Μαλδίβες ή κάπου αλλού?

panos83

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδιβες
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες
γυρω στα 2500-2800 για ολα μαζι....

Θα βρουμε κατι σε αυτα τα λεφτα?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.. θελουμε να παμε 7-8 ημερες ταξιδι σε εναν εξωτικο προορισμο...λεμε για Μαλδιβες αλλα με σταματανε 2 πραγματα
1. μεγαλη ακριβια!
2. Δεν εχει τιποτα να δεις παρα μονο θαλασσα...
Να παμε μηπως ταυλανδη που ειναι αρκετα πιο φθηνα? Αλλα δεν εχει τα γαλαζοπρασινα νερα απο τις Μαλδιβες... Στις Μαλδιβες μηπως βαρεθουμε?
Για πειτε γνωμες...
Με το μπατζετ που διαθετετε δειτε το Κο Λίπε , ένα παραδεισένιο νησάκι της Ταυλανδης γνωστο και σαν 'Οι Μαλδίβες της Ταυλάνδης' , γιατι θυμιζει τα νησια των Μαλδιβων αλλα για μενα ειναι πολυ καλυτερα και σίγουρα πολυ φθηνότερα. Στις Μαλδιβες μπορει να βαρεθείτε ενω εδω όχι. Έχει επιλογες για φαγητό και ποτο , αλλά και εκδρομές για σνορκελ και σε διπλανά νησια. Μέχρι και στο Λανγκάουι της Μαλαισίας μπορείτε να πεταχτείτε για ολοήμερη εκδρομή. Τα νερα είναι α-πί-θα-να!!
 

Attachments

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.930
Με το μπατζετ που διαθετετε δειτε το Κο Λίπε , ένα παραδεισένιο νησάκι της Ταυλανδης γνωστο και σαν 'Οι Μαλδίβες της Ταυλάνδης' , γιατι θυμιζει τα νησια των Μαλδιβων αλλα για μενα ειναι πολυ καλυτερα και σίγουρα πολυ φθηνότερα. Στις Μαλδιβες μπορει να βαρεθείτε ενω εδω όχι. Έχει επιλογες για φαγητό και ποτο , αλλά και εκδρομές για σνορκελ και σε διπλανά νησια. Μέχρι και στο Λανγκάουι της Μαλαισίας μπορείτε να πεταχτείτε για ολοήμερη εκδρομή. Τα νερα είναι α-πί-θα-να!!
Eχεις χαλασει επικινδυνα go2, ολο Ασια προτεινεις :p
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Eχεις χαλασει επικινδυνα go2, ολο Ασια προτεινεις :p

:haha::haha::haha::haha: Εγώ φταίω που σε είχα για ιέρεια της Καραιβικής και χρησιμοποιούσα την ιστορία σου για να πείσω για μελλοντική επίσκεψη στη χερσόνησο Γιουκατάν.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:oops: Μη με πειραζετε βρε! Δεν χαλασα , το ιδιο αρρωστη ειμαι :bleh:
Αλλα με τα χρηματα που διαθετει δεν ειναι για καραιβικη. Μια χαρα ειναι το Κο Λιπε.
 

valnat

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Με το μπατζετ που διαθετετε δειτε το Κο Λίπε , ένα παραδεισένιο νησάκι της Ταυλανδης γνωστο και σαν 'Οι Μαλδίβες της Ταυλάνδης' , γιατι θυμιζει τα νησια των Μαλδιβων αλλα για μενα ειναι πολυ καλυτερα και σίγουρα πολυ φθηνότερα. Στις Μαλδιβες μπορει να βαρεθείτε ενω εδω όχι. Έχει επιλογες για φαγητό και ποτο , αλλά και εκδρομές για σνορκελ και σε διπλανά νησια. Μέχρι και στο Λανγκάουι της Μαλαισίας μπορείτε να πεταχτείτε για ολοήμερη εκδρομή. Τα νερα είναι α-πί-θα-να!!
συγνωμη αλλα εχει παει κανεις στις μαλδιβες και εχει βαρεθει?πως γινεται να βαρεθεις στον παραδεισο?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τα παιδια το λενε υπο την εννοια οτι τα νησακια ειναι μικρες ατολες στο Αρχιπελαγος των Μαλδιβων και σε οποια ατολη επιλεξεις να πας ..εκει θα μεινεις για ολο το διαστημα της παραμονης σου ,εκτος αν πηγαινεις με σκαφος ή υδροπλανο κ σε καποια αλλα.
Για οποιον ειναι συνειδητοποιημενος οτι δε θα κανει κ πολλα πλην ξαπλας ,μασας,σνορκελινγκ και διασκεδασης εντος ξενοδοχειακου συγκροτηματος ..ειναι οκ.
Καποια αλλα μελη θελουν εναλλαγη παραστασεων,να βλεπουν πολλα διαφορετικα τοπία ,να εξερευνουν..βαριουνται στο ιδιο μερος ολες τις ημερες ..οποτε ολο αυτο τους φαινεται καπως κουραστικο.
 

valnat

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
δεν ειναι ακριβως ετσι.υπαρχουν διαφορες δραστηριοτητες καθε μερα.επισης δεν μιλαμε για ξενοδοχειο αλλα για νησι(και τι νησι).επιβαλλεται να μεινεις σε water villa .στην τελικη παρτε και ενα καλο βιβλιο ....και οι μερες δεν θα φτανουν
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Και πρέπει να δώσω μερικές εκατοντάδες ευρώ ανά βραδιά σε μια water hut για να κάτσω να διαβάσω ένα καλό βιβλίο;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
συγνωμη αλλα εχει παει κανεις στις μαλδιβες και εχει βαρεθει?πως γινεται να βαρεθεις στον παραδεισο?
Δεν ξέρω αλλά ναι νομίζω ότι μπορεί και να βαρεθείς είναι θέμα γούστου.Εγώ δεν έχω πάει αλλά δεν είναι βασική προτεραιότητα μου σαν προορισμός,γιατί προτιμώ να πάω σε ένα νησί που θα δω περισσότερα πράγματα.Αργότερα κάποια στιγμή ίσως να πήγαινα και Μαλδίβες.Ένα ζευγάρι φίλων που έχουν πάει δύο φορές και έχουν μείνει σε διαφορετικό νησί κάθε φορά και μάλιστα 10-12 μέρες τη φορά, μου είπαν ότι το νησί το περπατάς όλο την πρώτη μέρα και το γυρίζεις σε λίγη ώρα.

Σε εκείνους άρεσε γιατί πήγαν για relax,καθαρά νερά και τα συναφή. Οι Μαλδίβες πάντα ήταν ταξιδιωτικός τους στόχος,να καταλάβεις η κοπέλα δεν έχει πάει Σαντορίνη,αλλά Μαλδίβες σκέφτεται να πάει τρίτη φορά.:shock:
Σε εμένα φάνηκε περίεργο. Δεν το κατακρίνω ο καθείς με τα γουστα του.

Θεωρώ ότι για ρομαντικές και χαλαρές ζευγαροδιακοπές είναι μια χαρά αλλά δεν νομίζω να καθόμουν πάνω από 6-7 μέρες με τίποτα.Θα βαριόμουν.


Αλλά θεωρώ ότι κοντά μας υπάρχουν πιο ενδιαφέροντες προορισμοί.Μόλις τους καλύψω θα αρχίσω να σκέφτομαι και Μαλδίβες(οι οποίες κατά τ' άλλα φαίνονται υπέροχες στις φωτογραφίες).
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
552
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ειχα παει γαμηλιο ταξιδι στις Μαλδιβες και ειχαμε μεινει στο Velasssaru island. Παρα πολυ μεγαλη παγιδα στα φθηνα πακετα ειναι να ειναι χαλια η θαλασσα στο νησακι στο οποιο βρισκεται το ξενοδοχειο,οπως ενα νησακι που πηγαμε επισκεψη και το πρακτορειο το εδινε πολυ φτηνοτερα αλλα ειχε βραχακια καμια σχεση με Μαλδιβες...ή ενας αλλος που ειχε παει παρα πολυ φτηνα και η διαμονη ητανε στο Μαλε,την τριτοκοσμικη τους πρωτευουσα....

Οσον αφορα στο θεμα της βαριεμαρας...τη φοβουνται μονο οσοι δεν εχουν παει οπως τη φοβομουν και εγω πριν παω....θυμαμαι χαρακτηριστικα την φραση που ελεγε ο οδηγος "ολοι μα ολοι πριν πανε εφοδιαζονται με βιβλια,περιοδικα,επιτραπεζια,γιατι πιστευουν οτι θα βαρεθουν σε ενα τοσο μιρκο νησακι τα οποια δεν βγαινουν ποτε απο τη βαλιτσα γιατι την αραζουν κατω απο μια αιωρα και χαζευουν το τοπιο....". Ετσι ειναι...το νησακι μας το γυρισαμε με τα ποδια σε 3 λεπτα και 30 δευτερα χρονομετρημενα...ωστοσο για αρκετη ωρα μετα την αφιξη μας ημουν πεπεισμενη οτι ειχε πεσει το αεροπλανο και βρισκομουν στον παραδεισο....η διαφορα με ολα τα αλλα εξωτικα μερη ειναι η ιδιωτικοτητα των νησιων,εξαιτιας του εξαιρετικα μικρου τους μεγεθους,επιτρεπονται ελαχιστοι τουριστες σε καθε νησι στο δικο μας ας πουμε ηταν μεγιστο 35 ατομα αν θυμαμαι καλα...κι αυτο ειναι μοναδικο.... Λογω του οιτ πηγαμε Αυγουστο δεν ηταν πληρες το ξενοδοχειο και ειμασταν δεν ειμασταν 10 ζευγαρια που το καθενα ειχε δικο του κομματι παραλιας...αχ.....τι μου θυμισατε........:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
το νησακι μας το γυρισαμε με τα ποδια σε 3 λεπτα και 30 δευτερα χρονομετρημενα...,εξαιτιας του εξαιρετικα μικρου τους μεγεθους,επιτρεπονται ελαχιστοι τουριστες σε καθε νησι στο δικο μας ας πουμε ηταν μεγιστο 35 ατομα αν θυμαμαι καλα.. ειμασταν δεν ειμασταν 10 ζευγαρια
Ακριβώς οι συνθήκες που θα μπορούσαν να με οδηγήσουν σε παράκρουση μετά το πρώτο 24ωρο. Είναι θέμα χαρακτήρα, βέβαια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.617
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom