Ισπανία Μαδρίτη και Βόρεια Ισπανία

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι μικρή η πόλη και μόλις δυόμιση ώρες από τη Μαδρίτη με λεωφορείο ή τραίνο, οπότε ναι, γίνεται και ημερήσια (από την αγαπημένη σου ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, κι ας τη λέω βαρετή κι εκνευρίζεσαι). Αν έχεις αμάξι μπορείς να κάνεις κι ενδιαφέρουσες στάσεις (π.χ Άβιλα το βράδυ επιστρέφοντας, όταν είναι φωτισμένη είναι το κάτι άλλο), μη σου πω και Σεγκόβια (ξεκίνα πολύ νωρίς).
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τη Σεγκόβια μπορώ να την αποφύγω γιατί έχω πάει, και πάλι όμως μου φαίνεται κάπως δυόμισυ ώρες... όσο για τη Μαδρίτη ηρέμησε, σε χωριό της Φλώρινας γεννήθηκα δεν νομίζω ότι περιμένει από μένα τη δικαίωσή της!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν έχεις πάει Σεγκόβια, τότε η Σαλαμάνκα είναι ολίγον από το ίδιο, οπότε αφού δεν τα κάνεις κι ευχάριστα τα χιλιόμετρα, αν είναι να τα κάνεις πήγαινε κάπου διαφορετικά, π.χ η Κόρδοβα είναι μια τελείως διαφορετική πόλη, λιγότερο από 2 ώρες με το εντυπωσιακό τραίνο κι αξίζει να περάσεις τη νύχτα εκεί.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το έχω κάνει, μάλλον θα κοιτάξω πτήση για Κομποστέλα με διανυκτέρευση, να δω επιτέλους την ομορφότερη πόλη της Ευρώπης! αν γνωρίζεις δώσε πληροφορίες για να κλείσω νωρίς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τη φίλη μου τη Ryanair έχει 35 ευρώ πήγαιν' έλα για 2/2-4/2, φτηνότερα κι από το τραίνο...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν από Μαδρίτη νοικιάσεις αμάξι (για να καθορίζεις πιο άνετα το πρόγραμμά σου) μια ημερήσια Αβιλα - Σαλαμάνκα δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Και ο δρόμος είναι πάρα πολύ καλός.

Η Αβιλα είναι πολύ μικρή, κάνεις ευχάριστα μια βολτίτσα, περπατάς στα τείχη, βγάζεις τις φωτογραφιούλες σου και συνεχίζεις για Σαλαμάνκα.
Από φωτογραφίες που έχω δει, τα φωτισμένα το βράδυ τείχη είναι πανέμορφα (δεν μπορέσαμε να τα δούμε στο πρόσφατο ταξίδι μας), αλλά νομίζω ότι πιο πολύ θα ευχαριστηθείς να την περαπατήσεις πρωινή ώρα. Άσε που στο γυρισμό αν έχει νυχτώσει (έτσι κι αλλιώς από εκεί θα πρέπει να ξαναπεράσεις) κάνεις μια στάση μόνο για τα φωτισμένα τείχη.

Η παλιά πόλη της Σαλαμάνκα είναι σχετικά μικρή και περπατιέται πολύ εύκολα, έχει ωραία κτίρια, τον καθεδρικό, τη γέφυρα Romano και η Plaza Mayor της είναι καταπληκτική. Ειδικά φωτισμένη το βράδυ είναι υπέροχη.
Προσωπικά, μου άρεσε πιο πολύ από τη Σεγκόβια, η οποία έχει περισσότερο περπάτημα και περισσότερα αυτοκίνητα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
πέντε βράδια θα μείνουμε Σαλαμάνκα. οπότε αν πάμε και στις δυο Αβίλια-Σεγκόβια φαντάζομαι να μην χάσουμε το χρόνο μας. κάποια άλλη εκδρομή εκεί κοντά εκτός από πόλεις;
 

danichro

Member
Μηνύματα
44
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
American Dream...
καταπληκτικό ταξίδι!!Τι περιμενω κι εγω πως και πως
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
υπεροχες αναφορες,φανταστικη περιγραφη...απλα τελεια..
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Φοβερές εικόνες! Σε 25 μέρες (ακριβώς) πετάω για Μαδρίτη, όπου θα με φιλοξενήσουν φίλοι για μια εβδομάδα. Νομίζω όμως ότι έχω αναπαυθεί στο γεγονός ότι θα έχω άτομα που γνωρίζουν την πόλη να με ξεναγούν και έχω προετοιμαστεί ελάχιστα (μόλις χθες έπιασα στα χέρια μου ταξιδιωτικό οδηγό). Συνοψίζοντας λοιπόν, πείτε μου με δύο λόγια: τι σας ενθουσίασε από τη Μαδρίτη και τι δεν πρέπει να χάσω με τίποτα... και κανένα μυστικό της πόλης, αν έχετε ανακαλύψει ;)
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ΑΠΟ φαγητο τι παιζει στην ΜΑΔΡΙΤΗ;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σπύρο, και για το φαγητό και για το ξενοδοχείο που ρωτάς στο άλλο θέμα, δες τα θέματα στην παρακάτω ενότητα. Υπάρχουν αρκετές προτάσεις:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Επίσης, στις ταξιδιωτικές ιστορίες τους, τα μέλη έχουν αναφέρει αρκετές επιλογές και για διαμονή και για φαγητό. Τις ιστορίες θα τις βρεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/glossary/17790-%E9%F3%F0%E1%ED%DF%E1.html

Άρα, για άλλη μια φορά ξεκινάς εντατικό διάβασμα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom