Ισπανία Μαδρίτη και Βόρεια Ισπανία

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αναλυτικος και κατανοητος για αλλη μια φορα.
Μανο καλα ταξιδια,και ελπιζω παντα να μας τα διηγησε.:cool:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Σας ευχαριστώ πολύ - πολύ για τα καλά σας λόγια.


Γιώργο, συμφωνούμε σε όλα σχεδόν και αν είχα προσέξει πως ο αντιπαθητικός δρόμος στο Santiago λεγόταν "Φράνκο" θα ... τον είχα αποφύγει :D

Τώρα για τη Μαδρίτη, αν αντιπαθείς τη ζωγραφική, η αλήθεια είναι πως χάνεται ένα μεγάλο πλεονέκτημα της πόλης, οπότε μπορείς απλώς να κάνεις βόλτες στην piaza Mayor και να χαζεύεις γύρω σου. Ορίστε, πάρε ένα πανοραμικό 360 μοιρών να χαζεύεις. :bleh:


Ανυπομονώ να πάω και στα μέρη της getxowoman. Θα προσπαθήσω να πάω σύντομα.

Είναι ωραία η βόρεια Ισπανία. Να πάτε. :D
 

finderboy

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Χειραποσκευές στην ALITALIA

Πώς το επιτύχατε αυτό ; Δεν σας ζύγισαν τις χειραποσκευές; Απλώς τις κοίταξαν και θεώρησαν ότι δεν είναι υπέρβαρες;:clap:
Περιμένω την απάντηση σας γιατί ταξιδεύω την επόμενη εβδομάδα με την ίδια πτήση και με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα με τις βαλίτσες που χάνονται.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πώς το επιτύχατε αυτό ; Δεν σας ζύγισαν τις χειραποσκευές; Απλώς τις κοίταξαν και θεώρησαν ότι δεν είναι υπέρβαρες;:clap:
Περιμένω την απάντηση σας γιατί ταξιδεύω την επόμενη εβδομάδα με την ίδια πτήση και με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα με τις βαλίτσες που χάνονται.
πολλές φορές γίνεται να μην τις ζυγίζουν, ιδίως αν είναι μαλακές. δεν θα σου συνιστούσα να το ρισκάρεις πάντως.
όσο για τις αποσκευές, μείνε μακριά από τους αναπαραγόμενους μύθους και ταξίδεψε άνετα χωρίς στρες. εγώ με ΑΖ δεν έχω χάσει ποτέ τίποτε. αντίθετα με ΒΑ..
αν και δεν υπάρχουν ακόμα στοιχεία μετα το νέο ξεκίνημα της εταιρείας οι χειρότερες για αποσκευές είναι εταιρείες σαν την ΒΑ, AF, Iberia..οπότε μην ασχολείσαι με την ΑΖ που σίγουρα θα τα πάει καλύτερα όπως δείχνουν όλοι οι δείκτες της που έχουν συνεχή ανοδική πορεία.
http://files.aea.be/News/PR/Pr09-016.pdf
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
.....
Περιμένω την απάντηση σας γιατί ταξιδεύω την επόμενη εβδομάδα με την ίδια πτήση και με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα με τις βαλίτσες που χάνονται.
Δεν μας ζύγισαν τις χειραποσκευές. Ούτε τις κοίταξαν καν.

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα πω, αλλά νομίζω πως αν κάνεις ηλεκτρονικό check-in , είναι απίθανο να σε ελέγξουν, αφού έχοντας τυπώσει από το σπίτι την κάρτα επιβίβασης, προχωρας κατευθείαν στο Gate για να επιβιβαστείς (εφόσον δεν έχεις αποσκευές προς παράδοση) . Δεν έχω δει ποτέ μου να τεθεί θέμα βάρους χειραποσκευής όταν κάποιος βρίσκεται ήδη στην πύλη για να επιβιβαστεί.

Πάντως, στην επιστροφή που δεν είχα κάνει ηλεκτρονικό check-in, και πάλι δεν ασχολήθηκε κανείς με τις χειραποσκευές μας.

(υπάρχει μια χαλαρότητα σχετικά με αυτό το ζήτημα, κάτι που αποδεικνύεται από την άγνοια των υπαλλήλων της ίδιας της Alitalia, αφού ενώ στο site της αναγράφει καθαρά σαν μέγιστο βάρος χειραποσκευής τα 5 κιλά, στο γκισέ του check-in που ρώτησα, μου ειπανε πως το μέγιστο βάρος είναι τα 8 κιλά!)
 

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ταξίδι-Όνειρο
χμ.. RTW!
! :clap: Πολύ ωραία ιστορία! Με το καλό κι άλλες ..με εξίσου όμορφες φωτογραφίες :D

(Ανοίγοντας την προσωπική σου ιστοσελίδα και βλέποντας το όνομα σε θυμήθηκα, είχα "ανακαλύψει" τις φωτογραφίες σου πριν χρόνια από το dpgr, πάντα εξαιρετικές! ;) )
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Επίσης, οι "Αμερικανοί τουρίστες" στη Σαλαμάνκα (αλλά και οι Γερμανοί) δεν είναι ακριβώς τουρίστες αλλά άνθρωποι που πάνε να μάθουν ισπανικά εκεί κι εκεί έγκειται και το κακό της πόλης: η μικρή της παλιά πόλη έχει κατακλυστεί από σχολές ισπανικών (μπορεί να' ναι και 50 μόνο στην παλιά πόλη!), "πατώντας" στο ότι τα πτυχία ισπανικών τα δίνει το τοπικό πανεπιστήμιο (το αντίστοιχο των πτυχίων του Cambridge στα αγγλικά με τα Lower & Proficiency) οπότε η αναλογία ντόπιων-ξένων φοιτητών γέρνει προς τους δεύτερους, οι οποίοπι μάλιστα θέλουν να κάνουν και practice οι άνθρωποι (λογικό είναι, γι' αυτό είναι εκεί) και την πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι και οι ντόπιοι μαγαζάτορες και περαστικοί.

τι εννοείς λέγοντας την πληρώνουμε yorgo;
πιάνουν βαρετές κουβέντες για practice???
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η Salamanca εχει ενα απο τα πιο παλια πανεπιστημια της χωρας,το οποιο πραγματικα αξιζει να το δεις και ολη η πολη,η παλια πολη ειναι πολυ ομορφη και για μενα ειναι μια απο τις ωραιοτερες της Ισπανιας και ειναι φοιτητουπολη και οτι συνεπαγεται αυτο! Αξιζει να πας στις 31/10 ,οπου ενας νεος ανεβαινει στην καμπανα του καθρεδικου ναου και ειναι μια απο τις μεγαλυτερες γιορτες της Salamanca. Μεσα στο καθεδρικο ναο,μπορεις να δεις και το παλιο ναο και η μονη εισοδος ειναι μεσα στο καθεδρικο ναο,την εχω παθει και τις 2 φορες που εχω παει,ψαχνοντας της αλλου για αλλου. Επισης οποιος ενδιαφερεται να μαθει ισπανικα με καθαρη προφορα,αυτο ειναι το σωστο μερος!

ευχ getxo για την ινφο. κάτι άλλο;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.556
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τι εννοείς λέγοντας την πληρώνουμε yorgo;
πιάνουν βαρετές κουβέντες για practice???
Εννοώ ότι η παλιά πόλη, σαν να μην της έφταναν πολύ περισσότεροι τουρίστες από όσους αντέχει (είναι πολύ μικρή), βρίθει και ημιμόνιμων τουριστών, των οποίων ο μοναδικός σκοπός ύπαρξης είναι να κάνουν practice σε μια γλώσσα την οποία είναι δύσκολο να μάθουν. Ειδικά για τους Αμερικανούς που δεν μαθαίνουν γλώσσες στο σχολείο, είναι πολύ δύσκολο να μάθουν οποιαδήποτε γλώσσα και η πρόοδός τους είθισται να είναι από εκνευριστικά αργή έως ανύπαρκτη.

Κάθε μέρα λοιπόν το αμερικανάκι που νοικιάζει δωμάτιο πάνω από το φούρνο σου κατεβαίνει και θέλει να πάρει την ίδια μπαγκέτα που παίρνει κάθε πρωί. Πας να του τη δώσεις, αλλά αυτός δε φεύγει μέχρι να πει την ίδια τιμημένη φράση που προσπαθεί να αρθρώσει από τη μέρα που ξεκίνησε τα μαθήματα (πόορ φαβόουρ, σίνκοου σινκουέντει, όου γιές, όου σι, γκρέισιας σενιόουρ), ενώ εσύ θες να τον εξυπηρετήσεις στα γρήγορα για να εξυπηρετήσεις και τον επόμενο πελάτη. Μετά φεύγει από εσένα - το φούρναρη- και πάει να σπάσει τα νεύρα του εστιάτορα, του ψιλικατζή, του εφημεριδοπώλη, του τροχονόμου, του περαστικού και όποιου βρει μπροστά του από τους οποίους "κλέβει" λεπτά από τη ζωή τους για να τους πει κάτι που όλοι ξέρουν εκ των προτέρων, αλλά αυτός θέλει ένα τρίλεπτο για το προφέρει. Και δεν είναι ένας ο ισπανομαθής Αμερικανός, δεν είναι δεκάδες, είναι εκατοντάδες σε ελάχιστα οικοδομικά τετράγωνα, πραγματικό μαρτύριο για τα αυτιά και την υπομονή όλων μας. Σκέτη πληγή.

Οι Γερμανοί είναι σε κάποιο βαθμό ομοίως διαθέσιμοι να σου σπάσουν τα νεύρα, αλλά τουλάχιστον τα πιάνουν και μερικές εβδομάδες αργότερα ψιλομιλούν, με τους Αμερικανούς δεν υπάρχει σωτηρία, δυο μήνες το παλεύουν για να μάθουν να παραγγείλουν τα ίδια τιμημένα τσούρος που παίρνουν κάθε πρωί (επειδή αυτά τους είπε το textbook τους πως είναι το τυπικό πρωινό του Ισπανού).
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
:D:Dκατάλαβα. οι αγγλοσάξονες βέβαια δυσκολεύονται στην άρθρωση των λατινόφωνων διαλέκτων. άραγε η δικιά μου...έτσι κάνει!!

από μένα πάντως που τα έμαθα (όσα έμαθα..) από την πράξη, δεν θάχουν πρόβλημα. χαρά μου να τα ξαναμιλήσω μετά από πολλαααα χρόνια
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αφού μιλάτε για τη Σαλαμάνκα, επιτρέψτε μου να ρωτήσω: Προλαβαίνει κάποιος από Μαδρίτη να πάρει μια ιδέα σε μονοήμερη ή χρειάζεται και διανυκτέρευση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.932
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom