Μαλαισία Μαλαισία - Ταξίδι στον παράδεισο

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και μετά και μετά ?????????????????
φοράμε πάντα μακρυές μπότες με κάλτσες στην ζούγκλα .....οχι μιούλς....χι χι χι !!!!!
πλάκα κάνω .αλλα για τις μπότες λέω αλήθεια !!!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Εγώ πάντως πήγα προετοιμασμένος αλλά δεν έριξε σταγόνα, οπότε ούτε μία βδέλλα δεν είδαμε.....εκεί στο ποταμάκι που πήγατε, εγώ βούτηξα πάντως! Ήταν απλά φανταστικά!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Η εκδρομη αυτη ειναι τυποποιημενη,και διαλεγεις που θα πας??
Γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα :rolleyes:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πρεπει να ηταν απο το ξενοδοχειο traveler's home , του εριξα μια ματια οταν το ανεφερε η Dora. Καλα θα μας τα πει και η ιδια βεβαια.
Dora δωσε πραμα στο λαο :clap:
Gts θελω πληρεις λεπτομερειες! Βουτιες , ποταμακια , τα παντα!
Δωστε σημαδια:clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Η εκδρομη αυτη ειναι τυποποιημενη,και διαλεγεις που θα πας??
Γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα :rolleyes:
Οι εκδρομές ναι, είναι τυποποιημένες στο Taman Negara...γι'αυτό και δεν με ενθουσίασε συνολικά...αλλά περισσότερα στο στόρι μου (όταν έρθει η ώρα) :lol:
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Α. Οι διαδρομές που μπορεί να ακολουθήσεις στο Τama Negara είναι συγκεκριμένες. Μπορείς να ενημερωθείς είτε απο το κατάλλυμα που θα μείνεις είτε από το tourist information office. Bέβαια εάν υπάρχει χρόνος και διάθεση(που σίγουρα υπάρχει αν φθάσεις μέχρι εκεί) μπορείς με οδηγό να κάνεις πιο μακρινές διαδρομές και να κατασκηνώσεις και μέσα στην ζούγκλα. Πάντως είναι όλα όμορφα οργανωμένα.
Β. Φυσικά φορούσα μπότες trecking, μακρυμανικη φόρμα και είχαμε ψεκαστεί με ένα απωθητικό βδελών.Moνο Ο Ράμπο θα μπόρουσε να είναι καλύτερα προετοιμασμένος. Μας είχαν ενημερώσει ότι οι βδέλες είναι πολύ πιθανό να εμφανιστουν μετά από την βροχή. Πάνω μου δεν πρόλαβα να τις δω. Το πήρα χαμπάρι όταν ήδη είχαν ρουφήξει το κακό αίμα. Οπτική επάφη είχα όταν κόλλησαν πάνω στο χέρι της φίλης μου. Πάντως πιο ενοχλητικά ήταν τα κουνουπια πάρα οι βδέλες.
Το μπάνιο στο ποτάμι ήταν πράγματι κάτι ξεχωριστό.
Η διαρομή που ακολουθήσαμε ήταν η εξής:
KL 2 βράδυα και από εκεί με ενοικιαζόμενο αμάξι
Τaman negara 2 βράδυα
Perhentian Besar 3 βράδυα:cool:
Cheranting 1 Βράδυ
Pulau Besar 2 βράδυα:cool:
Στα σύναρα με Σιγκαπούρη αφήσαμε το αμάξι και περάσαμε με λεωφορείο στην Σιγκαπούρη (3 Βράδυα)
Melaca 1 Βράδυ και τέλος επιστροφη στο αεροδρόμιο της KL
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Perhentian Islands
Tα Perhentian Islands αποτελούνται από 2 πανέμορφα νησάκια (Besar, το μεγάλο νησί και Κecil, το μικρό νησί). To πρωτογνωρο για μένα ήταν ότι σε αυτά τα νησάκια (οπως και στα άλλα στην συνέχεια) δεν υπήρχε ίχνος δρόμου και τροχοφόρων. Μικρά νησιά όπου στην μέση επικρατουσε η ζούγκλα και γυρω-γυρω πανέμορφες παραλίες.Εμείς αποφασίσαμε να μείνουμε στο P.Besar και συγκεκριμένα στο coral bay resort. Η παραλία (δίπλα ακριβως στο coral bay) στο Perhentian Island Resort (στο οποίο έχει αναφερθει και ο φίλος GTS) ήταν παραλία καρτ-ποσταλ. Άσπρη ψιλή άμμος, πεντακάθαρα γαλαζοπράσινα νερά και στο background τροπική πυκνή βλάστηση.
Με taxi boat μπορούσες να πας σε όποια παραλία ήθελες άλλα για μένα η ανωτέρω παραλία ήταν η καλύτερη από όλες για κολύμπι.
Η ζωή κάτω από το νερό πολύχρωμη. Θαλλάσιες χελώνες, ψάρια σε απίστευτα χρώματα, τεράστια σαλάχια και εμείς με τις μάσκες και τους αναπνευστήρες να κοντευουμε να βγάλουμε λέπια. Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω την επίσκεψη στο shark point, όπου για μία ακόμη φορά ο βυθός ήταν μαγικός άλλα baby shark δεν είδα άλλα ευτυχώς ούτε την υπόλοιπη οικογένεια. :bleh:
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.804
Likes
18.747
Θα σου πω φίλη Δώρα πού είδα καρχαρία και δε θα το πιστεύεις...χεχε, εκεί που δεν είχες φανταστεί!
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Eκεί λοιπόν ήταν το καϋμένο το καρχαριάκι.....
Υπάρχουν 2-3 πράγματα που μου εκάναν αρκετή εντύπωση σε αυτό ταξίδι. Ένα από αυτά ήταν η αμφιεση των γυναικων μουσουλμάνων στην παραλία. Φορούσαν μαντηλα και όλα αυτά τα μακρυά ρούχα ακόμα και μέσα στη θάλλασα. Στην καλύτερη περίπτωση φορούσαν κάτι σα στολή δύτη που φαίνοταν μόνο το πρόσωπο τους. Απίστευτη εικόνα μαντήλα μακρύα ρούχα, πορτοκαλί σωσίβιο, μάσκα και αναπνευστηρας:shock: Το μπάνιο τους πάντως δεν το έχαναν.
Ένα άλλο απίστευτο ήταν ότι αλκοόλ(και στα τουριστικά μέρη) δεν σερβιριζόταν. Στο Perhentian Besar μόνο σε ένα μαγαζι υπήρχε αλκοόλ.
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Μετά λοιπόν από τα Perhentian σειρά είχε το Cherating, που ήταν σχεδόν αναγκαστική διανυκτέρευση διότι η απόσταση ήταν μεγάλη για να συνεχίσουμε. Στο cheranting φθάσαμε ύστερα από δρόμο 6 ωρών με ασταμάτητη βροχή. Πρόκειται για ένα παραθάλάσιο χωριο, αρκετά τουριστικό και τόπος διακοπών κυρίως για Σιγκαπουριανούς. Πέρα από μια απέραντη αμμουδερη παραλία, το συγκεκριμένο μέρος δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο να δείξει:(
Η επομενη μέρα μα βρήκε νωρίς το μεσημέρι στο λιμανακι του Mersing και σε ένα τουριστικό γραφείο να αναζητουμε το νησακι που θα περάσουμε τις επόμενες 3 μέρες μας. Μια σειρά από εξωτικά νησακιά γύρω από το Tioman island, τα οποία είχαν ένα το πολύ δύο resort.
Σύντομα βρεθήκαμε στο βαρκάκι του Mirage resort που βρίσκοταν στο Pulau Besar και μετά από μιαμίση ώρα στα γαλαζοπράσινα νερά. ένας παράδεισος φαινόταν μπροστά μας...
Απέραντη άσπρη αμμουδιά και στο βάθος μέσα στην ομίχλη η ζούγκλα. Ο κινγκ κονγκ που είναι:roll:
μόλις πατήσαμε το πόδι μας καταλάβαμε ότι έκτος από εμας υπηρχε ακόμα μία παρέα στο νησί που θα έφευγε την επομένη. Ναι ένα ολόκληρο νησί μόνο για εμάς!!!!!!
Τι να πω το τοπίο θεικό, ο βυθός μια αποκάλυψη, τα σπιτάκια μέσα στο δάσος που μείναμε πεντακάθαρα και πανεμορφά
Το μυαλό είχε αδειάσει τελείως. Εάν κάποιος με ρωτουσε το όνομα μου θα χρειαζόμουν πέντε λεπτά να θυμηθώ
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Στο cherating με τι μεταφορικο μεσον πηγατε?
Αν θες ανεφερε οσες πιο πολλες πληροφοριες μπορεις για τιομαν και περιξ νησακια,μιας και ειναι απο πρωτο χερι και πολυτιμες,τιμες,κλπ.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Η Μαλαισία κερδίζει έδαφος για το μελλοντικό ταξίδι, για να δούμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom