Μαζί για το γαμήλιο

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Καλησπέρα σας και απο μένα . Μην ανοίγω άλλο θέμα για τον ίδιο λόγο μιας και αυτο ειναι αρκετα πρόσφατο.
Θα ήθελα και εγω τη βοήθεια σας για γαμήλιο ταξίδι τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου και μπάτζετ γυρω στα 2-2.500€ συνολο 2 ατομα. Θα προτιμουσα κατι εκτος Ευρώπης ,οχι εξωτικό προορισμό καθως δεν μας πολυαπασχολούν οι παραλίες αλλα θα ήθελα κάτι ξεχωριστό που να μας μείνει.

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
Δεν νομίζω να φτάνουν τα λεφτά για κάτι εκτός Ευρώπης... Μάιος είναι ωραίος μήνας για Λισαβόνα και να πας και σιντρα .είναι πανέμορφα. Παραμυθένια θα έλεγα
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Πρόσφατα πέρασα τις ετοιμασίες του γάμου και ξέρω πως είναι η διαδικασία πολύ κουραστική, θέλεις να βρεις έναν ονειρεμένο προορισμό για να επισφραγιστει η αγάπη σας και για να ξεκουραστείς (μάλλον) . Έχεις αρκετό καιρό έως τότε, κάτσε σκέψου τι ακριβώς ψάχνεις και θέλεις να δεις, στο φόρουμ υπάρχει άπειρο υλικο για να τσεκάρεις. Για Ο, τι θέλεις εμείς εδώ είμαστε!
Ευχαριστώ τόσο πολύ για την κατανόηση και να ζήσετε :)
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν νομίζω να φτάνουν τα λεφτά για κάτι εκτός Ευρώπης... Μάιος είναι ωραίος μήνας για Λισαβόνα και να πας και σιντρα .είναι πανέμορφα. Παραμυθένια θα έλεγα

2000-2500 μια χαρά φτάνουν για εκτός Ευρώπης. Εξαρτάτε το που θέλουν να πάνε βέβαια,πόσες μέρες και σε τι ξενοδοχεία θέλουν να μείνουν. Εμείς Βιετναμ 12 μέρες δεν χαλάσαμε πάνω από 2200-2300. Από τα οποία 950 ήταν τα αεροπορικά γύρο στα 470 οι διανυκτερεύσεις.

Υπάρχουν αρκετοί προορισμοί που μπορούν να πάνε εκτός Ευρώπης με λιγότερα από 2500.

Καλησπερα , συγνώμη ξεχάστηκα. Γυρω στις 6-7 ημέρες. Εξωτικό εννοούσα τύπου Μαλδίβες κτλπ που είσαι σπίτι-παραλία με απειροελαχιστες επιλογες.
Ειναι λιγες οι μερες για κατι πολυ μακρινο. Εγω θα κοιτουσα για Ιορδανια, Ισλανδια ή Αιγυπτο. Ολα μοναδικα ταξιδια που θα σου μεινουν αξεχαστα.
Να προσθέσω και Ντουμπάι,μια χαρά πιστεύω 6-7 μερούλες.
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
2000-2500 μια χαρά φτάνουν για εκτός Ευρώπης. Εξαρτάτε το που θέλουν να πάνε βέβαια,πόσες μέρες και σε τι ξενοδοχεία θέλουν να μείνουν. Εμείς Βιετναμ 12 μέρες δεν χαλάσαμε πάνω από 2200-2300. Από τα οποία 950 ήταν τα αεροπορικά γύρο στα 470 οι διανυκτερεύσεις.

Υπάρχουν αρκετοί προορισμοί που μπορούν να πάνε εκτός Ευρώπης με λιγότερα από 2500.
6 7 μερες λεει νομίζω θέλει παραπάνω μέρες το Βιετνάμ!! Αλλά ο καθένας όρεξη να έχει:)
 

GioD21

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ευχαριστω αρχικά για τις απαντήσεις σας. Το Ντουμπάϊ που το σκέφτηκα έφαγε άκυρο οταν διαβασα κατι για 170€ για το μουσειο της Ferrari. Ισλανδία λίγο που έψαξα δεν βλέπω να φτάνει το μπατζετ.
Όσο αφορά ξενοδοχεία που ανέφερε ένας φίλος πιό πάνω , ψάχνω κατι ενδιάμεσο σε τιμή τύπου 3-4 αστέρια (φαντάζομαι το μπάτζετ μου δεν ειναι για παραπάνω).
Γενικά στο μυαλό μου το έχω να πάω κάπου, που δε θα μπορώ να παω στα 50 μου, οχι ομως κάτι ακραίο πχ να σκαρφαλώνω βουνά
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ευχαριστω αρχικά για τις απαντήσεις σας. Το Ντουμπάϊ που το σκέφτηκα έφαγε άκυρο οταν διαβασα κατι για 170€ για το μουσειο της Ferrari. Ισλανδία λίγο που έψαξα δεν βλέπω να φτάνει το μπατζετ.
Όσο αφορά ξενοδοχεία που ανέφερε ένας φίλος πιό πάνω , ψάχνω κατι ενδιάμεσο σε τιμή τύπου 3-4 αστέρια (φαντάζομαι το μπάτζετ μου δεν ειναι για παραπάνω).
Γενικά στο μυαλό μου το έχω να πάω κάπου, που δε θα μπορώ να παω στα 50 μου, οχι ομως κάτι ακραίο πχ να σκαρφαλώνω βουνά
Γιατι καλε τι εχουν τα 50; Παντου θα μπορεις να πας κ στα 50 σου! Τεσπα, θα σου λεγα να σκεφτεις σοβαρα την Ιορδανια καθως συνδυαζει πολλα πραγματα (Πετρα, Νεκρα Θαλασσα, φοβερο βυθο στην ερυθρα, φαραγγια κλτ.) Επισης φετος πηγα και στο Σαο Μιγκελ στις Αζορες κ στο προτεινω με χιλια αν σας αρεσει η φυση (ηφαιστεια, κρατηρες, λιμνες, καταρρακτες, θερμα λουτρα, φαλαινες κτλ).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Συμφωνω με @panlek30 αλλα οι Αζορες πεφτουν λιγο μακρυα για ταξιδι 6-7 ημερων . Επισης Ισραηλ, Μαροκο. Μην υποτιμας τις Βαλεαριδες και Πορτογαλια που ειπωθηκαν. Δεν μπορω να σκεφτω προορισμο κοντινο, εντος ή εκτος Ευρωπης που δυσκολα πηγαινει ενας 50αρης. Τα περισσοτερα τουριστικα μερη ειναι κομμενα και ραμμενα για 50ρηδες
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ πάντως που πήγα Κούβα Σεπτέμβριο μήνα, βρήκα εξαιρετικό καιρό. Έκανε ένα δυο καταιγίδες, αλλά μέσα στο πρόγραμμα και αυτές. Έτσι και αλλιώς δεν διαρκούν.
Δεν ξέρω όντως τι εμπόδια έχει ο Σεπτέμβριος από άποψη καιρού, επειδή αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά για μένα δεν ήταν καθόλου απαγορευτικό.
Επίσης με αυτό το μπάτζετ νομίζω ότι βγαίνει.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Συμφωνω με @panlek30 αλλα οι Αζορες πεφτουν λιγο μακρυα για ταξιδι 6-7 ημερων . Επισης Ισραηλ, Μαροκο. Μην υποτιμας τις Βαλεαριδες και Πορτογαλια που ειπωθηκαν. Δεν μπορω να σκεφτω προορισμο κοντινο, εντος ή εκτος Ευρωπης που δυσκολα πηγαινει ενας 50αρης. Οι περισσοτερα τουριστικα μερη ειναι κομμενα και ραμμενα για 50ρηδες
Ναι ισχυει οτι οι Αζορες (Σαο Μιγκελ) θελουν ενα 10ημερο. 2-3 μερες θα φυγουν ειτε σε Πορτο ειτε σε Λισσαβωνα. Βαλε κ αλλες 5-6 μερες τουλαχιστον στο νησι...
 

GioD21

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Συμφωνω με @panlek30 αλλα οι Αζορες πεφτουν λιγο μακρυα για ταξιδι 6-7 ημερων . Επισης Ισραηλ, Μαροκο. Μην υποτιμας τις Βαλεαριδες και Πορτογαλια που ειπωθηκαν. Δεν μπορω να σκεφτω προορισμο κοντινο, εντος ή εκτος Ευρωπης που δυσκολα πηγαινει ενας 50αρης. Οι περισσοτερα τουριστικα μερη ειναι κομμενα και ραμμενα για 50ρηδες
Μην παρεξηγηθώ απλά μιλάω για τα δικά μου 50 που δεν ξέρω αν θα εχω ιδιαίτερη όρεξη για εκτος Ευρώπης μεγάλα ταξίδια.
Μου άρεσε πολύ η ιδέα για Αζόρες και θα το κοιτάξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom