Μαλδίβες Μαλδίβες

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα παιδιά!!! να ρωτήσω μήπως κάποιος απο εσας ξερει???? ...εχω 2 επιλογές...το sun island kai to paradise island...μου άρεσε το sun island απλά είναι πιο μακρια...έχει πάει κάποιος να μου πει αποσταση απο το αεροδρομιο του μαλε ? μου ειπαν θα εχω μια πικρη πτηση και μετα με ταχυπλοο...απλά δεν ξερω πόσο διαρκει αυτό και αν ειναι ευκολο ή χρονοβορο γενικά γιατι θα έχω και τις κορες μου μαζι....ευχαριστώωωωω και περιμένω αν καποιος μπορεί να με βοηθήσει, θα του ημουν ευγνώμων....;):):)

Άλλος ένας ονειρικός προορισμός. Μείναμε στο Sun Island το οποίο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Είναι ιδανικό να συνδυαστεί με stopover στο Ντουμπάι. Το χρώμα του νερού και η θερμοκρασία είναι ιδανικός συνδυασμός για να ξεχάσεις οτι υπάρχει ο υπόλοιπος κόσμος. Πολύ ωραία και για χαλάρωση αλλά ταυτόχρονα έχει πολλές επιλογές για εκδρομούλες. Αν δεν είστε νιόπαντροι πάρτε μαζί και φίλους γιατί το βράδυ δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο απο το να πάτε στο bar του ξενοδοχείου (ξενερωμα), οπότε όταν υπάρχει παρέα δεν θα βαρεθείτε.

Μην φύγετε χωρίς να ταίσετε σελάχια και καρχαρίες! Μην είστε υπεράνω αντιλιακού και καπέλου!
Επίσης μπορεί να ακουστεί παράξενο αλλά μια εξάδα εμφιαλωμένα από την Ελλάδα είναι η καλύτερη συμβουλή, τα περισσότερα εμφιαλωμένα προέρχονται από εργοστάσια αφαλάτωσης και δεν πίνονται με τίποτα! Δέν κάνουν ούτε για φραπέ. Πιστέψτε με η ταλαιπωρία αξίζει.
Καλησπέραααα!!!! Σκεφτόμαστε για το sun island και ευτυχως σε βρηκα!!!! ηθελα να ρωτησω εφοσον εχεις πάει, πόσο μακριά ειναι απο το αεροδρομιο του Μάλε? Μου ειπαν μετα πας με μια μικρη πτηση και μετα με ενα σκάφος? Αλλά εχει καθυστερήσεις? Ειναι ευκολη η μετάβαση ? Πόση ωρα περιπου να υπολογιζω γιατι θα εχω και τις 2 κορες μου μαχι 10 και 14 χρονων...ευχαριστώωωωω
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα παιδιά!!! να ρωτήσω μήπως κάποιος απο εσας ξερει???? ...εχω 2 επιλογές...το sun island kai to paradise island...μου άρεσε το sun island απλά είναι πιο μακρια...έχει πάει κάποιος να μου πει αποσταση απο το αεροδρομιο του μαλε ? μου ειπαν θα εχω μια πικρη πτηση και μετα με ταχυπλοο...απλά δεν ξερω πόσο διαρκει αυτό και αν ειναι ευκολο ή χρονοβορο γενικά γιατι θα έχω και τις κορες μου μαζι....ευχαριστώωωωω και περιμένω αν καποιος μπορεί να με βοηθήσει, θα του ημουν ευγνώμων....;):):)
Καλησπέρα, κοίτα για τα δύο συγκεκριμένα νησιά-ξενοδοχεία δεν ξέρω να σου πω, αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι ταλαιπωρία γιατί φτάνοντας στο αεροδρόμιο στο Μάλε, μόλις πάρετε τις βαλίτσες σας και βγείτε έξω έχει μικρά ''περιπτεράκια'' που το καθένα απ΄αυτά είναι για ένα ξενοδοχείο-νησί.
Πας κοντά λες το όνομά σου και αυτοί έχουν μια κατάσταση με τα ονόματα των επιβατών και με τις πτήσεις που έρχονται,
στη συνέχεια σε πάνε σε μία αίθουσα με φουλ κλιματισμό που έχει μπουφέ με σνακ, με καφέδες και αναψυκτικά και περιμένεις λίγο(ή μάλλον ανάλογα με το πόσα άτομα περιμένουν άμεσα από άλλες πτήσεις) και μόλις είναι έτοιμοι σας ενημερώνουν και επιβιβάζεστε στο υδροπλάνο για να πάτε στο νησί σας.
Στη δική μας περίπτωση που μέναμε στο kuramathi ,το υδροπλάνο έφτασε πολύ κοντά στο νησί και εκεί υπήρχε μια πλωτή εξέδρα που αποβιβαστήκαμε και ήρθε ένα σκάφος και μας παρέλαβε και σε 5-7 λεπτά φτάσαμε στον ''παράδεισο''.
Θεωρώ ότι μπορεί να είναι μια διαδικασία αλλά δεν το λέω ταλαιπωρία, άλλωστε θεωρώ και εμπειρία την πτήση με το υδροπλάνο και κυρίως την υπέροχη θέα από ψηλά προς τις διάσπαρτες ατόλες και το απέραντο γαλάζιο του Ινδικού ωκεανού .
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!! απίστευτα βοηθητική!!!! Να σαι καλα!!!!
Να σε ρωτήσω μηπως ξέρεις και κάτι άλλο...μου είπαν για μια μικρή πτηση με αεροσκάφος...εννοουν το υδροπλάνο φαντάζομαι έτσι? γατι μου ειπαν οτι όντως ειναι ωραία!!!!
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ πολύ για την άμεση απάντηση σου!!!! απίστευτα βοηθητική!!!! Να σαι καλα!!!!
Να σε ρωτήσω μηπως ξέρεις και κάτι άλλο...μου είπαν για μια μικρή πτηση με αεροσκάφος...εννοουν το υδροπλάνο φαντάζομαι έτσι? γατι μου ειπαν οτι όντως ειναι ωραία!!!!
Κοίτα ειδήμων δεν είμαι αλλά προσπαθώ από τη δική μου εμπειρία σε κάτι αντίστοιχο να φανώ χρήσιμη.
Είμαι σίγουρη ότι μόνο υδροπλάνο μπορεί να σας πάει αφού εκτός του αεροδρομίου του Μάλε δεν υπάρχει υποδομή στις μικρές ατόλες να πάει κάτι άλλο πέραν του υδροπλάνου.
Και βέβαια είμαι σίγουρη ότι τα παιδιά σου θα ξετρελαθούν , ειλικρινά το ταξίδι αυτό το θεωρώ εμπειρία ζωής.
Επίσης πριν κλείσεις ξενοδοχείο να δεις γιατί κάποια έχουν δημιουργική απασχόληση ακόμα και για παιδιά μεγάλης ηλικίας.
Και βέβαια να πάρετε μαζί σας μάσκα και βατραχοπέδιλα για να απολαύσετε τα πολύχρωμα ψαράκια και τα σαλάχια.
Αχ χρειαστείς κάτι άλλο και μπορώ να σε βοηθήσω, ευχαρίστως.
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Σε ευχαριστώωωωωω πάρα πολύ για τη βοήθεια σου!!!! και φυσικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για μάσκα και βατραχοπέδιλα!!!!
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα!
Είμαστε λίγο πριν κλείσουμε Μαλδίβες και συγκεκριμένα καταλήξαμε στο Sun Island μετά απο αρκετό ψάξιμο. Επειδή είδα ότι κάποια μέλη παραπίσω επισκέφτηκαν το ίδιο ξενοδοχείο και έχει γραφτεί και ταξιδιωτική ιστορία στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Διάβασα πάρα πολλά θέματα και μηνύματα στο φόρουμ και πήρα θα έλεγα όσες πληροφορίες ήθελα αλλά κάποιες δεν μου λύθηκαν ακόμη.
Θα πάμε τον Αύγουστο, αναγκαστικά λόγω άδειας, αλλά απ'οτι διάβασα δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα με τον καιρό οι επισκέπτες.
Μας προβλημάτισαν όμως κάποια πραγματάκια. Αυτά τα καταγάλανα κρυστάλλινα νερά δεν τα είδα και πολύ σε φωτογραφίες που ανέβαζαν οι ταξιδιώτες σε διάφορες σελίδες κλπ. Πολλά κοράλλια και μαυρίλες ειδικά στα Water Bungalow που θέλουμε να μείνουμε εμείς. Αν κατεβαίνω να μπω στη θάλασσα απο το δωμάτιο και βλέπω έναν μαύρο βυθό θα ξενερώσω.
Εσείς λοιπόν που πήγατε συγκεκριμένα στο Sun Island τι εικόνα έχετε για τα νερά της Θάλασσας;

Επίσης διάβασα σχεδόν όλα τα άρθρα για Μαλδίβες, και πουθενά δεν είδα να αναφέρει κάποιος στις δραστηριότητες και τα watersports το flyboard, την τουρμπίνα που σε εκτοξεύει πάνω απο τη θάλασσα με την πίεση νερού.
Το είχε στις φωτογραφίες του ξενοδοχείου αλλά δεν είδαμε κανένας να το αναφέρει ούτε κάποια φωτογραφία σχετική.Έχει κάνει κάποιος; Είδατε να κάνουν; Θα ήταν το μόνο που έχω τρέλα να το δοκιμάσω.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα. Αν και δεν είχα απαντήσεις στο προηγούμενο σχόλιό μου ας ελπίσουμε να βρεθούν κάποιοι που πήγαν Μαλδίβες και γνωρίζουν να με βοηθήσουν.
Φεύγουμε σε λίγες μέρες και σκεφτόμασταν το θέμα με το μη πόσιμο νερό τους.
Οκ το θέμα του νερού το γνωρίζαμε απο την αρχή ότι δεν είναι πόσιμο, πίνουμε μόνο εμφιαλωμένο κλπ. Όπως και το θέμα με τα παγάκια εφόσον γίνονται απο νερό βρύσης θα έχουν και αυτά θέμα.
Αλλά όταν θα παραγγέλνουμε κοκτέιλ ή ποτά στο μπαρ πως θα γίνονται; Χωρίς παγάκια; Λένε όλοι να τα αποφεύγουμε. Αν είναι έτσι κανένας δεν πρέπει να πίνει ούτε ποτά ούτε κοκτέιλ ούτε τίποτα. Μόνο μπύρες και αναψυκτικά παγωμένα απο το ψυγείο;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλημέρα. Αν και δεν είχα απαντήσεις στο προηγούμενο σχόλιό μου ας ελπίσουμε να βρεθούν κάποιοι που πήγαν Μαλδίβες και γνωρίζουν να με βοηθήσουν.
Φεύγουμε σε λίγες μέρες και σκεφτόμασταν το θέμα με το μη πόσιμο νερό τους.
Οκ το θέμα του νερού το γνωρίζαμε απο την αρχή ότι δεν είναι πόσιμο, πίνουμε μόνο εμφιαλωμένο κλπ. Όπως και το θέμα με τα παγάκια εφόσον γίνονται απο νερό βρύσης θα έχουν και αυτά θέμα.
Αλλά όταν θα παραγγέλνουμε κοκτέιλ ή ποτά στο μπαρ πως θα γίνονται; Χωρίς παγάκια; Λένε όλοι να τα αποφεύγουμε. Αν είναι έτσι κανένας δεν πρέπει να πίνει ούτε ποτά ούτε κοκτέιλ ούτε τίποτα. Μόνο μπύρες και αναψυκτικά παγωμένα απο το ψυγείο;
Καλημέρα,
να ξέρεις ότι όλες οι ξενοδοχειακές μονάδες σε όποιο νησί και να πας είναι τόσο οργανωμένα που θεωρώ το έχουν προβλέψει.
Εμείς όταν πήγαμε μείναμε σε κάποιο άλλο νησί αλλά όταν έκανα αυτή την ερώτηση ,σχετικά με τα παγάκια, μου απάντησαν ότι τα ''φτιάχνουν'' από νερό κατάλληλο για κατανάλωση.
Εμείς ήπιαμε και κοκτέιλ και ποτά με παγάκια και δεν πάθαμε τίποτα.
 

Katerina-1-

Member
Μηνύματα
130
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα,
να ξέρεις ότι όλες οι ξενοδοχειακές μονάδες σε όποιο νησί και να πας είναι τόσο οργανωμένα που θεωρώ το έχουν προβλέψει.
Εμείς όταν πήγαμε μείναμε σε κάποιο άλλο νησί αλλά όταν έκανα αυτή την ερώτηση ,σχετικά με τα παγάκια, μου απάντησαν ότι τα ''φτιάχνουν'' από νερό κατάλληλο για κατανάλωση.
Εμείς ήπιαμε και κοκτέιλ και ποτά με παγάκια και δεν πάθαμε τίποτα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Βασικά κανείς δεν ξέρει κατα πόσο είναι όντως έτσι και είπε την αλήθεια. ΤΟ νερό το δικό τους γι'αυτούς είναι πόσιμο για κατανάλωση και δεν παθαίνουν τίποτα λόγω αντισωμάτων. Ας ελπίσουμε να είναι όντως έτσι γιατί τόσος κόσμος απο Ευρώπη και τον υπόλοιπο κόσμο που πηγαίνει θα είχε αρρωστήσει. Απλά μας τρομοκρατούν λιγάκι τα ταξιδιωτικά για να είναι καλυμμένοι.
Καλά και να πιεις νερό ή παγάκια δεν θα πεθάνουμε κιόλας, απλά γιατί να περάσεις κάποιες ώρες ή μέρες με στομαχικές διαταραχές;
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Παιδιά γύρισα από Μαλδίβες και ομολογώ τις ερωτεύτηκα!!!!! Τις προτείνω ανεπιφύλακτα και το Sun Island που πήγαμε εμείς και μειναμε σε water bungalow ήταν ονειρεμένο...δεν έχω λόγια... ένα ταξίδι που εχει χαραχθεί μεσα μου !!! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που μου προσφερατε πριν πάω!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom