Μασκες βατραχοπεδιλα και φυγαμε

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Δεν θα σου προτεινα να "κανεις" καταδυση , αλλα να πας σε σχολη καταδυσεων και μετα να κανεις καταδυσεις.Ελπιζω να καταλαβεις τι θελω να πω με αυτο.
Καλως ηρθες στο γκρουπ και ελπιζω με τον νεο χρονο να γνωρισεις και εναν κοσμο διαφορετικο...... ΤΟΝ ΟΜΟΡΦΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ:xmas_smile::xmas_smile:
Να σου πω την αληθεια σκεφτομαι να παω να κανω την πρωτη μου καταδυσει με εναν φιλο μου οπου ασχολειται χρονια,αλα απο την αλλη να παω σε καποια σχολη(επειδη ειναι επαγγελματιες) γιατι αυτος ειναι και λιγο τρελος λογο στρατου (κατι σαν τα δικα μας ΟΥΚ,αλλα στην Λατινικη αμερικη) αλλα βλεπω να πηγαινω σε καποια σχολη.

Ευχαριστω για το καλοσωρισμα και σου ευχομαι υγεια πανω απο ολα σε σενα και στην οικογενεια σου,που ειναι το μεγαλυτερο αγαθο κατα τη γνωμη μου.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Αν θες να μαθεις σωστα και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ να κανεις καταδυση ΑΝΑΨΥΧΗΣ να πας σε σχολη .Στην σχολη θα μαθεις τα βασικα.Απο εκει και περα ΟΛΑ ειναι στο μυαλο σου.
Αν τωρα απλα θες να βουτας , τι να σου πω?? πες στου φιλου σου να σου μαθει και ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΤΥΧΗ.

 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Αν θες να μαθεις σωστα και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ να κανεις καταδυση ΑΝΑΨΥΧΗΣ να πας σε σχολη .Στην σχολη θα μαθεις τα βασικα.Απο εκει και περα ΟΛΑ ειναι στο μυαλο σου.
Αν τωρα απλα θες να βουτας , τι να σου πω?? πες στου φιλου σου να σου μαθει και ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΤΥΧΗ.

Δεν θελω να βουταω,θελω να κανω καταδυση και οπως ξερεις ειναι πολυ μεγαλη διαφορα.
Ερωτηση,εχω κατι φωτογραφιες απο σνορκλινγ και απο υποβρυχιο που κατεβενεις και βλεπεις ναυαγεια και διαφορα.
Να τις βαλω στο γρουπ???
Και αν ναι,πως???
 

trelospektis

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Nordkapp
Γεια σας παιδεια και καλες βουτιες. Εχω το 1 ατερι της cmas εδω και αρκετα χρονια αλλα δυστυχως υπηρξε μια νεκρη περιοδος 3 χρονων και φετος επανηλθα δρυμητερος! Πηρα και το advanced diver kai eimai panetoimos,μετα απο τοσα χρονια να βουταω οσο πιο συχνα μπορω. Οσο για τον φιλο που ειπε σε προηγουμενο αρθρο οντως το ναυαγιο του σανι χαλκιδικη ειναι πολυ ωραιαο αν και η χαλκιδικη εχει απειρα μερη να πας και σκοπευω να τα ανακαλυψω οσα μπορω φετος. Δυνατα και οσοι μπορειτε μην χανετε την ευκαιρια, βουτιεσ βουτιεσ βουτιες!!!!!!! Αν ξερει καποις ωραια μερη χαλκιδικη ασ προτεινει
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα δεν εχω δει τιποτα ωραιο στην Χαλκιδικη.
ψιλοπραγματα...
ασε που οσες βουτιες κανω Χαλκιδικη τις κανω πλεον για συντηρηση ας πουμε και οχι ελπιζοντας να δω κατι
 

konstilia

Member
Μηνύματα
25
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα ¨-)
Πήρα το πιστοποιητικό της PADI Μάιο 2011 εδώ που είμαι-Νησιά του Σολομώντα..
Πολλοί λένε ότι είναι από τα ομορφότερα μέρη για καταδύσεις..Δεν ξέρω γιατί δεν έχω κάνει κατάδυση κάπου αλλού..
Αλλα με ενδοιαφέρει πολύ για άλλα μέρη και Ελλάδα..
Πώς γίνομαι μέλος του γκρουπ?
Είμαι σχετικά νέα στο Travelstories και ακόμα δεν ξέρω ακριβώς πώς λειτουργεί ¨-)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κι εγώ ερωτευμένος με την θάλασσα από πιτσιρικάς!
Μόνο εκεί νιώθω ελεύθερος και ήρεμος.. Ποτέ όμως δεν έχω ασχοληθεί με μπουκάλες, παρά μόνο με ελεύθερη κατάδυση & ψαροντούφεκο.

Τέλη Οκτωβρίου μπορεί να κατέβω Κύπρο, και σκεφτόμουν μήπως βουτήξω με κάποιο group στο
ναυάγιο "Ζηνοβία". Υπάρχει κάποιου είδους εκπαίδευση για αρχάριους και μετά κατάδυση?
Ή είναι αποκλειστικά για έμπειρους δύτες?

Και αν όχι υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη δραστηριότητα για rookies?
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Καλησπερα φιλε frenchman. Τα ναυαγια ειναι μονο για αυτοδυτες με σχετικη εμπειρια αναλογα φυσικα με το ποιο ναυαγιο ειναι και αν θα κανεις διεισδυση η οχι. Δεν προλαβαινεις να εκπεδευτεις και να βουτηξεις στο ζηνοβια.Αφου σου αρεσει τοσο πολυ η θαλασσα γιατι δεν πας σε μια σχολη αυτονομης καταδυσης να παρεις το πρωτο πτυχειο και να ασχοληθεις και με αυτο το χομπυ.Το οτι κανεις ελευθερη καταδυση θα σε βοηθησει αρκετα.Απλα να ξερεις ο συνδιασμος μπουκαλα-ψαροντουφεκο ΣΚΟΤΩΝΕΙ. Καλες βουτιες να εχεις με οποιο τροπο και αν τις κανεις....
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Καλημέρα!
Το έχω σκεφτεί και παλιότερα να πάω σε κάποια σχολή, αλλά είχα πάντα την εντύπωση πως είναι αρκετά ακριβό χόμπι, δεν το έχω ψάξει βέβαια.

Όσο για τους μπουκαλάκιδες-ψαροτουφεκάδες... τα ξέρω τα ξεφτιλίκια τους...
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Υπαρχουν αρκετοι σαν αυτους.Μια φορα στην κερατεα μου ετυχε μια ιδια περιπτωση οταν ειχα παει για καταδυση με την γυναικα μου να ερθει ενας ψαρομπουκαλος διπλα μας σαν να μην συμβαινει τιποτα και να μου το παιζει ξερολας.Ειχα αποφασισει με το που βγω να παρω το λιμενικο αλλα τον εσωσε τον καραγκιωζη το οτι εξω τον περιμενε η γυναικα του και η κορουλα του.
Η αυτονομη καταδυση δεν ειναι ακριβο χομπυ.Πας σε μια σχολη να παρεις το πρωτο πτυχιο(περιπου 300-350 ευρω) και μετα βουτας οπου σχεδον θελεις.Εξοπλισμο νοικιαζεις η το πιο σωστο τον αγοραζεις σιγα σιγα.Ετσι καναμε ολοι.Φυσικα το κοστος πληρη εξοπλισμου εξαρταται απο το τι βουτιες θελεις να κανεις και απο το τι εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις.Αν εχεις full εξοπλισμο τοτε το μονο που θα σου κοστιζει μια βουτια απο παραλια ειναι 4-5 ευρω το γεμισμα φιαλης με αερα σαν αυτον που αναπνεουμε ( οχι οξυγονο που τοσα χρονια βαρεθηκα να ακουω απο τα ΜΜΕ) και η βενζινη που θα καψεις να πας στο σημειο καταδυσης.
Αν μπορω να βοηθησω καπου πες μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom