Μαλδίβες Μαλδίβες...που, πως και γιατι?...

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
γεια σας. θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα ταξιδι στις Μαλδιβες. Παρολο που δεν το ειχα ψηλα στη λιστα μου, ακουσα εντυπωσεις και ειδα φωτογραφιες απο ενα φιλικο ζευγαρι και πειστηκα να το δοκιμασω. με μια πρωτη ερευνα που εκανα διαπιστωσα οτι υπαρχουν παρα πολλα ξενοδοχεια και "ατολες" στις οποιες μπορει κανεις να παει. Αρα λοιπον ζηταω απο εσας καποια προταση. Επισης παιζει και το αλλο κουλο. Την ιδια εποχη στο ιδιο ξενοδοχειο με ιδια δωματια και παροχες παιζει η τιμη απο ταξιδιωτικο σε ταξιδιωτικο γραφειο. Το φιλικο μου ζευγαρι πηγε στο Kuramathi blue lagoon την προηγουμενη εβδομαδα. Εκει γνωρισαν ενα αλλο ζευγαρι Ελληνων στο ιδιο ξενοδοχειο και στο παρα διπλα κυριολεκτικα water bungallow το οποιο πληρωσε 600€ παραπανω απο οτι οι φιλοι μου...Ζηταω τις αποψεις, προτασεις σας...Ο,τι εχετε ευχαριστηση...!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν ο ένας είχε σουϊτα και ο άλλος απλό δωμάτιο είναι απολύτως φυσιολογικό ότι η τιμή δεν θα ήταν ίδια! Ή αυτό το παρακάτω bungallow μπορεί να είχε καλύτερη θέα.

Επίσης, πολλές φορές ένα ταξιδιωτικό γραφείο αν στέλνει συνέχεια πελάτες σε ένα ξενοδοχείο είναι λογικό να πετυχαίνει καλύτερες τιμές και προσφορές από ένα άλλο που στέλνει ένα ζευγάρι το χρόνο.

Ψάξτο καλά το πράγμα και να περάσεις όμορφα...

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω και έτσι σε αφήνω στα χέρια των ειδικών περί Μαλδίβες!
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Αν ο ένας είχε σουϊτα και ο άλλος απλό δωμάτιο είναι απολύτως φυσιολογικό ότι η τιμή δεν θα ήταν ίδια! Ή αυτό το παρακάτω bungallow μπορεί να είχε καλύτερη θέα........
ειχαν και τα δυο ζευγαρια ακριβως τα ιδια δωματια. ηταν ακριβως το ιδιο πακετο μαιρη μου...νομιζω η μαλλον φοβαμαι πως τετοιες καταστασεις μονο εμεις οι Ελληνες θα μπορουσαμε να φανταστουμε...μιλαω για τους πρακτορες που μαλλον εχουν βαλει το χερακι τους...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας παρακαλώ για ακόμα μία φορά προσέχετε πού ανοίγετε τα θέματα...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Γενικα θελει ψαξιμο. Προσεχε να διαβασεις τις προσφορες που δημοσιευουν τα πρακτορεια (ειναι συνηθως φτηνες) οπου πρεπει να μαθεις ακριβως τι ΔΕΝ περιλαμβανουν. Συνηθως προσθετεις φορους αεροδρομιου και φιλοδορηματα (καλο παραμυθι!). Ζητα γραπτως τη προσφορα τους και συγκρινε με αλλα πρακτορεια. Τα περισσοτερα αγοραζουν απο αλλα πρακτορεια τα "πακετα" και τα μεταπωλουν.

Τωρα η προσωπικη μου γνωμη για Μαλδιβες ειναι να διαλεξεις Beach Bungalow. Αξιζει τα λεφτα του σε σχεση με πολλα Garden Bungalows που θελεις 10-15 λεπτα περπατημα μεσα σε καυτο ηλιο για να πας στη θαλασσα. Επισης εγω προτιμησα τα καπως πιο μικρα νησια γιατι στα μεγαλα γινεται χαμος. Οι περισσοτεροι θελουν ησυχια οταν πηγαινουν στις Μαλδιβες και οχι κοσμοπλημυρα. Οσο για το ποιο resort να διαλεξεις, διαβασε κριτικες στο ιντερνετ πριν αποφασισεις. Υπαρχουν πολλες παραμετροι που θα πρεπει να λαβεις υπ' οψη σου, με πρωτη τα χρηματα οπου διαθετεις. Διαβασε ολες τις αποψεις που θα σου γραψουν τα υπολοιπα μελη που εχουν παει εκει, και αποφασισε αναλογα. Παντως εχε υπο' οψη σου οτι πολλα resort που ειναι πολυ παλαια και δεν αξιζουν τα λεφτα τους, αντιθετα υπαρχουν και φτηνα που ειναι υπεροχα και θα ξετρελλαθεις. Επισης πολλα deluxe κανουν προσφορες το καλοκαιρι και ειναι μεγαλες ευκαιριες.

Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε PM.
 

epakrem

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έχω προγραμματίσει ένα οργανωμένο ταξίδι Σρι Λάνκα και Μαλδίβες. 9 διανυκτερεύσεις στη Σρι Λάνκα (Ντάμπουλα, Κάντυ, Κολόμπο) και κατόπιν 3 στις Μαλδίβες στο Paradise. Χρήσιμες οι πληροφορίες για τις καιρικές συνθήκες, αλλά θα επιθυμούσα να ενημερωθώ για τα συνεχή μπλόκα στους δρόμους την πείνα την έλειψη ιατροφαρμακευτικής περίθλαψης στους καταυλισμούς του νότου και κυρίως εάν είναι ασφαλής ο τουρισμός αυτήν την περιόδο. Ευχαριστώ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδιά υπάρχει μια πιθανότητα να πάω τον επόμενο μήνα, έκατσε η φάση και δε θα πώ όχι φυσικά! Αλλά δεν έχω ιδέα και μάλλον όσο πάει μπερδεύομαι... Να μείνω στο Male, να μείνω αλλού, αν μείνω στο Male είναι εύκολο να πηγαίνω σε άλλα νησάκια να βλέπω (αν και νομίζω όλα ίδια θα είναι...). Δεν ξέρω απο που ν'αρχίσω και που να τελειώσω!
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Στο Μάλε να κάνεις τι? ένα νησάκι πυκνοκατοικημένο που πέρα από 3 τζαμιά δεν έχει να δεις απολύτως τίποτα. Το κάναμε σαν εκδρομή 4 ωρών από το PARADISE που μέναμε. Γενικά σου λέω ότι από νησί σε νησί μπορείς να πας παίρνοντας μόνο οργανωμένες εκδρομές {πληρώσαμε για τη συγκεκριμένη 45 δολ.] διαφορετικά μας ζητούσαν 225 δολ. για διαδρομή 15 λεπτών.Και να μου χάριζαν αυτό το ταξίδι δεν πήγαινα ξανά, ΚΟΥΡΆΣΤΗΚΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΆΖΟΜΑΙ
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
γεια σας. θα ηθελα τη βοηθεια σας οσον αφορα ταξιδι στις Μαλδιβες. Παρολο που δεν το ειχα ψηλα στη λιστα μου, ακουσα εντυπωσεις και ειδα φωτογραφιες απο ενα φιλικο ζευγαρι και πειστηκα να το δοκιμασω. με μια πρωτη ερευνα που εκανα διαπιστωσα οτι υπαρχουν παρα πολλα ξενοδοχεια και "ατολες" στις οποιες μπορει κανεις να παει. Αρα λοιπον ζηταω απο εσας καποια προταση. Επισης παιζει και το αλλο κουλο. Την ιδια εποχη στο ιδιο ξενοδοχειο με ιδια δωματια και παροχες παιζει η τιμη απο ταξιδιωτικο σε ταξιδιωτικο γραφειο. Το φιλικο μου ζευγαρι πηγε στο Kuramathi blue lagoon την προηγουμενη εβδομαδα. Εκει γνωρισαν ενα αλλο ζευγαρι Ελληνων στο ιδιο ξενοδοχειο και στο παρα διπλα κυριολεκτικα water bungallow το οποιο πληρωσε 600€ παραπανω απο οτι οι φιλοι μου...Ζηταω τις αποψεις, προτασεις σας...Ο,τι εχετε ευχαριστηση...!!!
γεια σου positina.εγω περυσι τετοια εποχη ημουν μαλδιβες.μειναμε στο kurumba.μπορεις να το δεις και στο www.kurumba.com. το ατομο μας πηγε γυρω στα 1200 ε περιπου.επιλεξαμε το deluxe room το οποιο ηταν διπλα στην θαλασσα.εκεινη την εποχη που πηγα εδινε στις 6 διανυκτερευσεις και αλλη μια δωρο.τωρα μπορει να εχει καποια αλλη προσφορα.ενα αλλο ζευγαρι που συναντησαμε στο μαλε και μενανε στο paradise μας ειπαν οτι η θαλασσα ηταν ολο κοραλια κατω.εμεις δεν ειχαμε τετοιο προβλημα.αν θελεις εχω ακομα το φυλαδιο που μας ειχανε δωσει απο το ταξιδιωτικο και να σου πω συγκεκριμενα ποιες ατολες ειχε το συγκεκριμενο πρακτορειο.οτι θελεις πες μου.:D
 

ZAXOS

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Θα πω κ εγω την γνωμη μου. 2 ατομα περισι 2 δεκεμβριου ταξιδι μελιτος 11 μερες μαλδιβες 2 μερεσ dubai ημιδιατροφη. 4300 καπου εκει. sun island ξενοδοχειο 5 αστερων αλλα δεν ηταν ακριβως σε στυλ πολυτελειας. μαλδιβες πας για χαλαρωμα δεν εχει να κανεις και πολλα πραγματα πολυ ξεκουραση. το νησι μας ηταν απο τα μεγαλυτερα κ οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα. εχει διαφορες facilities και εκπληκτικα ΣΠΑ. αν θελετε διασκεδαση ψωνια κ εκδρομες μην πατε maldives αν θελετε χαλαρωμα κ ξεκουραση ειναι το καλυτερο μερος
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Εγώ να ρωτήσω κατι που έχει να κάνει με το θέμα υγείας?? Πες πως δεν μένει κάποιος στο Μάλε, αλλά σε ένα άλλο μικρό νησάκι πχ Kurumba η Paradise ktl... αν κάποιος πάθει κάτι και χρειαστεί άμεσα έναν γιατρό τι θα κάνει? Έχει το κάθε ξενοδοχείο γιατρό ή θα πρέπει να καλέσουν βάρκα να σε πάνε στο Μάλε??:shock:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Εγώ να ρωτήσω κατι που έχει να κάνει με το θέμα υγείας?? Πες πως δεν μένει κάποιος στο Μάλε, αλλά σε ένα άλλο μικρό νησάκι πχ Kurumba η Paradise ktl... αν κάποιος πάθει κάτι και χρειαστεί άμεσα έναν γιατρό τι θα κάνει? Έχει το κάθε ξενοδοχείο γιατρό ή θα πρέπει να καλέσουν βάρκα να σε πάνε στο Μάλε??:shock:
Τα καλά ξενοδοχεία έχουν γιατρό.
Όλα τα ξενοδοχεία έχουν σκάφη διαθέσιμα όλο το 24ώρο ενώ τα πιο απομακρυσμένα έχουν και αεροπλανάκια. Οπότε το πρόβλημα της μετακίνησης έχει λυθεί....Από 'κει και πέρα, το θέμα είναι αν εσύ έχεις εμπιστοσύνη στο νοσοκομείο του Μάλε... :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom