Πορτογαλία Μαδέιρα-Λισσαβώνα.Γαμήλιο στον υποτροπικό παράδεισο του Ατλαντικού και στις όχθες του Τάγου.

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μου δημιούργησες μια νοσταλγική διάθεση μεταφέροντάς με νοερά σε αυτό το πανέμορφο νησί, ένα από τα ωραιότερα μέρη που έχω επισκεφτεί! :)

Περάσαμε από τον καθεδρικό της Se και φτάσαμε στην αγορά του Mercado dos lavradores . Τα ψάρια είχαν τελειώσει καθώς ήταν αργά αλλά τα πολύχρωμα εξωτικά φρούτα, βρίσκονταν ακόμη στους πάγκους.
Χάσατε! :haha:
Σταματήσαμε για φαγητό και γευτήκαμε το υπέροχο ψάρι espada.
Δεν είναι τέλειο; Απίστευτη ψαροφαγία στη Μαδέρα! :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Μου δημιούργησες μια νοσταλγική διάθεση μεταφέροντάς με νοερά σε αυτό το πανέμορφο νησί, ένα από τα ωραιότερα μέρη που έχω επισκεφτεί! :)


Χάσατε! :haha:

Δεν είναι τέλειο; Απίστευτη ψαροφαγία στη Μαδέρα! :D
Περίμενε,ξαναπήγαμε και τα είδαμε τα ψάρια ή μάλλον τις ψαρούκλες.:haha:
Θα το γράψω στη συνέχεια,αν μπορέσω γιατί υπήρχε ένα πρόβλημα και δεν μπορούσα να ανεβάσω την ιστορία.

Όντως το espada από τα πιο γευστικά ψάρια και φαντάσου δεν τρελαινόμουν για ψάρι.

Το νησί είναι από τους πιο ενδιαφέροντες προορισμούς που έχω επισκεφτεί.:D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Το επόμενο πρωί αφού φάγαμε ένα υπερπλήρες πρωινό (ειδικά τα εξωτικά φρούτα τους μοσχομύριζαν και ήταν τα πιο γευστικά φρούτα που έχω φάει ποτέ), περιμέναμε στην είσοδο του ξενοδοχείου να έρθει το μικρό βανάκι που θα μας μετέφερε στα δυτικά του νησιού. Ο Πέδρο ο ξεναγός μας καλωσόρισε χαμογελαστός .Τα αγγλικά του βέβαια έκανες ώρες να τα καταλάβεις, αφού τα μίλαγε με τόσο πορτογαλική προφορά που δύσκολα καταλάβαινες πως δεν ήταν πορτογαλικά.


Ξεκινήσαμε με το γραφικό ψαροχώρι Câmara de Lobos. Οι ψαράδες που εκείνη την ώρα κάθονταν νωχελικά στα καφενεία ή συζητούσαν στα παγκάκια γύριζαν να δουν τους τουρίστες χαμογελώντας. Κάποια παλιά βαρκάκια ήταν μισοσπασμένα και παρατειμένα σε διάφορα σημεία της κατάμαυρης πετρώδους παραλίας. Πολλά μαγαζιά είχαν σαν σήμα τη φώκια και ένα άγαλμα φώκιας δέσποζε στο κέντρο της πλατείας. Παλιά ήταν λέει τόσες πολλές που τις έβλεπαν στην παραλία.

afarm9.staticflickr.com_8347_8210037845_7738fdd0dd.jpg

afarm9.staticflickr.com_8341_8211125774_9dab840356.jpg

afarm9.staticflickr.com_8200_8210042965_4d12d1c2db.jpg



Στο Cabo Girão δεν σταματήσαμε, γιατί ο δρόμος βρισκόταν υπό κατασκευή, αλλά κατευθυνθήκαμε προς το Fajã dos Padres, όπου η θέα έκοβε την ανάσα. Ο απότομος γκρεμός σε ζάλιζε, ενώ τα κτίσματα που βρίσκονταν στο τέλος του και βρέχονταν από τον ωκεανό, δεν κατάφερναν να μετριάσουν την αγριότητα του τοπίου…

afarm9.staticflickr.com_8208_8211137032_485a859601.jpg


Συνεχίσαμε στη Ribeira Brava, με την επίσης εντυπωσιακή θέα και φύση (μα όλα καταπράσινα σε αυτό το νησί!!!), περάσαμε από Paul da Serra και κατευθυνθήκαμε στις υπέροχες φυσικές πισίνες του Porto Moniz. Μα ένα μπάνιο στη θάλασσα (ή μάλλον στον ωκεανό) να μην κάνουμε; Σε νησί ήρθαμε. Παρά την αγριάδα του ωκεανού το λαχταρούσαμε το Porto Moniz. Η underwater μας είχε ανοίξει την όρεξη με τη διήγηση της. Με μόλις ενάμιση ευρώ είσοδο και ένα για τους φοιτητές, παρείχαν ναυαγοσώστη, αποδυτήρια ,ντους και τουαλέτες.:D


Μόλις βούτηξα στο παγωμένο νερό αναρωτήθηκα τι τα ήθελα τα μπάνια μέσα στον Οκτώβρη, ενώ ο άντρας μου φώναζε ότι είναι ζεστά και να μπω γρήγορα.:roll: Όσο περνούσε η ώρα τα κύματα άφριζαν και ο ωκεανός γινόταν <<φραπές>>. Ο ναυαγοσώστης σφύριζε έξαλλος σε κάτι βορειοευρωπαίους που έμοιαζαν να μην πτοούνται από τα κύματα και να ξεπερνούν τα βράχια που σχημάτιζαν τις φυσικές πισίνες και ήταν το όριο όπου μπορούσες να κολυμπήσεις με ασφάλεια. Όταν ένα κύμα έφτασε τόσο κοντά στην-ας την πούμε ακτή- και άρχισε να παίρνει τα ρούχα των λουόμενων από τα πεζούλια καταλάβαμε πως ήταν η ώρα να βγούμε.

afarm9.staticflickr.com_8204_8210063951_aa77c9b751.jpg

afarm9.staticflickr.com_8483_8210065301_3367b758b1.jpg

afarm9.staticflickr.com_8483_8211156034_16c84f407f.jpg



Πάντως οι υπόλοιποι του group είχαν πάει για φαγητό και δεν δοκίμασαν το κολύμπι στον ωκεανό. Συνεχίσαμε στο Seixal , μια αγροτική περιοχή με όμορφη θέα και μερικές αγροικίες.

afarm9.staticflickr.com_8060_8211178534_bf0080c1d9.jpg



DSC02303.JPG



Στη συνέχεια φτάσαμε στο São Vicente, ένα όμορφο χωριό με πολύ ευγενικούς κατοίκους. Κάναμε βόλτα στο πλακόστρωτο με τους φοίνικες και τις λιλά ορτανσίες. Το χωριό ήταν γραφικό με περιποιημένα σπιτάκια και αυτή την υπέροχη βλάστηση που δεσπόζει σε όλο το νησί. Λουλούδια σε κόκκινα, ροζ, λιλά και άλλα χρώματα κυριαρχούσαν στις αυλές των σπιτιών. Κάτσαμε σε ένα καφέ όπου ήπιαμε τον ωραιότερο ίσως χυμό της ζωής μας από maracuja ή αλλιώς passion fruit.
DSC02311.JPG


afarm9.staticflickr.com_8479_8211221254_fe1fbb1c36.jpg

afarm9.staticflickr.com_8484_8211222862_b131d6368f.jpg


DSC02313.JPG


DSC02317.JPG

Λίγο πριν η εκδρομή φτάσει στο τέλος της περάσαμε να θαυμάσουμε τη θέα από το miradouro Veu da noiva. Εδώ να αναφέρουμε ότι η Μαδέιρα έχει πολλά τέτοια σημεία(miradouro), στη μέση διαδρομών προς κάποια πόλη ή χωριό, όπου λόγω της θέας είναι ειδικά διαμορφωμένα με πλακόστρωτο, κάγκελα και μερικές φορές υπάρχει και κάποιο καφέ ή μαγαζί με αναμνηστικά. Οι περαστικοί σταματούν για να θαυμάσουν τη θέα και να φωτογραφίσουν το τοπίο.


Αργά το απόγευμα επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο. Το βράδυ βγήκαμε όμως να δούμε λίγο Madeira by night…;):D:clap:
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βουτήξατε λοιπόν! :D Ζηλεύω! Πάντως βλέποντας τις φωτός σου έχει ενδιαφέρον η διαφορά στο τοπίο/χρώματα και λοιπά στις πισίνες του Porto Moniz σε σχέση με το τέλος Αυγούστου που είχα πάει εγώ.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Βουτήξατε λοιπόν! :D Ζηλεύω! Πάντως βλέποντας τις φωτός σου έχει ενδιαφέρον η διαφορά στο τοπίο/χρώματα και λοιπά στις πισίνες του Porto Moniz σε σχέση με το τέλος Αυγούστου που είχα πάει εγώ.
Ήταν πιο ήρεμα τα νερά τον Αύγουστο?Πρέπει να ήταν και πιο ζεστά.Και αυτές οι φωτογραφίες δεν είναι τίποτα,μετά τα κύματα αγρίεψαν πολύ.

Η βλάστηση ήταν περισσότερη ή ήταν πιο ξερό το νησί τον Αύγουστο?
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Να ζήσετε ευτυχισμένοι και να κάνετε πολλά ταξίδια :clap::clap:!!! Θερμές ευχές και από μένα...
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας το γαμήλιο ταξίδι σου :D
Έχω εντυπωσιαστεί από το μέρος και να φανταστείς δεν το είχα καν στο νου μου..τώρα όμως μπήκε στη λίστα! Οι φωτογραφίες σου είναι απλά υπέροχες..και εξωτικές :cool: :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ήταν πιο ήρεμα τα νερά τον Αύγουστο?Πρέπει να ήταν και πιο ζεστά.Και αυτές οι φωτογραφίες δεν είναι τίποτα,μετά τα κύματα αγρίεψαν πολύ.

Η βλάστηση ήταν περισσότερη ή ήταν πιο ξερό το νησί τον Αύγουστο?
Ναι, πιο ήρεμα ήταν. Αλλά πιο πολύ το χρώμα μου κάνει διαφορετικό. Δες τις φωτός μου και θα καταλάβεις!

Όσο για τη βλάστηση, από όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτός που έχεις ανεβάσει ως τώρα, ήταν στα ίδια επίπεδα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Να ζήσετε ευτυχισμένοι και να κάνετε πολλά ταξίδια :clap::clap:!!! Θερμές ευχές και από μένα...
Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας το γαμήλιο ταξίδι σου :D
Έχω εντυπωσιαστεί από το μέρος και να φανταστείς δεν το είχα καν στο νου μου..τώρα όμως μπήκε στη λίστα! Οι φωτογραφίες σου είναι απλά υπέροχες..και εξωτικές :cool: :D

Να είσαι καλά κορίτσι μου.Και εσύ ότι επιθυμείς.Όντως κι άλλοι μου είπαν ότι δεν το είχαν στόχο σαν προορισμό(δεν γνωστό και πολύ στην Ελλάδα),αλλά τους άρεσαν οι φωτογραφίες και το σκέφτονται.:)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Η Funchal το βράδυ ήταν όμορφη, αν και αρκετά ήσυχη. Οι πιο πολλοί έβγαιναν για φαγητό ή ποτό( αλλά απλώς ποτό, όχι μεθύσι χωρίς έλεος όπως κάνουν κάτι Άγγλοι και Γερμανοί στα δικά μας νησιά). Γραφικά εστιατόρια, φωτισμένες επιγραφές σε μπαράκια έδιναν μια νότα Funchal by night. Καθίσαμε στον κήπο του Jardim do infante για φαγητό. Ευχάριστο περιβάλλον, συμπαθητικές γεύσεις. Το μόνο κουφό ήταν πως όταν ζητήσαμε γλυκό ή ημίγλυκο κρασί, μας είπε πως δεν έχουν τέτοιο πράγμα στη Μαδέιρα.:shock: Άλλο πάλι… Το νησί φημίζεται για το γλυκό κρασί (ήπιαμε σε άλλα εστιατόρια και πήραμε και στην Ελλάδα). Μάλλον απλώς δεν είχαν… Τελοσπάντων ήπιαμε ξηρό. Συνεχίσαμε για ποτό στο Reid's Palace. Το ξενοδοχείο ήταν υπέροχο, μέσα στη χλίδα, με κομψά έπιπλα, όμορφα χαλιά και τεράστιους χώρους. Η θέα από το μπαρ μαγευτική. Όλη η πόλη φωτισμένη και ο Ατλαντικός στο βάθος.:clap: Αν και τα οικονομικά δεν θα μας έβγαζαν να μείνουμε εκεί και για ένα ποτό καλά είναι. Ένας πιανίστας και μια τραγουδίστρια είχαν αναλάβει το live, αλλά οι άγγλοι ήταν πολύ απορροφημένοι με τα ποτά τους κι έτσι μάλλον μόνο εμείς (οι μόνοι μη Άγγλοι) ακούγαμε….


Το άλλο πρωινό ήμασταν αποφασισμένοι να χαλαρώσουμε. Καλές οι γύρες αλλά γαμήλιο χωρίς ξεκούραση δε λέει. Έτσι επισκεφτήκαμε το spa του Pestana για μασάζ που πραγματικά άξιζε. Αργότερα ξεκινήσαμε για να δούμε το πολυδιαφημισμένο Μόντε. Φυσικά χρησιμοποιήσαμε το cable car, ή αν προτιμάτε τελεφερίκ. Καθώς ξεμάκραινε από τη Funchal οι στέγες με τα κόκκινα κεραμίδια, οι φοίνικες και τα τροπικά φυτά άρχισαν να φαίνονται όλο και μικρότερα, ενώ το Μόντε με την μόνιμη ομίχλη, τα έλατα και το σχεδόν αλπικό τοπίο πλησίαζε, μας έκανε να θυμηθούμε ότι το νησί έχει πολλά μικροκλίματα και εναλλαγές τοπίων..


afarm9.staticflickr.com_8067_8226963857_558b80826b.jpg



afarm9.staticflickr.com_8337_8228031848_942b363211.jpg





afarm9.staticflickr.com_8204_8226965693_59451285c6.jpg




afarm9.staticflickr.com_8059_8226959893_910b57d979.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.717
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom