Ισπανία Μαδρίτη ή Βαρκελώνη;

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Αν και οι Καταλανοί είναι εξίσου γαϊδούρια με τους Βάσκους
Αν εννοείς το εθνικιστικό παραλήρημα που ξεπηδάει κάπου-κάπου, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Αν, όμως, αναφέρεσαι στην ευγένεια, δεν μπορώ να δω πού το στηρίζεις.
Το χειρότερο πράγμα που μου συνέβη τόσες φορές στη Βαρκελώνη ήταν όταν κάποιος μου ζήτησε επιτακτικά να προφέρω με τον καταλανικό τρόπο μια λέξη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Η Βαρκελωνη το ξερει οτι ειναι περισσοτερο ισπανικη απο την Μαδριτη?
( πανω που νομιζα οτι τα εχω ακουσει ολα...)
Εσύ έχεις φαγωθεί να παρεξηγείς αυτά που γράφω, μου φαίνεται. Η αναφορά μου σχετίζεται, προφανώς, με τον άερα και όχι με ό,τι μπορεί να φαντάστηκες εσύ.
Απλώς, λέω ότι αν θέλεις να επισκεφθείς την Αφρική, ε, δε θα πάς στο Κέιπ Τάουν. Θα πας, όμως, στο Μάλι. Με αυτόν τον τρόπο, η Βαρκελώνη είναι περισσότερο ισπανική από τη Μαδρίτη. Είναι, δηλαδή, περισσότερο μεσογειακή, ενώ η Μαδρίτη σε σημεία εκπέμπει και κάτι από κεντρική Ευρώπη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εσύ έχεις φαγωθεί να παρεξηγείς αυτά που γράφω, μου φαίνεται. Η αναφορά μου σχετίζεται, προφανώς, με τον άερα και όχι με ό,τι μπορεί να φαντάστηκες εσύ.
Απλώς, λέω ότι αν θέλεις να επισκεφθείς την Αφρική, ε, δε θα πάς στο Κέιπ Τάουν. Θα πας, όμως, στο Μάλι. Με αυτόν τον τρόπο, η Βαρκελώνη είναι περισσότερο ισπανική από τη Μαδρίτη. Είναι, δηλαδή, περισσότερο μεσογειακή, ενώ η Μαδρίτη σε σημεία εκπέμπει και κάτι από κεντρική Ευρώπη.
Α συγγνωμη! δεν καταλαβα οτι μιλας για τον αερα και απαντησα. Συνηθως προσπαθω να αποφευγω τις αερολογιες!
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Επειδή πας και Πάσχα φίλη nefelim, πήγαινε Τολέδο (πολύ ωραίες παραδόσεις έχουν εκεί και είναι και ψιλοάδειο το βράδυ που κυκλοφορούν με κουκούλες στιλ Κου Κλουξ Κλαν μες στην ομίχλη) ή στο εκπληκτικό θέαμα των empalaos στην Εξτρεμαδούρα (THE EMPALAOS. LA VERA, EXTREMADURA), η όλη περιοχή έχει και απίστευτα χωριά.
Βρίσκω ότι οι κουκούλες στο Τολέδο είναι Μ. Τετάρτη βράδυ και οι Empalaos στο Valverde de la Vera (στο οποίο είναι σπαζοκεφαλιά για να φτάσεις) Μ. Πέμπτη βράδυ, σωστά;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρίσκω ότι οι κουκούλες στο Τολέδο είναι Μ. Τετάρτη βράδυ και οι Empalaos στο Valverde de la Vera (στο οποίο είναι σπαζοκεφαλιά για να φτάσεις) Μ. Πέμπτη βράδυ, σωστά;
Αν θυμάμαι καλά ναι, έτσι ήταν. Και ναι, είναι φασαριόζικη η διαδρομή αλλά πολύ πλύ ενδιαφέρουσα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εκτός από το Valverde de la Vera, ποιο άλλο χωριό εκεί γύρω αξίζει μια στάση ή/και διανυκτέρευση; Φαίνεται γλυκούλι το Jaraiz de la Vera.

Εν μεταξύ, πέραν του ότι οι διαδρομές με ΜΜΜ είναι για μερακλήδες, στα καταλύματα σε Caceres και Trujillo πέφτει ξύλο τη Μ. Εβδομάδα. Λογικό θα μου πεις, αλλά φανταζόμουν ότι αυτό συμβαίνει σε πόλεις τύπου Σεβίλλη, Βαρκελώνη κτλ.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτός από το Valverde de la Vera, ποιο άλλο χωριό εκεί γύρω αξίζει μια στάση ή/και διανυκτέρευση; Φαίνεται γλυκούλι το Jaraiz de la Vera.

Εν μεταξύ, πέραν του ότι οι διαδρομές με ΜΜΜ είναι για μερακλήδες, στα καταλύματα σε Caceres και Trujillo πέφτει ξύλο τη Μ. Εβδομάδα. Λογικό θα μου πεις, αλλά φανταζόμουν ότι αυτό συμβαίνει σε πόλεις τύπου Σεβίλλη, Βαρκελώνη κτλ.
Παντού συμβαίνει, για τους Ισπανούς είναι ό,τι για μας ο Δεκαπνεταύγουστο. Ναι, καλό και το Jaraiz. H Caceres είναι απλά μαγική το βράδυ, θα τα έσκαγα. Από τις πιο ωραίες πόλεις μιας χώρας που για μένα έχει τις ομορφότερες πόλεις στον κόσμο. Αντίθετα με τη Μέριδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom