούν σε μια βδομάδα που ξεκινάνε τα Juwenalia στην Κρακοβία, και αυτά έχουν πολλή ζουμίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι).
Αυτά προς το παρών, μιας και θέλω να τελειώσω αυτήν την βδομάδα την travelpedia για την Κρακοβία. Καληνύχτα σας!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
wow! όντως χρειαζεται να έχεις γερό στομαχι και κεφαλι....
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Τα πάρτυ στους διαδρόμους είναι όλα τα λεφτά!! Τα έζησα κι εγώ στη Βαρσοβία, στην πρώτη και μοναδική φορά που έμεινα σε εστία! Εκπληκτικές στιγμές! Έπεφτε σύρμα ότι γίνεται πάρτυ στον τάδε όροφο την τάδε ώρα και ερχόταν ένα σωρό άσχετος κόσμος και γινόταν χαμός!! Μας κυνηγούσαν οι υπεύθυνοι της εστίας να μαζευτούμε:haha:
Στα Juwenalia είναι τότε που γίνεται η παρέλαση και διάφορα άλλα τέτοια events? Θυμάμαι που γινόταν πανικός εκείνες τις μέρες!! Να μας τα πεις αναλυτικά:D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Τα Juwenalia ξεκινάνε στης 5 Μαΐου, και το μπλογκ μου θα γίνει ημερολόγιο, ένα για κάθε μέρα :p

έχουμε τις παρελάσεις, το μαξιλαροπόλεμο (μιας και ακυρώθηκε τότε λόγο της πτώσης του αεροπλάνου), τα κλειδιά της πόλης που θα μας δώσει ο δήμαρχος κτλ κτλ. κοινώς θα γίνει μακελειό

δυστυχώς δε προλαβαίνω να γράψω κάτι παραπάνω, μιας και την κάνω για τετραήμερο με τους συμφοιτητές μου σε Πολωνικά και Σλοβάκικα Τάτρυ (Zakopane & Poprad Tatry :clap::clap:)

Do widzenia!
 

traveller_12

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Brussels-Brugge
Ταξίδι-Όνειρο
South America
Γεια σου Θαναση! θα ηθελα να μαθω καποιες πληροφοριες για την ζωη, κοστος,καιρικες συνθηκες και οτι αλλο θες να μου επισημανεις για την Κρακοβια καθως προκειται να ερθω για Ερασμους.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα κοίταξεις στις ταξιδιώτικες ιστορίες, για Πολώνια, οι μισές είναι δικές μου :Ρ
όσο για την Κρακοβία, υπομονή, σε λίγο καιρό θα αναρτήθει στην Travel Pedia ενότητα για την Κρακοβία. Υπολοίπα θα σου πω, μόλις γύρισω, μιας και είμαι εκδρομή στην Σλοβάκια τώρα.

ΥΓ σε ποια σχολή θα πας?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μια ακόμα ερώτηση για Κρακοβία... μια βόλτα στη Nowa Huta αξίζει κατά τη γνώμη σου?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μόνο την μέρα. για νυχτερινό περίπατο? ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!
να φανταστείς την μέρα φοβάμαι που περπάταγα εκεί για την πρώην μου. τα βράδια προτιμούσα να πληρώνω ταξί, να μένω σε αυτήν ή να έμενε σε εμένα.

η Nowa Huta δε έχει και πολλά να δεις. Προτίμησε ένα απο τα τουριστικά γραφεία της Κρακοβίας για μονοήμερη εκδρομή εκεί με κάποιο. συχνά το μεταφόρικο μέσο θα είναι κάποιο Trabant, Volga, Syrena ή και με
ZIL-115. Ακόμα θα σου δείξουν ενά παλίο διαμέρισμα, να δεις πως ζούσε κάποιος στον κομούνισμο.


αυρίο που θα είμαι Κρακοβία, θα σου ψάξω διευθύνσεις
 

traveller_12

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Brussels-Brugge
Ταξίδι-Όνειρο
South America
θα ειμαι στο University of Krakow Economics
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
η Nowa Huta δε έχει και πολλά να δεις. Προτίμησε ένα απο τα τουριστικά γραφεία της Κρακοβίας για μονοήμερη εκδρομή εκεί με κάποιο. σ
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες.

Και γω αρχικά είχα βρει κάποιες οργανωμενές ολιγόωρες εκδρομές, όπως οι crazy guides, αλλά έλεγα μήπως μπορούσα με ένα λεωφορείο να γυρίσω την περιοχή... οπότε μάλλον θα το αφήσω για άλλη φορά και θα τιμήσω την Παλιά πόλη:D
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τα Juwenalia ξεκινάνε στης 5 Μαΐου, και το μπλογκ μου θα γίνει ημερολόγιο, ένα για κάθε μέρα :p

έχουμε τις παρελάσεις, το μαξιλαροπόλεμο (μιας και ακυρώθηκε τότε λόγο της πτώσης του αεροπλάνου), τα κλειδιά της πόλης που θα μας δώσει ο δήμαρχος κτλ κτλ. κοινώς θα γίνει μακελειό

δυστυχώς δε προλαβαίνω να γράψω κάτι παραπάνω, μιας και την κάνω για τετραήμερο με τους συμφοιτητές μου σε Πολωνικά και Σλοβάκικα Τάτρυ (Zakopane & Poprad Tatry :clap::clap:)

Do widzenia!

Τέλεια! Μαξιλαροπόλεμο θα 'χουμε και 'δω στο Σύδνεϋ σε λίγες μέρες:p Καλά να περάσεις Σλοβακία και περιμένουμε κι άλλες λεπτομέρειες για τη φοιτητική ζωή στην Κρακοβία!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πολλή ευχαρίστως να γράψω για τα Juwenalia, άλλα πρώτα πρέπει να διεθετυθουν μερικά πράγματα με την κοπέλα μου, και μετά ελπίζω να γράψω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.598
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom