Πορτογαλία Μαδέρα: πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει σε μια κουκίδα στον Ατλαντικό;

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Η ιστορία σου μας άρεσε πολύ.Η Μαδέρα είναι από τους λιγότερο δημοφιλείς προορισμούς στους Έλληνες και από ότι φάινεται αυτοί χάνουν.Εμείς όταν είπαμε ότι έχουμε κλείσει Λισσαβώνα-Μαδέρα για γαμήλιο,πολλοί μας ρώταγαν γιατί δεν πάμε Μαλδίβες :haha:...Από την ιστορία σου βεβαιώθηκα ότι η Μαδέρα είναι από τους πιο ενδιαφέροντες προορισμούς.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειχα καιρο να μπω και διαβασα μονομιας 3 μερες!Επαθα πλακα!Δε περιμενα τετοιες ομορφιες!!Η διηγηση σου υπεροχη και ξεκουραστη οπως παντα!Οι φωτο δε, το λιγοτερο εντυπωσιακες και μαγικες!Οταν θα ξαναγραψεις ιστορια στειλε μου pm να τη διαβασω αμεσως!!:haha:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! :) Το pm μάλλον θα αργήσει επειδή δεν υπάρχει κάποιο ταξίδι στο άμεσο πρόγραμμα. :(:D

Η ιστορία σου μας άρεσε πολύ.
Δεν τελείωσε ακόμη, απομένει η εξιστόρηση μισής ακόμα μέρας στο νησί! :D

Η Μαδέρα είναι από τους λιγότερο δημοφιλείς προορισμούς στους Έλληνες και από ότι φάινεται αυτοί χάνουν.Εμείς όταν είπαμε ότι έχουμε κλείσει Λισσαβώνα-Μαδέρα για γαμήλιο,πολλοί μας ρώταγαν γιατί δεν πάμε Μαλδίβες :haha:...Από την ιστορία σου βεβαιώθηκα ότι η Μαδέρα είναι από τους πιο ενδιαφέροντες προορισμούς.
Ναι, πραγματικά έλεος με την έλλειψη πρωτοτυπίας που χαρακτηρίζει την πλειοψηφία των Ελλήνων ταξιδιωτών! :D Εγώ πραγματικά πιστεύω πως θα περάσετε υπέροχα! Και η Λισσαβώνα στις 10 περίπου ώρες που τη γύρισα μου φάνηκε πολύ όμορφη και ιδιαίτερα ρομαντική πόλη. :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ημέρα 7η: Μελαγχολική επιστροφή

Η τελευταία μέρα ενός ταξιδιού είναι πάντα μελαγχολική, κάτι που γίνεται ακόμα εντονότερο όταν έχεις περάσει καλά. Κι εγώ αισθανόμουν την επικείμενη επιστροφή στην πραγματικότητα σαν ένα απότομο, σχεδόν βίαιο ξύπνημα. Η ομορφιά και η χαλαρωτική ατμόσφαιρα της Μαδέρας με είχαν παρασύρει.

Μετά από άλλο ένα νόστιμο και πλούσιο πρωινό στην πανσιόν και αφού άφησα τις αποσκευές μου εκεί, ξεκίνησα για μια τελευταία βολτίτσα στη Funchal. Άρχισα να ανηφορίζω μέσα στα μικρά γραφικά δρομάκια με κατεύθυνση τη Fortaleza do Pico, με στόχο να απολαύσω τη θέα. Η διαδρομή είχε ατμόσφαιρα άλλης εποχής.

afarm9.staticflickr.com_8461_8063029087_d7aec63e69.jpg
view

Φυσικά δεν έλειπαν και οι πινελιές σύγχρονου αστικού πολιτισμού!

afarm9.staticflickr.com_8318_8063015309_cd907f84bd.jpg
walls
afarm9.staticflickr.com_8319_8063033944_e29b4a6ec4.jpg
walls

Συνέχισα να περιφέρομαι στα στενάκια της Funchal,

afarm9.staticflickr.com_8449_8063032265_4e487c76d1.jpg
funchal


καταλήγοντας παραλιακά και από εκεί κατευθύνθηκα προς την περιοχή των ξενοδοχείων. Δεν έμεινα και πολύ εκεί, άλλωστε είχα δει μεγάλο μέρος της κατά τις ώρες που το πούλμαν μάζευε ή άφηνε τους υπόλοιπους επιβάτες των tours στα ξενοδοχεία τους. Μπορώ πάντως να πω ότι είναι μια περιοχή με αρκετά καλή αισθητική, περιποιημένη, καθαρή, με συμπαθητικά (αν και τουριστικά) μαγαζιά. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, σε καμία περίπτωση δεν μοιάζει με τις κλασικές, ψιλοκιτς τουριστικές περιοχές που συναντά κανείς σε άλλους προορισμούς.

Εν συνεχεία ξαναπήγα κέντρο, όπου έφαγα ένα από τα παραδοσιακά μαδεριανά cheesecakes με τροπικά φρούτα. Αν και είμαι μεγάλη φαν των cheesecakes το συγκεκριμένο δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

afarm9.staticflickr.com_8452_8063030216_aec2862cec.jpg
cheesecake

Επιστροφή στην πανσιόν, φόρτωμα αποσκευών και γραμμή προς την στάση του aerobus. Η μονή διαδρομή είναι στα 5 euros και η απόσταση γύρω στο μισάωρο. Υπάρχουν και κάποια απλά λεωφορεία που προσεγγίζουν το αεροδρόμιο και αν σας βολεύουν οι ώρες σε κάποιο μπορείτε να το πάρετε. Είναι φθηνότερα από το aerobus, αλλά κάνουν περισσότερη ώρα. Όσο για το aerobus, αν δεν το πάρετε από την αφετηρία ενδεχομένως θα διαπιστώσετε μια σχετική αργοπορία σε σχέση με το αναγραφόμενο χρονοδιάγραμμα.

Στο αεροδρόμιο της Funchal η ώρα πέρασε με αργούς ρυθμούς, καθώς είναι μικρό και δεν έχει και πολλά να κάνει κάποιος. Η μελαγχολία ήταν έκδηλη. Ευτυχώς μου έφτιαξε τη διάθεση η απογείωση και η θέα των μαύρων βράχων και της απεραντοσύνης του Ατλαντικού καθώς το αεροπλάνο ανέβαινε στους αιθέρες. Δεν σταματούσα να κοιτάζω από το παράθυρο με μια αίσθηση νοσταλγίας. Σε κάποια φάση κι ενώ προσεγγίζαμε τη Λισσαβώνα είδα ένα από τα ομορφότερα ηλιοβασιλέματα που είχα ποτέ αντικρύσει. Επιστροφή στη mainland ευρωπαϊκή ήπειρο με ένα γλυκό συναίσθημα. Εύχομαι να βιώσω (όπως και όλοι εσείς) κι άλλα τόσο όμορφα και συναισθηματικά ταξίδια!

afarm9.staticflickr.com_8036_8063016014_b7cca25707.jpg
fromfunchal_tolisbon

ΤΕΛΟΣ​
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
παρα πολύ ομορφο !!!!
Με ταξίδεψες και κάποιες φορές ενοιωθα οτι ημουν εκεί.
Καλές αποδράσεις και πάντα ομορφες οπως αυτη !!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
παρα πολύ ομορφο !!!!
Με ταξίδεψες και κάποιες φορές ενοιωθα οτι ημουν εκεί.
Καλές αποδράσεις και πάντα ομορφες οπως αυτη !!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Καλές αποδράσεις και σε σένα! :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.379
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι όμορφη ιστορία ! Και πόσο συγκινητικό είναι να τη ξαναδιαβάζω δέκα χρόνια μετά. Δέκα χρόνια μέσα στα οποία αλλάξαμε, εξελιχθήκαμε, ταξιδέψαμε, είτε μόνες είτε με παρέα, συνταξιδέψαμε και μεγαλώσαμε όμορφα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι όμορφη ιστορία ! Και πόσο συγκινητικό είναι να τη ξαναδιαβάζω δέκα χρόνια μετά. Δέκα χρόνια μέσα στα οποία αλλάξαμε, εξελιχθήκαμε, ταξιδέψαμε, είτε μόνες είτε με παρέα, συνταξιδέψαμε και μεγαλώσαμε όμορφα.
Φενάκι μου αγαπημένο! ❤
Σα νερό πέρασαν 10 χρόνια!
Και συμφωνώ σε όλα όσα λες. Είσαι ένα από τα δώρα που μου έκανε το φόρουμ μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom