Ισπανία Μαδριτη

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Μετά απο αρκετό διάβασμα στο forum θέλω να κάνω ακόμη μια ερώτηση.Θα μείνω 5 βραδια,μήπως το ένα να διανυκτερευσω στο τολεδο για να το δω και βράδυ που θα έχουν φύγει οι λοιποί τουριστες η δεν αξίζει να χάσω ούτε ένα βράδυ στην chueca,στη Latina και στις πλατειες;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μετά απο αρκετό διάβασμα στο forum θέλω να κάνω ακόμη μια ερώτηση.Θα μείνω 5 βραδια,μήπως το ένα να διανυκτερευσω στο τολεδο για να το δω και βράδυ που θα έχουν φύγει οι λοιποί τουριστες η δεν αξίζει να χάσω ούτε ένα βράδυ στην chueca,στη Latina και στις πλατειες;
Το Τολέδο το επισκέφτηκα καθημερινή στο χειμώνα και σκιάχτηκα από την ερημιά - 9 στα 10 μαγαζιά είτε ήταν κλειστό είτε άνοιγε μόνο λίγες ώρες το μεσημέρι... Λίγο ακόμα και δε θα έβρισκα ούτε να φάω (είχα φτάσει να έχω επιλογή μόνο ανάμεσα σε Μαροκινό Ντονέρ και McDonalds).
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Ωραία εκδρομη από Μαδρίτη είναι να επισκεφτείς και το Εσκοριάλ( μοναστηριακό συγκρότημα) και 10 χλμ περίπου απο κει τη Valle de los Caídos (Κοιλάδα των πεσόντων). Το μνημείο κατασκευάστηκε με πρωτοβουλία του Φράνκο και περιλαμβάνει μαυσωλείο, τη βασιλική του Αγίου Σταυρού όπου βρίσκεται και ο τάφος του Φράνκο και τον μεγαλύτερο σταυρό του κόσμου ύψους 152 μέτρων. χτίστηκε για να τιμήσουν τους πεσόντες του ισπανικού εμφυλίου..
 

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Μετά απο αρκετό διάβασμα στο forum θέλω να κάνω ακόμη μια ερώτηση.Θα μείνω 5 βραδια,μήπως το ένα να διανυκτερευσω στο τολεδο
Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις διανυκτέρευση στο Τολέδο, σε μερικές ώρες το έχεις δει όλο...

Το Τολέδο το επισκέφτηκα καθημερινή στο χειμώνα και σκιάχτηκα από την ερημιά - 9 στα 10 μαγαζιά είτε ήταν κλειστό είτε άνοιγε μόνο λίγες ώρες το μεσημέρι... Λίγο ακόμα και δε θα έβρισκα ούτε να φάω (είχα φτάσει να έχω επιλογή μόνο ανάμεσα σε Μαροκινό Ντονέρ και McDonalds).
Που να δεις το Ελ Εσκοριάλ...
 

Attachments

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Με το 10ήμερο metrobus εισητήριο κάθε φορά που αλλάζεις γραμμή στο μετρό πρέπει να το χτυπάς εκ νέου?
 

imerod12

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Με το 10ήμερο metrobus εισητήριο κάθε φορά που αλλάζεις γραμμή στο μετρό πρέπει να το χτυπάς εκ νέου?
ναι,για την ακριβεια το φυλας ως κορη οφθαλμου γιατι εχει ελεγκτικους μηχανισμους στις εισοδους των σταθμων κι απο εκει το περνας καθε μα καθε φορα.
Εμενα ετυχε να ''χαλασει'' το εισητηριο μου κι εκανα αμαν για να μου δωσουν καινουργιο,γιατι περισσευαν και 4 ημερες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.746
Εκτός από το Τολέδο που έκλεισα με διανυκτέρευση, σκεφτόμουν ένα απόγευμα από Μαδρίτη στην Alcala de Henares. Έχει πάει κανείς; Αξίζει, εκτός από το ιστορικό/ λογοτεχνικό ενδιαφέρον;
Αν είχα να διαθέσω ολόκληρη μέρα θα έκλεινα στη Σεγκόβια, αλλά δε θέλω να διαθέσω τόσο χρόνο. Αν είναι αδιάφορη, θα ξανασκεφτώ την περίπτωση της Σεγκόβια.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Προσωπικα η Σεγκοβια μου αρεσε τοσο οσο και το Τολεδο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.746
Το πιστεύω, αλλά έχει αρχίσει να φορτώνεται το πρόγραμμα και υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, οπότε έλεγα να διαθέσω ένα απόγευμα μόνο σε άλλη πόλη. Δεν ξέρω αν θα βγει άλλη μια ημερήσια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτός από το Τολέδο που έκλεισα με διανυκτέρευση, σκεφτόμουν ένα απόγευμα από Μαδρίτη στην Alcala de Henares. Έχει πάει κανείς; Αξίζει, εκτός από το ιστορικό/ λογοτεχνικό ενδιαφέρον;
Αν είχα να διαθέσω ολόκληρη μέρα θα έκλεινα στη Σεγκόβια, αλλά δε θέλω να διαθέσω τόσο χρόνο. Αν είναι αδιάφορη, θα ξανασκεφτώ την περίπτωση της Σεγκόβια.
Εμένα δε μου άρεσε το Αλκαλά. Η Σεγκόβια καλύτερη, αν πας και Άβιλα (ειδικά βράδυ) ακόμη καλύτερα. Μπράβο για το βράδυ στο Τολέδο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom