Πορτογαλία Μαδέιρα-Λισσαβώνα.Γαμήλιο στον υποτροπικό παράδεισο του Ατλαντικού και στις όχθες του Τάγου.

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αν και τραγική η απόφαση σας να μη πάτε γαμήλιο στην Ιταλία ή στην Γαλλία :D ομολογώ πως η ιστορία είναι γεμάτη πανέμορφες εικόνες και μέσα απ αυτή γνωρίσα μέρη που ελάχιστα πράγματα ήξερα γιαυτά.

:haha::haha::haha: Είπαμε να πάμε κάπου που δεν έχουμε πάει,μόνο μη κάτσουμε άλλο σπίτι...μόνο που δεν ετοιμαστήκαμε για Χαβάη,αλλά για Μαδέρα:haha:.

Στην Ευρώπη(εντάξει η Μαδέιρα ανήκει μόνο διοικητικά στην Ευρώπη,αλλά τελόσπαντων) Γιάννη μου έχουμε πολλά μέρη πανεμορφα τελικά.Να είσαι καλά,χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αχ άντε με το καλό κορίτσι μου σου εύχομαι και Κούβα ή Αργεντινή :clap:!!!

Σε ευχαριστώ πολύ.Είσαι παντρεμένη?Αν όχι και στα δικά σου με ένα ωραίο γαμήλιο.Αργεντινή λέμε για φέτος γιατί είναι η δεύτερη πατρίδα του συζύγου,οπότε με πρήζει να πάμε.Αν δεν σκεφτόμουν πόσες ωρες είναι το ταξίδι θα είχα πακετάρει ήδη.:haha:

Αν και ήθελα πρώτα Κούβα αλλά τέλοσπαντων.:)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σε ευχαριστώ πολύ.Είσαι παντρεμένη?Αν όχι και στα δικά σου με ένα ωραίο γαμήλιο.Αργεντινή λέμε για φέτος γιατί είναι η δεύτερη πατρίδα του συζύγου,οπότε με πρήζει να πάμε.Αν δεν σκεφτόμουν πόσες ωρες είναι το ταξίδι θα είχα πακετάρει ήδη.:haha:

Αν και ήθελα πρώτα Κούβα αλλά τέλοσπαντων.:)
Πωπω, τι λες τώρα? :clap: και το σκέφτεσαι ακόμα??? Εννοείται να πάτε..μην τα χάνεις αυτά και προβληματίζεσαι με τις ώρες πτήσεις...στην ανάγκη αν φοβάσαι πιες 2-3 ποτάκια πάρε και κανένα ηρεμιστικούλι :haha:..πλάκα κάνω, μια χαρά θα είσαι γλυκιά μου :D!!!
ΥΓ:Σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές alma μου!!! Όχι, δεν είμαι παντρεμένη..Διανύω το 22ο έτος της ζωής μου ! :D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Nα είσαι καλά κορίτσι μου και να κάνεις όσα ταξίδια ποθείς.Μη νομίζεις κι εγώ λίγο πιο μεγάλη από σένα είμαι,απλώς μικροπαντρεύτηκα.;)
 

skylaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αργεντινη
Ονειρεμένο Ταξίδι
παταγονία
Σκέφτομαι τη Μαδέρα σαν προορισμό για το φετινό καλοκαίρι.Αξίζει για καμιά βδομάδα κατά τη γνώμη σου κ όσων άλλων έχουν πάει?Φτάνουν γύρω στα 1500 ευρώ?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Mια βδομάδα είναι καλό διάστημα για να δεις το μεγαλύτερο μέρος του νησιού.Να πας ανατολικά,δυτικά,στους βοτανικούς κ στους κήπους του ανακτόρου του Μόντε,να κάνεις μπάνιο στο Porto Moniz και να περπατήσεις στις levadas.Επειδή όμως το νησί έχει λίγες παραλίες ,μπορείς αν σου αρέσει πολύ η θάλασσα κ σου περισσεύουν μέρες να πας και Porto Santo.

Επίσης 1.500 ευρώ(το άτομο φαντάζομαι)για αεροπορικά και διαμονή είναι μια χαρά,μένεις σε 4αστερο ή 5αστερο.
 

joannita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Συγχαρητήρια και από εμένα Άλμα για την ιστορία σου, αν και 1 χρόνο μετά! πρέπει να σου πω ότι διαβάζοντας με τις ώρες τις ιστορίες στο site προκειμένου να αποφασίσουμε που θα καταλήξουμε για γαμήλιο ταξίδι , η δική σου δημοσίευση αποτέλεσε έμπνευση. Η Μαδέρα, για την οποία δεν είχα ξανακούσει μου φαίνεται ο ιδανικός προορισμός από την άποψη ότι κάπως είχα χορτάσει με ταξίδια στην Ευρώπη και παράλληλα επιθυμούσαμε κάτι πιο εξωτικό. Όταν είδα ότι με 30 ευρώ πετάς από Λισαβόνα, τότε σκεφτήκαμε να το συνδυάσουμε, όπως και εσύ.Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποιες πληροφορίες για Μαδέρα και συγκεκριμένα:

Α)Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο να επιλέξω ξενοδοχείο στην Funchal?κάποιο που να είναι κεντρικά ώστε να έχουμε εύκολη πρόσβαση στην πόλη με τα πόδια ή κάποια μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα (βλέπω στο internet έχει πολλές τέτοιες με πισίνες κτλ)?

Β)Αν μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία κάνατε τουρ στο νησί?και ποιο τουρ είναι must?δυτικά, ανατολικά κτλ?

Το ταξίδι το προγραμματίζω για αρχές Απριλίου 2014…
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Α)Δεν ξέρω με ποιο κριτήριο να επιλέξω ξενοδοχείο στην Funchal?κάποιο που να είναι κεντρικά ώστε να έχουμε εύκολη πρόσβαση στην πόλη με τα πόδια ή κάποια μεγάλη ξενοδοχειακή μονάδα (βλέπω στο internet έχει πολλές τέτοιες με πισίνες κτλ)?

Β)Αν μπορείς να μου πεις με ποια εταιρεία κάνατε τουρ στο νησί?και ποιο τουρ είναι must?δυτικά, ανατολικά κτλ?
Πολλά ξενοδοχεία έχει στα δυτικά του Φουνσάλ (προς καζίνο). Υπάρχουν ξενοδοχεία και εστιατόρια στην περιοχή. Εκεί δεν πας με τα πόδια στο κέντρο, αλλά υπάρχουν πολλές λεωφορειακές γραμμές που βολεύουν (είναι 5 λεπτά με το λεωφορείο). Από το αεροδρόμιο έχει βανάκι που περνάει από τα ξενοδοχεία. Πριν ξεκινήσει ο οδηγός σημειώνει σε ποιά ξενοδοχεία να σταματήσει καισε αφήνει έξω από το ξενοδοχείο σου. Έχε υπόψιν πως στα περισσότερα οι πισίνες δεν είναι θερμενόμενες. Εμείς είχαμε μείνει στο CS Madeira Atlantic Resort and Sea SPA. Είχε ωραία θέα στον ωκεανό, πλούσιο πρωινό και το λεωφορέιο είχε στάση στο διπλανό τετράγωνο.

Για να γυρίσετε το νησί είναι πιστεύω καλύτερο να νοικιάσετε αυτοκίνητο. Αξιοθέτα έχει και ανατολικά (Μασίκου, Σαντάνα) και δυτικά (Ραμπασάλ, Πόρτο Μονίζ, Σαν Βινσέντ). Το αυτοκίνητο με ένα καλό χάρτη ή GPS σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Θα προσπαθήσω και εγώ να ανεβάσω την πρώτη μου ιστορία για Μαδέρα-Αζόρες μέχρι τα μέσα Νοέμβρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom