Μαλδίβες ή κάπου αλλού?

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν φίλοι μου.
Ετοιμάζω ταξίδι , όχι για πάρτυ μου...:)
Γαμήλιο ταξίδι :D για μια φίλη μου...
Θα φύγουν στις 02/07 για μια εβδομάδα...Έχουν αποφασίσει να πάνε στις Μαλδίβες και έχουν δυο βασικά ερωτήματα που δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς δεν έχω πάει...
Πρώτον:Είναι καλή η εποχή???
Δεύτερον:Επειδή θα πάνε με γραφείο υπάρχει κάποιο που να ειδικεύεται στις Μαλδίβες?
Και μια δική μου ερώτηση...Μήπως έχετε να τους προτείνεται κάτι άλλο?Θα δώσουν περίπου 2500 για αεροπορικά και ξενοδοχείο.θέλουν κάτι εξωτικό και ξεκούραστο...
Ευχαριστώ...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δε χρειάζεται κάποια ειδίκευση σε ταξιδιωτικό γραφείο για να σου κλείσει για Μαλδίβες ξενοδοχείο και αεροπορικά εισητήρια...
Τώρα για το ποσό που διαθέτουν....:roll:
λίγα μου φαίνονται τα 2500 ευρώ για 2 άτομα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Συμφωνω και γω οτι δε χρειαζεται ταξιδιωτικο γραφειο για Μαλδιβες. Η EVI01 εχει δικιο και για τα χρηματα. Μου φαινονται και μενα λιγα.
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε site τουριστικού γραφείου βρήκα με 859 το άτομο για πέντε νύχτες...Αλλά για να το λέτε ότι τα χρήματα είναι λίγα...Υπέθεσα ότι με λίγα παραπάνω θα μπορούσαν να μείνουν εβδομάδα.
Απλά θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν θα τους πουλήσει το γραφείο...Γι'αυτό ρώτησα για το γραφείο.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Στα 859 ευρώ δεν είναι μέσα οι φόροι αεροδρομίων και φαντάζομαι ότι αναφέρονται σε διαμονή με πρωινό...:roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Coolalexis , για μενα η απαντηση στο ερωτημα οπου θετεις στον τιτλο ειναι 'καπου αλλου'. Το θεμα ομως ειναι τι θελουν οι φιλοι σου. Ταξιδι στις Μαλδιβες σημαινει ενα νησακι που το γυρνας μεσα σε λιγα λεπτα με τα ποδια , φαγητο στο ιδιο παντα εστιατοριο (οπου εχω ακουσει οτι ποτα και νερο ειναι πανακριβο), να μην μπορεις να πας παραδιπλα να φας , ανυπαρκτη ενδοχωρα και επαφη με ντοπιους. Πολλοι εχουν παει και περασαν πολυ ωραια..Εγω δε θα αντεχα πανω απο δυο-τρεις μερες κι ας ηταν παραδεισος , κι ας ηταν η τελεια παραλια. Αν οι φιλοι σου θελουν κατι τετοιο , ατελειωτο αραλικι δηλαδη :lol: και οχι πολλες μετακινησεις , καλως να πανε , ας διαλεξουν τουλαχιστον καλο νησι-ξενοδοχειο.
Ιουλιος νομιζω ειναι η εποχη των μουσωνων :roll:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στα 859 ευρώ δεν είναι μέσα οι φόροι αεροδρομίων και φαντάζομαι ότι αναφέρονται σε διαμονή με πρωινό...:roll:
Διορθωστε με αν κανω λαθος , αλλα νομιζω οτι καλο ειναι να παρουν all inclusive γιατι τα παρελκομενα (φαγητα-ποτα) θα τα χρυσοπληρωσουν ε?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Διορθωστε με αν κανω λαθος , αλλα νομιζω οτι καλο ειναι να παρουν all inclusive γιατι τα παρελκομενα (φαγητα-ποτα) θα τα χρυσοπληρωσουν ε?
Το ΑΙ ειναι υπερβολή. Το φαγητό είναι σε μπουφέ και σε απεριόριστες ποσότητες. Οι ώρες σερβιρίσματος είναι κοντά και αν πάρει κάποιος πρωινό και μεσημεριανό, δεν υπάρχει περίπτωση να πεινάει για βραδυνό. Ημιδιατροφή, νομίζω, είναι η καλύτερη επιλογή σ' αυτήν την περίπτωση. Άλλωστε, αν έχουν και κάποια ημερήσια δραστηριότητα (π.χ. με κανώ σε απέναντι νησάκι, με βάρκα για ψάρεμα, καμμιά πτήση με ιδιωτικό αεροπλάνο πάνω απ' τα νησιά, κανένα σιάτσου, κλπ.), αν έχουν μεσημεριανό φαγητό ή θα το χάσουν ή θα "σκάσουν".

Πάντως, τα ποτά, απ' όσο θυμάμαι, δεν ήταν τόσο ακριβά.
 

pantelis_k

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ - ΜΠΑΛΙ - GILI
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Coolalexis καλησπέρα

είχα πάει πέρισυ στις 09/07/2011 για 10 ημέρες (8 διανυκτερεύσεις). Το μέρος είναι υπέροχο...πραγματικά αλλού..νομίζεις ότι είσαι μέσα σε καρτποσταλ:clap:.

είχαμε πάρει πακέτο all inclusive που κόστισε 1.700 το άτομο και δεν χαλάς φράγκο εκεί. Το πακέτο με ημιδιατροφή είχε 1.350

για το νερό έτσι μας έλεγαν και εμάς, ότι είναι πανάκριβο κτλ αλλά το κόστος είναι 2-3$ για το μπουκάλι 1.5 λίτρο.

Γενικά δεν είναι καλή περίοδος να πας, αλλά είναι η πιο οικονομική γιατί για αυτούς είναι χειμώνας. Σε εμάς έβρεχε σχεδόν κάθε βράδυ (κατα τη διάρκεια της νύχτας) αλλά το πρωί ήταν όλα μια χαρά. Μας έβρεξε και δυο φορές για πέντε λεπτά μέσα στη μέρα, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα...συνεχίζεις κανονικά το μπάνιο σου.

Να προσπαθήσεις να κλείσεις ξενοδοχείο στις νότιες ατόλες, γιατί οι μουσώνες κατεβαίνουν από Ινδία και επηρεάζουν περισσότερο αυτές στο βόρειο τμήμα.

ότι άλλο θές μου λές
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ποια νησακια ειχατε παει baba και pantelis?
 

pantelis_k

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ - ΜΠΑΛΙ - GILI
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Επίσης Paradise island και Bandos island για 2 ημέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom