Μακελειό στην Τυνησία: 19 νεκροί από τρομοκρατική επίθεση στο μουσείο Μπαρντό

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
μα έτσι δεν υπάρχει και λόγος για να πας ταξίδι... Κάθεσαι και σπίτι σου..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.036
πάντως βρε παιδιά ο κλοιός στενεύει όλο και περισσότερο στις αραβικές χώρες... Δυστυχώς να μιλήσω για μένα προσωπικά αν και θα ήθελα πολύ να επισκεφθώ κάποιες απ'αυτές δε μπορώ να πω ότι δεν περνάει από το μυαλό μου ο φόβος με συνέπεια να αποκλείω όλο και περισσότερες...
Όχι ότι δεν μπορει να σου σκασει κατι αναλογο σε ευρωπαικη πολη...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Δυστυχώς έτσι είναι. Μία-μία οι αραβικές χώρες βγαίνουν από τα άμεσα σχέδια μας. Δεν θα ξεχάσω φίλο που πήγε Αίγυπτο λίγο μετά την περίοδο της μεγάλης αναταραχής στη χώρα και δεν βγήκε καθόλου σχεδόν από το πολυτελέστατο ξενοδοχείο του στο Σαρμ Ελ Σειχ. Και μου έλεγε αν δεν βγεις καθόλου όλα καλά. Μα τότε δεν αισθάνομαι ταξίδι. Αν δεν γυρίσω λίγο τη χώρα εγώ προσωπικά είναι σαν να μην πήγα.:cry:
Alma, με πτήση μόλις 2 βδομάδες μετά την πτώση του Μουμπάρακ το 2011, πραγματοποίησα κανονικότατα το "ολίγον περιπετειώδες" ταξίδι μου διασχίζοντας τη χώρα με λεωφορεία και κάνοντας couchsurfing. Και για του λόγου το αληθές διάβασε την ιστορία: Ο Vito πάει Μέση Ανατολή-1ο Μέρος: Αίγυπτος
Και μόνο το ότι βρίσκεσαι σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο είναι ένας σημαντικός λόγος για να σε αποτρέψουν να κάνεις πράγματα έξω από τις νόρμες του, πόσο μάλλον όταν υπάρχει αναβρασμός στη χώρα που υπάρχει μια άλφα επικινδυνότητα.
Πάντως θα συμφωνήσω ότι όλο και σκουραίνουν τα πράγματα στις Αραβικές χώρες, τόσο για τους τουρίστες αλλά προπαντός για τους ντόπιους που κατοικούν στις περιοχές.
...Και με το άχτι μου την Υεμένη; πότε θα πάω;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Alma, με πτήση μόλις 2 βδομάδες μετά την πτώση του Μουμπάρακ το 2011, πραγματοποίησα κανονικότατα το "ολίγον περιπετειώδες" ταξίδι μου διασχίζοντας τη χώρα με λεωφορεία και κάνοντας couchsurfing. Και για του λόγου το αληθές διάβασε την ιστορία: Ο Vito πάει Μέση Ανατολή-1ο Μέρος: Αίγυπτος
Και μόνο το ότι βρίσκεσαι σε ένα πολυτελές ξενοδοχείο είναι ένας σημαντικός λόγος για να σε αποτρέψουν να κάνεις πράγματα έξω από τις νόρμες του, πόσο μάλλον όταν υπάρχει αναβρασμός στη χώρα που υπάρχει μια άλφα επικινδυνότητα.
Πάντως θα συμφωνήσω ότι όλο και σκουραίνουν τα πράγματα στις Αραβικές χώρες, τόσο για τους τουρίστες αλλά προπαντός για τους ντόπιους που κατοικούν στις περιοχές.
...Και με το άχτι μου την Υεμένη; πότε θα πάω;

Μπράβο σου που το τόλμησες, εκείνη την περίοδο δεν θα το τολμούσαν πολλοί. Νομίζω είναι και λογικό όταν ο κόσμος μας έχει τόσες χώρες κάποιοι να φοβόνται με τέτοια περιστατικά και να επιλέγουν άλλους προορισμούς, αναμένοντας να ηρεμήσουν κάποτε τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Όσο για το πολυτελές ξενοδοχείο όπως τα λες είναι, ειδικά αν σε ενδιαφέρει το κολύμπι και οι καταδύσεις όπως το συγκεκριμένο φίλο μας, άνετα να μένεις όλη μέρα εκεί. Απλώς εγώ δεν θα επέλεγα τέτοιο ταξίδι.

Και πάντα υπάρχει ελπίδα. Μπορεί και η Υεμένη να γίνει κάποτε ξανά προσβάσιμη.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εχασα την μπάλα....
Το ζητουμενο ειναι "δυστυχια και οδυρμος, που μας "χτυπησε" εμας τους δυτικούς που δεν θα μπορεσουμε να κάνουμε ασφαλή βίζιτα σαν τουριστες και ευρωπαιοι αποικιοκρατες αφ υψηλού, σε εναν -απο τους πολλους- ταξιδιωτικους προορισμους? ή
"δυστυχοι τυνησιοι, Αιγυπτιοι , Λύβιοι, Συριοι, ή κάτοικοι της Υεμενης , που ζειτε σε ενα ανασφαλες και εμπολεμο παρων, αβεβαιο μελλον, και καταδικασμενο "κάρμα"?
Ωωωω... τι κόσμος μαμά!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Έχεις απόλυτο δίκιο. Όσο κι αν σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ είναι κάπως αναμενόμενο να συζητηθεί αν ένας προορισμός δεν είναι ασφαλής πλέον, το καίριο ζήτημα είναι αυτό που ζουν οι ντόπιοι. Και που εμείς οι δυτικοί μάλλον δύσκολα θα μπορέσουμε ποτέ να το φανταστούμε, όσο κι αν μας βομβαρδίσουν με εικόνες φρίκης τα διεθνή ΜΜΕ.

Και αυτό που για εμάς είναι ένας "μη ασφαλής προορισμός", για αυτούς είναι μια καθημερινότητα κόλαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom