Ισπανία Μαδριτη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τη Δευτέρα, λέω να πάμε Τολέδο, που βλέπω ότι θα έχει καλύτερο καιρό.
Μην παίρνεις στα σοβαρά προγνώσεις καιρού που γίνονται για μετά από 15 μέρες. Κοίταξε τον καιρό 1-2 μέρες πριν αναχωρήσετε.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ με την @paefstra Σε όλα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
@aathena1971 παρατηρώ ότι εισαι καπως αγχωμένη απο τη διάθεση σου να κλειςεις οργανωμένες δραστηριότητες για τα πάντα, ίσως επειδή ταξιδεύεις με παιδιά. Είναι μια παγίδα στην οποία πέφτουμε πολλοί, για να μην παει κάτι στραβά η να μην τσλαιπωρηθουν. Η γνώμη μου είναι ότι εκτος απο τις βαςικες μετακινήσεις, τη διαμονή και μέτρια έρευνα για το που θα φάνε, δεν χρειάζεται τόση οργάνωση, ακριβώς επειδή εχεις παιδιά και μπορεί να βαριούνται η να τους τραβήξει κάτι την προσοχή που δεν είχες προβλέψει η γιατι μπορεί να χαλάσει ο καιρός μια μέρα. Ρώτησες αν θα ταλαιπωρηθριτε επειδή είναι μεγάλη πόλη. Το μετρο είναι άψογο και οποιαδήποτε στιγμή νομίζεις ότι κουράστηκαν μπορείς να πάρεις ενα ταξί. Εξερευνήσετε την πόλη πιο χαλαρά.
Οςο κι αν το οργάνωςα δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ποςο χρόνο θα διαθέταμε στις μπουτίκ της Ρεάλ- σε κάθε μια που βλέπαμε μπροστά μας. Ετοιμάσου για εκπλήξεις :haha:. Α ρε Μαδριταρα, τι πόλη. Θα περάσετε υπέροχα.
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Αχ, σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, κυρίως όμως, επειδή με καταλαβαίνεις!!! Η αλήθεια είναι ότι και στη Ρώμη που πήγαμε στεναχωριόμουν και τα παιδιά αισθάνονταν ότι έπρεπε να μου κάνουν το χατήρι. Έχεις απόλυτο δίκιο για όλα.
Καλά, είμαι σίγουρη ότι αν τύχει και πάμε στο Μπερναμπέου θα μείνουμε χωρίς λεφτά γι αυτό αποφεύγω να το βάλω στη συζήτηση.....
Μία ακόμη ερώτηση. Στη Gran Via, που μένουμε κοντά, έχει εγκληματικότητα; Στο δρόμο που είναι το διαμέρισμα, είναι και το αστυνομικό τμήμα και το θεώρησα πολύ καλό, αλλά θα έχουμε πρόβλημα όταν νυχτώσει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.411
Likes
14.385
Αχ, σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, κυρίως όμως, επειδή με καταλαβαίνεις!!! Η αλήθεια είναι ότι και στη Ρώμη που πήγαμε στεναχωριόμουν και τα παιδιά αισθάνονταν ότι έπρεπε να μου κάνουν το χατήρι. Έχεις απόλυτο δίκιο για όλα.
Καλά, είμαι σίγουρη ότι αν τύχει και πάμε στο Μπερναμπέου θα μείνουμε χωρίς λεφτά γι αυτό αποφεύγω να το βάλω στη συζήτηση.....
Μία ακόμη ερώτηση. Στη Gran Via, που μένουμε κοντά, έχει εγκληματικότητα; Στο δρόμο που είναι το διαμέρισμα, είναι και το αστυνομικό τμήμα και το θεώρησα πολύ καλό, αλλά θα έχουμε πρόβλημα όταν νυχτώσει;
Ηρέμησε.Μην είσαι υπερβολική...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Τι εννοείς αν τύχει να πάτε στο Μπερναμπεου; Είχες σκοπό να πας τάπας τουρ και να μην πας Μπερναμπεου; Εγώ που σιχαίνομαι ότι έχει σχέση με ποδόσφαιρο, ένιωσα ότι μπήκα σε ναό...Όσο για τις μπουτίκ, αν νομίζεις ότι θα γλυτώσεις, εισαι γελασμένη. Έχει σε όλη την πόλη. :haha: . Άμα σου λεω μόνο τα βασικά να προγραμματίσετε, 2 μουσεία και το Τολεδο., κάτι ξέρω.
Και για το φαγητό χαλαρά, δοκιμάζετε ο,τι σας φανεί καλο, οπουδήποτε. Όταν έκλεισα τραπέζι με τον μικρό για παραδοσιακά τάπας και παράγγειλε μπιφτέκι απο κρέας καμήλας κατάλαβα ότι πρέπει να αναθεωρήσω όλη μου τη νοοτροπία ...
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Ηρέμησε.Μην είσαι υπερβολική...
Προσπαθώ, αλλά διάβασα ότι κάνουν πιάτσα στη γκραν βία...... Είναι αλήθεια;

Τι εννοείς αν τύχει να πάτε στο Μπερναμπεου; Είχες σκοπό να πας τάπας τουρ και να μην πας Μπερναμπεου; Εγώ που σιχαίνομαι ότι έχει σχέση με ποδόσφαιρο, ένιωσα ότι μπήκα σε ναό...Όσο για τις μπουτίκ, αν νομίζεις ότι θα γλυτώσεις, εισαι γελασμένη. Έχει σε όλη την πόλη. :haha: . Άμα σου λεω μόνο τα βασικά να προγραμματίσετε, 2 μουσεία και το Τολεδο., κάτι ξέρω.
Και για το φαγητό χαλαρά, δοκιμάζετε ο,τι σας φανεί καλο, οπουδήποτε. Όταν έκλεισα τραπέζι με τον μικρό για παραδοσιακά τάπας και παράγγειλε μπιφτέκι απο κρέας καμήλας κατάλαβα ότι πρέπει να αναθεωρήσω όλη μου τη νοοτροπία ...
Ωχ.... αυτόν που φοβάμαι περισσότερο είναι ο άντρας μου, είναι ικανός να αδειάσει τις μπουτίκ.......
Έφαγε κρέας καμήλας ο μκρός σου; Μπράβο!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου, έχεις δίκιο. Τα καλύτερα έρχονται όταν δεν το περιμένεις.
 
Last edited by a moderator:

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Για φλαμεγκο θα σου προτεινα το Cafetin La Quimera. Δεν ειναι τουριστικο , εχει πολυ ωραιο προγραμμα και πιο οικονομικο απο αλλα που ειχαμε δει. Μπορεις να κανεις κρατηση on line. Το site που σου στελνω εχει διαφορα shows να επιλεξεις και να κανεις κρατηση. http://www.flamencotickets.com/madrid-flamenco-shows?gclid=CPeXyuCkiNICFRcYGwody1YNtQ
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Για φλεμένκο προτείνω το coral de la moreira. Από τις εντυπωσιακότερες παραστάσεις που έχω δει.
Θέλει κράτηση σίγουρα 1-2 μέρες πριν. Η τιμή είναι τσιμπημένη (50ε μαζί με ένα ποτό) αλλά τα αξίζει.
Τάπας θα βρείς σε όλη την πόλη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Γιατι να κάνετε tapas tour? Μπαίνετε και μόνοι και δοκιμάζετε, δεν είναι και καμία επιστήμη. Μην ξεχάσετε να πάτε για σοκολάτα με churros στη Chocolateria San Gines.
Τολεδο πήγα με παιδί μόνοι με λεωφορείο, πανεύκολο και θα διαλέξετε εσείς τι θα δείτε και ποςο θα μείνετε- να μείνετε όσο μπορείτε

Μιας πρόταση ακόμη, επειδή είναι δωρεάν το απόγευμα και το Reina Sofia, καλύτερα κόψε κάτι απο τα οργανωμένα τουρ και δώσε στα παιδιά σου την ευκαιρία να θυμούνται ότι είδαν την Guernica. Θα σε ευγνωμονούν στο μέλλον.

Guernica ή Κηπος των επίγειων απολαύσεων;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μια ενσταση μονο σε οσα σωστα λεει το κοριτσι περι μαδριτης.τις ωρες της δωρεαν εισοδου στο πραδο,βλεπεις μονο συγκεκριμενες αιθουσες και οχι οτι θες να δεις.εγινε φοβερος καυγας γι αυτο περσυ.δεν θυμαμαι καθολου για το ρεινα σοφια,νομιζω πως πηγαμε κυριακη μεσημερι και ηταν ολο δωρεαν.θα το ξαναπω,εχω παει σε πολλα γηπεδα και θεωρω το μπερναμπεου το πρωτο.ειναι εμπειρια που δεν χανεται..στο τολεδο το τραινο κανει μιση ωριτσα και δεν χρειαζεται τουρ,τοσο ευκολο.για δειτε και το παρκο ρετιρο,ειναι ενδιαφερον για μια βολτα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Το Prado ειναι ανυπερβλητο ,οχι μονο για τον Ιερωνυμο Μπος. Αλλα αν ησουν διπλα στη Γκερνικα και ειχες δωρεαν εισοδο, δε θα πηγαινες;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
μα ο βασικος λογος που ξαναπηγα μαδριτη ηταν η γκερνικα,θα πηγαινα οτι και να κοστιζε..ενοιωσα ευλογημενη μπροστα της,που μπορουσα και την εβλεπα με τα ματια μου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom