Μανιατικες παραλιες

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Επειδή τέλος Αυγούστου έχω κανονίσει να πάω για λίγες μέρες στη δυτική Μάνη και έχω αρχίσει ήδη να οργανώνομαι.... μήπως ξέρει κανείς την παραλία Παπά ή Λίμνα??? Διάβασα οτι είναι κοντά στη Μεθώνη. Ξέρετε αν είναι προσβάσιμη και αν όχι, είναι τόσο όμορφη ώστε να αξίζει την "ταλαιπωρία" για να πας???
Αν και αρκετα καθυστερημενα μεσα στο καταχειμωνο, ωστοσο επετρεψε μου μια μικρη διορθωση :η Μεθωνη ΔΕν ειναι Δυτικη Μανη..δεν ειναι καν στο Ταιναρο αλλα στο αλλο ποδι στον Ακριτα.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Αυτό το θέμα πώς και μου ξέφυγε?:)
Παραλία Αλμυρού στον Κυπάρισσο Λακωνίας, μετά τα Αλικα. Από τις αγαπημένες μου με την σπηλιά που φαίνεται, αλλά και τις σπηλιές που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Εκεί έκανε και το πρώτο του μπάνιο ο τότε 5 μηνών μπέμπης μας!
aimg713.imageshack.us_img713_4236_img9296p.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Μια πανοραμική όπου στα αριστερά είναι το Πόρτο Κάγιο και δεξιά το Μαρμάρι.
aimg41.imageshack.us_img41_8498_img02722e.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Η μικρή αμμουδερή παραλία Γυάλια για απομόνωση, δίπλα από τον Γερολιμένα, με τα απίστευτα παγωμένα νερά...
aimg407.imageshack.us_img407_9992_29133185.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Η αμμουδερή παραλία του Κότρωνα
aimg16.imageshack.us_img16_8084_69679403.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Η μοναδική ίσως στη Λακωνία παραλία με ζεστά νερά. Βρίσκεται στο Διρό, ακουθώντας το δρόμο προς το σπήλαιο, αντί να συνεχίσεις το δρόμο στρίβεις δεξιά σ'ένα δρομάκι όπου θα δεις στο δεξί σου χέρι της ταβέρνα της Αθηνάς Κολοκούρη.
aimg6.imageshack.us_img6_2158_014mum.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Φυσικά το ασύγκριτο Μαρμάρι!
aimg152.imageshack.us_img152_9118_61103696.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Και το επίσης πανέμορφο Πόρτο Κάγιο!
aimg27.imageshack.us_img27_3131_imgp1113l.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Μενια απο ποιο χωριο εισαι ?
Επισης ζεστα νερα εχει και το Μαρμαρι πιστευω, και το Λιμενι, οπως και η παραλια της Τσιπας -Νεο Οιτυλο.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Από την Κοίτα είμαι.;)
Η Τσίπα θα μπορούσε να είναι μια από τις ωραιότερες παραλίες, όμως οι κροκάλες με πίσσα σε απωθούν... Κρίμα γιατί είναι ωραίο τοπίο με εύκολη πρόσβαση και ρηχά ζεστά νερά, θα ήταν ιδανικό για οικογένειες με παιδιά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι πισσες δεν μαζευει τα τελευταια χρονια ..παραδοξως αυτο το χαλι των παλαιοτερων ετων εχει σταματησει.Το βασικο μειονεκτημα της Τσιπας (γιατι την παρακολουθω καθε μερα απο το μπαλκονι μου) ειναι οτι την πιανει παρα πολυ ο καιρος .Σπανιως θα τη δεις ακυμαντη και διαυγη.
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Πω πω τι ωραίες πληροφορίες. Ευχαριστούμε.
Λοιπόν... Φεύγω την δευτέρα προς μεσσηνία φουλ εξοπλισμένος για κάμπινγκ. Αναμένω προτάσεις με το μόμο κριτήριο να είναι καιρό το μέρος. Αυτοκίνητο υπάρχει οπότε θα γυρίσω αρκετές παραλίες
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
γραφοντας γρηγορα απο το κινητο βλεπω οτι καποιες λεξεις παραποιηθηκαν :)
Λοιπον το ΄΄μοναδικο κριτηριο ειναι να ειναι καθαρο το μερος΄΄
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Παραλια Πανταζη ή Μαλσοβα .
Διπλα στον Αγιο Νικολαο ..εχει ταβερνουλα και δεντρα για σκια .Αμμος και βοτσαλο.
http://www.diaplus.gr/iro-niobi/paralia1.jpg

Εννοειται οτι εχει και πολλα κολπακια ..κατσαβραχακια στο ενδιαμεσο οπου παει ο καθενας οπου του αρεσει.

Συνεχιζω αυριο.
Επειδή βρίσκω μία προσφορά για ένα δωμάτιο στον Άγιο Νικόλαο, ψάχνω φωτό γιά τη παραλία του Μαλσόβα, αλλά στη διεύθυνση που έχεις βάλει, δεν εμφανίζεται τίποτα, μήπως μπορείς να βοηθήσεις; Ευχαριστώ πολύ:)
'Ακυρο. Τώρα έιδα ότι Πανταζη και Μαλσόβα είναι το ίδιο πράγμα, άρα υπάρχει φωτό. Ευχαριστώ και πάλι.:):):)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom