Μαλδίβες Μαλδίβες...που, πως και γιατι?...

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Βασικά όπως γράφω και στα αριστερά είναι το ταξίδι όνειρο, και σκεφτόμουν να το πραγματοποιήσω μέσα στο 2010..αλλα το πρόβλημα είναι ότι είμαι αλλεργική σε κάποια πράγματα,φαγητά κτλ.. κ επειδή έχω κοντέψει να πεθάνω από αλλεργικό σοκ, φοβάμαι μήπως συμβεί τίποτα και δεν υπάρχει γιατρός. Βέβαια από τότε έχω πάντα μαζί μου πάντα τα κατάλληλα φάρμακα με τις ενέσεις κτλ..αλλά φοβάμαι επειδή ξέρω πως το κάθε νησάκι είναι απομονωμένο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Βασικά όπως γράφω και στα αριστερά είναι το ταξίδι όνειρο, και σκεφτόμουν να το πραγματοποιήσω μέσα στο 2010..αλλα το πρόβλημα είναι ότι είμαι αλλεργική σε κάποια πράγματα,φαγητά κτλ.. κ επειδή έχω κοντέψει να πεθάνω από αλλεργικό σοκ, φοβάμαι μήπως συμβεί τίποτα και δεν υπάρχει γιατρός. Βέβαια από τότε έχω πάντα μαζί μου πάντα τα κατάλληλα φάρμακα με τις ενέσεις κτλ..αλλά φοβάμαι επειδή ξέρω πως το κάθε νησάκι είναι απομονωμένο.
Τότε το καλύτερο θα ήταν πριν κλείσεις ξενοδοχείο να ζητήσεις να ενημερωθείς εάν υπάρχει γιατρός και σε τι βάση (24ώρη ή όχι).
 

dimitrastav

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κορσική
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν
Θά' θελα να πάω στις Μαλδίβες για ξεκούραση τα χριστούγεννα.
Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο μικρό νησί,καλό για κολύμπι, με όσο το δυνατόν λιγότερο κόσμο;
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Θά' θελα να πάω στις Μαλδίβες για ξεκούραση τα χριστούγεννα.
Ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο μικρό νησί,καλό για κολύμπι, με όσο το δυνατόν λιγότερο κόσμο;
εγώ είχα μείνει πριν αρκετά χρόνια στο Olhuveli το οποίο είναι σχετικά μικρό με εκπληκτικές όμως παραλίες και αρκετές δραστηριότητες. Τώρα όσον αφορά τον κόσμο αυτό εξαρτάται και από την εποχή που θα πας.
 

kyriakos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σευχελλες
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
γειά σου, μιας και έχεις πάει μαλδίβες θα ήθελα και εγώ τις πολυτιμές πληροφορίες σου γιατί άμα περιμένω από τα ταξιδιωτικά πρακτορεία σώθηκα. την έχω πατήσει αρκετές φορές από τέλειες φωτογραφίες που απεικονίζονται παραλίες ή το εσωτερικό δωματιών και από κοντά δεν βλεπόνταν. Όσο για τα πρακτορεία ότι και να τους πω όλα τέλεια επιλογή τους φαίνεται πάντα, σαν να βαριούνται να ψάξουν! Τεσπά, στο θέμα μου, θα ήθελα το πάσχα να παώ Μαλδίβες λοιπόν, οκ το ξέρω αργεί αλλά για να βρεις αυτό που θες και να μην πάνε τζάμπα τα χρήματα θέλει τρελό ψάξιμο..θα ήθελα να μείνω σε beach bungalow και να αξίζει τα λεφτά του σε ένα νησάκι σχετικά ήρεμο. εχεις μήπως καμιά πρόταση ή να με παραπέμψεις σε κάποιο σχετικό link? Αν και δεν μπορώ ακόμη να βρω εικόνες ή πληροφοριές για τα νησάκια, έχω την αίσθηση ότι μου βγάζει πάντα ένα συγκεκριμένο το δίκτυο. Επίσης γνωρίζεις μήπως έστω στο περίπου πόσο χρεώνουν το υδροπλάνο στην περίπτωση που θες να επισκεφτεις και άλλα νησάκια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω νεωτέρας...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
γειά σου, μιας και έχεις πάει μαλδίβες θα ήθελα και εγώ τις πολυτιμές πληροφορίες σου γιατί άμα περιμένω από τα ταξιδιωτικά πρακτορεία σώθηκα. την έχω πατήσει αρκετές φορές από τέλειες φωτογραφίες που απεικονίζονται παραλίες ή το εσωτερικό δωματιών και από κοντά δεν βλεπόνταν. Όσο για τα πρακτορεία ότι και να τους πω όλα τέλεια επιλογή τους φαίνεται πάντα, σαν να βαριούνται να ψάξουν! Τεσπά, στο θέμα μου, θα ήθελα το πάσχα να παώ Μαλδίβες λοιπόν, οκ το ξέρω αργεί αλλά για να βρεις αυτό που θες και να μην πάνε τζάμπα τα χρήματα θέλει τρελό ψάξιμο..θα ήθελα να μείνω σε beach bungalow και να αξίζει τα λεφτά του σε ένα νησάκι σχετικά ήρεμο. εχεις μήπως καμιά πρόταση ή να με παραπέμψεις σε κάποιο σχετικό link? Αν και δεν μπορώ ακόμη να βρω εικόνες ή πληροφοριές για τα νησάκια, έχω την αίσθηση ότι μου βγάζει πάντα ένα συγκεκριμένο το δίκτυο. Επίσης γνωρίζεις μήπως έστω στο περίπου πόσο χρεώνουν το υδροπλάνο στην περίπτωση που θες να επισκεφτεις και άλλα νησάκια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω νεωτέρας...
Βασικά, 2 πράγματα πρέπει να μας πείς: πρώτον τι budget διαθέτεις και δεύτερον αν θες το νησάκι που θα πας να είναι σε ατόλη κοντά στην πρωτεύουσα και στο αεροδρόμιο.
Εάν προτιμήσεις νησί μακρυά από την πρωτεύουσα και το αεροδρόμιο, το κόστος αυξάνεται αλλά έχεις μεγαλύτερη αίσθηση απομόνωσης.
Τα νησάκια που είναι κοντά στο Μάλε (πρωτεύουσα) είναι πιο προσιτά από άποψη τιμής.
Σε κάθε περίπτωση πάντως υπάρχουν, όπως είπες και εσύ, πολλά ξενοδοχεία παλιά και μη ανακαινισμένα. Αυτό που έμεινα εγώ ήταν πολύ καλό, ανακαινισμένο και σχετικά οικονομικό για το επίπεδό του, λόγω του ότι ήταν κοντά στο Μάλε (αν σε ενδιαφέρει πες μου να σε ενημερώσω ποιό ήταν).
Όσο για την επίσκεψη σε άλλα νησάκια, επειδή συνήθως επισκέπτεσαι γειτονικά νησιά της ίδιας ατόλης και οι αποστάσεις είναι μικρές, η μετακίνηση γίνεται με catamaran. Εσύ θες να μπείς σε υδροπλάνο οπωσδήποτε?
 

artemis_9

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη ή τυνήσια
Ταξίδι-Όνειρο
μαλδίβες
Το χρηματικό πόσο που σκέφτομαι να διαθέσω είναι 1400-1500 ευρω...συν δηλαδή τα εξτρα θα έχω κανα 2000ευρω...Αυτά φτάνουν για beachbungalow? ;Oσο για το καταμαραν δεν το ήξερα...Όταν δηλ το νησάκι ειναι κοντα στο Μαλε έχει πολυ κόσμο δεν είναι καλά? Δεν ξέρω αυτά τα χρήματα υπολογίζω....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εγω μπορω μονο να σου πω για αυτο που ειχα μεινει εγω...ηταν το kurumba κοντα στο μαχε,το ειχα διαλεξει για λογους ασφαλειας κοντα-ειχα μωρο μαζι μου...τωρα απο πολυτελεια και παροχες ηταν αψογο!!! Πολλα εστιατορια,τα δωματια υπεροχα...ειχαμε κλεισει beach bungalow που ηταν 10 βηματα απο την θαλασσα...τεραστιο μπανιο,2 μαλιστα 1 υπαιθριο..τρομερη πολυτελεια..παρολο που ηταν γεματο στην παραλια ησουν μονος σου..ηταν κατα τετοιον τροπο χτισμενα ωστε ο καθενας ειχε την δικη του γωνια..Βεβαια σημαντικο ρολο εχει η πλευρα του νησιου που εμενες.εμεις δεν βλεπαμε το μαχε...απο την άλλη πλευρα ομως που εβλεπαν δεν ηταν τοσο ωραια..
Κατι φιλοι μου πηγαν στο kuramathi(η καπως ετσι) και δεν εμειναν ευχαριστημενοι....ειναι σημαντικο η επιλογη ξενοδοχειου,γιατι δεν εχεις την επιλογη να πας καπου αλλου...:roll:
Η αληθεια ειναι οτι αν ξαναπηγαινα θα πηγαινα καπου πιο απομονωμενα...αλλα θελει ψαξιμο...
Παντως η θαλασσα ειναι υπεροχη!!!:clap:
 

kyriakos

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
σευχελλες
Ταξίδι-Όνειρο
σευχελλες
πολύτιμες οι πληροφορίες σου, ειλικρίνα..!σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

anja

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
διάστημα..!
καλημέρα!θα προσπαθησω να βοηθησω κι εγω!εμεις πηγαμε για γαμηλιο ταξιδι στις μαλδιβες τον περασμενο γεναρη και περασαμε αξεχαστα!το νησακι μας-το οικειοποιηθηκαμε πληρως ;) -λεγεται manafaru island και το ξενοδοχειο the beach house manafaru.για να φτασουμε εκει πηραμε υδροπλανο-συγκλονιστικη εμπειρια.μετα απο μιαμιση ωρα διαδρομη πανω απο τα νησακια φτασαμε στο δικο μας.το manafaru island ειναι μαλλον το πιο βορειο απο ολα και για να καταλαβετε την αισθηση της απομονωσης θα σας πω οτι το μικροσκοπικο κυκλικο νησακι ειχε την δικη του time zone, μια ωρα διαφορα απο το Μαλε.μειναμε σε water villa κατι που για εμενα επιβαλλεται να ζησει καποιος στις μαλδιβες,καναμε water ski, πηγαμε για ψαρεμα, καναμε σπα-επιπλεον χρεωση αυτα βεβαια αλλα κυριως ειμασταν με το μαγιω ολη μερα γυρω γυρω απο το νησι.βρηκαμε μια δικη μας παραλια και ειμασταν εμεις και ο ινδικος!-ειπαμε γαμηλιο ;) υπεροχο ξενοδοχειο,ευγενεστατο προσωπικο...να πω εδω οτι δεν αξιζει να μεινει καποιος στο Μαλε.επισης,γιατρος υπαρχει στο ξενοδοχειο αν θυμαμαι καλα,αλλα ρωτηστε το κιολας.καταλαβαινω τις ανησυχιες τετοιου ειδους αλλα μην ξεχναμε οτι και στο κουφονησι να πας,πχ, η ιατρικη περιθαλψη ειναι αμφιβολη...
πληρωσαμε για 5 διανυκτερευσεις 1950 ευρω περιπου το ατομο αλλα οι τιμες αλλαζουν αναλογα με την περιοδο και τις διαφορες προσφορες που κατα καιρους δινουν τα ξενοδοχεια.με μια φραση το ταξιδι στις μαλδιβες ειναι ταξιδι για ροβινσωνες πολυτελειας αφου ερχεσαι σε επαφη με τον ινδικο και τις ομορφιες του-δεν θα ξεχασω ποτε την "αορατη ισχυ" που απεπνεε ο ωκεανος-καταλαβαινες την διαφορα του ωκεανου απο το ομορφο αιγαιο μας,αλλα δεν χανεις ποτε την πολυτελεια των 5αστερων ξενοδοχειων-ολα ετσι ειναι-.καλη συνεχεια και ο,τι αλλο χρειαστειτε ρωτηστε το!
 

glantos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ξενοδοχεια στις Μαλδιβες

Γεια σας,

Και μεις προσπαθούμε να οργανώσουμε το γαμήλιο ταξίδι μας στις Μαλδίβες για τον Ιούλιο και δυσκολευόμαστε με τα ξενοδοχεία.

Έχετε υπόψιν σας κάποια για να προτείνετε? Είμαστε διαθέσιμοι να πληρώσουμε γυρω στις 2.000 ευρω για ενα δίκλινο για 7 νύχτες (κατα προτίμηση με το φαγητό να συμπεριλαμβάνεται). Νομίζω είναι αρκετά καλά.

Εχουμε βρει στο Kuramathi και στο Kurumba...Εχετε κάποιες άλλες προτάσεις μήπως? Μικρό νησί με ωραίες παραλίες? Ευχαριστούμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom