Μαλαισία Μαλαισία - Ζούγκλα Βόρνεο - Λανγκάουι (15μέρες)

Pep

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ελληνικά νησιά
Ταξίδι-Όνειρο
τον γύρο του κόσμου
Ό,τι καλύτερο να διαβάζω στιγμιότυπα από μία απο τις ωραιότερες εκδρομές που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, ενώ ξεκινάω σιγά-σιγά την επανένταξη στη δουλειά!

Μπράβο Fourka για την περιγραφή και το γεγονός ότι κατάφερες να "χωρέσεις" 15 μέρες σε 3.000 λέξεις!

Μια σημείωση για όσους θέλουν να επισκεφθούν τη χώρα, από άποψη καιρού: η καλύτερη περίοδος από άποψη καιρού, είναι το δικό μας καλοκαίρι. Αυτό αφορά την ηπειρωτική Μαλαισία καθώς και την πλευρά του Βόρνεο που ανήκει στη χώρα. Οι βροχές ελάχιστες έως μηδαμινές ενώ η υγρασία είναι μια χαρά.
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Ό,τι καλύτερο να διαβάζω στιγμιότυπα από μία απο τις ωραιότερες εκδρομές που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια, ενώ ξεκινάω σιγά-σιγά την επανένταξη στη δουλειά!

Μπράβο Fourka για την περιγραφή και το γεγονός ότι κατάφερες να "χωρέσεις" 15 μέρες σε 3.000 λέξεις!

Μια σημείωση για όσους θέλουν να επισκεφθούν τη χώρα, από άποψη καιρού: η καλύτερη περίοδος από άποψη καιρού, είναι το δικό μας καλοκαίρι. Αυτό αφορά την ηπειρωτική Μαλαισία καθώς και την πλευρά του Βόρνεο που ανήκει στη χώρα. Οι βροχές ελάχιστες έως μηδαμινές ενώ η υγρασία είναι μια χαρά.

... pep ξεσούρωσες ή ακόμα ...
:(
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γεια σου fourkas,1-2 ερωτησουλες μονο.
Με ποια αλλη Ασιατικη χωρα εχετε ξετρελαθει?
Ειναι ωραιοι οι Πετρονας,γιατι δεν ανεβηκατε και πανω απο τον τεταρτο οροφο?
Εχει κυκλοφοριακο χαος η Κουαλα Λουμπουρ η ειναι νορμαλ?
Ειναι ευκολο να κανεις αυτο το ταξιδι χωρις πρακτορειο,οπως το ειδες τωρα που πηγες?
Τα μερη που πηγατε ζουγκλες κλπ ηταν μεσα στο τουρ η οργανωθηκαν απο σας?
Ειδες πουθενα δρομο στη ζουγκλα,που μπορει να παει αυτοκινητο?
Ωραιο το Λανγκαουι? το προτεινεις? απο τιμες τι λεει,φαγητο κλπ?
Υπαρχουν και μικροτερα καταλυμματα η μονο μεγαλα resorts?
Πεξατε μπιριμπα,και αν ναι,ποσο ηρθε το σκορ?
Αυτα, αν θυμηθω και κατι αλλο θα σου ξαναστειλω.:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ελα και εγώ περιμένω λεπτομέρειες fourkas ...
και πραγματικά γράφεις υπέροχα..δεν σε βαριέμαι ,και έχεις και ωραίο και σεμνό ύφος!!!!
πέστα όλα λοιπόν !!!
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
... παιδιά δεν είπα για χώρα αλλά για πόλη. Γενικά η Κουάλα μου άρεσε περισσότερο από Μπανγκόκ, Ντεπανσάρ, Πεκίνο, Σανγκχάι(!), Σουτσόου, Κολόμπο(το θεωρώ ασία) οι μόνες που έχω πάει εξάλου. Είναι μία πόλη στην οποία θα μπορούσα να ζήσω άνετα. Και λέω ξετρελαμένοι με Ασία διότι όλο προς ανατολάς βλέπω τραβιέμαι χρόνια.

Οι Πετρόνας είναι εντυπωσιακοί, όντως σε ποιάνει ένα δέος απο κάτω οταν είσαι. Μέχρι τον 4 είναι ανοιχτά και έχει διάφορα μαγαζιά. Για να πας στη γέφυρα πάνω όμως πρέπει να κόψεις εισητήριο. Μετα απο απόφαση της κυβέρνησης τα τευλευταία χρόνια για να μην υπάρχει συνωστισμός κόβουν καθημερινά μόνο 1700 tickets. Για να πάρεις ticket πρέπει να στηθείς απο το πρωί (6-7 ωρα) στην ουρά, πράγμα που δεν το κάναμε. Εδω κανονικά θα έπρεπε να είχε κανονίσει το εκεί πρακτορείο κάτι και να μας βοηθήσει να πάρουμε , αλλά δεν πρόλαβε μας είπε.

Στη Κουάλα είδαμε και κυκλοφοριακό, ναι. Παρασκευή είχε γίνει το έλα να δείς. Είμασταν με ταχι ( και λεοφωρείο) και τα είδαμε λίγο. Υπάρχει και η λύση του μετρο και monorail όμως που δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου... θεωρώ ότι μπορείς με καλό προγραμματισμό. Εγώ έτσι όπως το είδα υπάρχει μία δυσκολία στις πτήσεις, γενικά πολλές ανταποκρίσεις, οι πτήσεις που είχα ήταν Αθηνα-Ντοχα-Κουαλα, Κουαλα-Κουτσιγκ, Κουτσιγκ-Κουαλα-Λανγκαουι, Λανγκαουι-Κουαλα, Κουαλα-Ντοχα-Αθηνα. Προσωπικα εγώ δεν ξέρω πως θα έβρισκα τόσο καλές ανταποκρίσεις αν σκεφτείς ότι τα transit μας ήταν 1 με 1.30 ώρα μόνο( Qatar kai Malaysian). Εντάχει στο Λανγκάουι πας και με Singapore Airlines νομίζω .
Τωρα θα μου πεις βέβαια, αν θα πας μόνος σου δεν χρειάζεται να κλείσεις όλες αυτές τις πτήσεις εξαρχής. Πας και αναλόγως με τις μέρες βλέπεις.
Στο Βόρνεο/ Κουτσίγκ-Ζούγκλα τώρα, (ανατολική μαλαισία) θεωρώ ότι αν θέλει να πάει κάποιος μπορεί να μείνει στο Κουτσίγκ ή σε κάποια άλλη πολη στην επαρχία Σαραβάκ και να παει στη ζουγκλα ως εκδρομή. Γίνονται 2ημερα/ 3ημερα και μονοήμερα μέσα στη ζούγκλα. Συνήθως σε πάνε σε κάποιο hotel longhouse και απο κει σε πανε και φυλές ιθαγενών, που να επισυμάνω είναι μέσα στο κόλπο κι αυτοί έτσι, έχουν εκπολιτιστοί λίγο, από ότι ρωτήσαμε μπορείς να βρεις και βαρκάρηδες να σε πάνε πιο βαθιά στη ζούγκλα σε πιο άγριες φυλές αλλά δεν εγγυάτε κανένας αν θα δείς , αν θα σε δεχτούν εκεί κλπ. Γενικά έχουν στανταροποηείσει (σωστά το γραψα) λίγο τις βόλτες στους ιθαγενείς με φυλές/ οικογένειες πιο χαμηλά στη ζούγκλα.
θα ψάξω να βρω το link του εκεί πρακτορείου και θα το στείλω.

Τα μέρη που πήγαμε εκτός το 2ημερο μέσα στη ζούγκλα το οποίο ήταν μέσα στο πακέτο, τα υπολοιπα τα κάναμε μόνοι μας. Απο το Κούτσιγκ μπορείς να κάνεις βόλτες σε διάφορα πάρκα-ζουγκλες. Κυκλοφορείς έυκολα με ταξι και είναι φθηνότερα. Τα τοπικά λεοφωρεία δεν θα τα πρότεινα για κάποιους που δεν μπορούν την πολύ "μπίχλα". Το ταξι πχ για το Bako Park ( 45' διαδρομή) κόστισε 100rm ( 20euro ) για 4 ατομα , βάλε και 10rm/person η βάρκα να σε πάει μέσα, εκεί ήρθε το κόστος περίπου. Το ίδιο ποσό πληρώσαμε και για το πάρκο Ουρακοτάγκων, το οποίο είχε είσοδο αν θυμαμαι 5 ή 10 rm κι αυτό.

Ο δρόμος στη ζούγκλα πάει μέχρι ένα σημείο. Μετά πρέπει να πάρεις βαρκα για να πας πιο μέσα. Το ίδιο έγινε και στο ξενοδοχείο longhouse που μείναμε αλλά και στο Bako park. Οι δρόμοι γενικά δεν είναι καθόλου καλοί ούτε από σύμανση ούτε και απο στρώσιμο.

Οσο για το Λανγκάουι... να πω την αλήθεια το περίμενα με πιο καλές παραλίες όσον αφορά τον βυθό. Οχι ότι δεν μου άρεσε γενικά. Σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις και να δείς και άλλα πράγματα πέρα από μπάνιο και θάλασσα. Με το αυτοκίνητο το γυρίσαμε πολύ άνετα, εκτός απο την πόλη, δεν υπήρχε κίνηση σχεδόν καθόλου. Να φανταστείς ότι πήγαμε ένα βράδυ κατα τις 12 στο αεροδρόμιο μία μέρα πριν για να αφήσουμε το αυτοκίνητο, και το αεροδρόμιο ήταν κλειστό. ... ναι κλειστό... κατεβασμένα ρολά... πάθαμε πλάκα....:)
Εμείς μείναμε 4 βράδια/ 5 μέρες και μπορώ να πω ότι κανα 2-3 να είχα ακόμα δεν θα με χαλούσε.

Και για την οργάνωση του πρακτορείου, γενικά ήταν ένα ταξίδι που δεν είχε πολλές περιηγήσεις εκδρομές κλπ. Τα περισσότερα τα κάναμε μόνοι μας και κάποιοι απο το group που δεν τα κανανε βαρεθήκανε, απο ότι μας είπαν. Είχαμε πολύ ελευθερο χρόνο κι αν δεν είχαμε... το πέρναμε εμείς και δεν ακολουθούσαμε και καμια φορά αν νομίζαμε ότι έπρεπε να κάνουμε κάτι άλλο και να δούμε κάτι άλλο απο τα τετριμένα.

Προσωπικά ήταν ιδανική λύση, διότι μετα απο ένα δύσκολο και πιεστικό χειμώνα, δεν ήθελα ψάξιμο και πίεση για διαμονή και πτήσεις και τρέξιμο αν το έκανα μόνος μου αλλά και απο την άλλη όχι και κονσερβες περιηγήσεις και μπούγιο εδω κι εκεί όπως συνήθως γίνεται με τα πρακτορεία.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Κατατοπιστικοτατος.
Ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες.
Στον χαρτη σου εχεις ξεχασει να "κοκκινησης" την Ταιλανδη.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραιο ταξιδι ακουγεται και ευκολο για να το κανει κανεις μονος του. Στα υποψιν κι αυτο για επομενο :D.
Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες Fourkas!
 

zenia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια
μαλαισια-λανγκαουι

Φουρκα θα μπορουσες να μου πεις γιατι εχει φαει κιτρινη καρτα το πρακτορειο??
ειναι κατι που σου εκανε στην εκδρομη της μαλαισιας η κατι ασχετο???
απλα το λεω για να προσεχουμε και εμεις που ενδιαφερομαστε να παμε φετος
σε παρομοιο ταξιδι.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γειά σας παιδιά,

Είμαι νέος στο φόρουμ, μέχρι τώρα έψαχνα για πληροφορίες στα αγγλικά, βασικά στο Reviews of vacations, hotels, resorts, vacation and travel packages - TripAdvisor και σποραδικά σε κάποια άλλα, αυτό τυχαία το βρήκα και λυπάμαι που άργησα...

Εν πάσει περιπτώσει, σήμερα είπα να ψάξω στα ελληνικά με αφορμή το ταξείδι μου στη Μαλαισία - 4 βδομάδες απο 18 Ιουλίου μέχρι 15 Αυγούστου.

Δεν μπήκα στον κόπο κάν να ψάξω πρακτορεία: η εμπειρία μου λέει ότι το κόστος είναι απο 40% και πάνω - τουλάχιστον!

Όλα μόνος, μέσω internet, θέλει λίγο χρόνο, αλλά αξίζει. Άσε που, με το πρακτορείο, δεν βλέπεις ούτε το 1/3 αυτών που θα δείς μόνος σου - στο ίδιο διάστημα...

Λοιπόν, σε γενικές γραμμές, το πλάνο μου περιλαμβάνει 2 βδομάδες ανατολική Μαλαισία (Σάραβακ και Σαμπάχ) και τις άλλες 2, χερσόνησο.

Έχω φτιάξει ένα αρχείο .xls με το αρχικό πρόγραμμα, διαδρομές, διαμονή και κόστη - για όποιον ενδιαφέρεται... είναι στα αγγλικά, όμως. Ξενοδοχεία 5* ή 4* στις πόλεις και ότι καλύτερο (απ'ότι φαίνεται τουλάχιστον - μετά θα ξέρουμε! :)) στην ζούγκλα και στα νησιά (Perhentian και Redang) - το Langkawi απορρίφθηκε (σ'αυτήν την φάση τουλάχιστον) γιατί μοιάζει να φέρνει πολυ προς Phuket και Samui.

Πολύ ευχαρίστως να δώσω πληροφορίες σε όποιον ενδιαφέρεται - αν και μπορεί να αργήσω γιατί λίγες μέρες μείνανε για την αναχώρηση και... καταλαβαίνετε!

Δυστυχώς θα ταξειδεψω μόνος... αν σας είχα βρεί πιο μπροστά, ίσως να είχα βρεί και παρέα... Την άλλη φορά, ίσως. Και για άλλους προορισμούς (Για Γαλλική Πολυνησία του χρόνου το καλοκαίρι, κανείς?). Το πιό σημαντικό είναι να κάνεις σωστό προγραμματισμό και κυρίως... ΝΩΡΙΣ!

Αυτά προς το παρόν... έχω να διαβάσω και τα posts σας!...
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
καλώς μας βρήκες κ καλά να περάσεις - περιμένουμε εντυπώσεις ! ( εγώ πρέπει να περιμένω για Μαλαισία μέχρι τον Νοέμβριο..;))
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
βερολινο σε 10 μερουλες
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
θελω πληροφοριες!!!!!!!!!!!1

καλησπερα!!θελω και εγω να παω με τον φιλο μου ακριβως την ιδια εκρομη να κανω.εμεινες ευχαριστημενος με την versus?ποια ειναι η καλυτερη περιοδος να παω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom