Μαλδίβες Μαλδίβες

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Άλλος ένας ονειρικός προορισμός. Μείναμε στο Sun Island το οποίο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Είναι ιδανικό να συνδυαστεί με stopover στο Ντουμπάι. Το χρώμα του νερού και η θερμοκρασία είναι ιδανικός συνδυασμός για να ξεχάσεις οτι υπάρχει ο υπόλοιπος κόσμος. Πολύ ωραία και για χαλάρωση αλλά ταυτόχρονα έχει πολλές επιλογές για εκδρομούλες. Αν δεν είστε νιόπαντροι πάρτε μαζί και φίλους γιατί το βράδυ δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο απο το να πάτε στο bar του ξενοδοχείου (ξενερωμα), οπότε όταν υπάρχει παρέα δεν θα βαρεθείτε.

Μην φύγετε χωρίς να ταίσετε σελάχια και καρχαρίες! Μην είστε υπεράνω αντιλιακού και καπέλου!
Επίσης μπορεί να ακουστεί παράξενο αλλά μια εξάδα εμφιαλωμένα από την Ελλάδα είναι η καλύτερη συμβουλή, τα περισσότερα εμφιαλωμένα προέρχονται από εργοστάσια αφαλάτωσης και δεν πίνονται με τίποτα! Δέν κάνουν ούτε για φραπέ. Πιστέψτε με η ταλαιπωρία αξίζει.
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το Sun ilsand το ξερω καλα , αφου ο ξαδερφοs μου εμεινε ενα τριημερο εκει ερχομενοs απο Σρι Λανκα. Εχει τιs καλυτερεs εντυπωσειs (κι εγω το ιδιο απο αυτα που ειδα) οι φωτογραφιεs και το βιντεο του με αφησαν αφωνη. Το ξενοδοχειο τουs ειχε δωσει ποδηλατα για να μετακινουνται αφου εμεναν στο ακρο του νησιου , και στο πιο μακρινο σημειο απο το εστιατοριο.Το βραδυ αναβαν φωτα κατω απο τιs ξυλινεs γεφυρουλεs και μαζευονταν απο κατω ενα σωρο σαλαχια. Φυσικα μου εχει μεινει η σκηνη στο βιντεο με τη βουτια στη θαλασσα και το ερωτημα: 'Που εισαι Ζωη?' :lol:
Βεβαια κι εγω πιστευω οτι ενα τριημερο (το πολυ πενθημερο) ειναι αρκετο αφου δεν εχει και πολλα να κανειs αν δεν σε ενδιαφερουν οι καταδυσειs. Βεβαια υπαρχουν καποιεs εκδρομεs σε γειτονικα νησακια , δυνατοτητα για ψαρεμα , βολτεs με καταμαραν κλπ..δεν ξερω ποσο στοιχιζουν ομωs ολα αυτα. Το Μαλε ειναι πολυ μακρια και δε γινεται να παs μια ολοημερη να χαζεψειs τη ζωη και τουs ρυθμουs τηs 'πρωτευουσαs'.
Για οσουs μπορουν να το αντεξουν οικονομικα υπαρχει και πτηση με υδροπλανο πανω απο τιs ατολεs για θεα απο ψηλα :) ή ακομα και η μεταβαση στο νησι μπορει εκτοs απο το ταχυπλοο που αν θυμαμαι καλα κανει ενα τριωρο , να γινει με υδροπλανο.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Σχεδιάζουμε με τον άντρα μου να πάμε Μαλδίβες τα Χριστούγεννα,εκείνος κάνει σαν τρελός, το θέλει πάρα πολύ αυτό το ταξίδι.Πιστεύω η περίοδος που θα πάμε να είναι οκ από άποψη καιρικών συνθηκών. Οι προσωπικές σας εμπειρίες για το ταξίδι αυτό θα μας ήταν πολύτιμες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κωνσταντινα ο Δεκεμβριοs ειναι μεσα στην ξηρη περιοδο που διαρκει απο Νοεμβριο μεχρι Απριλιο.:)
Γενικα το κλιμα δεν παρουσιαζει πολλεs διαφοροποιησειs στιs Μαλδιβεs ακομα και την εποχη των μουσωνων οι οποιοι ελαχιστα επηρεαζουν τα νησια , μιλαμε για ατελειωτο καλοκαιρι!
Εχετε καταληξει σε ποιο ξενοδοχειο-νησι θα μεινετε?
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Όχι δεν έχουμε αποφασίσει ούτε το ξενοδοχείο,ούτε το νησί,γι αυτό θα θέλαμε κάποιες οδηγίες-συμβουλές για να μην πούμε αυτό που πολλές φορές λέμε επιστρέφοντας από διακοπές "τώρα που ξέρω θα έμενα εκεί..." ή "θα έβλεπα αυτό..." και τόσα άλλα που δεν μπορείς πια να αλλάξεις και είναι κρίμα γιατί αυτά τα ταξίδια δύσκολα τα επαναλαμβάνεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δυστυχωs δεν εχω παει και μαλλον δε θα βοηθησω καθολου:roll:.
Παντωs ολα τα νησακια-θερετρα προσφερουν το ιδιο βασικο σεναριο τηs λευκηs αμμουδιαs με τουs φοινικεs και τα τυρκουαζ νερα.
Οι βασικεs διαφορεs τουs ειναι η τιμη φυσικα , αυτα που προσφερουν (σπα , τζακουζι , γυμναστηριο) και ο αριθμοs των δωματιων. Λιγοτερα δωματια και αρα επισκεπτεs συνεπαγονται μεγαλυτερη αισθηση ηρεμιαs και απομονωσηs. Επισηs η εγγυτητα στο κυριωs νησι του Μαλε που μπορει να θελειs να επισκεφτειs σε μια ολοημερη αν εχειs αρκετεs μερεs και μπορεσειs να απομακρυνθειs απο τον παραδεισο για λιγεs ωρεs.
Ειχα βρει καποτε στο νετ δυο νησακια γειτονικα αλλα σε καποια αποσταση , που ηταν ενωμενα με μια ξυλινη γεφυρα πανω απο το νερο αλλα δεν εχω ιδεα ποια ηταν..φαινοντουσαν ονειρο παντωs :).

Θα σου ελεγα να καταληξειs σε 4-5 νησακια αναλογα με το κοστοs αρχικα (εκτοs αν δεν παιζει ρολο για σενα) και μετα να αποκλεισειs καποια δια τηs ατοπου απαγωγηs :haha:. Αυτο εχει 500 δωματια δε μαs κανει...αυτο ειναι υπερβολικα μικρο κλπ..
Το sun (φωτοs) που πηγε και η athensgenia ειναι απο τα μεγαλα νησια του συμπλεγματοs..νομιζω γυρω στο εναμιση χλμ μηκοs.Δεν ξερω αυτο για μενα ειναι ατου:).
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Και όμως το βασικό σενάριο για τα νησάκια έχει μία σημαντική διαφορά: το μήκος του υφάλου στη θάλασσα, πριν τη σκοτεινή-μπλε καταβόθρα!

Τα καλά και ακριβά resort είναι σε νησάκια τα οποία έχουν ένα καλό μήκος ρηχών νερών από τη αμμουδιά και μέσα, ενώ τα πιο φτηνά τα βλέπεις και έχουν γύρω-γύρω μία πολύ λεπτή λωρίδα ρηχού ύφαλου!

Αυτό μπορείς να το τσεκάρεις και να το κατανοήσεις βλέποντάς τα από ψηλά στο Google Earth....

Στη παραπάνω φωτό ας πούμε πρόσεξε πόσο "γαλάζιο" είναι στα αριστερά του νησιού όπως κοιτάς και πόσο δεξιά. Αυτό φαίνεται πολύ καλό νησί, αλλά δεν είναι όλα έτσι....
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!
 

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Για Μαλδίβες.

Όχι δεν έχουμε αποφασίσει ούτε το ξενοδοχείο,ούτε το νησί,γι αυτό θα θέλαμε κάποιες οδηγίες-συμβουλές για να μην πούμε αυτό που πολλές φορές λέμε επιστρέφοντας από διακοπές "τώρα που ξέρω θα έμενα εκεί..." ή "θα έβλεπα αυτό..." και τόσα άλλα που δεν μπορείς πια να αλλάξεις και είναι κρίμα γιατί αυτά τα ταξίδια δύσκολα τα επαναλαμβάνεις.
Τα περισσότερα ξενοδοχεία εκεί είναι πολύ καλά και αφού θα κάνεις που θα κάνεις το έξοδο να πάς πήγαινε σε 5στερο θα το θυμάσαι μια ολόκληρη ζωή. Πάντως η πρωτεύουσα, το Μάλε δεν αξίζει καθόλου, είναι από τις πιό άσχημες, βαρετές και βρώμικες πόλεις του κόσμου. Φαντάσου γύρω στις 100.000 ανθρώπους στοιβαγμένους σε ένα νησάκι. Το Μάλε μοιάζει με κόλαση δίπλα στον παράδεισο, επίσης εμείς κάναμε το λάθος να νομίζουμε ότι στο Μάλε θα βρίσκαμε μεγαλύτερη ποικιλία για ψώνια, μέγα λάθος, σουβενίρ μόνο από το ξενοδοχείο. Επίσης αξίζει να κάνεις τις μεταφορές σου από και πρός το νησί με υδροπλάνο, φοβερή θέα και λιγότερη ταλαιπωρία. Εμείς ακόμη το μετανοιώνουμε που δεν το κάναμε.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Σ'ευχαριστώ πολύ Ευγενία μου!
 
Μηνύματα
28
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Thailand...
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα μπόρα
Χαιρετώ την μεγάλη παρέα του travelstories χαίρομαι που έγινα μέλος ενός τέτοιου κύκλου ανθρώπων...είναι το πρώτο μου ποστ εδω :).

Περίπου στις 10 αυγούστου πετάμε για μαλδίβες με την κοπέλα μου, ελπίζω να μη μας τα χαλάσει για πολύ εκεί ο καιρός και να περάσουμε καλά. Κλείσαμε ένα Super Deluxe δωμάτιο με ημιδιατροφή. Σας υπόσχομαι ότι θα σας φέρω φωτογραφίες και αναλυτικές πληροφορίες για το ταξίδι εκεί. Άντε να περάσει ο καιρός...Όποιος άλλος φίλος έχει καμια σημαντική πληροφορία για το ταξίδι εκεί ας το γράψει ή ας μου στείλει πμ. Να περνάτε καλά...όπου και αν ταξιδεύετε...:clap:
 

dimosh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγω περισυ ειμουν στο olhuveli island ειναι 45 λεπτα απο Μαλλε με ταχυπλοω ειναι πεντακαθαρω ,δυο φορες την ημερα μας στρωνανε τα κρεβατια ... και καλο φαι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom