Πορτογαλία Μαδέιρα-Λισσαβώνα.Γαμήλιο στον υποτροπικό παράδεισο του Ατλαντικού και στις όχθες του Τάγου.

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Να έχετε καλή ζωή και να ζήσετε αγαπημένοι! :)
Ευχαριστούμε για την ιστορία!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Φτάσαμε στο γεμάτο έλατα Μόντε, που καλυπτόταν από αρκετή ομίχλη. Το τοπίο δεν έμοιαζε πια με την τροπική ηλιόλουστη, γεμάτη φοίνικες Funchal. Σαν να είχαμε μεταφερθεί στη βόρεια Ευρώπη. Και τώρα που να πάμε? Στους βοτανικούς κήπους ή στους κήπους του ανακτόρου του Μόντε? Η επιλογή των αχόρταγων ταξιδιωτών φυσικά δεν θα μπορούσε να είναι άλλη… Θα πάμε και στα δύο. Πήραμε το επόμενο τελεφερίκ για τους βοτανικούς κήπους και βρεθήκαμε σε έναν παράδεισο γεμάτο λουλούδια, δέντρα και φυτά όλων των χρωμάτων. Πολύχρωμοι ήταν και οι παπαγάλοι και τα διάφορα είση πουλιών που φιλοξενούνταν στους κήπους . Τα περισσότερα ήταν από Λατινική Αμερική, κάποια από τη Funchal και κάποια από την Αφρική. Εκεί φιλοξενούνταν επίσης μια χελώνα υπερμεγέθης για τα δικά μας δεδομένα. Ωστόσο όσο ωραίοι και να ήταν οι βοτανικοί κήποι, στους κήπους του ανακτόρου του Μόντε εντυπωσιαστήκαμε περισσότερο…

DSC02408.JPG


DSC02412.JPG


Μόντε.jpg
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Τι να πω για τους κήπους του ανακτόρου του Μόντε? Πανδαισία χρωμάτων, λιμνούλες με κύκνους, καταρράκτες, σιντριβάνια και αζουλεζου με όλες τις περιόδους της ιστορίας της Πορτογαλίας. Με το ίδιο εισιτήριο δοκίμαζες και κρασί της Μαδέρας, αν και δε δοκιμάσαμε, δεν έφτανε ο χρόνος. Επίσης με το ίδιο εισιτήριο είδαμε μια έκθεση αφρικανικής τέχνης και μια έκθεση με υπέροχα πετρώματα και ημιπολύτιμους λίθους από διάφορα μέρη του πλανήτη. Αν σχεδιάσετε να επισκεφτείτε τους κήπους του ανακτόρου του Μόντε, να υπολογίσετε τουλάχιστον μιάμιση με δύο ώρες. Εμείς τουλάχιστον τόσο χρειαστήκαμε και δεν τα είδαμε όλα. Ήταν όμως μια γεμάτη μέρα. Δεν έχω παράπονο. Νιώθοντας μια φοβερή κούραση και πόνο στα πόδια επιβιβαστήκαμε στο τελεφερίκ για την επιστροφή. Για άλλη μια φορά η καταπράσινη Μαδέρα με το τρομερό οδικό δίκτυο με τις σήραγγες που έβγαιναν μέσα από τα σπλάχνα του βουνού, σε έκανε να σκεφτείς ότι ακόμα και σε δύσκολα και δύσβατα μέρη όταν υπάρχει θέληση μπορούν να υπάρξουν απίστευτες υποδομές. Προσγειωθήκαμε ξανά στη Φουντσαλ με τις κόκκινες στέγες, τους χαμογελαστούς διαβάτες και την τροπική βλάστηση και μετά από σύντομη ξεκούραση στο ξενοδοχείο ήρθε η ώρα να περιδιαβούμε πάλι στα γραφικά πλακόστρωτα και να χαθούμε στα στενά της. Δοκιμάσαμε υπέροχο παγωτό με γεύσεις καρύδα, passion fruitκαι φρούτα του δάσους. Την άλλη μέρα θα βλέπαμε το ανατολικό κομμάτι του νησιού…




afarm9.staticflickr.com_8479_8244036319_055584d5e1.jpg


afarm9.staticflickr.com_8337_8244033933_cb40097982.jpg




afarm9.staticflickr.com_8200_8244031503_a1deb54a79.jpg


afarm9.staticflickr.com_8345_8244038577_3d5a0e201d.jpg


afarm9.staticflickr.com_8199_8245108650_e107c49007.jpg


afarm9.staticflickr.com_8342_8245094388_09ef7bd0fa.jpg


afarm9.staticflickr.com_8477_8245110684_e801fd2a06.jpg


afarm9.staticflickr.com_8484_8244029079_65543ddbb9.jpg
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οπότε από ό, τι φαίνεται καλά έκανα και προτίμησα τους κήπους του Μόντε από τους Βοτανικούς! :xmas_smile:

Χαίρομαι που περάσατε τόσο ωραία και περιμένω εναγωνίως την περιγραφή της εξόρμησής σας στα ανατολικά επειδή εγώ δεν πήγα εκεί. :xmas_smile:

Πεζοπορία στις levadas κάνατε αλήθεια;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Οπότε από ό, τι φαίνεται καλά έκανα και προτίμησα τους κήπους του Μόντε από τους Βοτανικούς! :xmas_smile:

Χαίρομαι που περάσατε τόσο ωραία και περιμένω εναγωνίως την περιγραφή της εξόρμησής σας στα ανατολικά επειδή εγώ δεν πήγα εκεί. :xmas_smile:

Πεζοπορία στις levadas κάνατε αλήθεια;

Η αλήθεια είναι ότι αν και άξιζαν και οι δύο,αν είχα να διαλέξω σίγουρα θα προτιμούσα του Ανακτόρου του Μόντε.:xmas_smile:

Υπέροχα τα ανατολικά,αλλά κι εμείς δεν ξέρω αν ήταν και πολύ σοφό που πήγαμε γιατί αρρωστήσαμε.:xmas_sad:
Ο οδηγός δεν μας είχε προετοιμάσει για την τεράστια διαφορά κλίματος και ακόμα και οι Άγγλοι που ήταν μαζί μας(αν και μαθημένοι σε κρύο) πάγωσαν.:xmas_sad:
Κάναμε και χειμερινές διακοπές μαζί με τις καλοκαιρινές,ειδικά στο Ribeiro Frio.:xmas_rolleyes: Τζάκι στο καφέ της περιοχής και ζεστό τσάι.:xmas_lol: Θα τα γράψω στη συνέχεια.



Δεν κάναμε ούτε πεζοπορία,αφού την άλλη μέρα είχαμε και λίγο πυρετό.:xmas_evil:
Ωστόσο όσες μέρες μείναμε γυρίσαμε και περπατήσαμε τόσο πολύ τη Φουντσαλ που στο τέλος κόντεψα να τη μάθω όπως ξέρω την Αθήνα.:xmas_lol:

Επέστρεψες από Βαλτική?Πώς πέρασες?Ήταν πολύ ωραία αν κρίνω από όσα έχω διαβάσει ως τώρα στην ιστορία σου.:xmas_wink:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Υπέροχα τα ανατολικά,αλλά κι εμείς δεν ξέρω αν ήταν και πολύ σοφό που πήγαμε γιατί αρρωστήσαμε.:xmas_sad:
Ο οδηγός δεν μας είχε προετοιμάσει για την τεράστια διαφορά κλίματος και ακόμα και οι Άγγλοι που ήταν μαζί μας(αν και μαθημένοι σε κρύο) πάγωσαν.:xmas_sad:
Ναι; Τα "ωραία" της Μαδέρας! :xmas_lol: Να σου πω εγώ ήθελα να κάνω και αυτό το tour, αλλά μια η levada, μια οι Ilhas Desertas, μια η Funchal δεν τα κατάφερα! Next time!
Δεν κάναμε ούτε πεζοπορία,αφού την άλλη μέρα είχαμε και λίγο πυρετό.:xmas_evil:
Next time! :xmas_wink:
Επέστρεψες από Βαλτική?Πώς πέρασες?Ήταν πολύ ωραία αν κρίνω από όσα έχω διαβάσει ως τώρα στην ιστορία σου.:xmas_wink:
Πολύ καλά πέρασα! Δεν ήταν και Μαδέρα βέβαια, αλλά και πάλι ποιοτικά. :xmas_biggrin:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ξεκινήσαμε πρωί με μεγάλη χαρά που θα βλέπαμε τα ανατολικά του νησιού. Επηρεασμένοι από την όμορφη και ηλιόλουστη Funchal, ντυθήκαμε ελαφριά, μέγα λάθος όπως τελικά αποδείχτηκε. Καθότι στα ανατολικά ο καιρός δεν αστειευόταν. Η ελαφριά μπλούζα με το ντεκολτέ και το κάπρι παντελόνι ήταν άκρως κατάλληλα για Funchal αλλά για τα ανατολικά ήταν σκέτη καταστροφή. Ο άντρας μου είχε ντυθεί κι αυτός πολύ ελαφριά. Ξεκινάμε λοιπόν με πρώτη στάση την όμορφη κωμόπολη Machico. Αρκετά γραφική με πολύ πράσινο, σπιτάκια με κεραμίδια, όμορφο εκκλησάκι και γραφικές καφετέριες. Η παραλία της πρέπει να είναι πολύ ωραία το καλοκαίρι, αλλά τον Οκτώβρη που πήγαμε ο καιρός έδειχνε τα δόντια του. Στο πάρκο της περιοχής είχε μηχανήματα γυμναστικής για να γυμνάζεται δωρεάν ο κόσμος.


Στη συνέχεια της εκδρομής απολαύσαμε τη θέα από διάφορα miradouro που συναγωνίζονταν σε ομορφιά τα miradouro στα δυτικά που είχαμε δει λίγες μέρες πριν.
Όσο ανεβαίναμε σε υψόμετρο, τόσο ο καιρός αγρίευε. Ξεκίνησε να βρέχει, να φυσάει δυνατά και μέναμε μόλις 10 λεπτά σε κάθε miradouro, αφού ο καιρός δεν επέτρεπε παραπάνω. Ευτυχώς όσο πλησιάζαμε στη Santana ο ήλιος άρχισε να κάνει ξανά σταδιακά την εμφάνιση του. Είχα δει σε τόσες φωτογραφίες τα γραφικά κουκλίστικα σχεδόν σπιτάκια που αποτελούν τη βασική ατραξιόν της περιοχής. Θα ήταν μεγάλη απογοήτευση να μην μπορώ να τα χαρώ αυτό το δίωρο που θα μέναμε στην πολύχρωμη παραμυθένια Santana. Λίγα από αυτά διατηρούνταν ως κατοικίες ακόμα. Το μικρό τους μέγεθος, οι συχνές αλλαγές στέγης που απαιτούνται λόγω των καιρικών συνθηκών και οι αλλαγές στις συνήθειες των κατοίκων, οδήγησαν στο να χρησιμοποιούνται σήμερα στην πλειοψηφία τους, μόνο ως μαγαζιά ή τουριστικές ατραξιόν και να είναι επισκέψιμα στους τουρίστες . Όσα ήταν ακόμα κατοικίες, μπορούσες να τα θαυμάσεις μόνο από την πόρτα της αυλής.
Σε ένα από αυτά που λειτουργούσε ως μαγαζί που λειτουργούσε ως μαγαζί με τοπικά προϊόντα αγόρασα και το ωραιότερο bolo de miel της Μαδέρας….



Το Machico

afarm9.staticflickr.com_8350_8251139018_dac17114a7.jpg



afarm9.staticflickr.com_8070_8250077517_355ccb249d.jpg



afarm9.staticflickr.com_8490_8250068055_bd3e8817be.jpg



Santana με τα ωραία σπιτάκια

afarm9.staticflickr.com_8490_8250071765_e8fba8b1ac.jpg



afarm9.staticflickr.com_8350_8251144858_030bc960b7.jpg


afarm9.staticflickr.com_8198_8251142842_3b8462e17d.jpg


Αυτό το τελευταίο κατοικείται.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
όμορφες φωτο Alma!! Κατάφερες να μας ζεστάνεις μια κρύα μέρα όπως είναι η σημερινή!!! Τις ευχές μου για μια ευτυχισμένη ζωή!!!
 

skylaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη
Ταξίδι-Όνειρο
παταγονία
Να ζήσετε.Και να συνεχίζεις να βάζεις τόσο ωραίες φωτογραφίες για έναν τόσο ενδιαφέρον προορισμό.Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Εύχομαι και σε σας ότι καλύτερο στης ζωή σας.:xmas_smile:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ωραίες οι φωτός από την εξόρμηση στα ανατολικά του νησιού! :xmas_biggrin: Ειδικά η πρώτη από το Machico μαγεία! Στενοχωριέμαι που δεν πήγα κι εγώ. Αλλά νομίζω πως για να είμαστε ρεαλιστές αν κάποιος θέλει να γυρίσει το νησί, να κάνει και 2-3 πεζοπορίες στις levadas, να δει και Funchal, να πάει και Ilhas Desertas χρειάζεται minimum 10-12 μέρες. Τι να σου κάνει μια εβδομάδα. :xmas_rolleyes:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Πολύ ωραίες οι φωτός από την εξόρμηση στα ανατολικά του νησιού! :xmas_biggrin: Ειδικά η πρώτη από το Machico μαγεία! Στενοχωριέμαι που δεν πήγα κι εγώ. Αλλά νομίζω πως για να είμαστε ρεαλιστές αν κάποιος θέλει να γυρίσει το νησί, να κάνει και 2-3 πεζοπορίες στις levadas, να δει και Funchal, να πάει και Ilhas Desertas χρειάζεται minimum 10-12 μέρες. Τι να σου κάνει μια εβδομάδα. :xmas_rolleyes:

Πες τα γιατί πολλοί Βορειοευρωπαίοι φίλοι,πήγαν 4-5 μέρες και νόμιζαν πως το είδαν το νησί.6-7 μέρες θες για να δεις αρκετά πράγματα,όχι να τα δεις όλα.Εμείς είχαμε σαν στόχο και το Porto Santo,αλλά μια που κρυώσαμε και μια που ήταν γαμήλιο,είπαμε να μην τρέχουμε πάνω-κάτω να τα δούμε όλα.Άλλωστε νησάκι είναι βάζεις πολλές μέρες για να ξεκουραστείς κιόλας λίγο και να δεις πράγματα σχετικά χαλαρά.
Αυτό που ξέρω πολύ καλά πια είναι η Funchal.Μέχρι που μπορείς να βρεις φαρμακείο την Κυριακή στις 11-12 το βράδυ έμαθα.:xmas_lol:

Πάντως μπορεί κάποιος να πάει στο νησί στα γεράματα του πια μόνο για ξεκούραση στη Funchal,χωρίς να τρέχει πάνω-κάτω στις εκδρομές.:xmas_lol:
Αν έχω χρήματα όταν γεράσω θα εξετάσω την πιθανότητα.
Μακάρι να μπορούσα να πήγαινα μια φορά την πενταετία έστω ως τότε,αλλά δεν το βλέπω με την οικονομική κατάσταση.:xmas_sad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom