Βέλγιο Ισπανία Μαδρίτη η Βρυξέλλες??

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Χαίρομαι που προκαλώ ευθυμία μέσα στις γιορτές, αλλά από περιέργεια, αν βγάλεις τις πινακοθήκες, ποιο μουσείο της Μαδρίτης θεωρείς πιο ενδιαφέρον από τα των Βρυξελλών;
Το πρόβλημα με την αφαίρεση της Ζωγραφικής είναι ότι χάνεται το μέτρο σύγκρισης, γιατί τα υπόλοιπα δεν είναι ομοειδή. Πως θα συγκρίνουμε αν π.χ.. το Museo de América είναι καλύτερο από το Centre belge de la Bande dessinée, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν αντίστοιχα μουσεία και στις δυο πόλεις;

Πάντως αν βάλουμε και τα μουσεία τέχνης στην εικόνα, το πράγμα ξεφτιλίζεται. Θα βρείς περισσότερους (και σημαντικότερους) πίνακες Βέλγων (Φλαμανδών κλπ) Ζωγράφων (εως και το 19ο αιώνα) σε ένα μουσείο της Μαδρίτης απ΄ ότι σε όλα τα μουσεία των Βρυξελλών μαζί...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε πάντως εγώ την έβγαλα τη ζωγραφική από την εξίσωση στο σχόλιό μου. Αν τη βάλεις, όντως δεν υπάρχει σύγκριση.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πήγα Βρυξέλλες πριν 20 μέρες και ήταν εκπληκτικά,,,,στολισμένα παντού,Χριστουγεννιάτικες αγορές,κόσμος.....η Μπρύζ επίσης ένα όνειρο!!! Κανάλια,μεσαιωνικά κτήρια,αγορές...
Για τώρα θα πρότεινα ασυζητητί Βρυξέλλες,αλλά για Απρίλιο δεν ξέρω γιατί κάθε μέρος έχει και την εποχή του!!!
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εμένα και οι δύο πόλεις είναι από τις αγαπημένες μου για διαφορετικούς λόγους η καθεμία. Νομίζω για τις τέσσερις μέρες που διαθέτεις καλύτερα θα επισκεφθείς το Βέλγιο, όπου μπορείς να δεις τα musts των Βρυξελλών σε 2-3 μέρες και να περάσεις τον υπόλοιπο χρόνο σου εκδρομάροντας προς Μπρυζ, Αμβέρσα, Γάνδη κλπ
Θεωρώ οτι για Μαδρίτη καλό θα ήταν να αφιέρωνες 6 μέρες μίνιμουμ.
Επίσης καλό θα ήταν να τσεκάρεις ποιά πόλη θα ταίριαζε καλύτερα στα ταξιδιωτικά θέλω σου, π.χ. Οι Βρυξέλλες είναι πολύ μικρή πόλη άρα έχει το καλό οτι είναι όλα μαζεμένα κλπ, πας από τη μια άκρη του κέντρου στην άλλη σε 20 λεπτά με τα πόδια και δεν ταλαιπωρείσαι ιδιαίτερα με τις επισκέψεις σου. Η Μαδρίτη αντίθετα είναι τεράστια, σου δίνει πληθώρα επιλογών, είναι πολύ ζωντανή κλπ αλλά θέλει το χρόνο της και πολύ καλή οργάνωση γιατί πραγματικά δεν ξέρεις τί να πρωτοκάνεις.
Τις θεωρώ ευρωπαϊκά musts και τις δύο όπως προείπα, οπότε σε όποια κι αν πας τώρα, σίγουρα θα επισκεφθείς και την άλλη στο μέλλον!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom